South Korea K-League Classic Championship Group

08:00 Gangwon FC – FC Seoul
Εξανεμίστηκαν οι ρεαλιστικές ελπίδες της Γκανγκβόν για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ μετά την ήττα 2-1, κόντρα στη Σανγκγιού. Ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και προηγήθηκε στο 35’ με το σουτ του Λι Γιουνγκ – Τζάε. Στη συνέχεια είχε ευκαιρίες για να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα, όμως δεν τις εκμεταλλεύτηκε και τελικά το «πλήρωσε» στο 69’. Στο έκτο λεπτό του έξτρα χρόνου ήρθαν τα χειρότερα, όταν και δέχτηκε την ολική ανατροπή. Η διακοπή του πρωταθλήματος ήρθε στο πιο κατάλληλο σημείο, αφού αγνοεί τη χαρά της νίκης εδώ και τέσσερις διαδοχικές αγωνιστικές (0-1-3). Με μία ενδεχόμενη νίκη στο αποψινό ματς θα μειώσει στους πέντε βαθμούς από την 3η θέση, όμως και πάλι η κατάσταση δείχνει μη αναστρέψιμη. Συμπλήρωσαν κάρτες και θα λείψουν ο αμυντικός Μπέομ – Σέοκ (20/0) και ο μέσος Νακαζάτο (9/0).
Στο ένα από τα κρισιμότερο παιχνίδια της φετινής σεζόν, η Σεούλ έδειξε χαρακτήρα και έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τη Σουγόν (2-1). Ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα και προηγήθηκε στο 17’ με το εύστοχο πέναλτι του αρχηγού, Παρκ Τσου – Γιανγκ. Στη συνέχεια δεν κατέβασε ταχύτητα και στο 55’ ο Λι Μγιέουνγκ – Τζου με κεφαλιά φάνηκε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη, ωστόσο πέντε λεπτά αργότερα δέχτηκε τη μείωση με απευθείας εκτέλεση φάουλ και εκεί γύρισε το μομέντουμ του αγώνα. Πιέστηκε ασφυχτικά μέχρι και τη λήξη, αλλά την κράτησε όρθια με σπουδαίες επεμβάσεις ο γκολκίπερ Γιου Σανγκ – Χουν. Διατηρήθηκε στο +4 από την Νταεγού και ορίζει η ίδια τη μοίρα της αναφορικά με την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Συμπλήρωσαν κάρτες και θα λείψουν οι αμυντικοί Λι Γουνγκ – Χι (20/0) και Παρκ Ντονγκ – Τζιν (28/6). Μακροχρόνιες οι υπόλοιπες απουσίες, δεν επηρεάζουν.
Η διακοπή μόνο καλό έκανε στην Γκανγκβόν, όμως είναι αναγκασμένη να παίξει μόνο για τη νίκη και λογικά θα αφήσει κενούς χώρους. Η Σεούλ προέρχεται από τεράστια νίκη ψυχολογίας και δεν θα «χαλαστεί» με μία ενδεχόμενη ισοπαλία. Καλύτερα να πάμε με το goal/goal.

10:00 Jeonbuk Hyundai M. – Pohang Steelers
Στο καταλληλότερο σημείο ήρθε η διακοπή του πρωταθλήματος για την πρωταθλήτρια Τζέονμπουκ. Η ομάδα του Ζοσέ Μοράις συνεχίζει να παίζει με τη «φωτιά» και πλέον είναι στο -1 από την πρωτοπόρο Ουλσάν. Στο τελευταίο επίσημο ματς στις 6/10, αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 με την ουραγό Ιντσέον. Είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ωστόσο ήταν φλύαρη στην τελική προσπάθεια και δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Θα μπορούσαν να ήταν ακόμα χειρότερα τα πράγματα, αν δεν έκανε σπουδαίες επεμβάσεις όποτε χρειάστηκε ο γκολκίπερ Σονγκ Μπουνμ – Κέουν. Η νίκη στο αποψινό αγώνα αποτελεί μονόδρομο τόσο για βαθμολογικούς λόγους, αλλά και για το γεγονός ότι θα περάσει το άγχος στη μεριά της Ουλσάν, που αγωνίζεται λίγο αργότερα. Χωρίς προβλήματα ολοκληρώθηκε η προετοιμασία, καθώς εξέτισε ο ποιοτικότερος αμυντικός του ρόστερ, Κβον Κγιουνγκ – Γον (8/1).
Στο χειρότερη δυνατό σημείο ήρθε η διακοπή για την Ποχάνγκ, καθώς είχε φτάσει τις τέσσερις διαδοχικές νίκες. Στο πιο πρόσφατο επίσημο ματς στις 6/10, έκανε επική ανατροπή απέναντι στην Ουλσάν και διατήρησε ζωντανές τις λιγοστές ελπίδες για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ (2-1 εντός). Ήταν καλύτερη από το πρώτο λεπτό, ωστόσο κόντρα στη ροή βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στις αρχές της επανάληψης. Στη συνέχεια τα έδωσε όλα όμως και ήταν καταιγιστική ισοφαρίζοντας αρχικά με το πέναλτι του Παλόσεβιτς στο 87’. Στο 4ο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Λι Γκουάνγκ – Χγιουκ με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή έδωσε τους τρεις βαθμούς μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει ο βασικότατος κεντρικός αμυντικός, Κιμ Γκουάνγκ – Σέοκ (15/0).
Βίοι αντίθετοι η πορεία των δύο ομάδων πριν από τη διακοπή, ωστόσο στην Τζέονμπουκ μόνο καλό θα έκανε. Τα περιθώρια αρχίζουν και στενεύουν για τους πρωταθλητές, που ήδη βρίσκονται στο -1 από την κορυφή. Η Ποχάνγκ είναι ευάλωτη στις εξόδους της και θα κρατήσουμε τον άσο στο 1.70.

12:00 Daegu FC – Ulsan Hyundai
Διατηρήθηκε η Νταεγού στο κόλπο για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ με τη νίκη, απέναντι στην Νταεγού (2-1 εκτός). Ουσιαστικά άφησε να πάει χαμένο το πρώτο μέρος χωρίς να κάνει τίποτα, ενώ «αφυπνίστηκε» μόλις βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 53’ με πέναλτι. Σχεδόν αμέσως όμως απάντησε με δυνατή κεφαλιά ο Βραζιλιάνος επιθετικός Έντγκαρ και στη συνέχεια ήταν καταιγιστική. Τελικά στην τελευταία φάση ο Σιν Τσανγκ – Μου πήρε το «ριμπάουντ» από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σεσίνια και ολοκλήρωσε την ολική ανατροπή. Η διαφορά από τη Σεούλ είναι στο -4, ωστόσο με την εικόνα που βγάζει τις τελευταίες βδομάδες δείχνει ικανή να αντιστρέψει την κατάσταση. Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο Βραζιλιάνος επιθετικός Ρίντο (11/0).Δύσκολο ματς για σημείο, καθώς αμφότερες χρειάζονται τους τρεις βαθμούς και η Νταεγού δείχνει να συνήλθε μετά το κάκιστους δύο πρώτους γύρους. Η Ουλσάν είναι αρκετά ευάλωτη στις εξόδους της, ωστόσο δεν κοντράρεται εύκολα. Προτιμότερη λύση δείχνει το goal/goal.
«Αυτοκτόνησε» η Ουλσάν στον τελευταίο επίσημο αγώνα που έδωσε στις 6/10, απέναντι στην Ποχάνγκ (2-1 εντός). Δεν ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της, ωστόσο βρήκε τον τρόπο στις αρχές της επανάληψης με το πλασέ προ κενής εστίας του Κιμ Τάε – Χουάν. Στη συνέχεια πιέστηκε ασφυχτικά, εντούτοις την κρατούσε όρθια με διαδοχικές σπουδαίες επεμβάσεις ο βασικός διεθνής τερματοφύλακας, Κιμ Σέουνγκ – Γκιου. Τελικά στο 87’ υπέπεσε σε αχρείαστο πέναλτι και ισοφαρίστηκε, ενώ τα χειρότερα ήρθαν στις καθυστερήσεις, όταν και δέχτηκε την ολική ανατροπή. Έχασε τεράστια ευκαιρία να αποσπαστεί στο +4 από την Τζέονμπουκ και παράλληλα να γίνει το ακλόνητο φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ταξίδεψε η αποστολή στην Νταεγού.
Δύσκολο ματς για σημείο, καθώς αμφότερες χρειάζονται τους τρεις βαθμούς και η Νταεγού δείχνει να συνήλθε μετά το κάκιστους δύο πρώτους γύρους. Η Ουλσάν είναι αρκετά ευάλωτη στις εξόδους της, ωστόσο δεν κοντράρεται εύκολα. Προτιμότερη λύση δείχνει το goal/goal.