Spain Primera Division

22:00 Celta de Vigo – Real Valladolid
Ακόμα ένα ματς όπου οι συμπτώσεις κυριάρχησαν. Η Θέλτα που παρέμενε χωρίς νίκη εκτός έδρας επί 17 σερί αγώνες, κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» στην έδρα της Βιγιαρεάλ, μετά την επικράτησή της με 3-1. Το περίεργο είναι ότι την τελευταία της νίκη εκτός έδρας την είχε πετύχει πέρυσι, στο ίδιο γήπεδο. Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν από μία καλή φάση. Στην επανάληψη όμως η Θέλτα που είχε την ουσία, προηγήθηκε στο 54’ με τον Σίστο, δέχτηκε μεν την ισοφάριση στο 59’ , αλλά είκοσι λεπτά αργότερα ο Άσπας που καιροφυλαχτούσε έδωσε προβάδισμα και στο φινάλε ο ίδιος μετά από κούρσα 80 μέτρων, σημείωσε εντυπωσιακά το 3-1.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός μάχης μένουν ξανά οι αναπληρωματικοί τερματοφύλακες Μπλάνκο (Τ, 13 συμμ.) και Βιγιάρ, οπότε back up θα είναι ο νεαρός Βιέϊτες της Θέλτα Β. Παραμένει εκτός μάχης ο Χουνκά (Α, 3/0), ξεκίνησε προπονήσεις και μπήκε στην αποστολή μετά από ένα μήνα απουσίας ο Ραφίνια (Μ, 6/0), ενώ για τεχνικούς λόγους κόπηκε ο Σάενθ (Α, 3/0). Η αίσθηση που υπάρχει είναι ότι ο κόουτς Γκαρθία θα επαναλάβει την ίδια ενδεκάδα για τον απλό λόγο ότι έκανε νίκη.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Σ.Αλβαρεθ – Μάγιο, Αίντο, Αραούχο, Ολάθα – Μέντεθ, Λομπότκα, Ντ. Σουάρεθ, Σείκχ – Ιάγκο Άσπας, Φερνάντεθ
Υποδέχτηκε τη Σεβίλλη και υπέστη την ήττα με 1-0, που ήταν η πρώτη φέτος εντός έδρας. Πάλεψε η ομάδα του Σέρτζιο και δεν εκτέθηκε απέναντι σε μία αναμφίβολα ανώτερη ομάδα. Το ματς στράβωσε στο 10’ που υπέπεσε σε πέναλτι, το οποίο εκτελέστηκε δύο φορές (δεν πάταγε γραμμή ο Μασίπ που απέκρουσε το πρώτο). Μπορούσε να ισοφαρίσει πάντως πριν το ημίχρονο σε φάση που είχε δοκάρι. Στην επανάληψη προσπάθησε μεν, είχε επίσης μία καλή στιγμή αλλά η άμυνα των Σεβιγιάνων είχε γενικά την εμπειρία να κρατήσει μακριά από την εστία της κάθε κίνδυνο. Ήταν η 2η σερί ήττα. Συνέπεια της οποίας να υποχωρήσει στη 14η θέση, στο +5 από τη γραμμή του υποβιβασμού.
Αγωνιστικά Νέα:«Για να πετύχουμε κάτι θετικό πρέπει να είμαστε συμπαγείς σε άμυνα και επίθεση και προφανώς δεν επιτρέπεται να αφήσουμε κενούς χώρους για παίκτες όπως ο Άσπας ή ο Σουάρεθ» ανέφερε ο κόουτς Γκονθάλεθ. Σε χρόνο ρεκόρ μπόρεσε να αποθεραπευτεί ο Χοακίν Φερνάντεθ (Μ, 6/1) και να μπει στην αποστολή, αφήνοντας έξω τον Χόρχε δε Φρούτος (Ε, 3/0). Αυτή είναι και η μοναδική αλλαγή στην αποστολή των «Βαγισολετάνος», σε σχέση με το περασμένο αγώνα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μάσιπ – Μογιάνο, Σαλισού, Ολίβας, Νάτσο – Βίγια, Εμετέριο Μίτσελ, Όσκαρ Πλάνο – Σάντρο, Γκουαρδιόλα
Μάχη επιβίωσης. Η Θέλτα έρχεται από τεράστια νίκη μέσα στη Βιγιαρεάλ, ενώ η Βαγιαδολίδ, που δεν έχει σκοράρει στα δύο τελευταία, από την άδικη ίσως ήττα εντός με τη Σεβίλλη. Δεν δικαιολογείτε τέτοια απόδοση στον άσο, όσο και αν το Βίγκο δε κάθεται ποτέ καλά στη Βαγιαδολίδ.