South Korea K-League Classic Regular season

11:00 Jeju United – Seongnam Ilhwa Ch.
Χειρότερα δεν θα μπορούσαν να πάνε τα πράγματα για την Τζετζού, η οποία παραμένει στην τελευταία θέση. Γνώρισε νέα ήττα αυτή τη φορά από την Γκανγκβόν, χωρίς να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση (2-0 εκτός). Στα πρώτα λεπτά δημιούργησε 2-3 χλιαρές φάσεις, αλλά στο 20’ βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μετά από τεράστιο κενό και αδράνεια στο κέντρο της άμυνας. Στο 37’ δέχτηκε δεύτερο τέρμα με πανομοιότυπο τρόπο και κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Στην επανάληψη βρήκε κενούς χώρους και προσπάθησε να μειώσει, εντούτοις ήταν εντελώς άστοχη στην τελικά προσπάθεια. Αν τελείωνε αυτή τη στιγμή το πρωτάθλημα θα υποβιβαζόταν απευθείας, τη στιγμή που διαθέτει ένα από τα καλύτερα ρόστερ. Ολοκλήρωσαν την στρατιωτική τους θητεία στη Σανγκγιού και επέστρεψαν ο επιθετικός Γιου Μπιτ – Γκαράμ (27/8) και ο αμυντικός Μπάεκ Ντονγκ – Κγιου (15/0). Παραμένει εκτός ο πολύτιμος στόπερ, Γιοβάνοβιτς (22/0).
Tα έκανε όλα σωστά η Σεονγκνάμ απέναντι στη Σουγόν, αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό αντίπαλο τερματοφύλακα (0-0 εντός). Από την αρχή μπήκε δυνατά με στόχο ένα γρήγορο γκολ και πίεσε ασφυχτικά. Στο 41’ στάθηκε «μοιραίος» ο επιθετικός Κουρεούρ, ο οποίος αρχικά είχε δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι και στην επαναφορά έστειλε την μπάλα άουτ. Στην επανάληψη δεν έβγαλε την ίδια ενέργεια και στις λιγοστές φορές που απειλήθηκε παραλίγο να χάσει. Το πρόβλημα στην επίθεση παραμένει τεράστιο και λείπει ο παίκτης, που θα δώσει τη λύση στο σκοράρισμα. Ανασταλτικά είναι εξαιρετική και διαθέτει μία από τις καλύτερες άμυνες της κατηγορίας. Παραμένει εκτός ο ποιοτικότερος φορ, Έντερ (19/5), καθώς δεν φέρεται να έχει τις καλύτερες σχέσεις με τον προπονητή Ναμ.
Με την προσθήκη του Γιουν η Τζετζού ανεβαίνει επίπεδο, αλλά μένει να δούμε αν θα βελτιωθεί άμεσα. Κάθε παιχνίδι από εδώ και πέρα θα είναι καθοριστικό στη μάχη του υποβιβασμού, ενώ η Σεονγκνάμ έχει κερδίσει ήδη μία φορά στο ίδιο γήπεδο φέτος. Καλύτερα να πάμε με το goal/goal.

11:00 Pohang Steelers – FC Seoul
Δεν έβγαλε ενέργεια η Ποχάνγκ απέναντι στην Νταεγού, ωστόσο βρήκε τον τρόπο να αποσπάσει τη «λευκή» ισοπαλία. Ευτύχησε να έχει σε πολύ μεγάλη μέρα τον γκολκίπερ Κανγκ Χγιουν – Μου, ο οποίος πραγματοποίησε σωρεία σπουδαίων επεμβάσεων. Είχε τις ευκαιρίες της για να πετύχει ένα τέρμα κυρίως σε αντεπιθέσεις, εντούτοις δεν τις εκμεταλλεύτηκε και ήταν εντελώς άστοχη. Διατηρήθηκε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι αήττητη (2-1-0), αλλά η διαφορά από την εξάδα και την είσοδο στα πλέι οφ παρέμεινε στο -3. Κάθε αγώνας από εδώ και πέρα θα είναι καθοριστικός, όμως το θετικό είναι ότι τουλάχιστον δεν θα κινδυνέψει με υποβιβασμό. Εξάλλου, πάνε οι εποχές που μεσουρανούσε στην Ασία και κατακτούσε το ένα Τσάμπιονς Λιγκ μετά το άλλο. Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών θα υποδεχθεί τη Σεούλ απόψε.
Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η Σεούλ έπειτα από τέσσερις διαδοχικές αγωνιστικές (0-2-2). Φάνηκε να έχει τάσεις «αυτοχειρίας» στο ντερμπάκι με την Ιντσέον, εντούτοις επικράτησε 3-1. Από τα πρώτα λεπτά κιόλας έπιασε εξαιρετική απόδοση, αλλά βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 26’. Στη συνέχεια τα έδωσε όλα και απάντησε με το σουτ του Τζου Σε – Τζονγκ στο 60’ και δέκα λεπτά αργότερα ο πρώην επιθετικός των Μονακό, Άρσεναλ, Παρκ Τσου – Γιανγκ με εύστοχο πέναλτι έκανε την ολική ανατροπή. Στις καθυστερήσεις με ωραία πλασέ ο Τζουνγκ Γον – Τζιν «σφράγισε» τους τρεις βαθμούς, που την διατήρησαν στο +5 από τους διώκτες της στη μάχη για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Συμπλήρωσε κάρτες ο πολύτιμος στόπερ, Οσμάρ (23/4). Μακροχρόνια τραυματίες ο μέσος Χα Ντάε – Σουνγκ (2/0) και ο αμυντικός Κιμ Γον – Γκουν (11/0).
Δύσκολο ματς για σημείο. Η Ποχάνγκ παρουσιάζεται βελτιωμένη στο «σπίτι» της τις τελευταίες βδομάδες, ενώ η Σεούλ δεν θα έχει στη διάθεση της τον πολύτιμο στόπερ, Οσμάρ (23/4). Θέλουμε να πάμε προς τα δεξιά, αλλά προτιμότερη λύση δείχνουν τα λίγα τέρματα…

13:00 Suwon Bluewings – Sangju Sangmu
Η κατάσταση στο εσωτερικό της Σουγόν ξέφυγε για τα καλά, μετά την ήττα 1-0 στον πρώτο ημιτελικό από τη Χουασέονγκ. Παρατάχθηκε με φουλ βασικό σχήμα στον μοναδικό στόχο που της έχει απομείνει για να σώσει τα προσχήματα, εντούτοις έχασε από την αντίπαλο της, που αγωνίζεται τρεις κατηγορίες πιο κάτω. Οι οπαδοί περίμεναν εξαγριωμένοι μετά τη λήξη και αποδοκίμασαν έντονα την αποστολή κατά την αναχώρηση της από το γήπεδο. Παράλληλα ο προπονητής Λι Λιμ – Σάενγκ τόνισε ότι θα παραιτηθεί, αν δεν κατακτήσει το τρόπαιο. Η ρεβάνς θα γίνει σε λιγότερο από δύο βδομάδες, αλλά μέχρι τότε πρέπει να επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα και να διατηρηθεί στην εξάδα και τα πλέι οφ. Την περασμένη Κυριακή απέσπασε την ισοπαλία 0-0 από τη Σεονγκνάμ, παίζοντας με αρκετές αλλαγές στη σύνθεση της. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει ο πολύτιμος διεθνής στόπερ, Χονγκ Τσουλ (26/1).
Έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου η Σανγκγιού, μετά την ισοπαλία 1-1 που απέσπασε από την Νταετζέον. Παρά τις αποχωρήσεις πολλών και σημαντικών παικτών δεν επηρεάστηκε και προηγήθηκε στο 76’ με τον πρώην επιθετικό της Λεβερκούζεν, Ργιου Σέουνγκ – Γου. Στις καθυστερήσεις όμως δέχτηκε την ισοφάριση με κεφαλιά μετά από αδράνεια της άμυνας. Στο πρωτάθλημα στάθηκε εξαιρετικά την προηγούμενη αγωνιστική, κόντρα στην Τζέονμπουκ και λύγισε στο τέλος (2-1 εκτός). Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, αλλά απάντησε με το σουτ του Κιμ Γκουν – Χι. Στη συνέχεια πιέστηκε ασφυχτικά και δεν άντεξε. Παίζει χωρίς άγχος και αυτό μόνο σε καλό της βγαίνει, ενώ η προετοιμασία ολοκληρώθηκε χωρίς σημαντικά προβλήματα.
Ποιοτικά υπερέχει η Σουγόν, αλλά δεν μας έχει δικαιώσει φέτος όσες φορές την εμπιστευτήκαμε. Το κλίμα στο εσωτερικό της μυρίζει… μπαρούτι και η Σανγκγιού δεν φαίνεται να επηρεάστηκε από τις αποχωρήσεις βασικών παικτών. Προτιμότερη λύση δείχνει το goal/goal.