South Korea K-League Classic Regular season

13:00 Jeonbuk Hyundai M. – Daegu FC
Αναβλήθηκε λόγω κακών καιρικών συνθηκών το ματς της Τζέονμπουκ κόντρα στην Γκιεονγκνάμ την περασμένη Κυριακή. Στο πιο πρόσφατο επίσημο ματς, στις 14/9, φάνηκε να έχει τάσεις «αυτοχειρίας» απέναντι στη Σανγκγιού, αλλά κατάφερε να πάρεις τους τρεις βαθμούς (2-1 εντός). Ήταν καλύτερη από το ξεκίνημα και προηγήθηκε με τον Λόπες στο 42’, όμως ισοφαρίστηκε στο 73’ μετά από αδράνεια στο κέντρο της άμυνας. Τα έδωσε όλα στη συνέχεια για να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα και στο 86’ ο βετεράνος επιθετικός, Λι Ντονγκ – Γκουκ έδωσε τη νίκη με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή. Μέχρι και τη λήξη δεν συνάντησε κάποια δυσκολία και συνδυασμό με τη νέα απώλεια της Ουλσάν αύξησε τη διαφορά στους τρεις βαθμούς. Έστω και την ύστατη στιγμή δείχνει χαρακτήρα σε μία προβληματική και αποτυχημένη σεζόν. Χωρίς προβλήματα ολοκληρώθηκε η προετοιμασία για τον Ζοσέ Μοράις, που δεν αποκλείεται να κάνει ένα μικρό ροτέισον.
Για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική η Νταεγού έχασε μοναδική ευκαιρία για να μπει εκ νέου στη μάχη για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Δέχτηκε την ισοφάριση 1-1 στο τέλος από την ουραγό Ιντσέον με αποτέλεσμα να αφήσει δύο πολύτιμους βαθμούς. Είχε μία ελαφριά υπεροχή και προηγήθηκε με το εύστοχο πέναλτι του Έντγκαρ που δόθηκε μετά την υπόδειξη του VAR. Στο πρώτο λεπτό του έξτρα χρόνου ο διεθνής γκολκίπερ Τσο Χγιουν – Γου έκανε τραγική έξοδο και το «πλήρωσε». Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο πρώτο ημίχρονο είχε κάνει το ίδιο λάθος, αλλά τον είχε σώσει ο VAR σε γκολ που αρχικά είχε μετρήσει. Βρίσκεται στο -7 από την 3η Σεούλ στη βαθμολογία, εντούτοις το να καλύψει τη διαφορά έγκειται περισσότερο στη σφαίρα των μαθηματικών. Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ταξίδεψε η αποστολή ενόψει του αποψινού αγώνα.
Ξεκάθαρα ο άσος μπορεί να αποτελέσει το στήριγμα της αγωνιστικής. Η Τζέονμπουκ είναι «ξεκούραστη» και δείχνει την απαιτούμενη σοβαρότητα, προκειμένου να παραμείνει για 3η διαδοχική χρονιά στην κορυφή της χώρας. Η Νταεγού δεν είναι στα καλά της και στις εξόδους της παρουσιάζεται «ευάλωτη».

13:00 Sangju Sangmu – Incheon United
Δεν έχει επηρεαστεί η Σανγκγιού από τις μαζικές αποχωρήσεις βασικών παικτών. Πέταξε ένα ημίχρονο απέναντι στη Σουγόν, αλλά κατάφερε να πάρει το 1-1. Στο πρώτο μέρος δεν έκανε τίποτα απολύτως και αναμενόμενα βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 37’ μετά από αδράνεια της άμυνας. Στην επανάληψη μπήκε φουριόζα και απάντησε στο 52’ με το ωραίο διαγώνιο σουτ του Κιμ Γκουν – Χι. Στη συνέχεια έκλεισε καλά τους χώρους, είχε 2-3 καλές στιγμές για να κάνει ακόμα και την ολική ανατροπή. Στο 87’ πάντως τη γλύτωσε το δοκάρι σε μακρινό σουτ και κακή εκτίμηση του γκολκίπερ, Νο Ντονγκ – Γκέον. Παραμένει χωρίς νίκη για τέσσερις διαδοχικές αγωνιστικές (0-2-2), εντούτοις λίγη σημασία έχει αυτό. Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία.
Έπεσε στην τελευταία θέση η Ιντσέον μετά τα αποτελέσματα της προηγούμενης αγωνιστικής. Για ακόμα μία φορά τα έδωσε όλα και δικαιώθηκε στο τέλος, κόντρα στην Νταεγού (1-1 εντός). Είδε στο πρώτο μέρος το VAR να της ακυρώνει γκολ που αρχικά μέτρησε και στο 79’ να υποδεικνύει πέναλτι εις βάρος της. Στη συνέχεια τα έδωσε όλα για να ισοφαρίσει και τα κατάφερε με το σουτ του Μγιουνγκ Τζουν – Τζάε, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ. Σε «νεκρό» χρόνο απέφυγε τα χειρότερα με την σπουδαία επέμβαση του τερματοφύλακα Σαν. Ρεαλιστικά, πολύ δύσκολα θα αποφύγει την τελευταία θέση, καθώς διαθέτει το πιο αδύναμο ρόστερ της κατηγορίας. Παραμένει αμφίβολος ο πολύτιμος κεντρικός αμυντικός Μπουνόζα (12/0).
Η Σανγκγιού παραμένει χωρίς νίκη για τέσσερις διαδοχικές αγωνιστικές (0-2-2), αλλά είχε δύσκολο πρόγραμμα και παράλληλα έχασε πολλούς βασικούς παίκτες. Η Ιντσέον παλεύει μέχρι το τέλος σε όλα τα παιχνίδια της, όμως είναι με διαφορά η πιο αδύναμη ομάδα της κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι έχουν τον πρώτο λόγο για τους τρεις βαθμούς.

13:30 Seongnam Ilhwa Ch. – Gangwon FC
Πραγματοποίησε μία από τις χειρότερες εμφανίσεις της φετινής σεζόν η Σεονγκνάμ, απέναντι στην Τζετζού (3-0 εκτός). Σε αυτό έπαιξαν καθοριστικό ρόλο οι κάκιστες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν κατά την διάρκεια του αγώνα. Ο αέρας «ξεγέλασε» τον γκολκίπερ Κιμ Ντονγκ – Τζουν, λίγο πριν εκείνος πιάσει την μπάλα, με αποτέλεσμα να τη βάλει ο ίδιος στα δίχτυα, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στο 70’ δέχτηκε και δεύτερο τέρμα με πέναλτι και ουσιαστικά εκεί τελείωσαν όλα, ενώ στο 83’ ήρθε και τρίτο γκολ μετά από ολέθριο λάθος της άμυνας. Ελάχιστες φορές πάτησε με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή και το πρόβλημα στην επίθεση εξακολουθεί να είναι άλυτο. Παραμένει εκτός ο ποιοτικότερος φορ Έντερ (19/5), καθώς δεν φέρεται να έχει τις καλύτερες σχέσεις με τον προπονητή Ναμ.
Οι καιρικές συνθήκες δεν επέτρεψαν στην Γκανγκβόν να παίξει στο εκτός έδρας ματς με αντίπαλο την Ουλσάν. Στον τελευταίο επίσημο αγώνα, στις 15/9, επικράτησε στο ρελαντί με 2-0 της Τζετζού και μπήκε για τα καλά στη μάχη για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ της ερχόμενης περιόδου, μετά την ήττα της Σεούλ. Είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια και στο 20’ ο επιθετικός Κιμ Τζι – Χγιουν έδωσε προβάδισμα με κοντινό πλασέ, ενώ στο 37’ ο ίδιος παίκτης δεν αστόχησε από πλεονεκτική θέση δίνοντας αέρα δύο τερμάτων. Στην επανάληψη έδωσε χώρους, όμως ήταν σταθερότατος όποτε χρειάστηκε ο γκολκίπερ Κιμ. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει λόγω τιμωρίας ο πολύτιμος μέσος Λι Χγιουν – Σικ (24/3), με αυτό να είναι και το μοναδικό πρόβλημα που αντιμετωπίζει το τεχνικό τιμ.
Η Σεονγκνάμ είναι ομάδα έδρας και ξέρει να παίζει άμυνα, όμως επιθετικά δεν έχει βρει λύσεις σε όλη τη διάρκεια της φετινής σεζόν. Η Γκανγκβόν είναι ξεκούραστη και παράλληλα θέλει την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Δύσκολα θα ξεφύγει το σκορ.

13:30 Suwon Bluewings – Ulsan Hyundai
Ο κατήφορος συνεχίστηκε για τη Σουγόν, η οποία κινδυνεύει να μείνει εκτός πλέι οφ. Έβγαλε ενέργεια απέναντι στη Σανγκγιού, αλλά μόνο στο πρώτο ημίχρονο. Μπήκε δυνατά και έψαξε ένα γρήγορο γκολ δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Τελικά στο 37’ ο Κιμ Μιν – Γου έδωσε προβάδισμα από κοντινή απόσταση, εντούτοις από εκείνο το σημείο και έπειτα έπεσε σταδιακά η απόδοση της και αναμενόμενα ισοφαρίστηκε στο 52’ (τελικό το 1-1). Μέχρι και τη λήξη δεν έκανε σχεδόν τίποτα, ωστόσο στο 87’, ο μέσος, Τέρι Άντωνης, από το πουθενά, με μακρινό σουτ είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι. Μέσα σε όλα αυτά έχει να σκεφτεί το Κύπελλο, που αποτελεί την μοναδική διέξοδο διάκρισης. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει από το αποψινό ντέρμπι με την Ουλσάν ο επιθετικός, Χαν Έουι Γκβον (25/3).
Αναβλήθηκε για τις 2/10 ο αγώνας της Ουλσάν με την Γκανγκβόν, λόγω των κακών καιρικών συνθηκών που επικρατούν στη χώρα. Στο πιο πρόσφατο ματς που έδωσε στις 14/9, «αυτοκτόνησε» χάνοντας σημαντικό έδαφος στη μάχη του τίτλου. Δέχτηκε στις καθυστερήσεις την ισοφάριση 3-3 από την Γκιεονγκνάμ με αποτέλεσμα να αφήσει δύο πολύτιμους βαθμούς. Σε «νεκρό» χρόνο ήρθαν τα χειρότερα, όταν ο VAR της ακύρωσε γκολ που αρχικά μέτρησε. Κόστισε στην ουσία και το κάκιστο πρώτο ημίχρονο που έκανε, καθώς είχε βρεθεί να κυνηγάει προσωρινά το σκορ στο 9’ και στο 15’. Δεν είναι μόνο το -3 από την πανίσχυρη Τζέονμπουκ, αλλά και το γεγονός ότι έχει να βγάλει πολύ δύσκολο πρόγραμμα στις εννιά εναπομείνασες αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Τελευταίο ματς τιμωρίας για τον προπονητή Κιμ Ντο – Χουν, ενώ θα λείψει εκ νέου λόγω τραυματισμού ο στόπερ Μπούλτχαους (12/0).
Δύσκολο ματς για σημείο από τη στιγμή που η Ουλσάν δεν είναι στα καλά της. Ούτε η Σουγόν δείχνει ικανή να κερδίσει, με τις εμφανίσεις εδώ και αρκετές βδομάδες να είναι κάτω του μετρίου. Λογικά, όμως, από ένα γκολ το έχουν…