Σε δύσκολη θέση η Θέλτα / Με σημαντικές αδυναμίες εκτός η Εσπανιόλ

*Στο «Μπαλαϊδος» η Θέλτα υποδέχεται την Εσπανιόλ σε αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Λα Λίγκα.

0356: RC Celta De Vigo – Espanyol Barcelona 22:00 («Estadio de Balaídos»)

Θέλτα: Στη λευκή ισοπαλία με τη Μαγιόρκα εκτός έμεινε η Θέλτα στην πιο πρόσφατη της υποχρέωση για το πρωτάθλημα. Καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα οι φιλοξενούμενοι, έχοντας την υπεροχή και τις περισσότερες ευκαιρίες, χάνοντας μάλιστα τριπλή στις καθυστερήσεις. Μεσοβδόμαδα, ακολούθησε ο αγώνας κυπέλλου κόντρα στην Ανδόρα, όπου δυσκολεύτηκε, αλλά με γκολ του Σάντι Μίνα στο 118’ πήρε τη νίκη με 1-2 και παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού έμειναν οι Κέβιν Βάθκεθ (μπακ), Οκάι (μέσος), Σολάρι (εξτρέμ) και Τιάγκο Γκαγιάρδο (επιθετικός). Στα θετικά επιστρέφει ο Ιάγο Άσπας (επιθετικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Ντιτούρο, Μάγιο, Αραούχο, Αϊντού, Γκαλάν, Τάπια, Μπράις Μέντεθ, Ντ. Σουάρεθ, Σέρβι, Άσπας, Σάντι Μίνα.

Εσπανιόλ: Το 2/2 μετράει η Εσπανιόλ σε πρωτάθλημα και κύπελλο. Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, στο οποίο σημειώθηκαν επτά γκολ, η ομάδα από τη Βαρκελώνη κατάφερε και επικράτησε με 4-3 της Λεβάντε, μια νίκη, η οποία την έβγαλε για τα καλά από τα χαμηλά της Λα Λίγκα. Μόλις στο 6′ ο Νταρντέρ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, για να δεχθούν την ανατροπή πριν από την ανάπαυλα (11′, 22′). Στο 49′ ο Ντε Τομάς έφερε το παιχνίδι στα ίσα για την Εσπανιόλ, ενώ στο 57′ οι φιλοξενούμενοι με τρίτο γκολ πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Η χαρά τους όμως διήρκησε μόλις τρία λεπτά, αφού ο Πουάδο ισοφάρισε αρχικά σε 3-3 στο 60′, ενώ στο 76′ με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα χάρισε στην ομάδα του την έκτη της νίκη στη σεζόν. Μεσοβδόμαδα ακολούθησε ο αγώνας κυπέλλου στην έδρα της Παλέντσια, όπου με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Εσπανιόλ πήρε τη νίκη με 1-2 και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Αγωνιστικά νέα: Για ακόμη ένα θα μείνουν εκτός οι Όσκαρ Χιλ (δεξιός μπακ), Νταβίντ Λόπεθ (χαφ) και Ντιματά (αναπληρωματικός επιθετικός). Αντίθετα επιστρέφει από τιμωρία ο Μέριδα (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Ντιέγκο Λόπεθ, Βιδάλ, Σέρζι Γκόμες, Καμπρέρα, Πεδρόσα, Μπάρε, Ερέρα, Εμπάρμπα, Νταρντέρ, Πουάδο, Ντε Τομάς.

Προϊστορία: Πάρα πολλή ισοπαλία παρατηρείται στην πρόσφατη παράδοση των Θέλτα – Εσπανιόλ. Οι δύο ομάδες στις οκτώ τελευταίες αναμετρήσεις τους που έγιναν στο Βίγκο έχουν φέρει πέντε ισοπαλίες, ενώ άλλες τρεις φορές οι γηπεδούχοι αναδείχθηκαν νικητές.

01.06.13La LigaΘέλταΕσπανιόλ1:0

Για περισσότερους αγώνες για το στοίχημα μπορείτε να επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα της Meridianbet.

**Τόσο η Θέλτα, όσο και η Εσπανιόλ έχουν ως κοινό στόχο την παραμονή στη κατηγορία. Σε πιο δύσκολη θέση αυτή τη στιγμή βρίσκεται η Θέλτα, αφού απέχει μόλις τέσσερις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Πιο άνετη αλλά με σημαντικές αδυναμίες εκτός η Εσπανιόλ, η οποία θα πάει στο Βίγκο για το θετικό αποτέλεσμα. (1Χ&2+ στο 1,74, Meridianbet).

MOBILE APPLICATION BONUS: Στοιχηματίστε από το κινητό σας και πάρτε έξτρα μπόνους!