South Korea K-League Classic Regular season

10:00 Gyeongnam – Jeonbuk Hyundai M.
Λίγα πράγματα από την Γκιεονγκνάμ στο ματς με την Ποχάνγκ και η ήττα με 1-0 ήρθε αναμενόμενα. Από το ξεκίνημα φάνηκε ότι δεν είναι σε καλή μέρα και έμοιαζε θέμα χρόνου να δεχτεί το γκολ. Τελικά στο 33′ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ έπειτα από υπόδειξη του VAR, καθώς αρχικά είχε ακυρωθεί το τέρμα των φιλοξενούμενων. Στην επανάληψη βελτιώθηκε κάπως, όμως δεν είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να απαντήσει. Αν δεν ήταν σε καλή μέρα ο γκολκίπερ Λι Μπουμ – Σου, θα είχαν τελειώσει όλα πολύ νωρίτερα. Παραμένει οριακά πάνω από τον απευθείας υποβιβασμό, ωστόσο αν κάνει την υπέρβαση στο αποψινό ματς, θα πάρει προβάδισμα στη μάχη της παραμονής. Τραυματίστηκε και χάνει το υπόλοιπο της χρονιάς ο Βραζιλιάνος μέσος, Οσμάν (7/1).
Έκανε τα εύκολα – δύσκολα η Τζέονμπουκ στο ντέρμπι με τη Σουγόν, ωστόσο κατάφερε να επικρατήσει με 2-0. Δεν μπήκε καλά, αλλά σταδιακά ανέβασε την απόδοση της και προηγήθηκε στο 11′ με το καλοζυγισμένο σουτ του Λι Κέουνγκ – Σι. Λίγο αργότερα κέρδισε αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο έχασε στο 33′ μετά την αποβολή του Τσί Τσουλ – Σουν με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στη συνέχεια σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες και παραλίγο να το «πληρώσει», εντούτοις όλα τελείωσαν στις καθυστερήσεις με την κοντινή κεφαλιά ο Μουν Σέον – Μιν. Έδωσε ανάσες σε αρκετούς βασικούς ο Ζοσέ Μοράις ενόψει του αποψινού αγώνα. Θα λείψει λόγω τιμωρίας ο αμυντικός, Τσόι Τσουλ – Σουν (16/0).
Η Γκιεονγκνάμ δείχνει βελτιωμένη το τελευταίο διάστημα, αλλά είναι ένα επίπεδο πιο κάτω από την Τζέονμπουκ. Ξεκούρασε παίκτες ο Ζοσέ Μοράις στους πρωταθλητές και αυτοί έχουν τον πρώτο λόγο για τους τρεις βαθμούς.