«Σεμινάριο» μπάσκετ και πρόκριση στον τελικό του Μουντομπάσκετ η Σερβία!

Η Σερβία ήταν η μεγάλη νικήτρια στον πρώτο χρονικά ημιτελικό του Μουντομπάσκετ (Παγκόσμιο Κύπελλο).

Η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς πέτυχε μια σπουδαία νίκη κόντρα στη γεμάτη από NBAers ομάδα του Καναδά, κερδίζοντας με 95-86 και έτσι την Κυριακή 10/9 θα μάθει αν το μετάλλιο που θα πάρει θα είναι χρυσό ή αργυρό.

Οι Σέρβοι μπήκαν μπροστά στο σκορ από νωρίς, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +8 (23-15) με τη διαφορά να αυξάνεται στο ημίχρονο (52-39) στους 13 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Καναοί προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, ωστόσο «παίκτες- κλειδιά» είχαν χρεωθεί με φάουλ και καπως έτσι ήρθε το τελικό 95-86 με τη Σερβία να είναι ήδη στα μετάλλια.

Σε πολύ καλή μέρα ο σέντερ του Ολυμπιακού Νίκολα Μιλουτίνοφ με double-double 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ για άλλο ένα ματς εξαιρετικός ήταν ο Μπογκτάν Μπογκτάνοβιτς που πέτυχε 23. Στους 16 πόντους σταμάτησε ο Ντόμπριτς με τον Γκούντουριτς να προσθέτει άλλους 12.

Από τους Καναδούς 23 πόντους έβαλε ο Μπάρετ, 16 ο Μπρούκς με τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ να τελειώνει τον αγώνα με 15.

€25 REGISTRATION BONUS – Κάντε την εγγραφή σας και διεκδικήστε €25 Μπόνους!

1ST DEPOSIT BONUS– 100% μπόνους πρώτης κατάθεσης μέχρι €150!

Για περισσότερη αθλητική ενημέρωση μπορείτε να επισκεφθείτε το Αθλητικό Portal της Μeridian Sports.