Spain Segunda Division

17:00 Cádiz CF – Sporting Gijón
Το σερί των 5 νικών έλαβε τέλος στην έδρα της Αλμπαθέτε από την οποία έχασε οριακά με 1-0 στο φινάλε της αναμέτρησης. Θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να διορθωθούν τα στατιστικά της και να κοπεί η φόρα που πήρε καθώς ξέφευγε από το φυσιολογικό. Δεν άλλαξε στην Αλμπαθέτε τον τρόπο παιχνιδιού της, δίνοντας για ένα ακόμα ματς τη μπάλα στην αντίπαλη ομάδα περιμένοντας την ευκαιρία της. Αυτή δεν ήρθε και αφού γλύτωσε αρκετές φορές από την ανώτερη «Άλμπα», στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων δέχτηκε το γκολ της ήττας. Ήττα χωρίς βαθμολογικές επιπτώσεις καθώς η διαφορά της από τη 3η θέση είναι στους 8 βαθμούς. Τα στατιστικά της ως τώρα, λένε άνοδος.
Αγωνιστικά Νέα:Τα σημαντικά νέα στους «Καντιτάνος» αφορούν την επάνοδο του Χοσέ Μάρι (Μ, 11/0) που εξέτισε τη ποινή του και του Άντερ Γκαρίδο (Μ, 10/1) που αποθεραπεύτηκε. Δύο παίκτες κλειδιά στη φετινή Κάντιθ. Στον αντίποδα σημαντική είναι η απουσία του Καλά (Α, 11/0) και έως ενός σημείου αυτή του Μποντίγκερ (Μ, 8/0). Διαθέσιμος είναι επίσης ο Σέρχιο Σάντσεθ (Α, 1/0) και ο Κεθάδα (Μ.), αλλά από κει και μετά εξακολουθούν απόντες οι Κερόλ (Ε, 3/0), Κάρλος Ακαπό (Α, 13/0 Ουέσκα, πέρυσι), Ρινέρ (Α).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-5-1): Θιφουέντες – Καρσελέν, Φάλι, Εσπίνο, Μάουρο – Χοσέ Μάρι, Έδου Ράμος, Σάλβι, Περέα, Α.Φερνάντεθ – Λοθάνο
Δεύτερη σερί νίκη για τους «πορτιγκίστας» που αυτή τη φορά υποδέχτηκαν τη Σαραγόσα και την έκαναν «φύλο και φτερό», διαλύοντάς την με 4-0. Μόλις στο 2’ επιβεβαιώθηκε η ανάσταση της Χιχόν και η κρίση της Σαραγόσα, με τον Ίσμα Κέρο να ανοίγει το σκορ. Το πάρτι όμως των «Αστουριάνος» άρχισε μετά το 30’ που κέρδισαν το αριθμητικό πλεονέκτημα. Αποτέλεσμα να διπλασιάσουν το σκορ πριν το ημίχρονο με τον Αίτορ Γκαρθία στο 38’, με τον ίδιο να κάνουν το 3-0 στο 75’ και Α.Βάθκεθ στο 87’ να τινάζει στον αέρα την αδρεναλίνη των οπαδών της ομάδας. Προφανώς πέραν αμφισβήτησης το δίκαιο και πανεύκολο της νίκη της επί ενός κακού αντιπάλου σε απόδοση.
Αγωνιστικά Νέα:Εκτός αποστολής έμεινε ο βασικότατος Μπαμπίν (Α, 13/1) ως η πιο αξιόλογη απουσία των «Σπορτιγκίστας»., τη θέση του οποίου στο κέντρο της άμυνας θα καλύψει μάλλον ο Μπόρχα Λόπεθ (Α, 7/1). Όσον αφορά την ενδεκάδα μάλλον ο κόουτς Χοσέ Αλμπέρτο θα αφήσει πάγκο τον παντελώς ντεφορμέ Ντούρτζεβιτς, δίνοντας τη θέση του στη κορυφή της επίθεσης στον Άλβαρο Βάθκεθ (Ε, 12/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μαρίνιο – Μεδίνα, Λόπεθ, Βαλιέντε, Μολινέρο – Α.Γκαρθία, Φουέγο, Σαλβαδόρ – Μ.Γκαρθία, Θέρο, Ά.Βάθκεθ
Η Κάντιθ σπάνια ανοίγει τα σκορ εντός έδρας και ταυτόχρονα η Χιχόν σπάνια εκτίθεται επίσης σε σκορ. Οι νίκες της Κάντιθ είναι το πολύ στα δύο γκολ και οι ήττες της Χιχόν, όποτε υπήρξαν ως επί το πλείστον στο ένα. Κάπως έτσι εκτιμώ θα κριθεί το ματς.

19:30 SD Ponferradina – Málaga CF
Πρώτη εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε η ομάδα του Μπόλο που έφυγε με το 3-1 από την έδρα της Ράγιο Βαγιεκάνο. Οι οπαδοί της Ράγιο υποδέχτηκαν θερμά και άψογα τον Μπόλο που υπήρξε παλιός παίκτης της, ωστόσο αυτός φρόντισε να τους στενοχωρήσει. Η ομάδα του προηγήθηκε στο 8’ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Γιούρι, διπλασίασε στα πρώτα δευτερόλεπτά της επανάληψης με τον Παλαθόν και κλείδωσε το ματς στο 61’ με αυτογκόλ της Ράγιο. Χωρίς περαιτέρω συνέπειες, απλά δέχτηκε τη μείωση του σκορ στο 68’ και έφυγε δικαίως θριαμβεύτρια μέσα από μία δύσκολη έδρα. Έτσι έχτισε μίνι σερί 4 αήττητων αγωνιστικών και έφτασε σε απόσταση μόλις ενός πόντου από την πρώτη εξάδα.
Αγωνιστικά Νέα:Θέλει να παραμείνει σε αήττητη τροχιά η «Πόνφε» και να μην παραχωρήσει άλλο πέναλτι. Όσα πέναλτι είχαν δοθεί εναντίον πέρυσι όλο το χρόνο (3), δόθηκαν εναντίον μέσα στον Οκτώβριο. Ντεμπούτο μάλλον θα κάνει ο επιθετικός Μπουενακάσα, (τέως Σαραγόσα) που ήταν χτυπημένος από την προετοιμασία, ενώ αμφίβολος είναι ο Λουίς Βαλθάρκε (Α, 10/1). Αναμένονται ένα-δύο το πολύ αλλαγές.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μανού Γκαρθία – Ρέινα, Ρούσο, Σον, Γιάκ – Ισί, Σιέλβα, Π.Βαλθάρκε, Νάτσο – Γιούρι, Καξέ
Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη ταυτόχρονα με την τόνωση του ηθικού για τους «Μαλακιτάνος», που υποδέχτηκαν και υπέταξαν την αντίσταση της Ρεάλ Οβιέδο με 2-1. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Μάλαγα να παίρνει πολλά ρίσκα στην επίθεση αφήνοντας ακάλυπτα τα νώτα της, γεγονός που η Οβιέδο αρνήθηκα να εκμεταλλευτεί. Το ημίχρονο έληξε χωρίς με τις συγκινήσεις να έρχονται στην επανάληψη. Ένα παιδάκι 19 χρονών που μεγάλωσε λίγο πιο μακριά από το «Ροσαλέδα», ο Αντονίν Κορτές, άνοιξε το σκορ στο 55’, στη συνέχεια κέρδισε το πέναλτι στο 63’ από την εκτέλεση του οποίου ο Αντριάν έκανε το 2-0, αλλά ένα λάθος του Μουνίρ στο 83’ έφερε τη μείωση και την αγωνία ως το 98’ που έληξε το ματς. Δίκαια κέρδισε.
Αγωνιστικά Νέα:Με 19μελή αποστολή πήγε στην Πονφεράδα ο κόουτς Άμο, ο οποίος όμως είναι τιμωρημένος και θα είναι εξέδρα για δύο αγωνιστικές. Εκτός μάχης είναι ο Αλβανός Σαντίκου (E, 10/3), o Χουανκάρ (Α, 10/0), o Κριστό Ρομέρο (Α, 2/0), o Λ.Μουνιόθ (Α, 7/0) και o Κέκο (Μ, 4/0), ενώ επιστρέφει ο Γκονζάλες (Ε, 3/0), με νέο πρόσωπο στην αποστολή τον Ρολόν (M, 2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Μουνίρ – Κίφου, Ντ.Γκονθάλεθ, Λομπάν, Ερνάντεθ – Χουάνπι, Πατσέκο, Σάντος, Μπαρέ – Αντριάν, Αντονίν
Αγώνας ανάμεσα σε δύο ομάδες που έρχονται από καλές εμφανίσεις και νικηφόρα αποτελέσματα. Σωστά μοιράζει το σετ ο μπουκ διότι το ματς είναι απρόβλεπτο. Εκτιμώ ότι η ισοπαλία θα αφήσει αμφότερες τις ομάδες ικανοποιημένες.

22:00 Real Oviedo – UD Almería

Το αήττητο σερί των 5 αγωνιστικών με τις 3/5 νίκες, έλαβε τέλος στη Μάλαγα μέσα στην οποία έχασε με 2-1, μετά από μέτρια εμφάνιση. Οι «Οβιεδίστας» έχασαν διότι πέραν των κλασικών τους αμυντικών αδυναμιών (έχουν δεχτεί γκολ στα 12/13 ματς), ήταν και άτολμοι. Η Μάλαγα στο πρώτο μέρος βγήκε στην επίθεση σαν να μην υπήρχε αύριο, αφήνοντας πολλά κενά αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν αφού δε ρίσκαραν. Στο δεύτερο ημίχρονο που στριμώχτηκαν, δέχτηκαν δύο γκολ μεταξύ 58’ και 63’ αλλά μπήκαν στο ματς στο φινάλε που ο Μπαλδέ μείωσε στο 84’ εκμεταλλευόμενος ολέθριο λάθος του αντίπαλου πορτιέρο. Από κει και μετά πήρε τα ρίσκα της αλλά ήταν πια αργά. Έχασε δίκαια.
Αγωνιστικά Νέα:Υποχρεωτικές ανακατατάξεις στην ενδεκάδα διότι αποβλήθηκε στο φινάλε του αγώνα με τη Μάλαγα ο Λόλο Γκονθάλεθ (Μ, 12/0) και πάει εξέδρα μαζί με τον Μόσα (Α, 13/0) που συμπλήρωσε κάρτες. Υπάρχει και η αμφιβολία του Σαούλ Μπερχόν που έχει τραυματισμό ενώ ξεπέρασε τον τραυματισμό του και είναι διαθέσιμος ο Αρίμπας (Α, 4/0). Ο Γιοχάνεσον (Α, 5/0) και ο Αχιχάδο (Α, 2/0) μάλλον θα παραμείνουν εκτός.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Σαμπέν – Κρίστιαν, Κ.Φερνάντεθ, Χ.Φερνάντεθ, Νιέτο – Τεχέρα, Μπερχόν, Τζίμι, Σανγκάλι – Χοσέλου, Μπάρθενας, Ορτούνιο
Επέστρεψε στις νίκες μετά από 7 αγωνιστικές, ξεπερνώντας εντός έδρας το εμπόδιο της Εξτρεμαδούρα με 3-2 σε ένα εντυπωσιακό ματς. Τίποτα δεν προμήνυε το τι θα ακολουθήσει στο δεύτερο ημίχρονο αφού το πρώτο ήταν εξαιρετικά μέτριο από θέαμα. Η «Έξτρε» πρέσαρε ψηλά με συνέπεια η Αλμερία να μπλοκαριστεί, ανήμπορη να κάνει παιχνίδι. Όλα όμως άλλαξαν στην επανάληψη που οι «Ουνιονίστας» αφού πρώτα τα χρειάστηκαν σε φάση για γκολ της «Έξτρε», κέρδισαν στο 64’ πέναλτι και άνοιξαν το σκορ. Το γκολ της άνοιξε τα φτερά με αποτέλεσμα να διπλασιάσει στο 77’ και να φτάσει στο 3-0 στο 85’. Οι πάντες ησύχασαν αλλά η «’Εξτρε» φρόντισε να μειώσει στο 92’ και στο 95’, με τα τελευταία δευτερόλεπτα να κυλούν γεμάτα ιδρώτα. Τέλος καλό όλα καλά και ανακούφιση για τον κόουτς Εμάνουελ, η θέση του οποίου κινδύνευε.
Αγωνιστικά Νέα:«Ο αγώνας κόντρα στην Οβιέδο θα είναι μία μάχη για άντρες. Θέλουμε οι νεαροί που έχουμε να πάψουν να είναι παιδιά και να γίνουν άντρες. Πρέπει να ξέρουμε πως θα αμυνθούμε και να είμαστε έξυπνοι μπροστά» δήλωσε ο κόουτς Εμάνουελ. Η ομάδα θα ταξιδέψει σήμερα με τσάρτερ. Διαθέσιμος ο Κόρπας (Ε, 12/2) που εξέτισε, αμφίβολοι οι Ακγούθα (Μ, 8/2), Οβόνα (Α, 9/0), Πέτροβιτς (Μ, 9/1), Ιμπίθα (Α, 2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Ρενέ – Τζόναθαν, Μπάλιου, Μάρας, Μάρτος – Οθ, Βαντά – Κόριτς, Λάθο, Κόριτς – Νούνιεθ
Ολοφάνερες οι δυσκολίες εντός έδρας της Οβιέδο για να φτάσει σε νίκη (1-4-1), την ίδια στιγμή που η Αλμερία εκτός έδρας έχει πολύ καλή παρουσία με μία μόλις ήττα (2-4-1). Δύσκολη αναμέτρηση που μπορεί να πάει παντού, περνώντας βέβαια πρώτα από το «Χ».