South Korea K-League Classic

07:00 Pohang Steelers – Gangwon FC
Ήταν ανώτερη η Ποχάνγκ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης με την Νταεγού, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει την 6η διαδοχική εντός έδρας νίκη (0-0). Μπήκε αρκετά καλά και σπατάλησε 3-4 καλές ευκαιρίες για να πάρει κεφάλι στο σκορ, ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο αμυντικός Λι Σανγκ – Κι με αποτέλεσμα να ρίξει το βάρος στην άμυνα. Ακόμα και έτσι όμως στην επανάληψη δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα και στα τελευταία λεπτά θα μπορούσε να είχε πάρει τους τρεις βαθμούς, αν εκμεταλλευόταν τους κενούς χώρους που βρήκε μπροστά της. Η απόσταση από την 3η θέση είναι στο -6, όμως ρεαλιστικά δεν μπορεί να ελπίζει σε κάτι. Τιμωρημένος ο δεξιός μπακ Λι Σανγκ – Κι (16/0).
Το πάλεψε όσο μπόρεσε η Γκανγκβόν κόντρα στην Ουλσάν, αλλά δεν κατάφερε να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα. «Κόστισε» το κάκιστο πρώτο δεκάλεπτο, όπου βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ με δύο τέρματα διαφορά. Μετά το ημίωρο ανέβασε σιγά – σιγά την απόδοση της και μείωσε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με το εύστοχο πέναλτι του Μπιλμπιτζά. Στην επανάληψη τα έδωσε όλα για να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Τέθηκε ουσιαστικά οριστικά εκτός διεκδίκησης της 3ης θέσης, που δίνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ και αποτελούσε τον βασικό φετινό στόχο. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει λόγω τιμωρίας ο βασικός αμυντικός Τζουνγκ Σέουνγκ – Γιονγκ (27/0), ενώ δεν επηρεάζουν οι υπόλοιπες απουσίες.
Η Ποχάνγκ είναι ομάδα έδρας και στο «σπίτι» βγάζει ενέργεια στην επίθεση. Η διαφορά από την 3η θέση είναι στο -6, αλλά θα το παλέψει και μπορεί να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα κόντρα σε μία Γκανγκβόν, η οποία αποδυναμώνεται αισθητά στις εξόδους της….το παιχνίδι θα έχει αξία στο live…

08:00 FC Seoul – Ulsan Hyundai
Στάθηκε αρκετά καλά η Σεούλ στο πολύ δύσκολο εκτός έδρας ματς με την Τζέονμπουκ και συνεχίζει να ορίζει τη μοίρα της αναφορικά με την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ (1-1). Αιφνιδίασε τους πρωταθλητές και προηγήθηκε με το κοντινό πλασέ του Χουάνγκ στο 20’, που μέτρησε δικαίως μετά από υπόδειξη του VAR. Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες, ωστόσο στην επανάληψη πιέστηκε ασφυχτικά. Φάνηκε ότι θα κάνει την υπέρβαση, αλλά δεν άντεξε και ισοφαρίστηκε στο 88’ μετά από αδράνεια και κενό στο κέντρο της άμυνας. Το ζητούμενο όμως ήρθε και διατηρήθηκε στο +4 από την Νταεγού. Συμπλήρωσε κάρτες ο πολύτιμος μέσος και αρχηγός, Κο Γιο – Χαν (33/3). Διαθέσιμοι έπειτα από τιμωρία ο βασικότατος μέσος, Τζου Σε – Τζονγκ (6/1) και ο χαφ Αλιμπάεφ (32/3). Αμφίβολος ο επιθετικός Αλεξάντερ Πέσιτς (23/10).
Έκανε ακόμα ένα βήμα η Ουλσάν για την κατάκτηση του πρώτου πρωταθλήματος έπειτα από 14 ολόκληρα χρόνια. Κέρδισε 2-1 την Γκανγκβόν την προηγούμενη αγωνιστική και αύξησε τη διαφορά από την Τζέονμπουκ στο +3. Μπήκε αποφασισμένη για να πάρει τους τρεις βαθμούς και έκανε εξαιρετικό πρώτο ημίωρο. Μόλις στο 3ο λεπτό έπειτα από ωραίο τελείωμα στο τετ α τετ ο Βραζιλιάνος «κανονιέρης», Νεγκάο έδωσε προβάδισμα και οχτώ λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά έβαλε τις βάσεις της νίκης. Δέχτηκε τη μείωση του σκορ με πέναλτι στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου, αλλά μέχρι και τη λήξη δεν «πλήρωσε» τις πολλές χαμένες ευκαιρίες. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει λόγω τιμωρίας ο πρώτος σκόρερ Νεγκάο (33/18). Χτύπησε και δεν προλαβαίνει ο βασικός αμυντικός, Μπούλτχαους (15/0).
Η Ουλσάν δείχνει κάθε βδομάδα ότι τα δίνει όλα για την κατάκτηση του τίτλου, αλλά η απουσία του πρώτου σκόρερ Νεγκάο (33/18), μπορεί απόψε να κοστίσει. Η Σεούλ δεν είναι στα καλά της για να την εμπιστευτούμε και προτιμότερη λύση δείχνει το G/G.

11:00 Daegu FC – Jeonbuk Hyundai M.
Έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία η Νταεγού για να μπει γερά στη μάχη της 3ης θέσης. Δεν μπόρεσε να βγάλει ενέργεια στο δύσκολο εκτός έδρας ματς με την Ποχάνγκ και αναμενόμενα έμεινε στο 0-0. Έκανε κακό πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο, ωστόσο άλλαξαν οι ισορροπίες , όταν κέρδισε αριθμητικό πλεονέκτημα. Στην επανάληψη είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά και πάλι θα μπορούσε να είχε χάσει. Το ζητούμενο της νίκης δεν ήρθε και η διαφορά από τη Σεούλ παρέμεινε στο -4. Αν θέλει να έχει ρεαλιστικές ελπίδες για έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ, είναι υποχρεωμένη να κάνει την υπέρβαση στον αποψινό αγώνα με την Νταεγού. Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο απογοητευτικός φορ Ρίντο (11/0), ενώ συμπλήρωσε κάρτες ο φορ Σιν Τζανγκ – Μου (6/1).
Συνεχίζει να παίζει με τη «φωτιά» η Τζέονμπουκ, η οποία υπέπεσε σε νέα γκέλα την προηγούμενη αγωνιστική. Ήταν καλύτερη από τη Σεούλ, ωστόσο περιορίστηκε στο 1-1 και είδε τη διαφορά από την Ουλσάν να αυξάνεται στο -3. Δεν μπήκε καλά και βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ στο 20’ μετά από αδράνεια της άμυνας, ωστόσο σταδιακά ανέβασε την απόδοση της. Στην επανάληψη πίεσε ασφυχτικά, αλλά ήταν εντελώς άστοχη και το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει στο 88’ με τον 40χρόνο επιθετικό, Λι Ντονγκ – Γκουκ. Μεγάλο μερίδιο ευθύνης για τη φετινή, προβληματική, πορεία φέρει ο τεχνικός Ζοσέ Μοράις και είναι υποχρεωμένη να περάσει απόψε από τη δύσκολη έδρα της Νταεγού. Χωρίς σημαντικά προβλήματα ταξίδεψε η αποστολή.
Η φανέλα της Τζέονμπουκ ζυγίζει «τόνους». Φέτος δεν έχει πείσει και αποκλειστικός υπεύθυνος είναι ο Ζοσέ Μοράις. Είναι υποχρεωμένη όμως να κερδίσει απόψε, αφού με πιθανή απώλεια υπάρχει το ενδεχόμενο να χάσει από απόψε τον τίτλο. Δεν έχει χάσει ποτέ σε εκτός έδρας ματς με την Νταεγού (13-2-0) και θα τη στηρίξουμε.