South Korea K-League Classic Regular season

08:00 Gangwon FC – Incheon United
Δεν μπόρεσε να βγάλει ενέργεια η Γκανγκβόν κόντρα στη Σεονγκνάμ (έχασε με 1-0 εκτός). Από την αρχή φάνηκε ότι δεν είναι σε καλή μέρα και περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Αναμενόμενα βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 36′ μετά από αδράνεια της άμυνας, όμως δεν άλλαξε κάτι στην απόδοση της ούτε στην επανάληψη. Έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει ακόμα περισσότερο την απόσταση από τη Σεούλ και να μπει εκ νέου στη μάχη για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Έχει να δώσει δύσκολο πρόγραμμα με τρία δύσκολα ματς σε μέσα σε μία εβδομάδα, ενώ έχει να διαχειριστεί και τα σοβαρά προβλήματα τραυματισμών που έχουν προκύψει. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει ο αμυντικός Σιν Κουάνγκ – Χουν (29/2), τραυματίες οι βασικοί επιθετικοί, Κιμ Τζι – Χγιουν (27/10) και Τσο Τζάε – Γον (17/8).
Πέτυχε σημαντική νίκη η Ιντσέον απέναντι στη Σανγκγιού, στην ύστατη προσπάθεια που κάνει για την αποφυγή του υποβιβασμού (3-2). Πραγματοποίησε το καλύτερο πρώτο δεκάλεπτο της σεζόν, όπου βρήκε τρεις φορές δίχτυα. Μέχρι και τη λήξη του πρώτου μέρους είχε ευκαιρίες για να διευρύνει το προβάδισμα της, όμως δεν τις αξιοποίησε. Στην επανάληψη προτίμησε να διαφυλάξει τα νώτα της και παραλίγο να κοστίσει. Δέχτηκε τη μείωση με το ξεκίνημα και στο 65′ ήρθε και δεύτερο γκολ. Πιέστηκε στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ωστόσο κατάφερε να αντέξει και να περάσει την Τζετζού στη βαθμολογία. Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο πολύτιμος Κροάτης αμυντικός, Μπουνόζα (12/0). Εξαιρετικά αμφίβολη είναι και η συμμετοχή του βασικότατου χαφ, Κιμ Τζιν – Για (26/0).
Θεωρητικά έχει τον πρώτο λόγο η Γκανγκβόν, ωστόσο έχει να διαχειριστεί σημαντικές απουσίες σε όλες τις γραμμές. Η Ιντσέον παίζει την παραμονή της σε κάθε παιχνίδι και παλεύει μέχρι το τελευταίο λεπτό. Καλύτερα να απέχουμε…

09:00 FC Seoul – Sangju Sangmu
Δεν κατάφερε η Σεούλ να εκμεταλλευτεί την καλή απόδοση που έπιασε, κόντρα στην Γκιεονγκνάμ (1-1 εντός). Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο 18′ με την κεφαλιά του στόπερ, Χουάνγκ. Στη συνέχεια είχε ευκαιρίες για να πάρει αέρα δύο τερμάτων, όμως δεν τις αξιοποίησε και στο τελευταίο εικοσάλεπτο έδωσε χώρους στην αντίπαλο της. Τελικά ισοφαρίστηκε στο 78′ μετά από αδράνεια της άμυνας και παρά την ασφυχτική πίεση που άσκησε, δεν κατάφερε να βρει ένα δεύτερο τέρμα και να πάρει τους τρεις βαθμούς. Στενεύουν τα περιθώρια για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ και καλείται να δείξει την απαιτούμενη σοβαρότητα. Διαθέσιμος από τιμωρία ο μέσος Κο Κουάνγκ – Μιν (28/1). Μακροχρόνια τραυματίες ο μέσος Χα Ντάε – Σουνγκ (2/0) και ο αμυντικός Κιμ Γον – Γκουν (11/0).
Κόστισε στη Σανγκγιού το τραγικό πρώτο δεκάλεπτο, απέναντι στην Ιντσέον (έχασε με 3-2 εντός). Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο ξεκίνημα με πέναλτι που δόθηκε μετά από υπόδειξη του VAR, ενώ στο 10′ δέχτηκε και δεύτερο τέρμα. Δύο λεπτά αργότερα ο τερματοφύλακας Γιουν έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του σε έξοδο και μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους γλύτωσε από τη βοήθεια της τύχης. Στην επανάληψη όμως εμφανίστηκε μεταμορφωμένη και μείωσε στο 48′ με το εύστοχο πέναλτι του Κιμ και στο 65′ ο ίδιος παίκτης με ωραίο διαγώνιο σουτ την έβαλε μέσα στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Στη συνέχεια τα έδωσε όλα για να σώσει τουλάχιστον το βαθμό, εντούτοις δεν αξιοποίησε τις πολλές ευκαιρίες που είχε. Χωρίς προβλήματα ολοκληρώθηκε η προετοιμασία.
Η Σεούλ διαθέτει ποιότητα και φανέλα για να κάνει ακόμα ένα βήμα για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Ακολουθεί το εκτός έδρας ντέρμπι με τη Σουγόν και δεν έχει περιθώρια για νέες βαθμολογικές απώλειες. Αρκετά ευάλωτη στις εξόδους της η Σανγκγιού, που έχει χάσει σημαντικούς παίκτες το τελευταίο διάστημα. Σε αποδόσεις διπλασιασμού, ο άσος έχει αξία.

10:00 Gyeongnam – Pohang Steelers
Σταθερά σε ανοδική πορεία η Γκανγκβόν. Δεν έπιασε σούπερ απόδοση στο δύσκολο εκτός έδρας ματς με τη Σεούλ, αλλά κατάφερε να φύγει με το βαθμό (1-1). Δέχτηκε ασφυχτική πίεση στο ξεκίνημα και αναμενόμενα βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 18′ μετά από αδράνεια της άμυνας. Στη συνέχεια από καθαρή τύχη γλύτωσε το δεύτερο γκολ, ωστόσο μετά το 70′ ανέβασε στροφές και έμοιαζε θέμα χρόνου να απαντήσει. Τελικά στο 79′ ο Μπάε Κι – Τζονγκ με ωραίο διαγώνιο πλασέ ισοφάρισε, εντούτοις μέχρι και τη λήξη χρειάστηκε τις σπουδαίες επεμβάσεις του γκολκίπερ Λι Μπουμ – Σου. Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία. Διαθέσιμος ο βασικότατος μέσος Λι Κουάνγκ – Τζιν (14/0).
Έκανε μεγάλο βήμα για την είσοδο στα πλέι οφ η Ποχάνγκ, η οποία επικράτησε με 2-1 της Τζετζού την περασμένη Τρίτη. Από τα πρώτα λεπτά είχε τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων, εντούτοις χρειάστηκε την εξαιρετική ασίστ του Βάντερσον για τον Ιλιουτσένκο στο 56′ για να προηγηθεί. Στις καθυστερήσεις ο ίδιος παίκτης με ωραίο τελείωμα στο τετ α τετ “σφράγισε” τους τρεις βαθμούς. Σε “νεκρό” χρόνο δέχτηκε τη μείωση του σκορ με αχρείαστο πέναλτι, αλλά δεν κινδύνεψε περισσότερο. Αυτό ήταν και το τέταρτο διαδοχικό νικηφόρο ματς στα πέντε πιο πρόσφατα (4-1-0), επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται. Το θετικό είναι ότι η αποστολή ταξίδεψε για τον αποψινό αγώνα χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών.
Δύσκολο ματς για σημείο. Αμφότερες βρίσκονται σε ανοδική πορεία τις τελευταίες εβδομάδες. Η Γκιεονγκνάμ παίζει την παραμονή της κάθε βδομάδα και δεν κοντράρεται εύκολα. Η Ποχάνγκ αποδυναμώνεται εκτός έδρας και το G/G δείχνει προτιμότερη επιλογή.