Sirius IK vs Djurgårdens IF θα σκοράρουν και οι δυο…

Η Σίριους μετά το διπλό στην έδρα της Έρεμπρο υποδέχεται στο γήπεδο της την ανεβασμένη Τζουγκάρντεν που έχει πλέον αποκτήσει επαφή με την κορυφή.

* Το προπονητικό δίδυμο της Τζουργκάρνεντ, Κιμ Μπέργκσταρντ και Τόμας Λάγκερλοφ βρισκόταν μέχρι και την περσινή χρονιά στον πάγκο της Σίριους. Συνολικά την καθοδήγησαν από τον Ιανουάριο του 2012 μέχρι το Δεκέμβριο του 2018.

ΣΙΡΙΟΥΣ

Πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Έρεμπρο την προηγούμενη αγωνιστική (2-0), χτυπώντας στα κατάλληλα σημεία του αγώνα. Στο 37′ άνοιξε το σκορ σε μία φάση διαρκείας μπροστά στην εστία της αντιπάλου της που, θα μπορούσε να κερδίσει ακόμα και πέναλτι,όταν ο Σολ με έξυπνο τρόπο καθώς ήταν στο πεσμένος στο έδαφος, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Παρά την πίεση κράτησε το προβάδισμα και σε μία αντεπίθεση στο 68′ ο Σαΐντ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επέστρεψε έτσι στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από τη Χάκεν και απομακρύνθηκε τέσσερις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού. Θέλει να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα απέναντι μάλιστα σε έναν δυνατό αντίπαλο που βρίσκεται σε φόρμα.

«Τα αποτελέσματα είναι καλά και έχουμε αποκτήσει μία σταθερότητα και το αποδεικνύουν και οι εμφανίσεις μας, αλλά μπορούμε να πάμε ακόμα καλύτερα. Είναι μία καλή ευκαιρία να αποδείξουμε πράγματα και στους εαυτούς μας καθώς αντιμετωπίζουμε μία από τις δυνατές ομάδες» σχολίασε ο τεχνικός της ομάδας,Μίρτσα Γιέλετσακ.

Αγωνιστικά Νέα: Συνεχίζουν εκτός λόγω τραυματισμού ο μέσος Βέκια (2/0), ο μεσοεπιθετικός Ιγκμπαρούμαχ (2/1) και ο αμυντικός μέσος Πέρσον (3/0). Ανάρρωσε και επιστρέφει ο μέσος Λίντμπεργκ (9/1).

ΤΖΟΥΡΓΚΑΡΝΤΕΝ

Συνεχίζει την ανοδική πορεία της η Τζουργκάρντεν που δείχνει να έχει ξυπνήσει και επιβλήθηκε αυτή τη φορά και της Έστερσουντ με 3-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 19′, πριν τελειώσει το ημίχρονο όμως είχε ανατρέψει το σκορ. Ισοφάρισε αρχικά με σουτ του Ρινγκ από πλάγια θέση στο 41′ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου πήρε το προβάδισμα με κοντινή προβολή του Ούνε Λάρσον. Στην επανάληψη έχασε αρκετές ευκαιρίες για το 3-1 και τελικά το πέτυχε και πάλι με ωραίο σουτ του Ρινγκ στο 71.

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για το συγκρότημα του Μπέργκστραντ που δείχνει πάλι να βρίσκει τον δρόμο του.Ισοβαθμεί με την Γκέτεμποργκ στην 3η θέση με 21 βαθμούς, έξι λιγότερους από την πρωτοπόρο Μάλμε που έχει όμως έναν αγώνα παραπάνω.

«Είναι περίεργο που γυρνάμε εδώ στην Ουψάλα. Θέλω ωστόσο να συγκεντρώνομαι μόνο στα παιχνίδια και να τα κερδίζω. Νιώθω κάτι παραπάνω για την ομάδα αλλά μέχρι εκεί. Θέλω η Σίριους να κερδίσει όλα τα παιχνίδια εκτός από δύο, αυτά εναντίον μας αλλά δεν θα γίνει κάτι ιδιαίτερο. Προτιμώ να επικεντρώνομαι σε άλλα πράγματα» σχολίασε ο Τόμας Λάγκερλοφ.

Αγωνιστικά Νέα: Τιμωρημένος ο μέσος Ρατεντίνατς (7/1). Επέστρεψαν από τους τραυματισμούς τους ο φορ Βίτρι (7/2) και ο μεσοεπιθετικός Ούοκερ (8/1) αλλά η συμμετοχή τους είναι αμφίβολη.

Σε πολύ καλή κατάσταση βρίσκεται η Τζουγκάρντεν που θέλει να συνεχίσει το νικηφόρο της σερί x2 +2-4 goal στην Meridianbet με απόδοση 1,89