Spain Segunda Division

17:00 Alcorcón – UD Almería
Πήγε στην Αστούρια και πέρασε για πλάκα με 3-0 από την έδρα της Σπόρτινγκ ντε Χιχόν, λόγω της καταπληκτικής της εμφάνισης στο πρώτο ημίχρονο. Δεν υπάρχει ποδοσφαιρική λογική που να μπορεί να εξηγήσει πως είναι δυνατόν εντός έδρας να είναι η χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος και εκτός έδρας σχεδόν η καλύτερη και η μόνη αήττητη. Στο «Μολινόν» πραγματοποίησε ονειρικό πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας 3 γκολ, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς. Με την εμπειρία που διαθέτει χειρίστηκε άψογα το δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο υπέστη μόνο τη μείωση στις καθυστερήσεις. Τρέχει επίδοση εκτός 3-3-0, έχοντας την καλύτερη επίθεση με 12 γκολ.
Αγωνιστικά Νέα:Εξέτισε την τιμωρία του Ελγεθάμπαλ (Α, 7/0) και είναι διαθέσιμος όπως αντίστοιχα διαθέσιμοι φέρονται και οι Ρουί Κόστα (Ε, 4/1), Αγκιλέρα (3/0). Συνεπώς ο κόουτς Φερνάντεθ είναι στη ευχάριστη θέση να μην αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα. Αυτό πρακτικά σημαίνει πως σύμφωνα με τις εκτιμήσεις θα επαναλάβει την ενδεκάδα που πήρε το σπουδαίο διπλό στην έδρα της Χιχόν.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Ντάνι Χιμένεθ – Λαουρέ, Ντ.Φερνάντεθ, Ντιέγκεθ, Πομάρες – Ντόρτσα, Μπόατεγκ, Αρίμπας, Στόιτσκοφ, Ερνέστο – Χάρπερ.
Υποδέχτηκε τη Λούγο και της παραχώρησε το 0-0, παραμένοντας χωρίς τρίποντο για 5ο σερί αγώνα. Απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα ήταν η ομάδα του Πέδρο Εμάνουελ η οποία έκανε τα πάντα σωστά εκτός από ένα: Το να σημειώσει γκολ. «Τράκαρε» απάνω στο «Σινικό Τείχος» της Λούγο το οποίο αποδείχτηκε αδιαπέραστο. Μονόλογος από πλευράς Αλμερία το πρώτο μέρος αλλά με ελάχιστες καλές φάσεις στο ενεργητικό της. Ίδιο το σκηνικό και στην επανάληψη, με τη Λούγο να έχει στήσει τοίχος 5-7 παικτών πίσω και την Αλμερία να προσπαθεί αλλά να δυσκολεύεται υπερβολικά. Λίγες και πάλι οι καλές φάσεις με τη διαφορά ότι και η Λούγο στις σποραδικές της επιθέσεις έγινε 1-2 φορές επικίνδυνη.
Αγωνιστικά Νέα:Πέντε αγώνες χωρίς νίκη για την 3η στη βαθμολογία Αλμερία θεωρούνται ήδη πάρα πολλοί, για αυτό όπως δήλωσαν θα τα δώσουν όλα για το τρίποντο, σε μία έδρα που συνήθως δεν χάνουν. Πρόβλημα πάντως και το γεγονός ότι στα δύο τελευταία ματς δεν έχουν σκοράρει. Εκτός αγώνα οι τραυματίες Αγούθα (Μ, 8/2), Οβόνα (Α, 9/0), Ιμπίθα (Α, 2/0), αμφίβολος ο Τζόναθαν (Α, 2/0), ενώ πρόβλημα της τελευταίας στιγμής προέκυψε με τον Γκασαμά (Ε, 10/5). Διαθέσιμοι οι Βαντά (Μ, 7/1), Λα Οθ (Μ, 9/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ρενέ – Ρομέρα, Μπάλιου, Μάρας, Μάρτος – Οθ, Βαντά – Κόριτς, Λάθο, Κόρπας – Μουνιόθ.
Τα κατορθώματα της Αλκορκόν είναι περίεργα και προφανώς δεν υπάρχει η παραμικρή διάθεση να μπλέξω στοιχηματικά μαζί της. Ιδίως σήμερα που η προϊστορία δεν την ευνοεί. Η Αλμερία έρχεται από μεγάλο σερί χωρίς νίκη. Δυσκολό παιχνίδι…

17:00 SD Ponferradina – CD Numancia
Πέρασε αήττητη μέσα από την έδρα της φορμαρισμένης Εξτρεμαδούρα, αποσπώντας το 1-1 που ήταν η 3η της ισοπαλία σε 5 ματς εκτός έδρας (0-3-2). Παρά το καλό της ξεκίνημα έμεινε πίσω στο σκορ όταν στο 13’ παραχώρησε πέναλτι. Δεν το έβαλε κάτω αλλά αντίθετα βγήκε μπροστά με στόχο την ισοφάριση, αφήνοντας όμως πίσω κενούς χώρους. Γλύτωσε πάντως το 0-2 πριν το ημίχρονο αλλά και στις αρχές της επανάληψης σε δύο κλασικές φάσεις της αντιπάλου της. Δικαιώθηκε τελικά για την επιμονή της και τα ρίσκα που πήρε κερδίζοντας και αυτή πέναλτι (μέσω VAR αφού της ακυρώθηκε γκολ στην ίδια φάση), με το οποίο ισοφάρισε ο Γιούρι στο 68’. Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:Τα προβληματάκια με τις απουσίες στην άμυνα παραμένουν για την ομάδα του Μπόλο καθώς τραυματίες είναι ο βασικότατος Τριγκέρος (Α, 9/1) και ο Νογκέρα (Α, 4/0). Αποθεραπεύτηκε πάντως ο Νάτσο Χιλ (Μ, 8/0) ενώ διαθέσιμος μετά το διεθνές του καθήκον είναι ο Νιγηριανός αμυντικός Γιον Μαγκαγκί, ο οποίος αναμένεται να κάνει ντεμπούτο, αφήνοντας στο πάγκο τον Μάξι Βίγια (Α, 4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μανού Γκαρθία – Ρέινα, Ρούσο, Σον, Γιον Μαγκαγκί – Ισί, Σιέλβα, Π. Βαλθάρκε, Λαρέα – Γιούρι, Καξέ.
Το αήττητο σερί των 8 αγωνιστικών έλαβε τέλος στον 9ο αγώνα για τους Σοριάνος, που έχασαν εντός έδρας από την Σαραγόσα με 1-0 στο ντέρμπι του Μονκάγιο. Ωραίος αγώνας από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά με μοναδικό στόχο τη νίκη. Παρά την εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Κάριον στάθηκε άτυχη σε τρεις κλασικές φάσεις για γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο λίγο καλύτερη ήταν η Σαραγόσα, που πρώτα απείλησε στο 67’ με τον πορτιέρο Μπάριο να σταματάει πέναλτι και τελικά να παίρνει τη νίκη στο 81’. Δικαιότερο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία για τη Νουμάνθια που υποχώρησε στη 13η θέση.
Αγωνιστικά Νέα:«Πηγαίνουμε στο ματς με την πεποίθηση και την φιλοδοξία ότι θα πάρουμε τους πόντους απέναντι σε μία δύσκολη ομάδα», ανέφερε ο κόουτς Κάριον. Εξέτισε την ποινή του και είναι διαθέσιμος βασικός μέσος Κούρο Σάντσεθ (8/2), απών ο Ε. Ερνάντεθ (Α, 8/0) που εγχειρήθηκε με συνέπεια να μένει εκτός αγωνιστικών υποχρεώσεων για δύο μήνες, ενώ παραμένουν σταθερά εκτός οι τραυματίες Αντμόνιο (Α, 32/1 στην Ουνιονίστας Σαλαμάνκα) και Νέστορ Άλμπιαχ (Μ, 10/2 στη Μπανταλόνα).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-2-3-1): Μπάριο – Ντέρικ, Καλέρο, Κ. Γκουτιέρεθ, Καστεγιάνο – Λέδες, Εσκασί – Ματέου, Νάτσο, Μόχα – Ιγκίνιο.
Η Νουμάνθια είναι πολύ πιο έμπειρη και ικανή ομάδα από τη νεοφώτιστη Πόνφε. Δεν το αποκλείω, άλλα έχω την αίσθηση πως λίγο δύσκολα η Πόνφε θα κάνει δεύτερη σερί νίκη εντός. Εκτιμώ την ισοπαλία ως πολύ πιο πιθανή από τα άλλα δύο σημεία.

19:00 CD Lugo – SD Huesca
Και πως να χάσει; Αυτή τη φορά πήγε στην Αλμερία και απέσπασε το 0-0 εφαρμόζοντας την κλασική συνταγή, που την κρατά με μόλις μία ήττα από τις 28 Απριλίου, σε 13 ματς εκτός έδρας. Ξεκάθαρες οι προθέσεις της στον αγώνα από το πρώτο λεπτό, όπου παραχώρησε μπάλα και γήπεδο στην αντίπαλό της, περιμένοντας να την «καθαρίσει» λίγο έξω από την περιοχή της. Λίγοι οι κίνδυνοι που διέτρεξε στο πρώτο μέρος ενώ από πλευράς της δήλωσε απούσα από την επίθεση. Ίδια η εικόνα και στο δεύτερο μέρος με τη διαφορά ότι σε δύο από τις σποραδικές της επιθέσεις είχε δύο καλά σουτ. Δίκαιο το 0-0 για τη Λούγο που εκτός έδρας έφτασε τις 5/5 ισοπαλίες επί συνόλου 7 στο πρωτάθλημα.
Αγωνιστικά Νέα:Έχει ζορίσει αρκετά η κατάσταση με τη θέση του κόουτς Χιμένεθ που μετρά μόλις μία νίκη σε 11 αγωνιστικές. Νέο αποτυχημένο αποτέλεσμα θα φέρει εξελίξεις. Ο Γαλιθιάνος κόουτς στερείται ξανά τις υπηρεσίες του Λεούκο (Α, 1/0) που στο ντεμπούτο του τραυματίστηκε, ενώ εκτός είναι επίσης οι Καμπίγιο (Μ, 1/0), Ούγκο Ραμά (Μ.). Επέστρεψε από διεθνές καθήκον ο Λεμπεντένκο (Α, 4/0) και είναι διαθέσιμος.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Καντέρο – Καμπαμπάδαλ, Κανέγια, Πεϊμπέρνες, Χοσέ Κάρλος – Βαλεντίν, Σεοάνε, Πίτα, Ραχμανί, – Μανού Μπαρέιρο, Ερέρα.
Η Ουέσκα ήταν και αυτή ένα από τα μεγάλα φαβορί της περασμένης αγωνιστικής που σκόνταψε καθώς υποδέχτηκε την Ράθινγκ Σανταντέρ και της παραχώρησε το 1-1. Η πρώτη της ισοπαλία στο πρωτάθλημα ήταν απόρροια της αστοχίας της αλλά και του μέτριου παιχνιδιού της συνολικά. Ναι μεν καλύτερη από την αντίπαλό της καθ’ όλη της διάρκεια του αγώνα, αλλά χωρίς τις λύσεις για να δημιουργήσει πολλές φάσεις. Τις λίγες που είχε τις απώλεσε και όπως συνήθως συμβαίνει, «τιμωρήθηκε» για την αστοχία της, δεχόμενη πρώτη γκολ στο 68’. Αγωνία και άγχος στη συνέχεια, με το χρόνο να κυλά χωρίς αποτέλεσμα αλλά όλα αυτά έως το 95’ όπου μετά από ατομική προσπάθεια του Ίβι Λόπεθ ήρθε η ισοφάριση.
Αγωνιστικά Νέα:Οι Καταλανοί επισκέπτονται μία έδρα από την οποία φεύγουν πάντα χαρούμενοι, μέσα στην οποία πριν δύο χρόνια πανηγύρισαν την άνοδο στη Πριμέρα. Επέστρεψε από διεθνές καθήκον ο βασικός πορτιέρο Α. Φερνάντεθ (9 συμμ.) και μπαίνει ενδεκάδα, αλλά παραμένουν εκτός οι Εσκρίστε (Ε, 6/0), Σεοάνε (Μ, 4/0), Ντουκουρέ (Μ.) και Ινσούα (Α.). Πλην του τερματοφύλακα, προκύπτει ίδιο ρεπορτάζ με την περασμένη αγωνιστική.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Α. Φερνάντεθ – Μιγκελόν, Πουλίδο, Σα, Γκαλάν – Γκόμεθ, Ρίκο, Μοσκέρα – Ίβι Λόπεθ, Κάρλος, Οκαζάκι.
«Αχώνευτη» ομάδα η Λούγο, ακολουθεί τα χνάρια της Αλκορκόν αλλά με «έρωτα» στις ισοπαλίες. Να υποθέσουμε ότι α επαληθευτεί η προϊστορία και η Ουέσκα θα φύγει ξανά χαρούμενη; Δεν είναι απίθανο με τη φετινή Λούγο.

19:00 Elche CF – Sporting Gijón
Έφυγε θριαμβεύτρια από την έδρα της Τζιρόνα νικώντας με 2-0, στην πολύ μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής. Η ομάδα του Πατσέτα μπήκε δυνατά στο ματς για να αιφνιδιάσει τους Καταλανούς και το κατάφερε καθώς μόλις στο 5΄ο Ιβάν Σάντσεθ άνοιξε το σκορ. Στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους ανέλαβε ο τερματοφύλακας Μπαδία, με τις σπουδαίες αποκρούσεις της να κρατήσει το σκορ. Στο δεύτερο μέρος, με εξαίρεση ένα δοκάρι της Τζιρόνα, δεν διέτρεξε κινδύνους και γενικά διαχειρίστηκε πιο εύκολα το ματς, βρίσκοντας μετά από κόρνερ ένα δεύτερο γκολ στο 76’ με τον Ορτίζ και πήρε δίκαια τη νίκη. Οπότε μετά την πρώτη νίκη στις 3 τελευταίες αγωνιστικές, βρέθηκε 11η.
Αγωνιστικά Νέα:Σε σχέση με την περασμένη αγωνιστική, παραμένει ο τραυματισμός του Ραμόν Φολχ (Μ, 9/1), ενώ προστέθηκε αυτός του Χουάν Κρουθ (Α, 10/0). Υπάρχει το αμφίβολο, λόγω ενοχλήσεων, της συμμετοχής των Μάνουελ Σάντσεθ (Μ, 6/0) και Βερδού (Α, 10/2). Επέστρεψε υγιής από διεθνές καθήκον ο Γκονθάλο Βιγιάρ (Μ, 7/0), οποίος προορίζεται για ενδεκάδα στη θέση του Μφούλου (Μ, 4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Έντγαρ Μπαδία – Ζιλ, Γκονθάλο Βερδού, Ντάνι Κάλβο, Κρουθ – Μ.Σάντσεθ, Μφούλου – Ι.Σάντσεθ, Φιδέλ, Νίνο – Κουάσμι.
Νέα ήττα υπέστησαν οι Αστουριάνος που αυτή τη φορά υποδέχτηκαν την Αλκορκόν και έχασαν εύκολα με 3-1, μετά από αποκαρδιωτική εμφάνιση. Εκτός τόπου και χρόνου στο πρώτο ημίχρονο, διαλύθηκαν δεχόμενοι 3 γκολ μεταξύ 20’ και 40’, χωρίς να προβάλουν την παραμικρή αντίσταση ή αντίδραση. Η κατάσταση ισορρόπησε στην επανάληψη διότι έριξε ρυθμό η Αλκορκόν, με αποτέλεσμα να έχει ένα δοκάρι και τη μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις με τον Ντζούρτζεβιτς. Ισχυρές αποδοκιμασίες από τους 18.000 οπαδούς της στο φινάλε, που είδαν την ομάδα τους ανίκανη και για τα στοιχειώδη. Η 2η σερί ήττα έφερε τη Χιχόν στην 11η θέση, μόλις ένα βαθμό πάνω από τη γραμμή.
Αγωνιστικά Νέα:Η καρέκλα του κόουτς Χοσέ Αλμπέρτο «έχει πάρει τα αυτιά» όλων από το «τρίξιμο». Σε δυσχερέστατη θέση, μάλλον μετρά ώρες στην ομάδα που θα λιγοστέψουν απότομα σε νέο κακό αποτέλεσμα. Ετοιμάζει αλλαγές σε όλες τις γραμμές μετά το αίσχος με την Αλκορκόν, δίνοντας θέση βασικού και στον Μανού Γκαρθία (Μ, 10/1) που επέστρεψε από διεθνές καθήκον. Δεν υπάρχουν αξιόλογα αγωνιστικά προβλήματα.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μαρίνιο – Μολινέρο, Μπαμπίν, Βαλιέντε, Ντ. Πέρεθ – Α. Γκαρθία, Νάτσο Μέντεθ, Σαλβαδόρ – Μ. Γκαρθία, Θέρο, Ντούρτζεβιτς.
Δε φτάνει η Χιχόν που είναι τραγική αυτή τη περίοδο, έχει να «αντιμετωπίσει» και την στατιστική που λέει πως δεν έχει νικήσει ποτέ ως ομάδα τον κόουτς Πατσέτα της Έλτσε σε 15 αγώνες. Έχουμε όμως και το γέρο-Νίνο ο οποίος όπου τη βρει, της φορτώνει τα δίχτυα μονίμως (11 γκολ). Υποχρεωμένος να πάω στον άσο με κάλυψη στο χάντικαπ.

21:00 Extremadura UD – Rayo Vallecano
Προερχόμενη από τρεις σερί νίκες, υποδέχτηκε την Πονφεραντίνα και της παραχώρησε το 1-1. Παρά το νωθρό της ξεκίνημα, στην πρώτη φάση που δημιούργησε κέρδισε πέναλτι, την εκτέλεση του οποίου ανέλαβε ο Νόνο που έκανε το 1-0 στο 13’. Έκλεισε το ημίχρονο χάνοντας μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει, απέναντι σε μία «Πόνφε» που στο μεταξύ ανέβασε απόδοση. Στην επανάληψη και πάλι είχε τη μεγάλη φάση (δοκάρι), μόνο που η αντίπαλος της που στο μεταξύ παρέμενε επικίνδυνη και ήλεγχε το ματς, κέρδισε πέναλτι στο 68’ με το οποίο ισοφάρισε. Τίποτα το σπουδαίο στον υπόλοιπο χρόνο, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται με την ισοπαλία χωρίς περαιτέρω ρίσκα. Δίκαιο το αποτέλεσμα.
Αγωνιστικά Νέα:«Το να πιστεύουμε ότι οι αγώνες θα βγουν σύμφωνα με ένα σενάριο που έχουμε στο μυαλό μας, δεν είναι πάντα εφικτό. Πρεσάρουμε σωστά και δουλεύουμε πολύ την ώρα του ματς, αλλά δεν έρχεται πάντα και το αποτέλεσμα», ανέφερε ο κόουτς Μοσκέρα. Τιμωρημένος είναι ο Ζαφρίνο (Μ, 11/2), ενώ παραμένουν τραυματίες τόσο ο βασικός Κίκε Μάρκεθ (Ε, 8/2) όσο και ο Μούχικα (Ε, 3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Κάστο – Καμπάγιο, Άλεξ Ντίεθ, Γκανέρο, Κρουθ – Ρότσα, Κρίστιαν, Νόνο, Παστράνα – Πίντσι, Ουίλι.
Μετά τις 5 σερί ισοπαλίες κατάφερε να κατακτήσει τρίποντο, καταβάλλοντας εντός έδρας την αντίσταση της Τενερίφε με 2-1. Αν και η Ράγιο μπαίνει στα ματς δυνατά, αυτή τη φορά παρουσιάστηκε νωθρή, με συνέπεια στο 25’ να δεχτεί το 0-1. Το γκολ όμως επέδρασε για αυτήν σαν ηλεκτροσόκ, με αποτέλεσμα έξι λεπτά αργότερα να αντιδράσει και να ισοφαρίσει με τη κεφαλιά του Κατένα. Καλύτερη στη συνέχεια, είχε δοκάρι και ακόμα μία καλή φάση πριν το ημίχρονο. Καλύτερη της Τενερίφε και στην επανάληψη μπόρεσε στο 69΄να ανατρέψει το σκορ με κεφαλιά αυτή τη φορά του Σάβελιτς. Χωρίς πρόβλημα ως το τέλος κράτησε άνετα τη δίκαιη νίκη της.
Αγωνιστικά Νέα:Ψάχνει εναγωνίως την πρώτη της νίκη εκτός έδρας από τις 28 Ιανουαρίου η Ράγιο που πήγε στον αγώνα με δύο σημαντικές απουσίες. Τραυματίες είναι τόσο ο Μ. Σουάρεθ (Μ, 10/1) που θα τον αντικαταστήσει ο Κομεσάνια (Μ, 5/1), όσο και ο εξτρέμ Εμπάρμπα (11/4) που εκτός από πρώτος σκόρερ είναι πρώτος και σε ασίστ στην ομάδα και θα τον αντικαταστήσει ο Α.Γκαρθία (Μ, 7/1). Επέστρεψε από διεθνές καθήκον ο πορτιέρο Ντιμιτριέφσκι (3 συμμ.), ο Α. Μαρτίν (Ε, 5/2) και ο Αντβίκουλα (Α, 7/0) που ίσως πάρει ρεπό.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-1-4-1): Ντιμιτριέφσκι – Τίτο, Σάβελιτς, Λούνα, Κατένα – Κομεσάνια – Μπεμπέ, Πόθο, Τρέχο, Α.Γκαρθία – Ουγιόα.
Η Εξτρεμαδούρα προέρχεται από πολύ μέτριο ματς με την Πονφεραντίνα, ίσως το χειρότερό της εντός για φέτος. Η Ράγιο που εκτός έδρας παρουσιάζεται μονίμως αδύναμη, σήμερα έχει και δύο σημαντικές απουσίες. Θα το προσπεράσω.