Spain Primera Division

14:00 RCD Espanyol – Valencia CF
Έφυγε από το Μπιλμπάο ηττημένη με 3-0 μετά από κακή εμφάνιση. Οι προσδοκίες που δημιούργησαν οι καλές εμφανίσεις επί Βιγιαρεάλ, Λουντογκόρτς και Λεβάντε, αποδείχτηκαν φρούδες. Τεράστια προβλήματα και σε άμυνα και σε επίθεση, την άφησαν εκτεθειμένη ανεπανόρθωτα απέναντι στην Αθλέτικ που τη νίκησε κατά κράτος. Τα κουράγια της στον αγώνα ήταν ως το 4ο λεπτό που δέχτηκε το 1-0 και πριν καλά καλά συνέλθει στο 17’ έγινε και το 2-0. Κάπου εκεί «ξύπνησε και είχε δύο καλές φάσεις με τη μία να ακυρώνεται στο όριο από το VAR. Η επιθετική της παρουσία στο δεύτερο μέρος εξαντλήθηκε επίσης σε δύο φάσεις, με το 3-0 να γίνεται στο 79’ με αυτογκόλ του Β.Γκόμεθ. Ένα δράμα εμφάνιση.
Αγωνιστικά Νέα:Σε σχέση με τον περασμένο αγώνα νέα ονόματα στην αποστολή του Ματσίν είναι ο Κόρτσια (Α, 3/0) και ο Μελέντο (Μ, 5/0) ενώ κόπηκαν οι Χάβι Λόπεθ (Α, 5/0), Πίπα Άβιλα (Α, 1/0) και Λουίς Λόπεθ (Α, 3/0). Στο απουσιολόγιο παραμένουν γραμμένα τα ονόματα των τραυματιών Καλέρο (Α, 7/0, σύντομα επανέρχεται), ο Καγερί (Ε, 6/0), ο Πιάτι (Μ, 2/0,χιαστοί), Ιτουράσπε (Μ.) και Πουάδο (Ε.).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-4-3): Λόπεθ – Νταβίδ Λόπεθ, Μπερνάρδο, Κόρτσια – Β.Σάντσεθ, Ρότσα, Νταρτνέρ, Πεδρόσα – Βάργκας, Γκρανέρο, Καμπουθάνο
Υποδέχτηκε τη Σεβίλλη και της παραχώρησε το 1-1, παραμένοντας αήττητη στα μεταξύ τους παιχνίδια για 9ο σερί αγώνα. Ο αγώνας δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, έχοντας λίγες φάσεις, με τους δύο τερματοφύλακες κατά βάση θεατές. Η Βαλένθια στο πρώτο μέρος είχε την πρωτοβουλία στον αγώνα αλλά τον έλεγχο απόλυτα είχε η Σεβίλλη. Η μία μόλις καλή φάση των «Τσε» στο πρώτο μέρος πέρασε ανεκμετάλλευτη ενώ η μία επίσης της Σεβίλλης έγινε γκολ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Με την εικόνα του αγώνα παρόμοια και στην επανάληψη η βασική διαφορά ήταν ότι η Βαλένθια ισοφάρισε στο 81’ με κεφαλιά του Σομπρίνο. Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Πήγε στην Εσπανιόλ με ανάμικτα αγωνιστικά νέα. Εκτός αποστολής έμειναν οι τραυματίες Κοκελίν (Μ, 10/0), Σολέρ (Μ, 4/0), Γκαμέιρο (Ε, 7/2), Γκέδες (Α, 4/0, εκτός για δύο μήνες) και Πιτσίνι (Α, 2/0) που θα απουσιάζει για καιρό ακόμα. Στον αντίποδα επιστρέφει στην ενδεκάδα ο Ροντρίγο Μορένο (Ε, 9/1) όπως και ο Ρώσος Τσερίσεφ (Μ, 7/1) που αμφότεροι εξέτισαν τις ποινές τους.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-4-2): Σίλεσεν – Κορέια, Ντιακαμπί, Παουλίστα, Γκαγιά – Κοντογκμπία, Τσερίσεφ, Φεράν, Παρέχο – Μορένο, Γκόμες
Αυτό το 0-0-5 εντός της Εσπανιόλ είναι αφύσικο και προπαντώς δεν δικαιολογεί τη δυναμική της. Δεν είναι «καφενείο» για 5 ήττες. Το πρόβλημα όμως είναι ότι η Βαλένθια έχει ανάγκη από πόντους και θα αντισταθεί. Στατιστικά και μόνο λέω να αποκλείσω το διπλό.

17:00 Levante UD – FC Barcelona
Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας αλλά και ηθικού νίκη πέτυχαν τα «βατράχια» μέσα στην έδρα της Σοσιεδάδ με 2-1, κλείνοντας έτσι ένα αρνητικό σερί δύο ηττών στο πρωτάθλημα. Χωρίς το παραμικρό κόμπλεξ, βγήκε στο ματς και επιτέθηκε διεκδικώντας επάξια τη νίκη. Στάθηκε τυχερή στο γεγονός ότι μετουσίωσε σε γκολ τις ευκαιρίες της εν αντιθέσει με την αντίπαλό της που ήταν νευρική και άστοχη. Στο 20’ ο διακριθείς Μπαρντί έδωσε το προβάδισμα και ενώ στη συνέχεια η Σοσιεδάδ πίεζε, ο Μπόρχα στο 40’ διπλασίασε. Ζόρια στο 47’ που η Σοσιεδάδ μπήκε δυνατά και μείωσε στο 47’ και άμυνα μέχρις εσχάτων στη συνέχεια για να κρατηθεί η νίκη, είτε με τη βοήθεια των δοκαριών είτε με του πορτιέρο Φερνάντεθ που ήταν ανίκητος.
Αγωνιστικά Νέα:Η Λεβάντε πάει στον αγώνα με το όνειρο να νικήσει τη Μπάρτσα. Όσον αφορά στην ερώτηση αν υπάρχει «αντι-Μεσι» σχέδιο, η απάντηση του κόουτς ήταν «αυτό είναι αδύνατο. Δεν έχω δει καμία ομάδα που έχει ανακαλύψει το μαγικό φίλτρο». Έρχονται από σπουδαίο ματς στη Σοσιεδάδ και πιστεύουν ότι μπορούν να σταματήσουν το Μέσι. Παραμένει εκτός ο Τόνιο (Α, 4/0) ως η πιο αξιόλογη απουσία. Πρακτικά είναι πλήρης.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Αίτορ – Μιραμόν, Βέζο, Καμπακό, Κλερκ – Βούκσεβιτς, Ραντόχα, Καμπάνια, Μοράλες – Ερνάνι, Μαγιοράλ
Όπως ήταν αναμενόμενο η Μπάρτσα πέτυχε την 5η σερί νίκη (7 με Ευρώπη), της στο πρωτάθλημα, ξεπερνώντας αυτή τη φορά με ευκολία την αντίσταση της Βαγιαδολίδ με 5-1. Ιδανικό ξεκίνημα και γκολ στο 2’ με τον Λεγκλέτ αλλά γκάφα του Στέγκεν στο 15’ και 1-1. Κάπου εκεί οι «Κουλές» ανέβασαν στροφές, με το Μέσι στο 19’ να δίνει ξανά το προβάδισμα και στο 34’ ο Βιδάλ να κάνει το 3-1. Το μόνο ενδιαφέρον που υπήρχε στο υπόλοιπο του αγώνα ήταν στα πόσα γκολ θα σταματήσει η παρέα του Μέσι. Σταμάτησε τελικά στα 5, με τον Αργεντινό να σημειώνει ακόμα ένα στο 75’ και τον Σουάρες να χρίζεται και αυτός σκόρερ στο 78’. Ένα βράδυ που πρόσφερε μία δυνατή προπόνηση και τίποτα παραπάνω.
Αγωνιστικά Νέα:«Δεν ξεκινήσαμε καλά το πρωτάθλημα, αλλά είμαστε πρώτοι και εκεί μας αρέσει. Έρχονται δύσκολα παιχνίδια όπως αύριο (σήμερα) και τη Τρίτη», ανέφερε ο κόουτς. Δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα στην ομάδα του Βαλβέρδε. Εκτός αποστολής έμεινε κατόπιν απόφασής του ο Ντεμπελέ (Ε, 3/1) αν και εξέτισε την ποινή του, εκτός ο Ουμτιτί (Α, 1/0) αν και ξεκίνησε κανονικά προπονήσεις ενώ το παρών δίνει στην αποστολή ο Αρτουρ (Μ, 6/2) και ο Φιρπό (Α, 4/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Στέγκεν – Άλμπα, Λενγκλέ, Πικέ, Σέρτζι Ρομπέρτο – Άρτουρ, Μπούσκετς, Ντε Γιόγκ – Μέσι, Σουάρες, Γκριεζμάν
Η αναμέτρηση από τους Ισπανούς χαρακτηρίζεται ως αυτή μεταξύ του Δαβίδ και του Γολιάθ. Εκτιμώ υπερβάλλουν κάπως, όχι βέβαια πως η Μπάρτσα δεν είναι το απόλυτο φαβορί. Αν βοηθήσει και λίγο η Λεβάντε, το οver 3.5 θα επιβεβαιωθεί.

19:30 Sevilla FC – Atlético Madrid
Πήγε στο «Μεστάγια» και απέσπασε από τη Βαλένθια το 1-1 που μάλλον την αφήνει πικραμένη. Το πρόβλημα τη Σεβίλλης ήταν ότι ενώ προηγήθηκε στο ματς, δεν ήξερε να το τελειώσει. Ναι μεν την πρωτοβουλία των κινήσεων την είχε η Βαλένθια αλλά η ομάδα του Λοπετέγκι έλεγχε τον αγώνα χωρίς ωστόσο να δημιουργεί απειλές. Ευτύχησε πάντως να προηγηθεί με τον Οκάμπος στην πρώτη της σοβαρή ευκαιρία στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Εκτιμώντας ότι η τακτική αυτή είναι αποτελεσματική, την εφάρμοσε και στην επανάληψη, με τη διαφορά ότι προς το τέλος του αγώνα οπισθοχώρησε, με συνέπεια να δεχτεί την ισοφάριση στο 81’. Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:«Η Ατλέτικο διαθέτει ένα από τα 5 καλύτερα ρόστερ στο κόσμο» δήλωσε ο Λοπετέγκι που για σήμερα έχει κάποιους γρίφους να λύσει. Τιμωρημένος είναι ο Φερνάντο (Μ, 11/0), ενώ προβλήματα τραυματισμών δεν επέτρεψαν τη συμμετοχή στη τελευταία προπόνηση των Εσκουδέρο (Α, 3/0), Καρίκο (Α, 7/0) και Σέρτζι Γκόμεθ (2 συμμ. Γιουρόπα), η κατάσταση των οποίων θα ξεκαθαρίσει σήμερα κατά τις 11μιση που προβλέπεται ελαφριά προπόνηση.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Βασλίκ – Χεσούς Νάβας, Ντιέγο Κάρλος, Κουντέ, Ρεγκίλον – Χορδάν, Γκουντέλι, Έβερ Μπανέγα – Οκάμπος, Τσιτσαριτο, Τόρες
Σκόνταψαν στην Αλαβές οι «κολτσονέρος», αρκούμενοι στο 1-1 μετά από νέα μέτρια εμφάνιση. Μερίδιο ευθύνης για αυτό το αποτέλεσμα έχει ο Τσόλο με τις περίεργες επιλογές του. Δικαίωμά του να επιλέξει rotation (έξω Κόκε, Τομάς, Τριπιέρ μέσα Ερέρα, Γιορέντε, Άριας) αλλά με το πρόβλημα στο σκοράρισμα να είναι πασιφανές, το να αφήνει έξω και τον Μοράτα που τελευταία μόνο αυτός έδινες τις λύσεις, ουδείς κατάλαβε το γιατί. Πολύ κάτω του αναμενόμενου, στο πρώτο μέρος η Ατλέτικο είχε φρικτή παρουσία. Στο δεύτερο ημίχρονο και αφού πρώτα έβαλε το Μοράτα στο 60’ και το Κόκε αντί του ντεφορμέ Κόστα στο 69’ , η ομάδα αμέσως άρχισε να παίζει ποδόσφαιρο ανοίγοντας το σκορ στο 70’ με το Μοράτα. Στα αμέσως 3 απόμενα λεπτά έχασε τα «άχαστα» και τελικά τιμωρήθηκε στο 83’ δεχόμενη την ισοφάριση.
Αγωνιστικά Νέα:Στην ομάδα του Σιμεόνε πήγε στη Σεβίλλη με τις απουσίες του τελευταίου διαστήματος δηλαδή τον Χοσέ Χιμένεθ (Α, 8/0), τον Σάβιτς (Α, 6/0) και τον Ζοάο Φέλιξ (Ε, 9/2). Ουσιαστικά έχει επαναλάβει την ίδια αποστολή για τρίτο σερί αγώνα. Στις δοκιμές που έκανε στην ενδεκάδα άφησε τον ντεφορμέ Κόστα έξω, δοκιμάζοντας σχήμα με Κορέα και Μοράτα. Περί Κόστα ο κόουτς ανέφερε πως σύντομα θα είναι και πάλι εντάξει.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Όμπλακ – Τριπιέρ, Φελίπε, Ερμόσο, Λοντί – Τομάς, Κόκε, Σαούλ, Λέμαρ – Μοράτα, Κορέα
Αναμφίβολα το ματς της βραδιάς. Μία ήττα έχει η Ατλέτικο στο Πιθχουάν στα τελευταία 8 έχοντας 4 νίκες από το 2012. Όμως το 80% των αγώνων της Σεβίλλης εντός έδρας είναι ισόπαλα ως το ημίχρονο, όπως και της Ατλέτικο εκτός. Αυτό το στατιστικό είναι και η επιλογή μου.

22:00 Real Madrid – Real Betis
Επέστρεψε όπως αναμενόταν στις νίκες, εις βάρος της Λεγανές την οποία και διέλυσε με 5-0 στο «Μπερναμπέου». Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Μπενζεμά ο οποιός με ένα γκολ και δύο ασίστ βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στην άνετη επικράτηση. Από πάσες του Γάλλου, ο Ροντρίγο στο 7’ και ο Κρος στο επόμενο λεπτό έκανα το 2-0, με την αναμέτρηση ουσιαστικά να λήγει στο 24’ με την εύστοχη εκτέλεσε πέναλτι του Ράμος. Σε χαλαρούς και άνετους ρυθμούς στην επανάληψη έκανε με νέο πέναλτι του Μπενζεμά στο 69’ το 4-0, με το σκορ να κλείνει στις καθυστερήσεις ο Γιόβιτς. Ο Μπενζεμά τελικά έγραψε ιστορία αφού έγινε ο πρώτος Γάλλος που ξεπέρασε τον Ανρί στα γκολ με 229 έναντι 228, με τα χρώματα της Ρεάλ.
Αγωνιστικά Νέα:Οι Γκάρεθ Μπέιλ (Ε, 6/2), Ροντρίγκες (Μ, 7/1), Οντριοθόλα (Α, 4/0), Λούκας Βάθκεθ (Μ, 6/1), Μπραχίμ Ντίαθ (Ε, 1/0), Μαριάνο (Ε.), Νάτσο (Α, 2/0) και Ασένσιο (Ε.). είναι οι παίκτες που αποφάσισε ο Ζιντάν να μείνουν εκτός της 19μελούς αποστολής. Επιστρέφει πάντως ο Βινίσιους (Ε, 6/1) που ήταν απών κόντρα στη Λεγανές. «Με ενοχλεί όταν μου λένε ότι έχω σχέδιο Α ή σχέδιο Β, έχω όλους τους παίκτες μου» ανέφερε ο Ζιντάν που κόντρα στη Λεγανές για πρώτη φορά επανέλαβε ίδια ενδεκάδα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Κουρτουά – Μεντί, Μιλιτάο, Ράμος, Καρβαχάλ – Κασεμίρο, Κρος, Μόντριτς – Βινίσιους, Αζάρ, Μπενζεμά
Υποδέχτηκε τη Θέλτα και πέτυχε νίκη βάλσαμο με 2-1, που έδωσε παράταση ζωής στο κόουτς Ρουμπί. Η Μπέτις μπορεί να νίκησε αλλά η εικόνα της ήταν πολύ «θολή», σε σημείου να μπορεί να χαρακτηριστεί και ως καθαρή τύχη ότι πήρε το τρίποντο απέναντι στην ανώτερη Θέλτα. Το ξεκίνημα ιδανικό με τον Έμερσον να ανοίγει το σκορ στο 8’ ενώ με τη βοήθεια του κόσμου, η Ρεάλ έπαιξε καλά για λίγα λεπτά ακόμα. Από κει και μετά όμως ανέβασε απόδοση η Θέλτα που τελικά ισοφάρισε μέσω VAR, με πέναλτι του Άσπας. Και ενώ το ματς βάδιζε στη λήξη του με τη Μπέτις να παραπαίει, ήρθε ο Φεκίρ στο 90’ να λυτρώσει του πάντες. Η Μπέτις απλά δε τραβάει και ο Ρουμπί θα φύγει.
Αγωνιστικά Νέα:«Δεν φοβάμαι για τη θέση μου. Στην ομάδα είμαστε όλοι ενωμένοι. Πάμε να δώσουμε ένα δύσκολο ματς στην όπως κάθε χρόνο δυνατή Ρεάλ» ανέφερε ο κόουτς. Ο Ρουμπί επέλεξε να πάει στη Μαδρίτη με 20μελή αποστολή από την οποία απουσιάζει ο Χάβι Γκαρθία (Μ, 6/0), ο Χουάνμι Χιμένεθ (Ε, 2/0) ο Καρβάλιο (Μ, 6/0) που εγχειρίστηκε πρόσφατα και ο Ντάνι Μαρτίν (Τ, 2 συμμ.). Για τεχνικούς λόγους κόπηκαν οι Καπτούμ (Μ, 2/0) και Φρανσίς (Μ.) και γύρισαν οι Μπαραγάν (Α, 3/0), Σίντνει ντα Σίλβα (Α, 4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ρόμπλες – Έμερσον, Φεντάλ, Σίντνει, Mορένο – Γκουαρδάδο, Τέγιο, Κανάλες, Ίσμαελ – Μπόρχα Ιγλέσιας, Λορέν
Η Μπέτις μπορεί να νίκησε με τη Θέλτα αλλά ήταν χάλια. Λίγο ψυχωμένα να παίξει η Ρεάλ δεν θα έχει πρόβλημα, όμως έχει ενόψει και Τσάμπιονς λιγκ. Συνεπώς ίσως παίξει για να καθαρίσει γρήγορα το ματς και μετά να κάνει συντήρηση.