South Korea K-League Classic Relegation Group

07:00 Suwon Bluewings – Seongnam Ilhwa Ch.
Ιδανική «αυτόχειρας» η Σουγόν, απέναντι στην Ιντσέον (1-1 εκτός). Μπήκε δυνατά και προηγήθηκε στο 23’ με το κοντινό σουτ του Τάγκαρτ, ενώ πήγε στην ανάπαυλα χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα. Στην επανάληψη πιέστηκε, ωστόσο είχε τις ευκαιρίες της στην κόντρα για να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Τελικά στις καθυστερήσεις μετά από εκτέλεση φάουλ και κόντρες ο Τάγκαρτ «έστρωσε» άθελα του με κεφαλιά την μπάλα στον αντίπαλο φορ με αποτέλεσμα να δεχτεί την ισοφάριση. Δεν πείραξε η απώλεια, καθώς εδώ και πολλούς μήνες είναι βαθμολογικά αδιάφορη στο πρωτάθλημα. Το βάρος έχει πέσει στο Κύπελλο, όπου την ερχόμενη Τετάρτη θα αντιμετωπίσει την Νταετζέον εκτός έδρας στον πρώτο τελικό. Θα λείψει λόγω τιμωρίας ο βασικός μέσος Κου Τζα – Ργιονγκ (29/1), ενώ αναμένεται να κάνει αλλαγές στο αρχικό σχήμα ο τεχνικός Λι Λιμ – Σάενγκ.
«Σφράγισε» και μαθηματικά η Σεονγκνάμ στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία. Έβγαλε ενέργεια στο παιχνίδι της έπειτα από μεγάλο διάστημα και έφυγε με τους τρεις βαθμούς από τη φορμαρισμένη Σανγκγιού (1-0). Ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και δημιούργησε ευκαιρίες για να προηγηθεί, ενώ είδε τον Μουν να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι σε σουτ έξω από την περιοχή. Στο 76’ μετά από υπόδειξη του VAR κέρδισε αριθμητικό πλεονέκτημα και στο 81’ με αυτογκόλ πήρε τη νίκη. Ανασταλτικά ήταν εξαιρετική και απειλήθηκε σε ελάχιστες περιπτώσεις. Είναι βαθμολογικά αδιάφορη πλέον, εντούτοις θα παίξει ρόλο ρυθμιστή αναφορικά με το ποια ομάδα θα υποβιβαστεί. Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία για τη μεγαλύτερη ομάδα της χώρας.
Ματς «αδιάφορο» βαθμολογικά και για τις δύο ομάδες. Η Σουγόν σκέφτεται ήδη τον τελικό της Τετάρτης με την Νταετζέον και αναμένεται να κάνει αρκετές αλλαγές, ενώ η Σεονγκνάμ εκτός έδρας χάνει μεγάλο μέρος από τη δυναμική της. Λογικά δύσκολα θα ξεφύγει το σκορ…

09:00 Jeju United – Incheon United
Σε ένα ακόμα κρίσιμο ματς η Τζετζού φάνηκε κατώτερη των περιστάσεων και θα πρέπει να αισθάνεται τυχερή, που δεν έχασε από την Γκιεονγκνάμ (2-2 εκτός). Μπήκε καλά και στο 28’ προηγήθηκε με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του ηγέτη Γιουν, αλλά λίγο αργότερα ισοφαρίστηκε μετά από λάθη στην άμυνα. Στο 67’ ο Αγκουιλάρ έδωσε εκ νέου κεφάλι στο σκορ μετά από τραγική αντίδραση του αντίπαλου γκολκίπερ, όμως και πάλι δεν άντεξε. Στο 79’ ο αμυντικός Κιμ Γον – Ιλ πέτυχε αυτογκόλ στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα σε παράλληλη σέντρα και μέχρι τη λήξη γλύτωσε από τη βοήθεια της τύχης τα χειρότερα. Η διαφορά από τα μπαράζ είναι στο -5 και απόψε παίζει ολόκληρη την κατηγορία. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Μπάεκ Ντονγκ – Γκιου (6/0), ενώ παραμένει εκτός ο βασικός στόπερ Γιοβάνοβιτς (22/0).
Το πάλεψε μέχρι τέλους η Ιντσέον απέναντι στη Σουγόν και δικαιώθηκε (1-1 εντός). Δεν μπήκε καλά και αναμενόμενα βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 23’ μετά από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας, ωστόσο σταδιακά ανέβαζε την απόδοση της και πίεσε για την ισοφάριση. Στο τέλος ο VAR της πήρε πίσω πέναλτι που αρχικά είχε κερδίσει, αλλά δεν το έβαλε κάτω και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μγιουνγκ Τζουν – Τζάε εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση στην αντίπαλη περιοχή και με κοντινό σουτ «χάρισε» τον πολύτιμο βαθμό. Ορίζει πλέον τη μοίρα της αναφορικά με την παραμονή, ενώ αν δεν χάσει απόψε θα αποφύγει τουλάχιστον τον απευθείας υποβιβασμό. Χωρίς προβλήματα τραυματισμών ή τιμωριών ολοκληρώθηκε η προετοιμασία.
Τελικός παραμονής για την Τζετζού, αφού χρειάζεται μόνο τη νίκη για να διατηρήσει ζωντανές τις ελπίδες της ώστε να πάει τουλάχιστον στα μπαράζ. Ποιοτικά είναι ανώτερη, όμως δεν έχει πείσει σε κανένα σημείο της σεζόν και δύσκολα θα το κάνει απόψε. Η Ιντσέον βγάζει πάθος, πίστη, θέληση σε κάθε ματς και καλύτερα να το αφήσουμε στην ησυχία του.

11:00 Gyeongnam – Sangju Sangmu
Δεν τα κατάφερε η Γκιεονγκνάμ στο «εξάποντο» κόντρα στην Τζετζού, αλλά τουλάχιστον απέφυγε τα χειρότερα (2-2 εντός). Βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 28’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά απάντησε εφτά λεπτά αργότερα με τον «κανονιέρη» Ντέριτς. Στο 67’ δέχτηκε δεύτερο τέρμα μετά από τραγική αντίδραση του γκολκίπερ Σον, όμως έσωσε στο βαθμό με αυτογκόλ στο 79’. Μέχρι και τη λήξη είχε δύο κλασικές ευκαιρίες για να κάνει την ολική ανατροπή, αλλά ήταν εντελώς άστοχη. Βρίσκεται στο -1 από τη σωτηρία, ωστόσο διατηρήθηκε στο +5 από τον απευθείας υποβιβασμό. Η νίκη στο αποψινό ματς με τη Σανγκγιού αποτελεί μονόδρομο, αν θέλει να ελπίζει σε κάτι καλύτερο. Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο Βραζιλιάνος χαφ, Οσμάν (7/1).
Τέλος το σερί των τριών διαδοχικών νικών για τη Σανγκγιού. Δεν έβγαλε ενέργεια στο παιχνίδι με τη Σεονγκνάμ και αναμενόμενα ηττήθηκε με 1-0. Φάνηκε από το πρώτο ημίχρονο ότι δεν είναι σε καλή μέρα, ωστόσο σώθηκε από το δοκάρι και την αστοχία των αντιπάλων της. Στην επανάληψη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ενώ στο 76’ έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του αμυντικού Κβον Γαν – Κγιου με απευθείας κόκκινη κάρτα έπειτα από υπόδειξη του VAR. Τα χειρότερα ήρθαν πέντε λεπτά αργότερα, όταν και ο μέσος Κιμ Μιν – Χγιέοκ, έβαλε την κόντρα σε σουτ με αποτέλεσμα η μπάλα να ξεγελάσει τον γκολκίπερ Γιουν και να καταλήξει στα δίχτυα. Διατηρήθηκε όμως στην 7η θέση και δύσκολα θα τη χάσει. Τιμωρημένος ο πολύτιμος αμυντικός Κβον Γαν – Κγιου (30/1).
Δύσκολα θα κάνει δεύτερο διαδοχικό κακό παιχνίδι η Σανγκγιού, η οποία είναι εξαιρετική στις αντεπιθέσεις θα βρει χώρους για να χτυπήσει στην κόντρα. Το κίνητρο είναι τεράστιο για την Γκιεονγκνάμ, όμως σε όλη τη διάρκεια της φετινής σεζόν δεν έχει πείσει για να την εμπιστευτούμε. Προτιμότερη λύση δείχνει το G/G.