Spain Primera Division

22:00 Granada CF – CA Osasuna
Έφυγε από το «Μπερναμπέου» με ψηλά το κεφάλι παρά την ήττα της με 4-2 από τη Ρεάλ. Η ομάδα του Ντιέγο Μαρτίνεθ δικαίωσε τη βαθμολογική της θέση βάζοντας δύσκολα στη Ρεάλ. Το μας ξεκίνησε άσχημα με γκολ μόλις στο 2’, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ακόμα χειρότερα με γκολ στις καθυστερήσεις και 0-2. Και ενώ όλα έδειξαν να κρίνονται στο 61’ που έγινε το 3-0 ήρθε η αντίδραση. Στο 69’ ο Ματσίς μείωσε με πέναλτι, στη συνέχεια βγήκε μπροστά ρισκάροντας αλλά και μειώνοντας στο 77’ με τον Ντουάρτε. Στο υπόλοιπο του αγώνα παρά τη φιλότιμη προσπάθεια δε μπόρεσε το θαύμα, δεχόμενη στις καθυστερήσεις το 4-2. Της αξίζουν πολλά μπράβο για την εμφάνισή της.
Αγωνιστικά Νέα:«Περιμένω να δω από την ομάδα συμπεριφορά όπως στη νίκη επί της Μπάρτσα. Μόνο έτσι θα κερδίσουμε την Οσασούνα» ανέφερε ο Μαρτίνεθ. Συμπλήρωσε κάρτες ο Σάντσεθ (Α, 8/1), νέα απώλεια αυτή του Άνχελ Μοντόρο (Μ, 8/0), ο οποίος μπήκε στο απουσιολόγιο μαζί με τους Φέδε Βίκο (Μ, 4/1), Κίνι (Α, 4/0) και Νέιδερ Λοθάνο (Α.) που παραμένουν απόντες. Αποθεραπεύτηκε ο Ετέκι (Μ, 2/0) και μετά από 2μιση μήνες ο Άλεξ Μαρτίνεθ (Α.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ρουί Σίλβα – Βίκτορ Ντίαθ, Ντουάρτε, Ζερμάν, Νέβα – Πουέρτας, Γκοναλόνς, Ερέρα, Αζίζ – Σολδάνο, Ματσίς
Διατήρησε το αήττητο των 29 σερί αγωνιστικών στο «Σαδάρ» μετά και τη νίκη της με 2-1 επί της Βιγιαρεάλ. Η ομάδα του Αράσατε ξεκίνησε κάκιστα τον αγώνα, δεχόμενη γκολ μόλις στο 4’, με την αγωνιστική της παρουσία στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους πολύ μέτρια. Όλα όμως άλλαξαν στην επανάληψη όταν στο πρώτο λεπτό η Ρονκάγλια με μία «κανονιά» έφερε το ματς στα ίσα. Η Οσασούνα πλέον μπήκε δυνατά στο ματς το οποίο απέκτησε άγρια ομορφιά. Ευκαιρίες εκατέρωθεν για το γκολ της νίκης από κει και μετά, το οποίο τελικά ήρθε από την πλευρά των «ροχίγιος» στο 80’ με τον Άβιλα, ο οποίος λίγο πιο πριν είχε χάσει ανεπανάληπτο τετ α τετ.
Αγωνιστικά Νέα:Σήμερα θα βγάλει την αποστολή κόουτς Αράσατε και στις 12 η ώρα θα ταξιδέψει η ομάδα για Γρανάδα. Δεδομένα εκτός είναι ο τραυματίας Ιμπάνιεθ (Μ, 8/1) όπως και οι Νταβίδ Γκαρθία (Α, 5/0), Λίγιο (Α, 2/0), Ουνάι Γκαρθία (Α, 36/3 πέρυσι), Κίκε Μπαρχά (Ε, 34/3 πέρυσι). Αμφίβολος είναι ο Ρουμπέν Γκαρθία (Μ, 7/1) ο οποίος έκανε μόλις μία προπόνηση όλη τη βδομάδα (χτες) ενώ αποθεραπεύτηκε μετά από 7 μήνες ο Ινίγκο Πέρεθ (Μ.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Ρουμπέν Μαρτίνεθ – Νάτσο Βιδάλ, Ρονκάγλια, Αριδάνε, Εστουπινιάν – Μέριδα, Όιερ, Ρομπέρτο Τόρες, Μπρανδόν, Αντριάν – Άβιλα
Δεν ξέρουμε πως θα επιδράσει η διακοπή στη Γρανάδα, που πραγματοποιούσε εξαιρετικές εμφανίσεις. Το ίδιο ισχύει και για την Οσασούνα, η οποία ως τώρα έχει μόλις μία ήττα (όπως και η Ατλέτικο). Δείχνει αρκετά αμφίρροπο οπότε ας το αποφύγουμε.