Shanghai SIPG vs Hebei CFFC Κίνα Super League

Shanghai SIPG
Η «καρδιά» της πρωταθλήτριας ΣΙΠΓ «μιλάει» στα τελευταία παιχνίδια. Πρόσθεσε ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση στο ενεργητικό της και συνέτριψε 3-0 εκτός έδρας τη Γιανγκσού Σουνίνγκ. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Βραζιλιάνος σούπερ σταρ, Χουλκ έδωσε προβάδισμα με σουτ. Στο 8’ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα και εννιά λεπτά αργότερα ο Ζανγκ πήρε το «ριμπάουντ» από το σουτ του Χουλκ και δεν αστόχησε προ κενής εστίας. Στο 56’ ο Όσκαρ με άπιαστο σουτ πέτυχε το τρίτο γκολ και στο 70’ η αντίπαλος της έμεινε με εννιά παίκτες. Μέχρι και τη λήξη είχε και άλλες ευκαιρίες, εντούτοις δεν τις αξιοποίησε. Ακολουθεί δύσκολη έξοδος στη Λιφάν και πρέπει να κερδίσει τη Χεμπέι.
Εκτός, λόγω τραυματισμού, θα μείνει ο βασικός εξτρέμ, Λου (7/3), και αυτό είναι και το μοναδικό πρόβλημα για τον Βίτορ Περέιρα. Εκτός έμεινε και ο σταρ Αρναούτοβιτς, αφού δεν είναι ακόμα έτοιμος για να αγωνιστεί και ο Πορτογάλος τεχνικός τόνισε στη συνέντευξη Τύπου ότι δεν θα ρισκάρει τη συμμετοχή του. Επέστρεψε ο καλός αμυντικός Φου Χουάν (8/0), που έλειψε για μεγάλο διάστημα.
(3-5-2): Γιαν – Γιου, Χε, Γουάνγκ – Ζανγκ, Αχμέντοφ, Όσκαρ, Τσεν, Κάι – Χουλκ, Λι
Hebei CFFC
Επέστρεψε στις νίκες η Χεμπέι, η οποία έδειξε χαρακτήρα κόντρα στη Σανγκάη Σενχούα και έκανε την ανατροπή στο τέλος (2-1 εντός). Ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα, όμως βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 15’ μετά από αδράνεια της άμυνας. Πίεσε στη συνέχεια και αρχικά ισοφάρισε με την κεφαλιά του Μαρκάο στο 59’ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο καλός φορ Ντονγκ με δυνατό σουτ έδωσε προβάδισμα. Μέχρι και τη λήξη κράτησε σχετικά εύκολα τους τρεις βαθμούς, που την απομάκρυναν αρκετά από την επικίνδυνη ζώνη. Αυτή ήταν μία από τις λιγοστές φορές στη φετινή σεζόν, που πήρε αυτό που δικαιούταν βάσει της εικόνας της στο χορτάρι.
Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει λόγω τιμωρίας ο βασικότατος στόπερ, Χανγκ Ρεν (15/1). Λίγα πράγματα από τον σούπερ σταρ Λαβέτσι (5/1), που ακόμα δεν έχει πείσει με την απόδοση του τη φετινή σεζόν. Αναμένεται να διατηρηθεί, στο αρχικό σχήμα, ο Βραζιλιάνος επιθετικός Μαρκάο (11/3), που ψάχνει ακόμα να βρει τα πατήματα του. Αποκτήθηκε ως δανεικός από την Εβεργκράντε, ο επιθετικός Φερναντίνιο, που έπαιζε στη Λιφάν (11/3 φέτος).
(4-1-3-2): Γκενγκ – Ζανγκ, Ζάο, Κούι, Τζιανγκ – Μασκεράνο – Γουάνγκ, Κιανλόνγκ, Γιν – Ντονγκ, Μαρκάο
Η Σανγκάη δεν έχει περιθώρια για απώλειες στη μάχη του τίτλου και στα τελευταία παιχνίδια είναι εξαιρετική. Η Χεμπέι ακόμα και όταν παίζει καλά δεν μπορεί να πάρει αυτό, που δικαιούται. Δύσκολα θα χάσουν βαθμούς οι γηπεδούχοι…