South Korea K-League Classic Championship Group

08:00 Pohang Steelers – Daegu FC
Προσγειώθηκε απότομα η Ποχάνγκ. Ήταν μία ταχύτητα πιο κάτω στο ντέρμπι κόντρα στην Τζέονμπουκ και η συντριβή 3-0 ήρθε σχετικά εύκολα. Από νωρίς φάνηκε ότι δεν είναι σε καλή μέρα και βρέθηκε αναμενόμενα να κυνηγάει το σκορ στο 13’. Στις αρχές της επανάληψης δέχτηκε και δεύτερο τέρμα, ενώ όλα τελείωσαν στο 66’ όταν ήρθε το τρίτο γκολ. Είχε κάποιες ευκαιρίες για να βρει δίχτυα, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Ουσιαστικά σφυρίζει αδιάφορα μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος, αφού το -6 από την 3η θέση δεν καλύπτεται εύκολα και ρεαλιστικός στόχος είναι το πλασάρισμα στην τετράδα. Στηρίζει πολλά στο «σπίτι» της, όπου μετράει πέντε διαδοχικές νίκες. Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία ενόψει της αποψινής αναμέτρησης.
«Πέταξε» ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία η Νταεγού για να μπει γερά στη μάχη του Τσάμπιονς Λιγκ. Τα έδωσε όλα απέναντι στην Ουλσάν, αλλά τελικά δεν πήρε ούτε το βαθμό (1-2 εντός). Δεν μπήκε καλά και μόλις στο 7ο λεπτό την κράτησε όρθια σε εκτέλεση πέναλτι ο γκολκίπερ Τσο Χγιουνν – Γου και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 23’ μετά από αδράνεια της άμυνας. Απάντησε στο 49’ με την εξαιρετική ατομική ενέργεια του Σεσίνια και είχε αρκετές καλές στιγμές για να γυρίσει το ματς. Τελικά στο 83’ και κόντρα στη ροή δέχτηκε το δεύτερο γκολ, που την κράτησε στο -4 από την 3η θέση και τη Σεούλ. «Πλήγμα» αποτελεί η απουσία του Βραζιλιάνου ηγέτη Σεσίνια (32/13), ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει λόγω τιμωρίας. Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο επιθετικός Ρίντο (11/0).
Δύσκολο ματς για σημείο. Η σεζόν ουσιαστικά έχει τελειώσει για την Ποχάνγκ, ωστόσο έχει δείξει ότι δεν χαρίζεται σε κανέναν και είναι ομάδα έδρας. Στενεύουν τα περιθώρια στην Νταεγού για την 3η θέση και είναι αναγκασμένη να φύγει με θετικό αποτέλεσμα απόψε. Λογικά από ένα γκολ το έχουν.

10:00 Jeonbuk Hyundai M. – FC Seoul
Στα δύσκολα η πρωταθλήτρια Τζέονμπουκ δείχνει χαρακτήρα. Συνέτριψε 3-0 την περασμένη Κυριακή την Ποχάνγκ και διατηρήθηκε στο -1 από την πρωτοπόρο Ουλσάν. Η ομάδα του Ζοσέ Μοράις μπήκε αποφασισμένη από το ξεκίνημα για να πάρει τους τρεις βαθμούς και μόλις στο 13ο λεπτό ο ηγέτης Ρικάρντο Λόπες έδωσε προβάδισμα από κοντινή απόσταση. Στη συνέχεια δεν κατέβασε ταχύτητα και στις αρχές της επανάληψης ο διεθνής επιθετικός Μουν Σέον – Μιν έβαλε τις βάσεις και στο 69’ ο ποιοτικότερος αμυντικός, Κβον Κγιουνγκ – Γον «σφράγισε» τη νίκη. Λίγο αργότερα όμως η Ουλσάν πέρασε χωρίς απώλειες από την Νταεγού και έτσι είναι απαγορευτική μία ενδεχόμενη γκέλα στον αποψινό αγώνα. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει ο βασικότατος χαφ Σον Τζουν – Χο (28/4), εντούτοις δεν αναμένονται άλλες διαφοροποιήσεις στο αρχικό σχήμα από τον πρώην τεχνικό της ΑΕΚ.
Συνεχίζει να παίζει με τη «φωτιά» η Σεούλ και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Νέα κακή εμφάνιση στον αγώνα με την Γκανγκβόν, ωστόσο έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς θα μπορούσε να πάρει τους τρεις βαθμούς (έχασε με 3-2 εκτός). Προηγήθηκε στο 21’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λι, ωστόσο έμοιαζε θέμα χρόνου να έρθει η ισοφάριση. Έβγαλε τεράστιο πρόβλημα στις στημένες φάσεις και με κεφαλιά δέχτηκε την απάντηση στο 53’. Στο 84’ ο πρώην επιθετικός των Μονακό και Άρσεναλ, Παρκ Τσου – Γιανγκ την έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού, αλλά τελικά έφυγε με άδεια χέρια. Το μόνο θετικό είναι ότι λίγο αργότερα έχασε η Νταεγού και διατηρήθηκε στο +4. Τιμωρημένος ο βασικότατος μέσος, Τζου Σε – Τζονγκ (6/1). Συμπλήρωσε κάρτες και ο πολύτιμος χαφ Αλιμπάεφ (32/3). Μακροχρόνιες οι υπόλοιπες απουσίες δεν επηρεάζουν.
Δεν δείχνει να υπάρχει σωτηρία στη Σεούλ, που μένει στην τριάδα από καθαρή τύχη. Η Τζέονμπουκ κάθε αγωνιστική παίζει τον τίτλο και προέρχεται από εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στην Ποχάνγκ. Δεν αποτελεί κάποια ευκαιρία ο άσος, αλλά θα στηρίξουμε τους γηπεδούχους στο -1 ασιατικό χάντικαπ.

12:00 Ulsan Hyundai – Gangwon FC
Δεν είναι στα καλά της η Ουλσάν, ωστόσο έφυγε με τους τρεις βαθμούς από την πολύ δύσκολη έδρα της Νταεγού (2-1). Μπήκε καλύτερα και μόλις στο ξεκίνημα ο Έντγκαρ νικήθηκε σε εκτέλεση πέναλτι, αλλά προηγήθηκε με το ωραίο σουτ του ηγέτη Ντίσκερουντ. Στην επανάληψη όμως δεν μπόρεσε να βγάλει ενέργεια και δέχτηκε την ισοφάριση στο 49’, ενώ στη συνέχεια γλύτωσε τα χειρότερα από την βοήθεια της τύχης. Τελικά, κόντρα στη ροή ο Τζου Μιν – Κγιου με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε για δεύτερη φορά κεφάλι το σκορ. Διατηρήθηκε στο +1 από την δεύτερη Τζέονμπουκ και ορίζει η ίδια τη μοίρα της αναφορικά με την κατάκτηση του τίτλου. Επιβάλλεται, πάντως, να προχωρήσει χωρίς απώλειες απόψε. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει λόγω τιμωρίας ο βασικός διεθνής μεσοεπιθετικός Κιμ Μπο – Κγιουνγκ (32/12). Χτύπησε και δεν προλαβαίνει ο αμυντικός, Μπούλτχαους (15/0).
Διατήρησε ζωντανές η Γκανγκβόν τις λιγοστές ελπίδες για την 3η θέση και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα με τη Σεούλ, αλλά χρειάστηκε να κάνει μία επική ανατροπή στο τελευταία λεπτά (3-2 εντός). Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 21’ από στημένη φάση, αλλά στη συνέχεια πίεσε ασφυχτικά και απάντησε με την κεφαλιά του Λι Χγιουν – Σικ στο 53’. Κόντρα στη ροή δέχτηκε δεύτερο τέρμα στο 84’, εντούτοις με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λι Γιανγκ στο 88’ πήρε ώθηση και ο Λι Χγιουν στις καθυστερήσεις με κοντινό σουτ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, δίνοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Εξέτισαν και επιστρέφουν ο αμυντικός Μπέομ – Σέοκ (20/0) και ο μέσος Νακαζάτο (9/0).
Αήττητη παραμένει η Ουλσάν σε τρεις φετινές αναμετρήσεις απέναντι στην Γκανγκβόν και δεν έχει περιθώρια για απώλειες στη μάχη του τίτλου. Από πολύ καλή εμφάνιση προέρχονται οι φιλοξενούμενοι, όμως στις εξόδους τους χάνουν μεγάλο μέρος από τη δυναμική τους. Ο άσος στο 1.70 είναι οριακά αποδεκτός.