Scotland Premiership

17:00 Hamilton Acad. – St. Mirren
Αξιοπρεπέστατη το λιγότερο ήταν η εμφάνιση της Χάμιλτον στο εκτός έδρας παιχνίδι της με την Σέλτικ, από την οποία τελικά έχασε με 2-1. Μπορεί να χαρακτηριστεί και άτυχη η ομάδα του Μπράιαν Ράις, η οποία αν και έμεινε πίσω στο σκορ από το 13ο λεπτό, έφτασε στην ισοφάριση με τον Ογκμποε στο 91ο λεπτό, αλλά δεν μπόρεσε να φύγει από το «Σέλτικ Παρκ» με την ισοπαλία. Στο αμέσως επόμενο λεπτό δέχθηκε και δεύτερο τέρμα και έμεινε τελικά… με άδεια χέρια. Ο τεχνικός Ράις με δηλώσεις του τόνισε ότι η ομάδα του μπορεί να ξεπεράσει τον πόνο αυτής της ήττας μόνο μέσα από επικράτηση κόντρα στην Σεντ Μίρεν στο σημερινό παιχνίδι, αν και η Χάμιλτον απέχει από τις επιτυχίες στα τελευταία 9 παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις και ανεξαρτήτου έδρας.
Αγωνιστικά Νέα:Βασικός θα είναι σε αυτό το ματς ο αμυντικός Σταμπς (14/0). Δεδομένα εκτός μάχης θα μείνει και πάλι ο τραυματίας αμυντικός ΜακΚένα (1/0), ομοίως και ο μέσος Άλστον (8/1), ο εναλλακτικός κίπερ Φούλτον (0/0), αλλά και ο βασικός στόπερ ΜακΓκόουαν (7/0). Δεν έχει αλλάξει κάτι δηλαδή στα των απουσιών. Όλα δείχνουν ότι και σε αυτήν την αναμέτρηση, πολύ δύσκολα θα αλλάξει το 4-4-2 για τους «Ακαδημαϊκούς».
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Φον Γουίλιαμς – Χαντ, Γκόγκιτς, Γουόντ, Σταμπς – Σμιθ, ΜακΚίνον, Μίμναφ, Αλστον – Κάνινγκχαμ, Όκλεϊ.
Κάκιστη ήταν στο εντός έδρας παιχνίδι της με την Μάδεργουελ μεσοβδόμαδα η Σεντ Μίρεν, η οποία έχασε με κάτω τα χέρια με 3-0, σε ένα ματς στο οποίο επιθετικά ήταν και πάλι ανύπαρκτη και την ίδια ώρα, ούτε αμυντικά μπόρεσε να κάνει την μεγάλη διαφορά. Από το πρώτο μέρος κιόλας χάθηκε κάθε ελπίδα να πάρει κάτι καλό από αυτό το ματς, αφού έμεινε με 2-0 πίσω στο σκορ στο 33ο λεπτό και απλά στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης μπήκε και η… ταφόπλακα. Ο Κάιλ Ματζίνις έφτασε τις 100 συμμετοχές με την φανέλα της Σεντ Μίρεν, παραδέχθηκε όμως ότι δεν μπόρεσε να το χαρεί στο ελάχιστο λόγω της εύκολης ήττας της ομάδας του από την Μάδεργουελ. Ο τεχνικός Γκούντγουιν τα έβαλε με τους παίκτες του που δεν αντέδρασαν άμεσα στο πρώτο γκολ.
Αγωνιστικά Νέα:Η κούραση και η πρόσφατη κακή εμφάνιση θα φέρει αναμενόμενα μερικές αλλαγές από το τεχνικό τιμ, όσο και αν μεγάλο ροτέισον δεν είναι και εύκολο να γίνει. Ο 26χρονος επιθετικός Κουκ (11/3 πέρσι) είναι πλέον απόλυτα έτοιμος αλλά ακόμα περιμένει να πάρει χρόνο. Παράλληλα, ο Γκούντγουιν ψάχνει για επιθετικό που θα πλαισιώσει τον Ομπίκα. Ξανά στην επίθεση ο φορ Ομπίκα με τον Μάλεν, δεν υπάρχουν σημαντικά προβλήματα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Χλάντκι – ΜακΦέρσον, Μπέρντ, ΜακΓκιν, Ιρχάνον – Αντρεού, Ματζίνις, Γκλόβερ, Τζορκαέφ – Μάλεν, Ομπίκα.
Μάλλον υπερβολή μας μοιάζει το να δίνεται σε απόδοση αουτσάιντερ η ομάδα της Χάμιλτον εντός έδρας, κόντρα σε μια Σεντ Μίρεν με πολλά προβλήματα. Αξίζει να πάμε με την πιθανότητα του άσου dnb, μιας και η Χάμιλτον έχει καλή ψυχολογία από το τελευταίο ματς και το σημείο δίνεται στο 2.20.

17:00 Hibernian FC – Aberdeen FC
Όχι μόνο επέστρεψε στις ήττες μετά από τέσσερα διαδοχικά θετικά αποτελέσματα η Χιμπέρνιαν, αλλά μάλιστα έφτασε σε αυτή και με τον πιο επώδυνο τρόπο, αφού αν και προηγήθηκε στο μεσοβδόμαδο παιχνίδι με την Ρος Κάουντι, τελικά υπέστη ανατροπή και έχασε με 2-1. Το γκολ του εξαιρετικά ανεβασμένου επιθετικού Ντόιτζ δεν στάθηκε αρκετό για την ομάδα του Εδιμβούργου, η οποία δέχθηκε δύο τέρματα μέσα σε 10 λεπτά και ηττήθηκε. Αυτή ήταν και η πρώτη απώλεια με τον τεχνικό Τζακ Ρος στον πάγκο, με τον τελευταίο να τονίζει ότι θα πρέπει να γίνει πολύ δουλειά στο κομμάτι της άμυνας από εκείνον και τους παίκτες του ενόψει του δύσκολου προγράμματος που ακολουθεί με διαδοχικά ματς. Πεπεισμένος είναι πάντως ότι μπορεί να έρθει το θετικό αποτέλεσμα με την Αμπερντίν.
Αγωνιστικά Νέα:Είναι πιθανόν να δούμε και πάλι αλλαγές στο αρχικό σχήμα για τη Χιμπέρνιαν και ειδικά στην άμυνα, αφού ο κόουτς Ρος θέλει σταδιακά να περάσει τα δικά του στοιχεία, αλλά να βρει και την κατάλληλη χημεία. Στα των απουσιών, ξανά εκτός μάχης θα βρεθεί ο μέσος Τζέιμς (1/0), αλλά είναι πλέον έτοιμος να παίξει ο αμυντικός Ανταμ Τζάκσον (5/1) και το κενό του μοναδικού απόντος δεν επηρεάζει.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μάξουελ – Γουίτακερ, Στίβενσον, ΜακΓκρέγκορ, Μακί – Χόργκαν, Μάλαν, Βέλα, Νιούελ – Καμπερί, Ντόιτζ.
Το γεγονός και μόνο ότι κατάφερε να σταματήσει αυτήν την Ρέιντζερς λέει πολλά για την Αμπερντίν του τεχνικού ΜακΙνες, ο οποίος είδε την ομάδα του να αποσπά ισοπαλία με 2-2 από τους «Τζερς» μεσοβδόμαδα. Στην ουσία, η ισοπαλία αυτή μοιάζει και με νίκη, αν αναλογιστούμε ότι οι «Ντονς» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-0 από το 30ο λεπτό και όμως, ως το 48ο λεπτό της αναμέτρησης είχαν καταφέρει να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια με τους Γκάλαχερ (39’) και Κόνσινταϊν (48’). Ο τεχνικός ΜακΙνες τόνισε ότι δεν θέλει απλά να δει το αήττητο σερί των έξι αναμετρησεων (με τέσσερις νίκες) να μεγαλώνει, αλλά θέλει από την ομάδα του να βελτιώνεται όλο και περισσότερο στο δημιουργικό μέρος, αλλά και στην άμυνα παράλληλα.
Αγωνιστικά Νέα:Αμφίβολος είναι σε αυτό το ματς ο αμυντικός Κόνσινταϊν (15/3), αν δεν προλάβει, θα παίξει στην θέση του ο Βάινερ. Μη διαθέσιμος εκ νέου ο σημαντικός εξτρέμ Ράιτ (3/0), αλλά πλέον δεν απέχει πολύ από την επιστροφή του ο μέσος Οζό (5/0). Ξανά εκτός μάχης θα μείνει ο μέσος Μπράισον (7/0), ενώ λογικά θα είναι έτοιμος για σήμερα ο επιθετικός ΜακΓκιν (15/3), λόγω τραυματισμού του στο τελευταίο ματς. Δεν θα γίνει κάτι περαιτέρω σε αλλαγές, όσον αφορά στην ενδεκάδα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Λιούις – Λόγκαν, Κόνσινταϊν (;), Τέιλορ, Λι – Φέργκιουσον, Βάινερ – ΜακΓκιν, Ρος, Γκάλαχερ – Κόσγκροουβ.
Και οι δύο ομάδες μοιάζουν αρκετά ισχυρές στο επιθετικό σκέλος, αλλά την ίδια ώρα κάνουν… νερά στην άμυνα και αυτό μπορεί να καθορίσει σε μεγαλο βαθμό την εξέλιξη του ματς. Αρέσει η πιθανότητα του συνδυαστικού goal/goal και Over 2.5 σε απόδοση 2.10.

17:00 Livingston FC – Kilmarnock FC
Δεύτερη ισοπαλία στη σειρά για την ομάδα της Λίβινγκστον, η οποία όμως στο ματς με την Χαρτς έδειξε και πάλι το καλό της αγωνιστικό πρόσωπο. Αν ήταν και λίγο πιο προσεκτική, θα μπορούσε να έχει πάρει ακόμα και την νίκη κόντρα στην ομάδα από το Εδιμβούργο. Όχι μόνο επειδή προηγήθηκε με το τέρμα του Μπάρτλεϊ στο 33ο λεπτό, αλλά κυρίως επειδή ήλεγξε τον ρυθμό στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Ένα λάθος όμως ήταν αρκετό για να μείνει στην ισοπαλία με 1-1, δεχόμενη το γκολ της ισοφάρισης στο 88ο λεπτό. Γλυκόπικρη γεύση άφησε στον τεχνικό Γκάρι Χλτ το αποτέλεσμα, τόνισε όμως ότι με παρόμοια εμφάνιση, η ομάδα του είναι ικανή να πάρει τη νίκη στο εντός έδρας παιχνίδι της με την Κιλμάρνοκ.
Αγωνιστικά Νέα:Δεν έχει αλλάξει κάτι στο κομμάτι των απουσιών, ξανά θα υπάρχουν σοβαρά συγκεκριμένα προβλήματα. Όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι, εκτός μάχης θα μείνουν οι αμυντικοί Πεπέ (2/0) και Ντέβλιν (10/0), μη διαθέσιμος φέρεται να είναι και πάλι ο μεσοεπιθετικός Έρσκιν (4/0). Η Λίβινγκστον δεν θα αλλάξει το αγαπημένο της σύστημα 4-2-3-1. Και πάλι ο Ρόμπινσον στην κορυφή της επίθεσης. Δεν υπάρχουν άλλωστε και καλύτερες επιλογές.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Σάρκιτς – Λέιμι, Γκάθρι, Λίθγκοου, Οντόφιν – Μπάρτλεϊ, Κρόφορντ – Σίμπαλντ, Πίτμαν, Κρόφορντ – Ρόμπινσον.
Για ακόμα μία φορά η ομάδα του Αλέσιο απέτυχε να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα της έδρας, καθώς έμεινε στο «στείρο» 0-0 με την Σεντ Τζόνστον εντός έδρας. Και το χειρότερο είναι ότι κόντρα σε μια ομάδα όπου σχεδόν όλοι οι άλλοι έκαναν ότι ήθελαν, η Κιλμάρνοκ δυσκολευόταν πολύ να δημιουργήσει φάσεις και να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, δημιουργώντας έναν σωρό νέους προβληματισμούς στον Ιταλό μάνατζερ. Αήττητη είναι μεν στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της, σε αυτό το διάστημα όμως έχει να επιδείξει τρεις ισοπαλίες και ο τεχνικός Αλέσιο ζήτησε από τους παίκτες του να έχουν περισσότερη φαντασία, αλλά να είναι και περισσότερο τολμηροί στο επιθετικό τους παιχνίδι.
Αγωνιστικά Νέα:Σε ακόμα ένα παιχνίδι ο τεχνικός Αλέσιο δεν υπολογίζει στις υπηρεσίες του αμυντικού Φίντλεϊ (9/0). Ο τελευταίος θα λείψει για μεγάλο διάστημα, αλλά στην ουσια δεν είναι αυτό το κομμάτι στο οποίο… πονάει η Κιλμάρνοκ. Είναι θετικό πάντως ότι δεν αναφέρονται άλλες απουσίες και αλλαγές και λογικά θα λίγα αλλάξουν πράγματα στην ενδεκάδα και ειδικά στην άμυνα,. Δεν θα αλλάξει το σύστημα 4-2-3-1 με τον Μπρόφι να είναι στην κορυφή της επίθεσης.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Μπρανέσκου – Ο’ Ντόνελ, Μπρους, Χαμαλάινεν, Ντελ Φάμπρο– Μπερκ, Ελ Μακρίνι – Πάουερ, Ντίκερ, ΜακΚένζι – Μπρόφι.
Περίεργο ματς αναφορικά με την εκτίμηση για σημείο καθώς και οι δύο ομάδες έχουν δείξει ότι είναι ικανές για το καλύτερο και για το χειρότερο. Αυτό που αναμενουμε ωστόσο είναι να μην ανοίξει ο ρυθμός του ματς, αλλά και πάλι η τιμή του under 2.5 είναι αρκετά χαμηλή.

17:00 Motherwell FC – Hearts FC
Αν και η σταθερότητα της λείπει, έδειξε τους λόγους για τους οποίους συνεχίζει να βρίσκεται τόσο ψηλά στη βαθμολογία η ομάδα του Ρόμπινσον Εξαιρετική εμφάνιση με αντίπαλο την Σεντ Μίρεν, επικράτησε με 3-0, σε ένα ματς όπου από το πρώτο κιόλας μέρος είχε… καθαρίσει. Προηγήθηκε με τα γκολ του Σκοτ στο 28ο και στο 33ο λεπτό και ο Κάμπελ ήταν εκείνος ο οποίος στο 67’ κλείδωσε τη νίκη για την ομάδα του. Ηταν η τρίτη επικράτηση στα πέντε τελευταία ματς και έχει σκοράρει 7 γκολ στα τελευταία δύο παιχνίδια, δείχνοντας ότι βρίσκεται εκ νέου σε ανοδική πορεία. Τα άσχημα όμως έρχονται κατά κύριο λόγο από το αγωνιστικό μέρος ενόψει της αναμέτρησης με την Χαρτς.
Αγωνιστικά Νέα:Όπως αποκάλυψε ο τεχνικός Ρόμπινσον ίωση χτύπησε μαζικά τους παίκτες της Μάδεργουελ και 5 εξ αυτών κρίνονται ως εξαιρετικά αμφίβολοι, μιας και δεν συμμετείχαν και στις τελευταίες προπονήσεις. Εκτός μάχης είναι πιθανόν να μείνει ο αμυντικός Χάρτλεϊ, ο οποίος έλειψε και στο μεσοβδόμαδο, αλλά ο κόουτς Ρόμπινσον δεν θέλησε να αποκαλύψει ποιοι είναι οι άλλοι τέσσερις που είχαν το ίδιο πρόβλημα. Από εκεί και πέρα, πάντα εκτός συνεχίζει να είναι ο αμυντικός Ντιβάιν (0/0), λείπει εδώ και αρκετό καιρό.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Γκιλέσπι – Μαγκουάιρ, Χάρτλεϊ (;), Γκάλαχερ, Τέιτ – Κάμπελ, Γκρίμσο, Ντόνελι – Πόλγουορθ, Σκοτ, Κόουλ.
Μάλλον τυχερό θα πρέπει να θεωρούν εαυτόν στην ομάδα της Χαρτς για το ότι γλίτωσαν την ήττα στο εντός έδρας ματς με την Λίβινγκστον, από την οποία τελικά απέσπασαν ισοπαλία με 1-1. Σε όλη τη διάρκεια του ματς η Χαρτς δεν μπορούσε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της, έμεινε πίσω στο σκορ στο 33ο λεπτό, αλλά το γκολ του ΜακΛιν στο 88ο λεπτό έφερε τις καρδιές των «Τζάμπος» στη θέση τους. Μία νίκη στα πέντε τελευταία ματς, με την Χαρτς να πηγαίνει και σε αυτό το παιχνίδι με υπηρεσιακό τεχνικό, αλλά πλέον βρίσκεται προ των πυλών ο τεχνικός Στέντελ, με τους παίκτες να δηλώνουν ότι θα πρέπει να γίνει σοβαρή δουλειά, καθώς πλέον παίζεται το… τομάρι τους.
Αγωνιστικά Νέα:Ο έμπειρος φορ Νέισμιθ (7/2) θα ηγηθεί και πάλι της επιθετικής γραμμής της Χαρτς. Θα παίξει και πάλι ο βασικός στόπερ Χάλκετ (8/0), ο οποίος έδειξε βελτίωση σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι. Δεν αναφέρονται νέα αγωνιστικά προβλήματα για την Χαρτς. Ξανά μη διαθέσιμος θα είναι ο αμυντικός Σάουταρ (1/0), δύσκολα θα δώσει το «παρών» ο Αυστριακός μέσος Χέιρινγκ, εκτός σταθερά ο μπακ Γκαρούτσιο, ο φορ Γουάιγκτον και ο μέσος Λι.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-1-1): Ζλάμαλ – Μπράντον, Χάλκετ, Μπέρα, Χάικι – Νταμούρ, Κλερ, Μεσίνο, Μαλρέινι – Γουόκερ – Νέισμιθ.
Παιχνίδι που… καίει από όποια μεριά και αν το πιάσεις, υπό την έννοια ότι η Μάδεργουελ θα έχει να αντιμετωπίσει τα προβλήματα της ίωσης και αυτόματα χάνει και το πλεονέκτημα της. Η Χαρτς δεν πείθει μεν, αλλά το γεγονός ότι οι παίκτες πρέπει να… γκαζώσουν για να «κερδίσουν» τον νέο τεχνικό, ίσως τους δώσει ώθηση. Μένουμε μακριά.