Scotland Premiership

17:00 Celtic FC – Ross County
Δεν είναι και η καλύτερη δυνατή περίοδος για τη Σέλτικ. Έχασε με 2-0 εκτός έδρας από την Λίβινγκστον και με αυτή την απώλεια έχει περάσει στη δεύτερη θέση με δύο βαθμούς λιγότερους από την Ρέιντζερς. Η γκρίνια στις τάξεις των «Κελτών» είναι αναμενόμενη, καθώς όλοι περιμένουν το κάτι παραπάνω κάθε φορά, με τον τεχνικό Λένον να προσπαθήσει να κρατήσει την ψυχραιμία στην ομάδα. Και όλα αυτά λίγες ημέρες πριν από την 3η αγωνιστική στο Γιουρόπα Λιγκ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Λάτσιο εντός έδρας. Στο μεταξύ, φήμες θέλουν τον αμυντικό Αγιερ να βρίσκεται στο στόχαστρο αγγλικών ομάδων και όλοι στη Σκωτία θεωρούν ότι αυτή θα είναι η επόμενη μεγάλη αποχώρηση από τους πρωταθλητές.
Αγωνιστικά Νέα:Και στα αγωνιστικά νέα πάντως δεν είναι πολύ καλά τα πράγματα. Τιμωρημένος είναι ο σημαντικός μέσος Κρίστι (8/6), αμφίβολος δίνεται ο μέσος Ντσαμ (7/1). Από εκεί και πέρα συνεχίζουν να βρίσκονται εκτός μάχης οι τραυματίες Μπέιν (κίπερ, 2/0), Σιμούνοβιτς (αμυντικός 0/0). Σε ένα ακόμα παιχνίδι, στην κορυφή της επίθεσης θα βρεθεί ο Εντουάρντ, άλλωστε είναι φορμαρισμένος το τελευταίο διάστημα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Φόρστερ – Ελχαμέντ, Τζουλιέν, Μπάουερ, Αγιερ – Μπράουν, ΜακΓκρεγκορ – Φόρεστ, Κρίστι, Ελιουνούσι – Εντουάρντ.
Μπορεί να έχει μείνει αήττητη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της η Ρος Κάουντι, όμως στην ουσία αδίκησε τον εαυτό της με την ισοπαλία με 2-2 με αντίπαλο την Σεντ Τζόνστον εντός έδρας. Προηγήθηκε από νωρίς, μόλις στο 10ο λεπτό με τον Τσάλμερς κι έδειχνε να ελέγχει το ματς, όμως ως το 51ο λεπτό είχε υποστεί ανατροπή από την αντίπαλό της. Εν τέλει κατάφερε τουλάχιστον να πάρει την ισοπαλία με 2-2 με το γκολ του Σπάιταλ στο 68ο λεπτό, αν και στη συνέχεια είχε καλές ευκαιρίες για να σκοράρει ακόμη μία φορά. Ο τεχνικός Κετλγουελ ζήτησε από τους παίκτες του να σταθούν στο ύψος της περίστασης με αντίπαλο την Σέλτικ εκτός έδρας και να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους αμυντικά.
Αγωνιστικά Νέα:Συνεχίζει να υφίσταται η απώλεια του καλού μέσου Βίγκουρς (5/0), ενώ μη διαθέσιμος είναι και ο μέσος Ντρέιπερ (1/0), ο οποίος είναι και αυτός τραυματίας και εκτός πλάνων. Πάντα εκτός μάχης συνεχίζει επίσης ο επιθετικός Λι Εργουιν, αλλά δεν επηρεάζει. Ως βασικός θα αγωνιστεί ο επιθετικός Γκρέιαμ. Ξανά με 4-4-1-1 η Ρος Κάουντι, μιας και λειτουργεί σωστά το σύστημα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-1-1): Λέιντλο – Κέλι, Φόστερ, Μόρις, Φρέιζερ – Σπάιταλ, Βίγκουρς, Πέιτον, Γκαρντάιν – ΜακΚέι – Γκρέιαμ.
Δεν χρειάζεται καν να πούμε το ποια ομάδα είναι το φαβορί σε αυτήν την αναμέτρηση, όμως σίγουρα η Ρος Κάουντι κάθε άλλο παρά θα καθίσει με σταυρωμένα τα χέρια. Δεν βγαίνει κάτι στοιχηματικά σε αυτήν την αναμέτρηση.

17:00 Hamilton Acad. – Hibernian FC
Δεν θα μπορούσε να κάνει και πολλά πράγματα με αντίπαλο την Ρέιντζερς η ομάδα του Μπράιαν Ράις και μάλλον θα πρέπει να λέει και «ευχαριστώ» για το γεγονός ότι δέχθηκε… μόνο πέντε τέρματα σε αυτήν την αναμέτρηση. Συνεχίζει να έχει 8 βαθμούς στο ενεργητικό της, όμως και πάλι το κλίμα είναι καλό στην ομάδα. Ο κόουτς Ράις τόνισε ότι οι παίκτες του θα μπορούσαν να έχουν αποφύγει κάποια λάθη, αλλά όπως και να έχει η αντίπαλος ήταν εμφανώς ανώτερη σε όλα τα επίπεδα. O αμυντικός Σταμπς με δηλώσεις του τόνισε ότι περιμένει ένα δύσκολο και περίεργο ματς με αντίπαλο την Χιμπέρνιαν και ξεκαθάρισε ότι θα πρέπει να είναι προσεκτική η ομάδα του στην άμυνα.
Αγωνιστικά Νέα:Δύσκολα θα δούμε αλλαγές σε σχέση με το πιο πρόσφατο ματς. Ο φορ Οκλεϊ (6/3) θα συνεχίσει να βρίσκεται στο αρχικό σχήμα, με τον Ογκμπόε να πηγαίνει στον πάγκο. Από εκεί και πέρα, ο κόουτς Μπράιαν Ράις δεν προτίθεται να αλλάξει το συνηθισμένο του 4-4-2. Πάντα εκτός μάχης μένει ο αμυντικός ΜακΚένα (1/0), ενώ κόντρα στην παλιά του ομάδα θα παίξει ο μέσος Μάρτιν (0/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Γουίλιαμς – Χαντ, ΜακΓκόουαν, Γουόντ, ΜακΜαν – Σμιθ, ΜακΚίνον, Μίμναφ, Αλστον – Κάνινγκχαμ, Οκλεϊ.
Σε σχέση με το προηγούμενο διάστημα, η Χιμπέρνιαν ήταν αρκετά καλύτερη στο τελευταίο της παιχνίδι για το πρωτάθλημα πριν από την διακοπή, όμως και πάλι δεν μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς. Κόντρα στην Αμπερντίν προηγήθηκε με τον Πόρτεους στο 48ο λεπτό, όμως το γκολ αυτό κάθε άλλο παρά αρκετό αποδείχθηκε. Στο 86ο λεπτό είδε την αντίπαλο να ισοφαρίζει σε 1-1 και με αυτόν τον τρόπο παρέμεινε στην 10η θέση της βαθμολογίας με συγκομιδή μόλις 6 βαθμών. Το χειρότερο πάντως έρχεται από τον βασικό επιθετικό Φλοριάν Καμπερί, ο οποίος με δηλώσεις του παραδέχθηκε ότι δεν είναι ευχαριστημένος στο Εδιμβούργο.
Αγωνιστικά Νέα:Δεν προλαβαίνει εκ νέου ο μέσος Σλίβκα (3/0), ο οποίος θα μείνει για μερικές ακόμα εβδομάδες εκτός δράσης (τραυματίας). Μη διαθέσιμοι επίσης ο αμυντικός ΜακΓκρέγκορ (1/0), ο μέσος Τζέιμς (1/0), αλλά και ο μέσος Μπόιλ (18/4 πέρσι). Παρά τα όσα θέματα εμφανίζει η Χιμπέρνιαν, ο κόουτς Χέκινγκμποτομ ξεκαθαρίζει ότι δεν θα κάνει πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μαρσιάνο – Γουίτακερ, Στίβενσον, Νέισμιθ, Μακί – Χόργκαν, Μάλαν, Βέλα, Νιούελ – Καμπερί, Ντόιτζ.
Αρέσει το διπλό σε απόδοση 1.95, αν αναλογιστούμε ότι η Χιμπέρνιαν βρίσκεται σε ανοδική πορεία το τελευταίο διάστημα, απλά θα πρέπει να σοβαρευτεί λίγο περισσότερο στο κομμάτι της άμυνας. Εκεί είναι, ωστόσο, που υστερεί και η Χάμιλτον, το διπλό έχει λογική.

17:00 Kilmarnock FC – Livingston FC
Ένα γκολ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους στην εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την Χαρτς ήταν αρκετό για να έρθει η νίκη για την ομάδα του Αλέσιο με σκορ 1-0. Ο τεχνικός των «Κίλις» παρέταξε πολύ έξυπνα την ομάδα, με καλό αμυντικό προσανατολισμό και δεν έδωσε στην αντίπαλο το δικαίωμα να απειλήσει. Ήταν η πρώτη επικράτηση μετά από τρεις αναμετρήσεις και φυσικά πήγε στη διακοπή με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία. Έφτασε με αυτόν τον τρόπο τους 11 βαθμούς η Κιλμάρνοκ, η οποία ισοβαθμεί στην έκτη θέση με την Λίβινγκστον. Ο κόουτς Αλέσιο με δηλώσεις του τόνισε ότι θα πρέπει να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, ιδίως αμυντικά, η ομάδα του.
Αγωνιστικά Νέα:Στο μεταξύ, ο πολύπειρος επιθετικός Σίμεον Τζάκσον βρίσκεται υπό δοκιμή και μάλιστα έχει εντυπωσιάσει με την αποφασιστικότητά του και δεν είναι απίθανο να κερδίσει συμβόλαιο, έστω και μικρής διάρκειας ως τον Γενάρη. Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, για το σημερινό δύσκολο εκτός έδρας ματς, δεν έχουν προκύψει νέα θέματα στην ομάδα της Κιλμάρνοκ. Λογικά δεν θα αλλάξει το σύστημα 4-2-3-1 και ο Μπρόφι θα είναι εκείνος ο οποίος θα βρίσκεται στην κορυφή της επίθεσης.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μπρανέσκου – Μπρόοντφουτ, Ο’ Ντόνελ, Φίντλεϊ, Τέιλορ – Μπερκ, Ελ Μακρίνι – Πάουερ, Ντίκερ, ΜακΚένζι – Μπρόφ.
Μπορεί στα πρότερα ματς να έβγαζε δυσκολία στην επίθεση η Λίβινγκστον, αλλά όταν χρειάστηκε ήταν απλά εξαιρετική και κατάφερε να επικρατήσει της Σέλτικ με 2-0 εντός έδρας, αφήνοντας τους πάντες άφωνους με το επίτευγμά της. Ο τεχνικός Χολτ δεν μπορούσε να κρύψει την χαρά του για την τεράστια αυτή επιτυχία της ομάδας του και τόνισε ότι θα πρέπει να επενδύσει η ομάδα του πάνω σε αυτήν την επιτυχία. Ήταν η πρώτη νίκη μετά από τέσσερις ήττες στη σειρά, είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Ο έμπειρος κόουτς τόνισε ότι οι διακοπές, είναι εκνευριστικές, καθώς η ομάδα του χάνει το ρυθμό της.
Αγωνιστικά Νέα:Δεν περιμένουμε αλλαγές, αφού και σε αυτό το ματς η Λίβινγκστον θα παραταχθεί στον αγωνιστικό χώρο με σύστημα 4-2-3-1. Λογικά σε αυτό το ματς θα είναι διαθέσιμος ο βασικός φορ Ντάικς (5/2), ο οποίος δείχνει να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό του. Και πάλι όμως στη θέση του θα παίξει ο Ρόμπινσον. Από εκεί και πέρα, δεν περιμένουμε να δούμε πολλές αλλαγές από την ομάδα της Λίβινγκστον.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Σάρκιτς – Λέιμι, Πεπέ, Λίθγκοου, Ντέβλιν – Μπάρτλεϊ, Κρόφορντ – Σίμπαλντ, Πίτμαν, Κρόφορντ – Ρόμπινσον.
Δύσκολο ματς το οποίο όμως θα κινηθεί σε χαμηλό ρυθμό, μιας και ούτε η Κιλμάρνοκ, αλλά ούτε και η Λίβινγκστον, συνεχίζουν να ανοίγουν τον ρυθμό τους. Λογική μοιάζει να είναι εδώ η επιλογή της ισοπαλίας στο ημίχρονο, σε απόδοση 2.00.

17:00 Motherwell FC – Aberdeen FC
Την τέταρτη νίκη της στα τελευταία πέντε παιχνίδια της σημείωσε η Μάδεργουελ, η οποία επικράτησε με 2-0 εντός έδρας της Σεντ Μίρεν με μεγάλη άνεση, σε ένα ματς στο οποίο αμυντικά ήταν άψογη και παράλληλα θα μπορούσε να έχει πετύχει και περισσότερα τέρματα (εξαιρετική επιθετική παρουσία). Σκόραρε από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, αφού πέτυχε γκολ με τον Σκοτ στο 39ο λεπτό και εν συνεχεία με τον Λονγκ στο 86’. Ο τεχνικός Ρόμπινσον τόνισε ότι οι παίκτες του μπορούν να εκμεταλλευτούν την ξεκούραση από την διακοπή του πρωταθλήματος και να επικρατήσουν και με αντίπαλο την Αμπερντίν, αρκεί να είναι προσεκτικοί στην άμυνα.
Αγωνιστικά Νέα:Φυσικά θα απουσιάσει και σε αυτό το ματς ο αμυντικός χαφ Ντόνελι (7/4), αλλά από εκεί και πέρα όλα δείχνουν ότι δεν θα αλλάξουν πολλά στη βασική ενδεκάδα για την ομάδα της Μάδεργουελ. Τη θέση του Ντόνελι σε αυτή την αναμέτρηση θα πάρει και πάλι ο Πόλγουορθ. Ως αμφίβολοι για αυτό το ματς δίνονται ο επιθετικός Ο’ Χάρα (2/0) και ο αμυντικός Τζέικ Κάρολ (4/0), πάντα εκτός ο αμυντικός Ντιβάιν (4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Γκιλέσπι – Μαγκουάιρ, Χάρτλεϊ, Γκάλαχερ, Τέιτ – Κάμπελ, Γκρίμσο, Πόλγουορθ – Ζέεντορφ, Σκοτ, Κόουλ.
Για ακόμα ένα ματς η Αμπερντίν δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη σε ένα σημαντικό παιχνίδι, δείγμα του ότι οι νεαροί παίκτες της ομάδας δεν μπορούν ακόμα να σηκώσουν το βάρος της φανέλας και της περίστασης. Στο ματς με την Χιμπέρνιαν λίγο έλειψε να χάσει, αφού έμεινε πίσω στο σκορ, αλλά έστω και στο 86ο λεπτό κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με τον επιθετικό Κοσγκρόουβ. Ο τελευταίος συνεχίζει να πυροβολάει με πολύ καλή συχνότητα, αλλά όπως παραδέχθηκε και ο τεχνικός της ομάδας, Ντέρεκ ΜακΙνες, είναι απελπιστικά μόνος του. Ο επιθετικός Τζέιμς Γουίλσον δήλωσε ότι θα ήθελε να γυρίσει στην Πρέμιερ Λιγκ.
Αγωνιστικά Νέα:Αρκετά είναι και πάλι τα προβλήματα, αφού θα μείνουν εκτός ο ΜακΛέναν (φορ, 4/0), ο σημαντικός εξτρεμ Ράιτ (3/0), ο πολύπειρος μέσος Μπράισον (3/0) και για τρεις μήνες θα λείψει ο μέσος Οζό (5/0). Σταθερά μη διαθέσιμοι είναι οι κεντρικός αμυντικός Τέιλορ, αλλά και ο πολύτιμος ΜακΚένα (4/0). Από την άλλη μεριά θα προλάβει και θα δώσει το παρών ο επιθετικός Γουίλσον (Ε, 4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Λιούις – Λόγκαν, Κόνσινταϊν, Βάινερ, Λι – Ρος, Φέργκιουσον – ΜακΓκιν, Χέτζις, Γκάλαχερ – Κόσγκροουβ.
Και οι απουσίες συνεχίζονται για την ομάδα της Αμπερντίν, η οποία θα πρέπει ούτως ή άλλως να προσέξει την αμυντική της εικόνα πρώτα από όλα, η οποία συνεχίζει να είναι προβληματική. Η Μάδεργουελ πείθει με την αγωνιστική της εικόνα και ο άσος του 2.25 έχει λογική.

17:00 St. Mirren – St Johnstone
Δεν έδειξε την διάθεση και τη θέληση επιθετικά για να αντισταθεί στην ομάδα της Μάδεργουελ, από την οποία τελικά έχασε με σκορ 2-0 εκτός έδρας. Θα μπορούσε πάντως να έχει δεχθεί και περισσότερα τέρματα σε αυτήν την αναμέτρηση, αλλά ήταν αρκετά τυχερή σε κάποια σημεία. Όπως και να έχει, ήταν η πρώτη ήττα μετά από δύο ισοπαλίες στη σειρά, αλλά συνεχίζει παράλληλα να μην έχει νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια της. Ο τεχνικός Γκούντγουιν παραδέχθηκε προς τιμήν του ότι η Μάδεργουελ ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και τόνισε ότι οι παίκτες του θα πρέπει να είναι πλέον προετοιμασμένοι για δύσκολα ματς.
Αγωνιστικά Νέα:Ο τεχνικός Γκούντγουιν δεν αναμένεται να πραγματοποιήσει πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Θα παίξει ως βασικός ο νεοφερμένος επιθετικός Τζόναθαν Ομπίκα, άλλωστε συνιστά ό,τι το πιο ποιοτικό έχει να επιδείξει η ομάδα από το Πέισλι. Συνεχίζει να είναι τραυματίας και μη διαθέσιμος ο 26χρονος Κουκ (11/3 πέρσι). Δεν αναμένεται να αλλάξει το 4-4-2, αλλά θα είναι ακόμα πιο αμυντικό.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Χλάντκι – ΜακΦέρσον, Μπέρντ, ΜακΓκιν, Ιρχάνον – Αντρεού, Ματζίνις, Γκλόβερ, Τζορκαέφ – Μάλεν, Ομπίκα.
Για πρώτη φορά μετά από αρκετό καιρό είδαμε την Σεντ Τζόνστον να βγάζει αντίδραση και το έκανε κόντρα σε μια καλή και ισχυρή αντίπαλο, την Ρος Κάουντι. Μάλιστα, έμεινε και πίσω στο σκορ σε αυτό το ματς, αλλά παρόλα αυτά κατάφερε να σκοράρει με τον Μέι και με τον Κένεντι και να γυρίσει το ματς στο 51ο λεπτό. Δεν άντεξε και πάλι όμως μέχρι το τέλος, αφού στο 68ο λεπτό της αναμέτρησης είδε την αντίπαλο να φέρνει το ματς στα ίσια. Από τις 24 Ιουλίου έχει να πανηγυρίσει νίκη η ομάδα του Τόμι Ράιτ και από εκεί και πέρα έχουν διαμεσολαβήσει και ακόμα εννιά αναμετρήσεις. Παραμένει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.
Αγωνιστικά Νέα:Ο τεχνικός Ράιτ, έχοντας δει να λειτουργεί το σύστημα της περασμένης εβδομάδας, δεν θα θελήσει να κάνει πολλές αλλαγές. Εκτός μάχης θα μείνει και σε αυτό το ματς ο αμυντικός Γκόρντον (5/0), ο οποίος θα λείψει για καιρό, πιθανότατα πάνω από μήνα. Ο φορ Μέι θα παίξει ως βασικός στην αναμέτρηση, μαζί με τον επιθετικό Ο’ Χάλοραν. Το 4-2-3-1 δεν θα αλλάξει ούτε σε αυτή την περίπτωση, αλλά μένει να δούμε τι μπορεί να αλλάξει γενικά στην εικόνα της ομάδας ο Ράιτ.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Κλαρκ – Ντάφι, Κερ, Βίμαν, Τάνσερ – ΜακΛιν, Κρεγκ – ΜακΚαν, Σουόνσον, Ο’ Χάλοραν – Μέι.
Δύσκολη είναι η μάχη των «Αγίων» μιας και καμία από τις δύο δεν δείχνει να έχει την δυνατότητα να ξεχωρίσει άμεσα. Η Σεντ Μίρεν ακόμα δεν έχει πείσει με την επιθετική της εικόνα, το ίδιο ισχύει όμως και για την άμυνα της Σεντ Τζόνστον. Δεν βγαίνει άκρη, θα μείνουμε μακριά.