Stabaek vs Sarpsborg 08 Νορβηγία Tippeligaen

Stabaek

Πάλεψε με σθένος στο Σιέν, κόντραρε στα ίσια την ισχυρή Οντ, εντούτοις δεν άντεξε ως το τέλος και λύγισε χάνοντας 2-1. Από την αρχή φάνηκε πως ήρθε να παίξει κλειστά, έμεινε όμως γρήγορα πίσω στο σκορ (10’). Το ευτύχημα για την ομάδα του Γιαν Γιόνσον ήταν πως βρήκε άμεσα απάντηση, ισοφαρίζοντας στο 13’ με τον βετεράνο επιθετικό, Ντάνιελ Μπρότεν. Από το σημείο εκείνο και μετά οπισθοχώρησε, έπαιξε μαζική άμυνα και έβγαινε σπάνια στην αντεπίθεση. Δέχθηκε πίεση, κινδύνευσε σε αρκετές περιπτώσεις, πότε όμως ο γκολκίπερ της και πότε η αστοχία των γηπεδούχων επιθετικών την κρατούσαν στο ματς. Η μοιραία φάση έγινε στο 75’ όταν υπέπεσε σε πέναλτι και δέχθηκε το δεύτερο γκολ. Παίκτης της ομάδας ο 22χρονος Δανός μέσος Σάμι Σκίτε, ο οποίος πέρσι αγωνίστηκε στη Χόρσενς, δανεικός από τη Νόρντζελαντ. Τραυματίας ο μέσος Κρίστοφερ Ασκίλντσεν (7/0), μακροχρόνια απών ο επιθετικός Μάθιου Ρούσικε (1/0).
Sarpsborg 08
Στοπ στο αήττητο των τριών αγωνιστικών, καθώς ηττήθηκε εκτός έδρας 2-0 από την Τρόμσο. Μέτρια έως κακή η εμφάνισή της, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και έδειξε αναποτελεσματικότητα στα αμυντικά της καθήκοντα. Γλίτωσε χάρη στο δοκάρι στο 15’ σε εκτέλεση φάουλ, όχι όμως και 3 λεπτά αργότερα, όταν η άμυνά της πιάστηκε στον ύπνο. Παρότι ήταν πίσω στο σκορ, δεν έδειξε ιδιαίτερη διάθεση να παίξει επιθετικά, τουναντίον μάλιστα, κινδύνευσε σε ακόμη δύο περιπτώσεις ως το τέλος του ημιχρόνου. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης αιφνιδιάστηκε και δέχθηκε δεύτερο στο 54’. Στη συνέχεια έγινε περισσότερο επιθετική και σημείωσε γκολ που ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τιμωρημένος ο βασικός μέσος Κρίστοφερ Ζακάριασεν (13/1, 2 ασίστ). Τραυματίας αποχώρησε στο 54’ ο βασικός μέσος Γιόναταν Λίντσετ (13/1) και είναι αμφίβολος, όπως και ο βασικός αμυντικός Νικολάι Νες (13/1, 1 ασίστ). Με την εθνική ο βασικός επιθετικός Γιούργκεν Λάρσεν (13/4, 1 ασίστ). Τραυματίας παραμένει ο βασικός αμυντικός Γιούργκεν Χορν (6 συμ.).
Από την ώρα που άλλαξε προπονητή η Στάμπεκ έχει αρχίσει να δείχνει όλο και καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο. Η Σάρπσμποργκ δεν είναι στα καλύτερά της, παλεύει μεν, αλλά έχει αρκετά θέματα. Με τον άσο να βρίσκεται στα 3άρια, υπάρχει σαφέστατα αξία, ακόμη και με κάλυψη στο DNB.