Sweden Allsvenskan

14:30 GIF Sundsvall – Norrköping
Η εντός έδρας αναμέτρηση με τη Σίριους ήταν κομβικής σημασίας για την ομάδα του Τόνι Γκούσταφσον, καθώς αντιμετώπιζε μια ομάδα στα μέτρα της, η οποία προέρχονταν από δυο σερί νίκες. Τελικά τα κατάφερε περίφημα παίρνοντας τη νίκη με 2-1, σε ένα ματς το οποίο δεν ήταν σίγουρα για καρδιακούς. Μετά από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο, οι δυο ομάδες έδειξαν μεγαλύτερη διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο στην επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ στο 56’. Όσο περνούσε η ώρα τόσο άρχισε η ανησυχία να καταλαμβάνει τους 5.500 και πλέον οπαδούς της στις κερκίδες. Το καλύτερο όμως το φύλαγε για το τέλος, αφού ισοφάρισε με πέναλτι στο 84’ και ένα λετό αργότερα είχε ολοκληρώσει την ανατροπή! Το τρίποντο αυτό την «ξεκόλλησε» από την προτελευταία θέση και την έφερε στη ζώνη των μπαράζ, ενώ απέχει πλέον μόλις δυο βαθμούς από την απευθείας παραμονή. Χωρίς καινούρια προβλήματα. Επιστρέφουν από τιμωρία οι βασικοί αμυντικοί Πα Κονάτε (22/1, 2 ασίστ) και Αλεξάντερ Μπλούμκβιστ (21/0).
Δίνει των υπέρ πάντων αγώνα για να μείνει ζωντανή στο κυνήγι της 3ης θέσης και τον τελευταίο καιρό τα καταφέρνει περίφημα αφού μετράει 3 σερί νίκες, οι οποίες την έχουν φέρει σε απόσταση 4 βαθμών από το ευρωπαϊκό εισιτήριο. Η τελευταία νίκη ήρθε στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την προτελευταία πλέον Φάλκενμπεργκ, την οποία νίκησε με 2-0. Χρειάστηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με το πρώτο να έρχεται στο 38’ με τον Σκραμπ και το δεύτερο στις αρχές της επανάληψης (54’) από τη λευκή βούλα. Στη συνέχεια δεν είχε πρόβλημα να διατηρήσει το 2-0, σε ένα παιχνίδι που δεν έθελξε με την απόδοση της. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα. Δύσκολα πάλι ο βασικός μεσοεπιθετικός Σίμον Τερν (19/2, 3 ασίστ) και ο καλός επιθετικός Καρλ Χόλμπεργκ (22/4, 1 ασίστ, 12 αλλαγή), αμφότεροι τραυματίες.
Ανεβασμένη αγωνιστικά και ψυχολογικά η Σούντσβαλ, εμφανής η επίδραση της αλλαγής στον πάγκο. Βέβαια, αυτή τη φορά θα πρέπει να ξεπεράσει τον εαυτό της, καθώς θα τεθεί αντιμέτωπη με μία από τις καλύτερες και πιο φορμαρισμένες ομάδες της Κατηγορίας, που είναι πολύ ισχυρή αμυντικά διεκδικεί θέση στην Ευρώπη. Διπλό.

17:00 AIK Fotboll – Örebro SK
Ηθελέσ’ τα και παθέσ’ τα είναι ο τίτλος που μπορεί να συνοψίσει το παιχνίδι στην έδρα της Έλφσμποργκ, καθώς απώλεσε προβάδισμα εντός τέρματος και τελικά αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1. Η ομάδα του Ρίκαρντ Νούρλινγκ ήταν εξαιρετική στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και μετά από αρκετή υπομονή έφτασε τελικά στο πολυπόθητο γκολ στο 75’ με τον Γκόιτομ. Στη συνέχεια όμως έπαιξε με τη φωτιά και στο 83’ πλήρωσε την αφέλεια της, καθώς δέχτηκε την ισοφάριση η οποία ήρθε με περίεργο τρόπο (καραμπόλα). Μέχρι το τέλος προσπάθησε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Έτσι βλέπει τον τίτλο να απομακρύνεται και να δίνει πλέον μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός μέσος Κάρολ Μετς (21/1, 1 ασίστ). Αμφίβολος πάλι ο πρόσφατα αποκτηθείς μέσος Ναμπίλ Μπαχούι (6/2 γκολ, 3 ασίστ). Του χρόνου θα επιστρέψει ο βασικός μεσοεπιθετικός Κινεντού Ομπάσι (18/5).
Με κατεβασμένα τα κεφάλια έφυγαν οι παίκτες της από την έδρα της Χάμαρμπι μετά τη βαριά ήττα με 5-1. Η ομάδα του Άξελ Σελ έκανε ιδανικό ξεκίνημα προηγούμενη μόλις στο 11’ με τον έμπειρο Προντέλ και έδειχνε να αντέχει στην άμεση πίεση των γηπεδούχων. Η πίεση όμως συνεχίστηκε και τελικά δέχτηκε την ισοφάριση στο 39’, με το 1-1 να είναι σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη όμως παραδόθηκε αμαχητί και αφου δ’εχτηκε δυο γρήγορα γκολ μέσα σε διάστημα 5’ (58’, 63’) δεν έδειχνε ικανή να πετύχει το γκολ που θα την ξαναέβαζε δυνατά στο παιχνίδι και στο τελευταίο δεκάλεπτο δέχτηκε άλλα δυο τέρματα για το τελικό 5-1. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα, η αποστολή είναι ίδια με εκείνη του αγώνα με τη Χάμαρμπι.
Ξεκάθαρη η υπεροχή της ΑΪΚ, η οποία και καλύτερη ομάδα διαθέτει και ουσιαστικό κίνητρο έχει και στην έδρα της παίζει. Η Έρεμπρο εκτός έδρας έχει κάνει γκέλες τελευταία, είναι αποδυναμωμένη και πρακτικά παίζει για το γόητρο. Άσος μεν, στοιχηματικά όμως δεν έχει καμία αξία.

17:00 Sirius IK – Helsingborg
Αν περιμένει να φτάσει στη σωτηρία με σβηστές μηχανές τότε απατάται οικτρά, καθώς η επικίνδυνη ζώνη πλησιάζει με γοργούς ρυθμούς. Αυτό το κατάλαβαν άπαντες στο στρατόπεδο της ομάδας του Χένρικ Ρίντστρεμ μετά την ήττα στην έδρα της Σούντσβαλ με 2-1. Η ήττα προκάλεσε σοκ, όχι τόσο γιατί προήρθε από μια ομάδα που βρίσκεται χαμηλότερα στη βαθμολογία, αλλά γιατί προηγήθηκε στο σκορ στις αρχές της επανάληψης (56’) και έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι. Μάλιστα όταν το ματς μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όλοι πίστεψαν ότι έχει αγκαλιάσει τη νίκη, όμως ένα εφιαλτικό δίλεπτο άλλαξε τα πάντα. Αρχικά ισοφαρίστηκε σε 1-1 στο 84’ από το σημείο του πέναλτι και στο αμέσως επόμενο λεπτό γκρέμισε ότι έχτιζε με κόπο, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα. Έτσι έχει φτάσει να απέχει μόλις 3 βαθμούς από τη ζώνη των μπαράζ. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Χαράς ευαγγέλια για την ομάδα του Όλοφ Μέλμπεργκ, μετά την εντός έδρας νίκη επί της Κάλμαρ με 2-0. Είχε υπομονή στο παιχνίδι της και αφού φρόντισε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα «χτύπησε» σε ένα τρελό τετράλεπτο (63’, 67’) με τον Μαξ Σβένσον να την παίρνει από το χεράκι και να την οδηγεί στη νίκη. Η συνταγή της επιτυχίας στην υπόθεση παραμονή δεν ήταν ιδιαίτερα πολύπλοκη, αφού φρόντισε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και με 3 νίκες στα αντίστοιχα τελευταία ματς μπροστά στο κοινό της έφτασε να απέχει 8 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, με την απόσταση αυτή να φαντάζει ικανή να την κρατήσει στην κατηγορία. Εκτός αποστολής έμεινε ο βασικός αμυντικός Άνταμ Ερικσον (25/0, 1 ασίστ), ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 24’. Δύο μακροχρόνια τραυματίες, δεν προβληματίζουν.
Η Σίριους κοντεύει να ξεχάσει πότε κέρδισε τελευταία φορά, όμως στο τελευταίο της ματς ήταν βελτιωμένη και λίγο έλειψε να πάρει τη νίκη. Η Χέλσινμποργκ από την ώρα που ήρθε ο Μέλμπεργκ έχει βελτιωθεί, ωστόσο αποτελέσματα πήρε εντός έδρας. Εκτός είναι αδύναμη. Καθοριστικό το ματς για τη Σίριους, πιο άνετη η Χέλσινμποργκ. Άσος με κάλυψη στο (-0.25).