Σπουδαία ευρωπαϊκη νίκη για την ΑΕΚ, ήττα για Κεραυνό

Σπουδαία ευρωπαϊκή νίκη πέτυχε η ΑΕΚ Λάρνακας στην καλαθόσφαιρα για τη δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Φίμπα Γιούροπ Καπ.

Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη πέτυχε τη δεύτερη της νίκη στον όμιλο σε ισάριθμα ματς, κερδίζοντας εκτός έδρας τη Λιθουανική Τζονάβα με 87-80. Ως εκ τούτοι οι κιτρινοπράσινοι πέρασαν στην κορυφή του 3ου ομίλου, με το απόλυτο δύο στα δύο. Παρά τη στατιστική ισορροπία των δύο ομάδων, η ομάδα του Λειβαδιώτη ήταν αυτή που είχε την υπεροχή στον καθοριστικό τομέα των επιθετικών ριμπάουντ και κατ’ επέκταση των πόντων.

Παράλληλα αξίζει να σημειώσει κανείς και το ποσοστό των ελεύθερων βολών που άγγιξε το 82.6%, που μεταφράζεται σε 19 εύστοχες βολές στις 23.

Η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα σε όλα τα δεκάλεπτα και κατάφερε να κάνει εξαιρετική διαχείριση του αγώνα, παρά την προσπάθεια των Λιθουανών στην Τρίτη περίοδο όπου πλησίασαν στον πόντο.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ο Μπράουν με 23 πόντους, 10 στα 14 δίποντα, 3 στις 3 βολές, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από κοντά και ο Τζόουνς με 18 πόντους.

Ήττα στα σημεία γνώρισε ο Κεραυνός μέσα στην Τιφλίδα από την TSU. Αν και είχε την ευκαιρία να φύγει νικητής από την Γεωργία εντούτοις έχασε 60-63 και γνώρισε τη δεύτερη του ήττα στη διοργάνωση του Φίμπα Γιούροπ Καπ σε ισάριθμα ματς. Κρίμα, γιατί η ομάδα του Στροβόλου στις αρχές του 2ου ημιχρόνου είχε αποκτήσει μια διαφορά 15 πόντων, όμως που ο Κεραυνός δεν είχε την τύχη με το μέρος του.

Η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη είχε το προβάδισμα και στις τρεις πρώτες περιόδους όμως στα σημεία έχασε τον αγώνα και μειώθηκαν αισθητά οι πιθανότητες για πρόκριση. Ξεχώρισαν οι Ρείνολντς και Τέιλορ που σημείωσαν 14 πόντους και ο Θόρντον με 12.

1ST DEPOSIT BONUS– 100% μπόνους πρώτης κατάθεσης μέχρι €300!

Για περισσότερη αθλητική ενημέρωση μπορείτε να επισκεφθείτε το Αθλητικό Portal της Μeridian Sports.