Spain Primera Division

13:00 Real Mallorca – Villarreal CF
Έδειξε για μία ακόμα φορά το κακό της πρόσωπο εκτός έδρας με συνέπεια να χάσει εύκολα στην έδρα της Βαγιαδολίδ με 3-0, τρέχοντας επίδοση μακριά από το σπίτι της 0-0-5, που είναι η χειρότερη της κατηγορίας. Τα κουράγια και η ουσιαστική συμμετοχή της ομάδας του Βιθέντε Μορένο ήταν μέχρι το 20ο λεπτό. Σε αυτό το διάστημα άγγιξε δύο φορές το γκολ, ούσα πολύ ανώτερη της αντιπάλου της. Από κει και μετά όμως αδικαιολόγητα κατέρρευσε. Δέχτηκε στο 40’ το 0-1, τη «μαχαιριά» με το πέναλτι στο 50’ καθώς είχε μπει με διάθεση να ισοφαρίσει και 0-2, με το σκορ να αποκτά διαστάσεις στο φινάλε. Αν δεν αρχίσει τα αποτελέσματα εκτός έδρας ο υποβιβασμός είναι αναπόφευκτός.
Αγωνιστικά Νέα:«Η ομάδα μου θα αντιμετωπίσει έναν τρομακτικό αντίπαλο, αλλά οι παίκτες μου διαθέτει μεγάλη ποιότητα για να κερδίσουν» ανέφερε ο Βιθέντε Μορένο που για σήμερα έχει την πολύ σημαντική απώλεια του Σάλβα Σεβίγια (Μ, 12/2) που πρέπει να εκτίσει τιμωρία. Ενοχλήσεις αντιμετωπίζουν οι Λάγο Τζούνιορ (Ε, 12/2) και Φραν Γκάμεθ (Α, 5/0) που αναμένεται να ξεπεράσουν.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ρέινα – Σάστρε, Βαλζέντ, Ραίγιο, Λούμορ – Φέμπας, Μπάμπα, Ντάνι Ροντρίγκεθ, Κουμπό – Μπουντιμίρ, Λάγο Τζούνιορ
Υποδέχτηκε την Αθλέτικ Μπιλμπάο και κόλλησε στο 0-0, αδυνατώντας να πετύχει την 4η σερί εντός νίκη της, στατιστικό που επιζητεί επί 3 χρόνια αλλά δεν μπορεί να κατακτήσει. Πολύ πιο επιθετική από τους Βάσκους, είχε την ατυχία να πέσει πάνω στον αντίπαλο πορτιέρο που πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση. Σημείωσε απίθανες εξ επαφής αποκρούσεις, είτε σε σουτ είτε σε κεφαλιές του Καθόρλα, σε φάσεις που οι φίλαθλοι των γηπεδούχων σχεδόν πανηγύριζαν γκολ. Αντίστοιχα όμως χρειάστηκε και ο πορτιέρο Ασένχο να επέμβει για να αποκρούσει αντίπαλα σουτ, περνώντας και αυτός στους διακριθέντες της αναμέτρησης. Άξιζε κάτι παραπάνω η Βιγιαρεάλ.
Αγωνιστικά Νέα:Η ομάδα του Καγιέχα προσπαθεί εδώ και δύο αγωνιστικές να σημειώσει την 300η νίκη της στη Πριμέρα. Ευελπιστούν ότι αυτό θα συμβεί σήμερα, μέσα σε μία έδρα στην οποία γενικά έχουν καλές αναμνήσεις. Δεν μπορεί να βοηθήσει για την επίτευξη του στόχου ο Αλμπέρτο Μορένο (Α, 3/0), ο Γκέρα (Μ.) ο Σοριάνο (Μ.) και ο Μανού (Μ.) που παραμένουν τραυματίες. Εκείνος όμως που μπορεί είναι ο Εκαμπί (Ε, 12/5) που αποθεραπεύτηκε.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Ασένχο – Πένια, Αλμπιόλ, Πο Τόρες, Κιντανίγια – Ιμπόρα, Καθόρλα, Μορένο, Άγκισα, Μόι Γκόμεθ – Εκαμπί
Ποδοσφαιρικά Μαγιόρκα υπάρχει μόνο εντός έδρας αφού εκτός είναι κυριολεκτικά «σαπάκι». Η Βιγιαρεάλ εκτός έδρας είναι ή του ύψους ή του βάθους, με το «βάθος» γνώρισμά της τις περισσότερες φορές (2-0-4). Πάντως μπορεί να φύγει αήττητη σήμερα. Δεν είναι και φόβητρο πια η Μαγιορκα

15:00 Athletic Bilbao – Levante UD
Μετά από δύο σερί ήττες εκτός έδρας, κατάφερε αυτή τη φορά να φύγει με το 0-0 από την έδρα της Βιγιαρεάλ. Μία λαμπάδα στο μπόι του τερματοφύλακα Ουνάι Σιμόν θα πρέπει να τους ανάψουν οι συμπαίκτες του, διότι σχεδόν μόνος κράτησε τη Βιγιαρεάλ. Πραγματοποίησε απίθανές επεμβάσεις σε καίριες χρονικές στιγμές κρατώντας το μηδέν, δίνοντας παράλληλα κουράγια στην ομάδα του να διεκδικήσει τη νίκη. Δεν έκανε κακό ματς η Αθλέτικ που όποτε βρήκε την ευκαιρία απείλησε την αντίπαλη εστία αλλά κυρίως με σουτ. Πάντως ήταν σοβαρή, προσηλωμένη στον αγώνα και χωρίς κενά διαστήματα. Κέρδισε όμως το πόντο βασικά λόγω του Σιμόν.
Αγωνιστικά Νέα:Στόχος της Αθλέτικ να βελτιωθεί περισσότερο και να δείξει ακόμα καλύτερη εικόνα σε σχέση με τα δύο τελευταία ματς όπου μάζεψε 4 πόντους, αλλά που έδειχνε ότι κάτι ακόμα της λείπει. Το πιθανότερο είναι ο Γκαριτάνο να κατεβάσει την ενδεκάδα του τελευταίου αγώνα, με μόνη αλλαγή την είσοδο του Ουνάι Λόπεθ (Μ, 8/0) που αποθεραπεύτηκε. Εκτός μάχης είναι ο τραυματίας Αντούριθ (Ε, 10/1) και ο Μπενιάτ (Μ, 8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ουνάι Σιμόν – Κάπα, Ινίγκο Μαρτίνεθ, Γιεράι, Γιούρι – Ντάνι Γκαρθία, Ουνάι Λόπεθ – Μουνιαίν, Ουίλιαμς, Κόρδοβα – Ραούλ Γκαρθία
Τεράστια νίκη για τα «βατράχια» που υπέταξαν στην έδρα τους τη μεγάλη Μπαρτσελόνα με 3-1, στη μεγάλη έκπληξη της περασμένης αγωνιστικής. Μπήκε πολύ μέτρια στον αγώνα δίνοντας δικαιώματα στη Μπαρτσελόνα, η οποία προηγήθηκε με πέναλτι στο 38’ (είχε προηγηθεί οφσάιντ ορισμός του Γκριεζμάν). Στο δεύτερο όμως ημίχρονο μπήκε αφιονισμένη όπου μετά από ένα ονειρικό 20λεπτο διέλυσε κυριολεκτικά τους «Κουλές». «Έκρυψε» τη μπάλα μεταξύ 61’ και 68’ πετυχαίνοντας τα τρία γκολ με τους Καμπάνια, Μαγιοράλ και Ραντόγια. Χωρίς πρόβλημα ως το τέλος κράτησε το σκορ απέναντι σε μία αποσβολωμένη Μπάρτσα. Πέραν αμφισβήτησης το δίκαιο της νίκης της που ήταν η 2η σερί μετά το διπλό μέσα στη Σοσιεδάδ.
Αγωνιστικά Νέα:Η Λεβάντε πήγε στο «Σαν Μαμές» με το ηθικό στα ύψη μετά τις νίκες με Σοσιεδάδ και Μπάρτσα την οποία διέλυσε σε 7 λεπτά. Από την αποστολή απουσιάζουν τα ονόματα των τραυματιών Ροτσίνα (Μ, 9/0), Τόνιο (Α, 4/0), Ι.Λόπεθ (Α.), ενώ για τεχνικούς λόγους κόπηκε ο Καμπακό (Α, 6/0). Συνεπώς ο κόουτς Πάσκο Λόπεθ έχει τη δυνατότητα να επαναλάβει την ίδια ενδεκάδα για 3ο σερί αγώνα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Αίτορ – Μιραμόν, Βέζο, Ποστίγο, Κλερκ – Μπαρντιί, Ραντόχα, Καμπάνια, Μελέρο – Μοράλες, Μαγιοράλ
Η Λεβάντε είναι στα πολύ πάνω της ενώ το Μπιλμπάο σε ένα μεσοδιάστημα στο οποίο προσπαθεί να βελτιωθεί δραστικά. Οι άμυνα των Βάσκων εντός τα πάει εξαιρετικά (2 γκολ), σε σχέση με αυτή της Λεβάντε εκτός (10 γκολ) που δίνει δικαιώματα. Διαφωνώ ριζικά με την απόδοση στον άσο. Σεβασμός στη Λεβάντε που διέλυσε μία «Μπάρτσα» στο φινάλε.

17:00 Atlético Madrid – RCD Espanyol
Οι «κολτσονέρος» προέρχονται από την πρώτη ήττα τους στο θεσμό του Τσάμπιονς λιγκ μετά το 2-1 στη Γερμανία από τη Λεβερκούζεν. Η ομάδα του Τσόλο πραγματοποίησε συνολικά απογοητευτική εμφάνιση. Δέχτηκε το 0-1 στο 41’ με αυτογκόλ του Παρτέι, στο 55’ το 0-2 και αφου οι Γερμανοί έμειναν με 10 παίκτες στο 85’, αφυπνίστηκε και μείωσε το σκορ στα καθυστερήσεις. Παρά την ήττα δε κινδυνεύει η πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Όσον αφορά το πρωτάθλημα προέρχεται από το 1-1 στη Σεβίλλη, σκορ που την άφησε ικανοποιημένη. Στο πρώτο μέρος έπαιξε αμυντικά, δέχτηκε όμως το γκολ στο 28’ που την ανάγκασε να ρισκάρει στην επανάληψη, όπου και ισοφάρισε με τον Μοράτα στο 60’. Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένουν οι απουσίες του τελευταίου διαστήματος που αφορούν τον Χοσέ Χιμένεθ (Α, 8/0), τον Σάβιτς (Α, 6/0) και τον Ζοάο Φέλιξ (Ε, 9/2) που συνεχίζουν πρόγραμμα αποκατάστασης. Αναμένονται τρεις αλλαγές στην ενδεκάδα στο Σιμεόνε, με τον Τριπιέρ να επιστρέφει στην άμυνα (δεν έπαιξε με Λεβερκούζεν), τον Βιτόλο να ξεκινά βασικός (μπήκε στο 60’ με Λέβερ) αφήνοντας στο πάγκο τον Κόστα και τον Ερέρα επίσης βασικό (έπαιξε μεσοβδόμαδα 20 λεπτά) στο κέντρο μαζί με Τομάς και Κόκε.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Όμπλακ – Τριπιέρ, Φελίπε, Ερμόσο, Σαούλ – Τομάς, Κόκε, Ερέρα – Μοράτα, Κορέα, Βιτόλο
Πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση στο Γιουρόπα λιγκ όπου διέλυσε εντός έδρας τη Λουντογκόρετς με 6-0. Αν και στο πρωτάθλημα εντός έδρας κυριολεκτικά υποφέρει, αυτή τη φορά φρόντισε να αποζημιώσει στο έπακρο τους οπαδούς της, εκμεταλλευόμενη το γεγονός πως η αντίπαλός της έπαιζε από το 12’ με 10 παίκτες και από το 34’ με 9. Δεν έδειξε έλεος σημειώνοντας τρία γκολ στο πρώτο μέρος με τους Μελένδο, Μαρμόλ και Βάργκας και άλλα τρία στην επανάληψη με Καμπουθάνο, Πεδρόσα και Φερέιρα. Οπότε ηγείται του 8ου ομίλου με 10 βαθμούς (η 3η Φερεντσβάρος έχει 5) και ουσιαστικά έχει πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.
Αγωνιστικά Νέα:Η Εσπανιόλ πάει στο «Ουάντα» με καλή ψυχολογία μετά την μεγαλύτερη νίκη που πέτυχε ποτέ στο Γιουρόπα. Θα υπάρξουν αλλαγές καθώς αρκετοί από τους αναπληρωματικούς άφησαν άριστες εντυπώσεις και υπολογίζονται. Κόπηκαν οι Καλέρο (Α, 7/0, τραυματίας που σύντομα επανέρχεται), Κόρτσια (Α, 3/0), Καγερί (Ε, 6/0), Λουίς Λόπεθ (Α, 3/0), Πίπα Άβιλα (Α, 1/0), Πιάτι (Μ, 2/0,χιαστοί), Ιτουράσπε (Μ.) και Πουάδο (Ε.). Επιστρέφει ο Χάβι Λόπεθ (Α, 5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(3-5-2): Λόπεθ – Νταβίδ Λόπεθ, Μπερνάρδο, Νάλδο – Χ.Λόπεθ, Β.Σάντσεθ, Ρότσα, Νταρτνέρ, Πεδρόσα – Λι, Φερέιρα
Η Εσπανιόλ εκτός έδρας αποδίδει καλύτερα αλλά τώρα πάει σε μία απαιτητική έδρα που έχει ανάγκη τη νίκη. Η Ατλέτικο πάντως δεν πείθει με τίποτα ότι μπορεί να βγάλει ένα ματς εύκολα σε 3ποντο. Ο μπουκ πάντως ως συνήθως βλέπει «περίπατο».

19:30 Getafe CF – CA Osasuna
Πήγε στην Ελβετία και έχασε από τη Βασιλεία παντελώς άδικα με 2-1, μία ήττα που την βάζει σε περιπέτειες όσον αφορά την πρόκρισή της. Ξεκίνησε μέτρια, δέχτηκε γκολ στο 8’ αλλά ανέβασε απόδοση στη συνέχεια, ισοφαρίζοντας με εύστοχο πέναλτι που εκτέλεσε ο Μάτα ελάχιστα πριν την εκπνοή του ημιχρόνου. Στην επανάληψη αν και μπήκε πολύ καλύτερα από την αντίπαλό της, αναπάντεχα στο 20’ δέχτηκε το 2-1. Η αντίδρασή της ήρθε στο 85’, με τον Άνχελ να επιτυχαίνει ένα κανονικότατο γκολ το οποίο όμως ακυρώθηκε και ενώ VAR δεν υπήρχε για να το επιβεβαιώσει. Έτσι έχασε άδοξα και βρέθηκε ισόβαθμή στη 2η θέση με τη Κράσνονταρ την οποία στη συνέχεια φιλοξενεί.
Αγωνιστικά Νέα:Προφανής στόχος η επάνοδος στις νίκες. Αγωνιστικά προβλήματα δεν υπάρχουν καθώς οι όποιες απουσίες εντάσσονται στο πλαίσιο παικτών μεταξύ πάγκου και εξέδρας, με εξαίρεση ίσως τον τραυματία Μπεργκάρα (Μ, 2/0). Εξέτισε ποινή ο Νταμιάν (Α, 9/0) και είναι διαθέσιμος, ο Ντζένε (Α, 11/0) και ο Νιόμ (Α, 12/1) είχαν πάρει ρεπό από Ευρώπη και επιστρέφουν. Αμφίβολοι αλλά με τις πιθανότητες υπέρ του να μπορούν να αγωνιστούν είναι οι Καμπρέρα (Α, 10/0), Σουάρεθ (Α, 9/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Νταβίδ Σόρια – Μπρούνο, Ντζένε, Καρνέρο, Νιόμ – Τζέισον Μαξίμοβιτς, Αραμπαρί, Κουκουρέγια – Άνχελ, Μάτα
Νέα μεγάλη επιτυχία για τους «ροχίγιος» που υποδέχτηκαν την Αλαβές και την νίκησαν με 4-2. Ταυτόχρονα κατόρθωσαν να σπάσουν και το ρεκόρ των 30 αήττητων αγωνιστικών εντός έδρας που κρατούσε από το 1959 και να φτάσουν τις 31. Και πάλι «μάσαγε» σίδερα η ομάδα του Αράσατε που μπήκε με τα «χίλια» στο ματς απειλώντας από το πρώτο λεπτό. Άνοιξε το σκορ στο 20’ με τον Ρ.Γκαρθία, διπλασίασε στο 26’ με τον Άβιλα ωστόσο η Αλαβές στο επόμενο λεπτό μείωσε δίνοντας πρόσκαιρο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Όμως στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους η Οσασούνα κέρδισε πέναλτι και έκανε το 3-1 με τον Τόρες. Με τον ίδιο τρόπο ανταπέδωσε η Αλαβές στο 51’ αλλά ξανά με νέο πέναλτι που εκτέλεσε ο Βιγιάρ στο 55’ τέλειωσε το ματς.
Αγωνιστικά Νέα:Ο προπονητής της Οσασούνα, Αράσατε δήλωσε πως αναμένει ένα σκληρό παιχνίδι εναντίον ενός αντιπάλου που κάνει πολλά καλά πράγματα στο ματς και με τον οποίο όλες οι ομάδες δυσκολεύονται να αναπτύξουν το παιχνίδι τους. Εκτός της 18μελούς αποστολής είναι ο τιμωρημένος Άβιλα (Ε, 12/3) και οι τραυματίες Ιμπάνιεθ (Μ, 8/1), Κίκε Αντριάν (Ε, 6/0), Λίγιο (Α, 3/0), Ραούλ Νάβας (Α, 2/0), Ουνάι Γκαρθία (Α, 36/3 πέρυσι), και Μπαρχά (Ε, 34/3 πέρυσι).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Ρουμπέν Μαρτίνεθ – Νάτσο Βιδάλ, Ντ.Γκαρθία, Αριδάνε, Εστουπινιάν – Μέριδα, Όιερ, Ρομπέρτο Τόρες, Ρ.Γκαρθία – Καρντόνα – Μπρανδόν
Οι δύο ομάδες είναι ψηλά στη βαθμολογία, άνετες και χωρίς άγχος. Συνεπώς ίσως δούμε ένα ανοιχτό ματς, στο οποίο αν βοηθήσει και η Οσασούνα λίγο στο σκοράρισμα ενδεχομένως ξεπεράσουμε τα δυο γκολ και βγει over 2 που πληρώνει αξιοπρεπώς.

22:00 Real Betis – Sevilla FC
Σιγά σιγά χτίζει παράδοση στη Μαδρίτη αφού για 3η σερί χρονιά κατάφερε να φύγει αήττητη, αποσπώντας το 0-0 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, την οποία κράτησε και για 3η σερί χρονιά στο μηδέν. Οι Μπέτικος προσπάθησαν και τα κατάφεραν έως ένα μεγάλο βαθμό, να μπλοκάρουν τα ατού της Ρεάλ, στερώντας της το δημιουργικό κομμάτι. Η εστία του Ρόμπλες πέρασε πάντως ομολογουμένως δύσκολες στιγμές, στην αρχή και το φινάλε της αναμέτρησης αλλά ο πορτιέρο ήταν αλάνθαστος. Για το πόντο βοήθησε πάντως και το VAR, όπου ακύρωσε γκολ της Ρεάλ ενώ της αρνήθηκε και πέναλτι που συνήθως δίνεται. Η ουσία είναι ότι για 2η φορά φέτος η Μπέτις κράτησε την εστία της ανέπαφη και κέρδισε πόντο.
Αγωνιστικά Νέα:«Στη La Liga, εκτός αν παίζεις με τα δύο πρώτους, φαβορί δεν υπάρχει. Ο καθένας μπορεί να νικήσει τον οποιοδήποτε. Το ματς είναι ντέρμπι» ανέφερε ο Ρουμπί που φτάνει τα 100 ματς στη Primera. Στο απουσιολόγιο της ομάδας αναγράφονταν οι Χάβι Γκαρθία (Μ, 6/0), Χουάνμι Χιμένεθ (Ε, 2/0), Καρβάλιο (Μ, 6/0) και ο Ντάνι Μαρτίν (Τ, 2 συμμ.). Ενδεχομένως τη τελευταία στιγμή κάποιος να προλάβει το ματς. Αυτό σημαίνει ότι λογικά θα παρατάξει την ενδεκάδα που πήρε την ισοπαλία στο «Μπερναμπέου».
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Ρόμπλες – Έμερσον, Φεντάλ, Μαντί, Mορένο – Γκουαρδάδο, Μπαρτρά, Κανάλες, Φεκίρ – Χοακίν, Λορέν
Την περασμένη Πέμπτη πήγε στο Λουξεμβούργο και νίκησε τη Ντούντελανζ με 5-2, «καθαρίζοντας» την υπόθεση πρόκριση για τη συνέχεια του θεσμού. Παράσταση για ένα ρόλο το πρώτο ημίχρονο στο οποίο προηγήθηκε με 4-0 από τα γκολ των Νταμπούρ και Χανταντί (2). Το ίδιο καταιγιστική και στην επανάληψη και με τους ίδιους σκόρερ, σημείωσε ως το 69’ άλλα δύο γκολ. Από κει και μετά το μυαλό όλων «γύρισε» στην Ισπανία και στον αποψινό αγώνα κόντρα στη Μπέτις, με συνέπεια οι Λουξεμβούργιοι να σημειώσουν δύο γκολ. Έφτασε πλέον στον 1ο όμιλο τους 12 βαθμούς με 4/4 νίκες, μετατρέποντας τα δύο τελευταία ματς με ΑΠΟΕΛ και Καραμπάγκ, σε προπονήσεις των αναπληρωματικών της.
Αγωνιστικά Νέα:«Ο αγώνας θα είναι εξαιρετικά απαιτητικός λόγω της ιδιαίτερης ατμόσφαιρας του ντέρμπι. Απέναντι μας θα βρεθεί μία καλή ομάδα» ανέφερε ο Λοπετέγκι. Η Σεβίλλη είναι χωρίς επιβάρυνση από κούραση λόγω του Γιουρόπα καθώς προφύλαξε βασικούς. Ωστόσο φτάνει στο μεγάλο ντέρμπι με τον βασικό πορτιέρο Βάσλικ εξαιρετικά αμφίβολο. Επανέρχονται οι Οκάμπος (Μ, 11/4), Χεσούς Νάβας (Μ, 12/0) και Κουντέ (Α, 7/0) που είχαν ρεπό. Πολύ δύσκολο να προλάβει ο Καρίκο (Α, 7/0), αλλά μπορεί ο Μπανέγα (Μ, 11/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μπόνο ή Βασλίκ – Χεσούς Νάβας, Ντιέγο Κάρλος, Κουντέ, Ρεγκίλον – Χορδάν, Φερνάρδο, Έβερ Μπανέγα – Οκάμπος, Βάθκεθ, Γιόνγκ
Η Μπέτις διάγει μία μέτρια πορεία, βγάζει διαρκή ανασφάλεια, ματώνοντας υπέρ του δέοντος για κάθε πόντο που κερδίζει. Η Σεβίλλη φτάνει στο ντέρμπι ξεκούραστη, σε καλύτερη κατάσταση και σωστά ως φαβορί. Όμως είναι ένα ξεχωριστό ντέρμπι στο οποίο μπορούν να συμβούν τα πάντα ανεξαρτήτου κατάστασης των ομάδων.