South Korea K-League Classic Regular season

ULSAN HYUNDAI v DAEGU FC:Έκανε ακόμα ένα βήμα για την κατάκτηση του τίτλου η Ουλσάν, η οποία συνέτριψε 5-0 εκτός έδρας την Τζετζού και αύξησε τη διαφορά από την Τζέονμπουκ στο +4. Προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με το σου του Κιμ Ιν – Σουνγκ, ενώ στις αρχές της επανάληψης ο Κινγκ έδωσε αέρα δύο τερμάτων. Μέσα σε διάστημα τριών λεπτών (60’ – 63’) πέτυχε ακόμα δύο γκολ με τους Κιμ και Τζου, ενώ στο 78’ βρήκε δίχτυα και ο «κανονιέρης» Νεγκάο. Ελάχιστες ήταν οι φορές που απειλήθηκε και πλέον ορίζει η ίδια τη μοίρα της. Ζητούμενο να εκμεταλλευτεί το «σπίτι» της και να προχωρήσει χωρίς απώλειες, καθώς ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με την Τζέονμπουκ. Παραμένει εκτός ο πολύτιμος στόπερ, Μπολτχάους (12/0), αμφίβολος ο πολύτιμος χαφ Ντίσκερουντ (22/5).
Σίγουρα μπορούσε η Νταεγού να αποφύγει την ήττα 2-1 στη Σεούλ, ωστόσο κόστισαν τα ατομική λάθη. Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ μόλις στο ξεκίνημα μετά από αδράνεια της άμυνας, ενώ στο 18’ ο ηγέτης Σεσίνια στάθηκε μοιραίος σε εκτέλεση πέναλτι. Στο 60’ δέχτηκε και δεύτερο τέρμα μετά από νέο κενό στο κέντρο της άμυνας και τρία λεπτά αργότερα έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του στόπερ Κιμ. Στο 70’ αποκαταστάθηκε η αριθμητική τάξη και μείωσε με το σουτ του Σεσίνια στο 78’. Μέχρι και τη λήξη είχε 2-3 μεγάλες ευκαιρίες για να σώσει το βαθμό, εντούτοις ήταν εντελώς άστοχη στην τελική προσπάθεια. Τιμωρημένος ο βασικότατος αμυντικός Κιμ Γου – Σέοκ (23/1), Θα λείψουν, εκ νέου, ο μεσοεπιθετικός Νίσι (13/1), ο πολύτιμος φορ Έντγκαρ (10/6) και ο βασικότατος αμυντικός Χονγκ Τζουνγκ – Γουν (16/0). Νέα απώλεια ο φορ Τζουνγκ Σέουνγκ – Γον (18/2).
Ξεκάθαρα ο άσος μπορεί να αποτελέσει στήριγμα. Η Ουλσάν θέλει να πάει στην Τζεοντζού την επόμενη βδομάδα με το +4 και να παίξει για δύο αποτελέσματα. Η Νταεγού είναι σε κάκιστη κατάσταση και εκτός έδρας χάνει μεγάλο μέρος από τη δυναμική της.
FC SEOUL v GANGWON FC:Μπορεί να μην έπιασε σπουδαία απόδοση η Σεούλ απέναντι στην Νταεγού, εντούτοις βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη 2-1. Μπήκε καλύτερα από την αντίπαλο της και μόλις στο 2ο λεπτό ο πρώην επιθετικός των Μονακό και Άρσεναλ, Παρκ Τσου – Γιανγκ έδωσε προβάδισμα με ωραίο πλασέ. Στο 18’ την κράτησε όρθια σε επέμβαση πέναλτι ο γκολκίπερ Γιου και στο 60’ ο φορμαρισμένος Παρκ Ντονγκ – Τζιν με κοντινό σουτ έβαλε τις βάσεις. Χαλάρωσε όμως στο τελευταίο τέταρτο και δέχτηκε τη μείωση στο 78’ μετά από αδράνεια της άμυνας. Μέχρι και τη λήξη πιέστηκε ασφυχτικά, αλλά κατάφερε να αντέξει και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα μετά από δύο διαδοχικές ήττες. Μακροχρόνια εκτός ο μέσος Χα Ντάε – Σουνγκ (2/0), μαζί με τους αμυντικούς Κιμ Ναμ – Τσουν (0/0), Κιμ Γον – Γκουν (11/0). Επέστρεψε ο φορ Αλεξάντερ Πέσιτς (15/9). Τιμωρημένος ο αριστερός μπακ Κο Κουάνγκ – Μιν (24/1).
Έμοιαζε χαμένο για την Γκανγκβόν το παιχνίδι κόντρα στην Τζέονμπουκ, ωστόσο το πίστεψε μέχρι τέλους και δικαιώθηκε (3-3 εντός). Δεν μπήκε καλά και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ με το ξεκίνημα, εντούτοις απάντησε με τον έμπειρο φορ Τζουνγκ Τζο – Γκουκ στο τέλος του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη δεν άλλαξε κάτι στην απόδοση της και έμοιαζαν να τελείωσαν όλα, όταν στο 83’ δέχτηκε τρίτο τέρμα. Από το σημείο εκείνο όμως και έπειτα βγήκε όλη μπροστά και αρχικά μείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με το σουτ του Τσο Τζάε – Γαν και στο ενδέκατο λεπτό του έξτρα χρόνου ο Λι Γιουνγκ – Τζάε με εύστοχο πέναλτι έδωσε το βαθμό μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ταξίδεψε η αποστολή στη Σεούλ.
Η Σεούλ δεν είναι στα καλά της εδώ και αρκετές βδομάδες, ωστόσο στο «σπίτι» της παραμένει αξιόπιστη και δεν κοντράρεται εύκολα. Συνεχίζει να παίζει με άγνοια κινδύνου η Γκανγκβόν, η οποία κάνει ροντέο όλα τα παιχνίδια της. Λογικά θα δούμε πολλά τέρματα.
POHANG STEELERS FC v JEONBUK HYUNDAI:Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα η Ποχάνγκ έπειτα από τρεις αγωνιστικές (0-1-2). Παρατάχθηκε με έξυπνη τακτική κόντρα στη Σουγόν και πήρε σχετικά εύκολα τους τρεις βαθμούς (2-0 εκτός). Από νωρίς είχε τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων και προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το ωραίο μακρινό σουτ του Λι Σου – Μπιν. Στην επανάληψη δεν χαλάρωσε και στο 58’ ο Βάντερσον με ωραίο τελείωμα στο τετ α τετ έδωσε αέρα δύο τερμάτων. Έδωσε χώρους στα τελευταία λεπτά και αναμενόμενα πιέστηκε από την ποιοτική αντίπαλη επίθεση, όμως είχε την τύχη με το μέρος της. Πολύ δύσκολα πάντως θα καταφέρει να μπει στην εξάδα και τα πλέι οφ. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ολοκληρώθηκε η προετοιμασία ενόψει του αποψινού αγώνα.
«Αυτοκτόνησε» για πολλοστή φορά τη φετινή σεζόν η πρωταθλήτρια Τζέονμπουκ, όπου πέταξε δύο βαθμούς στην Γκανγκβόν (3-3). Ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό με το κοντινό πλασέ του Λιμ. Κόντρα στη ροή ισοφαρίστηκε στον έξτρα χρόνου του πρώτου μέρους, αλλά στην επανάληψη έβγαλε ενέργεια και με τον Σάμουελ να σκοράρει δις στο 72’ και στο 83’ φάνηκε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχτηκε τη μείωση μετά από αδράνεια της άμυνας και στο ενδέκατο λεπτό υπέπεσε σε αχρείαστο πέναλτι. Έτσι, είδε την Ουλσάν να ξεφεύγει στο +4 και πλέον δεν έχει περιθώρια για νέες απώλειες. Τιμωρημένος ο βασικότατος στόπερ, Χονγκ Τζέονγκ – Χο (22/2), εκτός για τον ίδιο λόγο και ο μέσος Σον Τζουν – Χο (20/4). Μακροχρόνιες οι υπόλοιπες απουσίες και δεν επηρεάζουν.
Κάθε άλλο παρά πείθει τη φετινή σεζόν η πρωταθλήτρια Τζέονμπουκ, η οποία συνηθίζει να βγάζει τάσεις «αυτοχειρίας». Από την άλλη ούτε η Ποχάνγκ πείθει για να πάμε στην κόντρα, αφού έχει χάσει τη δυναμική του παρελθόντος. Προτιμότερη λύση δείχνει το goal/goal