South Korea K-League Classic Regular season

08:00 Daegu FC – Jeju United
Πέτυχε σπουδαία νίκη την Τετάρτη η Νταεγού, απέναντι στην πανίσχυρη Τζέονμπουκ (2-0 εκτός). Από τα πρώτα λεπτά δέχτηκε ασφυχτική πίεση, εντούτοις κατάφερε να προηγηθεί με το εύστοχο πέναλτι του Έντγκαρ στο 43′. Στις αρχές της επανάληψης γλύτωσε από το δοκάρι την ισοφάριση σε πέναλτι, ενώ στη συνέχεια την κράτησε όρθια με διαδοχικές σπουδαίες επεμβάσεις ο διεθνής τερματοφύλακας, Τσο Χγιουν – Γου. Στις καθυστερήσεις ο ηγέτης Σεσίνια με σουτ μέσα από την περιοχή “σφράγισε” τους τρεις βαθμούς, που την έφεραν στο -5 από την τέταρτη Σεούλ και ξανά μέσα στη διεκδίκηση για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ της ερχόμενης περιόδου. Όπως είναι λογικό δεν υπάρχουν περιθώρια για απώλειες στο αποψινό ματς. Εκτός ο επιθετικός Παρκ Κι – Ντονγκ (5/0), που αποχώρησε τραυματίας. Οριστικά εκτός και ο Βραζιλιάνος φορ, Ρίντο (11/0).
Το πάλεψε όσο μπόρεσε η Τζετζού στο δύσκολο εκτός έδρας ματς με την Ποχάνγκ, ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα 2-1. Δεν μπήκε καλά στο πρώτο ημίχρονο και πέρασε δύσκολες στιγμές, όμως στην επανάληψη ανέβασε την απόδοση της. Τελικά βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 56′ μετά από διαδοχικά λάθη της άμυνας, αλλά στη συνέχεια είχε τις ευκαιρίες της για να ισοφαρίσει. Τελικά στις καθυστερήσεις δέχτηκε και δεύτερο τέρμα μετά από νέα λάθη στα στόπερ και ουσιαστικά εκεί τελείωσαν όλα. Στην τελευταία φάση μείωσε με εύστοχο πέναλτι ο Γιουν, εντούτοις δεν υπήρχε χρόνος για να καταφέρει να σώσει το βαθμό. Παραμένει σε πολύ δύσκολη βαθμολογική θέση και καλείται να δείξει χαρακτήρα για την αποφυγή του υποβιβασμού. Παραμένει εκτός ο πολύτιμος κεντρικός αμυντικός, Γιοβάνοβιτς (22/0).
Με φόρα και ψυχολογία η Νταεγού από τη μεγάλη νίκη της Τετάρτης. Λογικά θα πάρει τους τρεις βαθμούς κόντρα στην ευάλωτη εκτός έδρας Τζετζού, ωστόσο ο άσος δεν έχει καμία απολύτως αξία. Καλύτερα να περιμένουμε το live για να ασχοληθούμε…

08:00 Ulsan Hyundai – Seongnam Ilhwa Ch.
Μπορεί να μην έπεισε με την απόδοση της η Ουλσάν στο ντέρμπι με τη Σουγόν, ωστόσο βρήκε τον τρόπο να φύγει με τους τρεις βαθμούς (2-0). Δεν μπόρεσε να βγάλει ενέργεια στο πρώτο ημίχρονο με αποτέλεσμα να δεχτεί καταιγισμό επιθέσεων, αλλά γλύτωσε από την αστοχία των αντιπάλων της. Στις αρχές της επανάληψης ευτύχησε να προηγηθεί με το κοντινό πλασέ του Κιμ Ιν – Σουνγκ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Νεγκάο “σφράγισε” τη νίκη, που την έφερε στην πρώτη θέση μαζί με την Τζέονμπουκ. Η παράδοση απέναντι στη Σεονγκνάμ δεν είναι καθόλου καλή, όμως καλείται να προχωρήσει χωρίς απώλειες στη μάχη του τίτλου. Παραμένει εκτός ο πολύτιμος Ολλανδός στόπερ, Μπούλτχαους (12/0). Ακόμα δεν έχει κάνει το ντεμπούτο του ο αριστερός μπακ – χαφ, Ντάβιντσον.
Επιστροφή στις νίκες για την Σεονγκνάμ έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές (0-2-2). Επικράτησε 1-0 της φορμαρισμένης Γκανγκβόν και διατηρήσε ζωντανές τις λιγοστές ελπίδες για την είσοδο στα πλέι οφ. Από την αρχή ήταν ανώτερη και πίεσε για να βρει ένα γκολ. Στο 36′ ο Λι Τσανγκ – Γιονγκ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ έδωσε προβάδισμα, που κράτησε χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα. Κατάφερε να βραχυκυκλώσει την εξαιρετική αντίπαλη επίθεση και απειλήθηκε σε ελάχιστες περιπτώσεις. Σταθερότατος ήταν όποτε χρειάστηκε ο Κιμ Ντονγκ – Τζουν, ο οποίος επανήλθε στις καλές εμφανίσεις. Θα παραταχθεί χωρίς άγχος στο αποψινό ματς με την Ουλσάν και αυτό μόνο σε καλό μπορεί να της βγει. Παραμένει εκτός ο ποιοτικότερος φορ Έντερ (19/5), καθώς δεν φέρεται να έχει τις καλύτερες σχέσεις με τον προπονητή Ναμ.
Η Ουλσάν δεν έχει καλή παράδοση τα τελευταία χρόνια κόντρα στην Σεονγκνάμ, ωστόσο την Τετάρτη έδειξε χαρακτήρα και πάτησε γερά στη μάχη του τίτλου. Οι φιλοξενούμενοι ξέρουν να παίζουν μόνο άμυνα και στις εξόδους τους είναι αρκετά ευάλωτοι.

10:00 Jeonbuk Hyundai M. – Suwon Bluewings
Ιδανική “αυτόχειρας” η Τζέονμπουκ την περασμένη Τετάρτη, ηττήθηκε με 2-0 από την Νταεγού. Ήταν ανώτερη σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, εντούτοις κόστισε η αστοχία στην τελική προσπάθεια. Σε μία από τις λιγοστές φορές που απειλήθηκε βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με πέναλτι. Στις αρχές της επανάληψης ο βετεράνος φορ, Λι Ντονγκ – Γκουκ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι από την “άσπρη” βούλα για να απαντήσει. Στις καθυστερήσεις και πάλι κόντρα στη ροή ήρθε το δεύτερο τέρμα και εκεί τελείωσαν όλα. Είδε την Ουλσάν να την πιάνει στην κορυφή και πλέον δεν έχει περιθώρια για νέες απώλειες. Χωρίς προβλήματα ολοκληρώθηκε η προετοιμασία για τον Ζοσέ Μοράις, που αναμένεται να φρεσκάρει την ενδεκάδα του στο αποψινό ματς.
Δεν μπόρεσε η Σουγόν να πατήσει πάνω στο εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που έκανε στο ντέρμπι, κόντρα στην Ουλσάν (έχασε 2-0 εντός). Δημιούργησε πολλές φάσεις στο α’ μέρος, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε. Στις αρχές της επανάληψης βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μετά από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας, όμως στη συνέχεια τα έδωσε όλα για να ισοφαρίσει. Τελικά στις καθυστερήσεις δέχτηκε και δεύτερο τέρμα, καθώς οι αμυντικοί άφησαν ολομόναχο τον αντίπαλο επιθετικό. Το μυαλό όλων βρίσκεται στον ημιτελικό του Κυπέλλου, όπου την Τετάρτη θα υποδεχθεί την ερασιτεχνική Χουασέονγκ για να ανατρέψει το 1-0. Θα γίνουν αλλαγές στο αρχικό σχήμα από τον τεχνικό Λι Λιμ – Σάενγκ, ο οποίος έχει δηλώσει ότι θα παραιτηθεί σε περίπτωση αποκλεισμού. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ολοκληρώθηκε η προετοιμασία.
Με αρκετές αλλαγές θα παραταχθεί η Σουγον, η οποία έχει το μυαλό της στον επερχόμενο ημιτελικό του Κυπέλλου. Η Τζέονμπουκ δεν έχει περιθώρια για νέες απώλειες στη μάχη του τίτλου και δύσκολα θα χάσει για δεύτερο σερί ματς στο “σπίτι” της.