Spain Segunda Division

17:00 CD Mirandés – Extremadura UD
Το μίνι αήττητο σερί των τριών αγωνιστικών έλαβε τέλος στο «Μαρτίνεθ Βαλέρο» της Έλτσε από το οποίο έφυγε ηττημένη με 4-2. Αιτία της ήττας η πολύ κακή απόδοση της άμυνας που έχει φτάσει να είναι η χειρότερη της κατηγορίας με 24 γκολ (μαζί με τη Λα Κορούνια). Με πέναλτι στο 5’ το 1-0, διπλασιασμός του σκορ στο 29’ και πρόσκαιρες ελπίδες για ανάκαμψη με τη μείωση στις καθυστερήσεις από τον Γουιντί. Η οπισθοφυλακή όμως συνέχισε τις «γκέλες» και στο δεύτερο ημίχρονο με συνέπεια να υποπέσει σε δύο ακόμα πέναλτι που έφτασαν το σκορ στο 84’ σε 4-1. Τα προσχήματα της γκρίζας εικόνας της ομάδος του έσωσε κάπως στις καθυστερήσεις ο Ρέι που μείωσε.
Αγωνιστικά Νέα:Μετά τον αγώνα το περασμένο Σαββατοκύριακο εναντίον της Έλτσε, στην ομάδα επικράτησε εκνευρισμός λόγω της διαιτησίας που όντως είχε εις βάρος της όλες τις αμφισβητούμενες φάσεις. Πάντως για τον σημερινό αγώνα εκτιμούν ότι μπορούν να τον κερδίσουν εναντίον ενός αντίπαλου με παρόμοια χαρακτηριστικά με τα δικά τους. Το μόνο αγωνιστικό πρόβλημα που έχει αναφερθεί, αφορά τον Κρίστιαν Γκονθάλεθ (Α, 8/0) ο οποίος είναι τραυματίας και αμφίβολος.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Λιμόνες – Κιχέρα, Α. Σάντσεθ, Σ. Γκονθάλεθ, Α. Γκονθάλεθ – Γουρίδι, Ρέι, Μαλσά, Θεραχερία – Μερκελάνθ, Αίας.
Τρίτη σερί ήττα και δεύτερη σερί εντός για την ομάδα του Μοσκέρα που αυτή τη φορά έχασε από τους Καταλανούς της Τζιρόνα με 3-1. Η φαεινή ιδέα του κόουτς να προβεί αναίτια σε αλλαγή τερματοφύλακα αποδείχτηκε καταστροφική. Αντί του βασικού Κάστο, έδωσε την πρώτη συμμετοχή στον Ιάπωνα Γιαμαγκούτσι, ο οποίος χαντάκωσε την ομάδα του αλλά δεν έκανε «χαρακίρι». Στο πρώτο μέρος, από γκάφες ολκής του «καμικάζι» πορτιέρε, πήγε στα αποδυτήρια ευρισκόμενη πίσω στο σκορ με 2-0. Μπήκε στην επανάληψη με στόχο να μειώσει όσο πιο γρήγορα γινόταν, τα κατάφερε στο 58’ με τον Μάρκεθ, αλλά μετά τα ρίσκα που πήρε, στο 73’ «έχασε» τη μπάλα σε αντεπίθεση και έγινε το 3-1 εύκολα.
Αγωνιστικά Νέα:«H ομάδα έχει ηρεμία, αισθάνεται πολύ καλά για να συνεχίσει να παλεύει σε μια κατηγορία τόσο δύσκολη όσο η Σεγούντα. Θα ξεπεράσουμε τις 3 σερί ήττες», ανέφερε ο κόουτς Μοσκέρα. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Κίκε Μάρκεθ (Ε, 8/2) και θα ξεκινήσει, εντός αποστολής αλλά αμφίβολος είναι ο Νόνο (Μ, 14/4) και εκτός αυτής ο Άλεξ Λόπεθ (Ε, 12/0) που θα μείνει μακριά από αγώνες για τουλάχιστον δύο μήνες.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Γιαμαγκούτσι – Καμπάγιο, Ντίεθ, Γκανέρο, Πάρδο – Ρότσα, Ζαφρίνο, Νόνο, Κριστιάν – Κίκε Μάρκεθ, Ουίλι.
Η Εξτρεμαδούρα συνεχίζει στο τέρμα με ένα 21χρονο Ιάπωνα, ο οποίος στο προηγούμενο ματς την οδήγησε στην ήττα. Πάει να το κάψει τον νεαρό ο κόουτς διότι εκτιμά ότι ο βασικός Κάστο είναι ντεφορμέ. Παίρνει ρίσκο που ίσως κρίνει ξανά το ματς, όπως με την Τζιρόνα.

17:00 SD Huesca – Real Oviedo
Ακόμα μία μέτρια εμφάνιση εκτός έδρας για την Ουέσκα που τουλάχιστον αυτή τη φορά απέσπασε το 0-0 στη Τενερίφε. Μέρα με νύχτα και πάλι η εικόνα της, που συνεχίζει να μεταμορφώνεται προς το χειρότερο όταν παίζει εκτός έδρας. Στο «Ελιοδόρο» είχε πολύ μέτρια εικόνα στο πρώτο ημίχρονο, με την άμυνα της ναι μεν να διακρίνεται αλλά την επίθεσή της άφαντη. Κάπως καλύτερη στην επανάληψη, είχε διπλή τεράστια ευκαιρία να πάρει το ματς αλλά αστόχησε ενώ αν και στο τελευταίο 10λεπτο έπαιξε με παίκτη παραπάνω, ήταν χειρότερη από ό,τι όταν η αντίπαλός έπαιζε με έντεκα. Ωστόσο, λόγω της ήττας της Αλμπαθέτε, βρέθηκε με τον ένα πόντο στην 4η θέση.
Αγωνιστικά Νέα:Η Ουέσκα πηγαίνει στο ματς με στόχο τη νίκη μήπως και βρεθεί στις θέσεις για απευθείας άνοδο. Ο κόουτς Μίτσελ έχει διαθέσιμους όλους τους ποδοσφαιριστές του εκτός των Ίβι Λόπεθ (Ε, 6/1), Πέδρο Λόπεθ (Α, 5/0) και Ντουκουρέ (Μ.). Συνεπώς, έχει τη δυνατότητα να επαναλάβει την ενδεκάδα του προηγούμενου αγώνα, γεγονός που έως τώρα έγινε μόλις μία φορά από την αρχή της σεζόν.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Α. Φερνάντεθ – Μιγκελόν, Πουλίδο, Ντατκόβιτς, Γκαλάν – Γκόμεθ, Ρίκο, Μοσκέρα – Ραμπά, Κάρλος, Οκαζάκι.
Υποδέχτηκε την Αλμερία, της παραχώρησε το 0-0 και λόγω των ισοβαθμιών, στο πέρας της αγωνιστικής, βρέθηκε οριακά πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού. Αναμέτρηση χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τις δύο ομάδες εξαιρετικά προσεκτικές, να αρνούνται να πάρουν ρίσκα, προσέχοντας ιδιαίτερα τις άμυνες τους. Χωρίς ιστορία σχεδόν το πρώτο μέρος, υπήρξε μία καλή στιγμή εκατέρωθεν και τίποτα περισσότερο. Κάπως βελτιώθηκε η εικόνα της αναμέτρησης στην επανάληψη, με την Οβιέδο λίγο πιο δραστήρια να προσπαθεί αλλά να απειλεί μόνο με μακρινά σουτ. Το τέλος βρήκε τις δύο ομάδες να είναι χαμογελαστές και ευχαριστημένες με την ισοπαλία.
Αγωνιστικά Νέα:Η Οβιέδο πήγε στη Καταλονία για να αντιπαρατεθεί με την Ουέσκα χωρίς δύο βασικότατους παίκτες της. Τον Τεχέρα (Μ, 12/0) που πρέπει να εκτίσει ποινή μίας αγωνιστικής και τον Σαούλ Μπερχόν (Μ, 13/0) που είναι τραυματίας. Απών επίσης είναι ο Χοσέλου (Ε, 9/0), αποθεραπεύτηκε τουλάχιστον ο Σανγκαλί (Ε, 13/1) ενώ εξέτισε την ποινή τους οι Μόσα (Α, 13/0), Λόλο Γκονθάλεθ (Μ, 12/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-2-3-1): Σαμπέν – Μόσα, Κρίστιαν, Κ. Ερνάντεθ, Νιέτο – Τζίμι, Λόλο – Μπόρχα, Σανγκάλι, Ράμος – Ορτούνιο.
Η Ουέσκα εντός έδρας μεταμορφώνεται προς το πολύ καλύτερο και είναι το φαβορί απέναντι σε μία Οβιέδο που απόψε έχει δύο σημαντικότατες απουσίες. Πρόβλημα αποτελούν αυτές οι αποδόσεις του 1.55 που σπάνε για… πλάκα φέτος.

19:00 Albacete Balompié – CD Lugo
Μετά τις δύο σερί νίκες με «Φουένλα» και Κάντιθ, πήγε στη Σόρια και ηττήθηκε από την τοπική Νουμάνθια με 1-0. Η ομάδα του Μιγκέλ Ραμίς προσπάθησε να πάει το ματς σε χαμηλό τέμπο, αρνούμενη να πάρει ρίσκα, προσδοκώντας ουσιαστικά τον ένα πόντο. Μέτριο ποιοτικά το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να έχουν ελάχιστες καλές στιγμές. Στην επανάληψη η Νουμάνθια μπήκε πιο δραστήρια, έκανε πιο αισθητή τη παρουσία της στα καρέ της «Άλμπα», με την εστία της τελικά να παραβιάζεται στο 82’. Από κει και μετά υποχρεωτικά ρίσκαρε, έχοντας ένα δοκάρι. Δίκαια ηττήθηκε σε μία αναμέτρηση από την οποία δεν διεκδίκησε σχεδόν τίποτα.
Αγωνιστικά Νέα:«Η Λούγο παρόλο που δεν έχει άνετη θέση στη βαθμολογία, είναι μια ομάδα με αρετές, όπως η κατοχή και ο έλεγχος της μπάλας. Εάν τους αφήσουμε να αναπτυχθούν, θα μας δημιουργήσουν πολλές δυσκολίες», ανέφερε ο κόουτς Ραμίς. Τιμωρημένος είναι ο Ολάμπε (Μ, 9/0) για την αποβολή του στο 94’ , ο Μπαρί (Μ, 12/0) παραμένει εκτός όπως και ο Γκοροσίτο (Α, 3/0,) που πέρασε χειρουργείο.
Πιθανή ενδεκάδα: (4-4-2): Ναδάλ – Μπενίτο, Αρόγιο, Κεσόγιεβτς, Φραν Γκαρθία – Σιλβέστρε, Πέδρο, Αζαμούμ, Σουσαέτα – Φουστέρ, Ζοζούλια.
Δεύτερη σερί εντός έδρας επιτυχία για τη Λούγο που αυτή τη φορά υποδέχτηκε τη Ράγιο Βαγιεκάνο και τη νίκησε με 1-0, παίρνοντας ταυτόχρονα βαθιά βαθμολογική ανάσα. Σύμφωνα με την συνολική εικόνα της αναμέτρησης, η νίκη της Λούγο δείχνει τυχερή και εν μέρει άδικη. Καταρχήν σε όλο τον αγώνα η μόνη αξιόλογη επιθετική ενέργεια (μία τελική είχε) που έκανε ήταν το γκολ στο 69’ και ένα σουτ λίγο αργότερα. Η Ράγιο υπέρτερη σε όλους του τομείς, έχασε πέναλτι, είχε δοκάρι στο φινάλε να ισοφαρίσει και γενικά μόνον αυτή έπαιξε μπάλα αντί για το «κλεφτοπόλεμο» που έκανε η Λούγο. Όμως για αυτό το ποδόσφαιρο είναι πανέμορφο. Διότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη, με τις ελπίδες για νίκη μοιρασμένες ανάμεσα στις αντιμαχόμενες πλευρές.
Αγωνιστικά Νέα:Στόχος η κατάκτηση πόντου ή πόντων ξανά εκτός έδρας, όπου έχει «έρωτα» με τις ισοπαλίες. Αυτό θα πρέπει να γίνει χωρίς τους τραυματίες Βαλεντίν (Α, 14/1) και Τέτε Μορέντε (Ε, 9/0) που είναι νέες απώλειες, ενώ συνεχίζουν εκτός και οι Λεούκο (Α, 1/0), Καμπίγιο (Μ, 1/0), Ούγκο Ραμά (Μ.). Πρόβλημα υπάρχει και με τον Καπαμπάδαλ (Α, 13/0) που είναι αμφίβολος.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-4-2): Καντέρο – Καμπαμπάδαλ ή Ιριόμε, Κανέγια, Πεϊμπέρνες, Ντζαλό – Πίτα, Ντομίνγκες, Σεοάνε, Ραμανί, – Μανού Μπαρέιρο, Ερέρα.
Η Λούγο σπάνια εκτίθεται εντός έδρας. Μπορεί να έχει πρόβλημα στο να σημειώσει νίκες, αλλά τις ισοπαλίες τις έχει για πλάκα. Η Αλμπαθέτε είναι του σκορ «μισό-μηδέν». Αν εκμεταλλευτεί την έδρα της, μπορεί ν ασημειώσει άλλο ένα.

19:00 Sporting Gijón – CD Numancia
Μετά τις δύο σερί νίκες που δημιούργησαν προσδοκίες, πήγε στο Κάντιθ να αντιμετωπίσει την πρωτοπόρο και ηττήθηκε με 3-1. Δεν ήταν κακή η ομάδα του Χοσέ Αλμπέρτο Λόπεθ, διεκδίκησε τον αγώνα αλλά μεμονωμένα λάθη αμυντικών έκριναν το αποτέλεσμα. Το απόλυτα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο «διατάραξε» μόνο η φάση στην οποία δέχτηκε το γκολ στο 33’. Μία λάθος εκτίμηση του Μολινέρο στο 61’ κόστισε το 2-0 αλλά στο αμέσως επόμενο λεπτό μείωσε με το Μπόρχα Λόπεθ. Και ενώ πίεζε για την ισοφάριση, μέσω VAR καταλογίστηκε πολύ αυστηρό πέναλτι εναντίον της στο 77’, έγινε το 3-1 και η παράσταση έλαβε τέλος, με τη Χιχόν να καταθέτει τα όπλα.
Αγωνιστικά Νέα:Σε δίλημμα ο κόουτς Χοσέ Αλμπέρτο όσον αφορά στην ενδεκάδα. Το δίλημμα έγκειται στο γεγονός πως οι ίδιοι έντεκα έπαιξαν εξαιρετικά με τη Σαραγόσα, αλλά είχαν «νεκρά» διαστήματα με την Κάντιθ. Επόμενο πρόβλημα ότι η μισή ομάδα (6 παίκτες) βρίσκεται στο όριο καρτών, γεγονός που προξενεί πρόβλημα για την επόμενη αγωνιστική που υπάρχει το μέγα τοπικό ντέρμπι με την Οβιέδο. Εκτός αποστολής έμεινε ξανά ο βασικότατος Μπαμπίν (Α, 13/1), αυτή είναι η πιο αξιόλογη απουσία των «Σπορτιγκίστας».
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Μαρίνιο – Μεδίνα, Λόπεθ, Βαλιέντε, Μολινέρο – Α. Γκαρθία, Φουέγο, Σαλβαδόρ – Μ. Γκαρθία, Θέρο, Ά. Βάθκεθ.
Δεύτερη σερί εντός έδρα νίκη για τους «Νουμαντίνος» που αυτή τη φορά ξεπέρασαν την αντίσταση της Αλμπαθέτε με 1-0. Μία ισορροπημένη γενικά αναμέτρηση ήταν αυτή που διεξήχθη στη Σόρια, με τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο να έχουν ελάχιστες καλές φάσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «Σοριάνος» ανέβασαν λίγο απόδοση, άρχισαν να απειλούν είτε με μακρινά σουτ είτε με σέντρες και τελικά στο 82’ ο Εσκάσι εκμεταλλεύτηκε το «κομφούζιο» στη περιοχή της «Άλμπα» και σκόραρε εξ επαφής. Στα υπόλοιπα λεπτά, είδε τη μπάλα στο φινάλε να χτυπά στο δοκάρι της, χωρίς περαιτέρω συνέπειες. Δίκαιη η επικράτηση της Νουμάνθια που με τη νίκη σκαρφάλωσε αθόρυβα στην 8η θέση.
Αγωνιστικά Νέα:Ο προπονητής Λουί Κάριον, όπως δήλωσε, έδειξε να έχει εμπιστοσύνη στην καλή δυναμική της ομάδας του για να επιτύχει το στόχο της πρώτης νίκης εκτός έδρας, απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο που θα αντιμετωπίσει με σεβασμό αλλά και με προθυμία να της κάνει τη ζημιά. Παραμένουν εκτός ο αρχηγός της ομάδας Μαρκ Ματέου (Μ, 13/0) και οι Οσέδε (Α, 9/1), Αλαίν (Ε, 6/0), Ε. Ερνάντεθ (Α, 8/0, δύο μήνες εκτός).
Πιθανή ενδεκάδα: (4-2-3-1): Μπάριο – Καλέρο, Εσκάσι, Κ. Γκουτιέρεθ, Σόλα – Λέδες, Κάκο – Νογκέρα, Κούρο, Μόχα – Ιγκίνιο.
Η πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων έγινε την περίοδο 1949-50 (9-0 για Χιχόν) και από τότε στο «Μοιλινόν» έγιναν άλλες 18. Σε αυτές τις 18 η Νουμάνθια έχει σημειώσει μόλις δύο νίκες. Δεν είναι απίθανο, αλλά δεν πιστεύω ότι σήμερα θα κάνει την 3η της.

21:00 UD Las Palmas – Alcorcón
Μετά τις τρεις σερί νίκες έφτασε τις τρεις σερί ήττες, μαζί με αυτή που υπέστη στη Σαραγόσα, με συνέπεια να υποχωρήσει στη 13η θέση. Γκάφα με το ξεκίνημα της αναμέτρησης και 1-0 στο 3’, χαμένο τετ α τετ του Βιέρα αμέσως μετά και λίγο αργότερα το 2-0 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Τίποτα ιδιαίτερο από πλευράς της έως το 63’ που έγινε το 3-0, νέες όμως κλασικές χαμένες ευκαιρίες από κει και μετά και αριθμητικό μειονέκτημα στο 88’ με κόκκινη στον Μ. Λέμος. Προφανή πλέον τα προβλήματα που αντιμετωπίζει στην άμυνα ο Πεπε Μελ, ο οποίος σε κάθε αγωνιστική χάνει και από ένα παίκτη. Συνέπεια τούτου είναι η ομάδα του να παραμένει διάτρητη πίσω και να έχει δεχτεί 11 γκολ στις τρεις τελευταίες ήττες.
Αγωνιστικά Νέα:Τα άθλια νέα στην «πίο πίο» δεν έχουν τέλος. Τραυματίας είναι πλέον και ο Βιέρα (Μ, 8/5) που ήρθε να προστεθεί στα προβλήματα των Μαντοβάνι (Α, 10/0, εκτός ένα μήνα), Ά. Λέμος (Α, 12/0, εκτός ένα μήνα), Ντ. Καστεγιάνο (Α, 6/0, χειρουργείο), Ντρολέ (Ε, 6/0, έξω 5 μήνες), Ρουμπέν Κάστρο (Ε, 5/3), Αραούχο (Ε.), Ραμίρες (Μ, 1/0), Μπενίτο (Μ, 1/0) και Ρ. Φερνάντεθ (Τ.). Απών σε διεθνές καθήκον ο Πεδρί (Ε, 10/3 με την U17) ενώ τιμωρημένος είναι ο Μ. Λέμος (Α, 9/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μαρτίνεθ – Φορτές, Α. Σουάρεθ, Αρτίλες, Μπέγια – Φάμπιο, Χ. Καστεγιανο, Κίριαν, Θεδρές, Γκαλαρέτα – Πέκχαρτ.
Κατάφερε επιτέλους να σημειώσει νίκη εντός έδρας εις βάρος τη Ράθινγκ Σανταντέρ με 1-0, που ήταν η δεύτερη από τις 19 Σεπτεμβρίου. Οι «Αλκορκονέρος» πήραν τον αγώνα διότι έκαναν καλό πρώτο ημίχρονο, είχαν τον πορτιέρο Ντάνι Χιμένεθ σε εξαιρετικό απόγευμα και αμυντικά έδειξαν συνέπεια απέναντι σε μία πιεστική Ράθινγκ. Πέρασε χρόνος μέχρι να πάρουν οι «αλαφαρέρος» τον έλεγχο στο πρώτο μέρος, αλλά μόλις αυτό συνέβη, μία εκπληκτική κάθετη πάσα του Ρομέρα στο Στόιτσκοφ στο 27’, έδωσε τη δυνατότητα στο χαρισματικό φορ να σκοράρει για 8η φορά φέτος. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τη Ράθινγκ να πιέζει, την άμυνα της Αλκορκόν να δοκιμάζεται, ενώ παράλληλα τέσταρε και τα ρεφλέξ του Χιμένεθ που αντέδρασε εξαιρετικά.
Αγωνιστικά Νέα:«Μας λείπουν πολλά ακόμα για να γίνουμε η ομάδα που θέλω. Ζητώ από τους παίκτες μου να έχουν θάρρος με τη Πάλμας. Έχουν τρεις σερί ήττες και θέματα, συνεπώς θέλουν τη νίκη σαν και εμάς», ανέφερε ο κόουτς Φραν Φερνάντεθ. Υπάρχουν δύο σημαντικές απουσίες που αφορούν τον Πομάρες (Α, 11/0) που θα καλύψει ο Μπεγβίς (Α, 6/0) και τον Μπόεατεγκ (Μ, 11/2) που θα καλύψει ο Ελγεθάμπαλ (Α, 10/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Ντάνι Χιμένεθ – Λαουρέ, Ντ. Φερνάντεθ, Ντιέγκεθ, Μπεγβίς – Ντόρτσα, Ελγεθάμπαλ, Αρίμπας, Στόϊτσκοφ, Σόσα – Ρομέρα.
Τα προβλήματα στη Λας Πάλμας οξύνθηκαν επικίνδυνα. Η απώλεια του Βιέρα είναι τεράστια ενώ η άμυνα είναι εκτάκτου ανάγκης στη δεξιά πτέρυγα. Για να δούμε, η αήττητη εκτός έδρας Αλκορκόν θα κάνει και πάλι το θαύμα της;