Sweden Superettan

16:00 Dalkurd FF – IK Frej
Πορεία πρωταθλητισμού πραγματοποιεί τον τελευταίο καιρό η ομάδα του Πολ Ολάουσον, αφού την περασμένη αγωνιστική συμπλήρωσε 3 σερί νίκες, με την τελευταία να έρχεται εντός έδρας κόντρα στην Τρέλεμποργκ με 3-2. Βρέθηκε πίσω στο σκορ λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, αλλά ευτύχησε να ισοφαρίσει πριν βγει το ημίχρονο. Έτσι στην επανάληψη γύρισε το ματς σε 2-1 στο 60’, αλλά στο 83’ δέχτηκε την ισοφάριση. Αυτό όμως δεν την πτόησε και 5’ αργότερα έκανε το 3-2 το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος. Έτσι απέχει μόλις 5 βαθμούς από την 3η προνομιούχο θέση, μια απόσταση που δεν είναι απαγορευτική και εξακολουθεί να ελπίζει. Επιστρέφει από τραυματισμό ο βασικός μέσος Φρανκ Αρχίν (21/1, 5 ασίστ). Πλήρης αποστολή.
Οι 3 συνεχόμενες νίκες την «ξεκόλλησαν» από τον πάτο της βαθμολογίας, όμως δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, καθώς στο τελευταίο της παιχνίδι γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Μπράγκε με 3-2. Η ομάδα του Πάμπλο Πινόνες Αρσέ δέχτηκε πρώτη γκολ στο 11’, όμως στάθηκε επάξια στον αγωνιστικό χώρο και στις αρχές της επανάληψης έκανε το 1-1 και λίγο αργότερα (54’) γύρισε το ματς σε 2-1. Στη συνέχεια η Μπράγκε πίεσε και έφτασε στην ισοφάριση (62’) και το παιχνίδι έδειχνε να οδεύει προς την ισοπαλία, όμως μια στιγμή αδράνειας στην άμυνα της έδωσε τη δυνατότητα στην Μπράγκε να κάνει το 3-2 σε καίριο χρονικό σημείο (85’), καθώς δεν υπήρχαν πολλά περιθώρια αντίδρασης. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα, η Ντάλκουρντ έχει έστω και αμυδρές ελπίδες ανόδου. Πέραν τούτου, είναι ομάδα που δεν τα παρατάει, παίζει επιθετικά και είναι σε καλή κατάσταση. Η Φρέι έκανε κάποιες νίκες και βγήκε από τη ζώνη του απευθείας υποβιβασμού, όταν όμως αντιμετωπίζει ισχυρές ομάδες έχει πρόβλημα. Άσος.

16:00 Halmstads BK – Norrby IF
Είναι από τις ομάδες που έχουν τον τίτλο του ρυθμιστή στην κατηγορία, κάτι που έδειξε και την περασμένη αγωνιστική στην εντός έδρας αναμέτρηση με την πανίσχυρη Βάρμπεργκς, την οποία νίκησε με 3-2. Μπορεί αυτή που καιγόταν για βαθμούς να ήταν η φιλοξενούμενη, καθώς δίνει μάχη για την απευθείας άνοδο, όμως αυτή που έπαιζε σα να θέλει πραγματικά το τρίποντο ήταν η γηπεδούχος. Μετά από 2-3 καλές στιγμές που είχε μπροστά από την αντίπαλη εστία κατάφερε να προηγηθεί στο 35’ και στις καθυστερήσεις έγινε το 2-0. Στην επανάληψη δέχτηκε πίεση και η Βάρμπεργκς μείωσε σε 2-1, όμως ο Τζούριτς έκανε το 3-1 στο 51’. Στη συνέχεια έπαιξε περισσότερο αμυντικά για να δεχτεί δεύτερο γκολ στο 79’ από το σημείο του πέναλτι. Πάντως κράτησε με νύχια και με δόντια το 3-2 ως το τέλος. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στο αήττητο σερί των τριών αγωνιστικών, αφού γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την ΓΚΑΪΣ με 1-0. Από τη στιγμή που έμεινε πίσω στο σκορ στο 18’ η ομάδα του Μακ Λιντ δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει. Σταδιακά άρχισε να ανεβάζει την απόδοση της και «κυνήγησε» την ισοφάριση, η οποία όμως δεν ήρθε ποτέ κυρίως λόγω της έλειψης αυτοσυγκέντρωσης στην τελική προσπάθεια. Έτσι το εις βάρος της 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος. Δυο απώλειες λόγω τιμωρίας για τον Λιντ, καθώς τιμωρημένοι είναι ο βασικός αμυντικός Αρβιν Σόγιεε (7/0) και ο βασικός μέσος Ιβο Πεκάλσκι (10/0), ενώ μη διαθέσιμος παραμένει και σήμερα ο βασικός επιθετικός Νταρντάν Ρεχτσέπι (22/5, 3 ασίστ). Νέο πρόβλημα ο βασικός μέσος Αμπάς Μοχάμεντ (22/2, 1 ασίστ).
Η Χάλμσταντ μπορεί να μην έχει καμία ελπίδα για άνοδο και να μην κινδυνεύει, εντούτοις δείχνει στα τελευταία της ματς πως έχει διάθεση να κυνηγήσει την καλύτερη δυνατή κατάταξη, παίζει επιθετικά, κάνοντας ταυτόχρονα και δοκιμές παικτών. Η Νόρμπι έδειξε κουρασμένη στο τελευταίο ματς. Over 1.5 στο ημίχρονο που το συνηθίζει η Χάλμσταντ.

16:00 Syrianska FC – Örgryte IS
Όταν βλέπεις τις άλλες ομάδες γύρω σου να κερδίζουν και εσύ οδεύεις από ήττα σε ήττα, τότε κάποια στιγμή θα βρεθείς στην τελευταία θέση. Αυτό συνέβη στην ίδια την περασμένη αγωνιστική, όταν ηττήθηκε για τέταρτο σερί ματς, αυτή τη φορά εκτός έδρας από την Ντέγκεφορς με 2-0. Το κακό ξεκίνημα (δέχτηκε γκολ στο 3’) τη γέμισε με άγχος και παρά τις προσπάθειες της για ισοφάριση δεν τα κατάφερε, δεχόμενη μάλιστα και δεύτερο τέρμα στο 75’. Ευχάριστα τα νέα καθώς εξέτισαν και επιστρέφουν oι βασικοί αμυντικοί Σακσές Ενβοσού (21/0, 1 ασίστ) και Μάρτιν Φάλκενμπορν (20/0, 1 ασίστ), ο βασικός μέσος Μαουρίτσιο Αλμπορνόζ (19/2, 2 ασίστ) και ο μέσος Μάρκο Μιχαήλοβιτς (3/0). Αντιθέτως τιμωρημένος είναι ο βασικός αμυντικός Πάτρικ Ντίρεσταμ (14/1). Αμφίβολος παραμένει ο αμυντικός Ελίας Ντουρμάζ (9/0, 1 ασίστ), ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στις αρχές της επανάληψης, ενώ επίσης αμφίβολοι είναι ο μέσος Τζορτζ Μακντέσι (6/0) και ο βασικός επιθετικός Σεμπάστιαν Ραγιαλάκσο (23/0, 1 ασίστ).
Το γεγονός ότι δεν κέρδισαν οι πρωτοπόροι της βαθμολογίας την ευνόησε να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στην 3η προνομιούχο θέση, από την οποία απέχει πλέον 4 βαθμούς. Όλα αυτά μετά τη δική της νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Μπρομαπόικαρνα με 3-2. Μπήκε με το αριστερό στην αναμέτρηση, αφού δέχτηκε γκολ μόλις στο 7’, όμως η «απάντηση’ της ήταν άμεσα και στη συνέχεια πίεσε για την ολική ανατροπή. Αυτή ήρθε τελικά στο 59’, ενώ ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση των 90’ έκανε το 3-1 και απλά δέχτηκε το γκολ για το τελικό 3-2 στις καθυστερήσεις. Δεν υπάρχουν νέα προβλήματα. Ταλαιπωρείται από μακροχρόνιο τραυματισμό ο βασικός αμυντικός Αντον Λανς (17/0, 2 γκολ). Γνωστοί απόντες ο βασικός μέσος Βίκτορ Σελντ (7/3, 2 ασίστ), ο έτερος μέσος Άρβιντ Σίγκουρντσον και ο αμυντικός Καρλ-Γιόχαν Λίντμπλαντ. Δεν πρόκειται να αγωνιστεί φέτος ξανά ο βασικός μέσος Σίμον Νίλσον (15 συμ., 1 γκολ).
Η Συριάνσκα παλεύει όπως μπορεί, αυτό όμως δε φαίνεται να αρκεί. Η ομάδα έχει χτυπητές αδυναμίες και πιθανότατα θα είναι η μία από τις δύο ομάδες που θα πέσουν απευθείας. Η Έργκριτε από την πλευρά της έχει αναθαρρήσει αναφορικά με την 3η θέση και θέλει μόνο νίκη για να μπορεί να ελπίζει μετά τη χθεσινή νίκη της Βάρμπεργκ. Διπλό.

18:30 Jönköpings Södra – GAIS
Η τιτανομαχία με φόντο την κορυφή δεν ανέδειξε καμία νικήτρια, αφού στην εντός έδρας αναμέτρηση με την πρωτοπόρο Μιάλμπι «κόλλησε» στο στείρο 0-0. Πολλοί περίμεναν ότι ως γηπεδούχος θα είχε τα ηνία της αναμέτρησης, όμως συνέβη ακριβώς το αντίθετο, καθώς στο α’ ημίχρονο τη γλίτωσε σε 3 περιπτώσεις, με τον γκολκίπερ Πέτερσον να πραγματοποιεί σωτήριες επεμβάσεις. Στο β’ ημίχρονο ήταν σειρά της να περάσει στην επίθεση και να απειλήσει, χωρίς όμως ουσιαστικό αντίκρισμα. Έτσι παρέμεινε στη 2 θέση, ενώ πρέπει να κοιτάει και πίσω της, μια και η Μπράγκε μείωσε την απόσταση στον ένα βαθμό. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός μέσος Γιόακιμ Κάρλσον (11/0, 1 ασίστ). Γνωστός απών ο αμυντικός Νίκολα Τκάλκιτς (8/0).
Μια άκρως σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα του Τόμας Έρικσον, αφού πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Νόρμπι με 1-0. Είχε την τύχη με το μέρος της, καθώς προηγήθηκε στο 18’ χάρη σε αυτογκόλ των γηπεδούχων και στη συνέχεια έπαιξε έξυπνα παγώνοντας το ρυθμό όποτε της δινόταν η ευκαιρία. Έτσι κατάφερε να διαφυλάξει το 1-0 ως το τέλος και απέκτησε διαφορά τριών βαθμών από τη ζώνη των μπαράζ και ευελπιστεί σε ανάλογη συνέχεια που θα της εξασφαλίσει την παραμονή. Τιμωρημένος είναι ο βασικός μέσος Καρλ Μπομ (18/0, 3 ασίστ), ενώ αμφίβολος παραμένει ο βασικός αμυντικός Αλεξάντερ Ανγκελίν (7/0). Άσχημα τα νέα για τον αμυντικός Αϊντεν Χάρβεϊ (17/0), καθώς πολύ δύσκολα θα επανέρθει ως το τέλος της σεζόν μετά από τραυματισμός που είχε στο γόνατο. Εκτός ο βασικός αμυντικός Εμίλ Βάλστρεμ (10/0) και ο μέσος Αντερς Εστλινγκ (4/0).
Η Γιόνσεπινγκ παλεύει για την άνοδο και μετά τη χθεσινή νίκη της Βάρμπεργκ έχει βρεθεί εκτός δυάδας απευθείας ανόδου πέφτοντας στη θέση των μπαράζ. Εντός έδρας είναι αρκετά καλή, ενώ βρίσκεται και σε θετικό μομέντουμ. Η ΓΚΑΪΣ έκανε μεν τη νίκη στη Νόρμπι, ωστόσο δεν ήταν πειστική. Άσος και μάλιστα με ασιατικό χάντικαπ (-1) για να πάρουμε απόδοση.

18:30 Trelleborgs FF – IK Brage
Από το κακό στο χειρότερο βαδίζει η ομάδα του Πέτερ Σβερντ, καθώς την περασμένη αγωνιστική γνώρισε την τρίτη σερί ήττα, αυτή τη φορά στην έδρα της Ντάλκουρντ με 3-2. Το παιχνίδι είχε τρελή εξέλιξη με την ίδια να ανοίγει το σκορ στο 31’, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα ως την ανάπαυλα, αφού δέχτηκε την ισοφάριση στο 45+1’. Στο 60’ δέχτηκε και δεύτερο τέρμα, όμως δεν το έβαλε κάτω και με υπομονή και επιμονή έφτασε στην ισοφάριση στο 83’. Η χαρά της όμως κράτησε ελάχιστα, αφού δέχτηκε και τρίτο τέρμα στο 88’ με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 3-2. Επιστρέφει από τιμωρία ο νεοαποκτηθείς βασικός μέσος Αμπντούλ Σαφίου (5/2). Στον αντίποδα τιμωρημένοι είναι ο βασικός αμυντικός Νίκλας Βέστερλουντ (19/0, 1 ασίστ) και ο μέσος Κρίστιαν Κέλερ (10/0). Τραυματίας είναι ο εναλλακτικός μέσος Ντένις Αντβι (19/3, 2 ασίστ, 13 αλλαγή). Εκτός παραμένει ο αμυντικός μέσος Ρόμπιν Νίλσον (11 /0).
Ήταν η κερδισμένη της αγωνιστικής, καθώς είδε τις Μιάλμπι και Γιόνσεπινγκ, που βρίσκονται πιο πάνω από αυτήν στη βαθμολογία, να αρκούνται σε ισοπαλίες, τη στιγμή που η ίδια πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Φρέι με 3-2. Προηγήθηκε μόλις στο 11’, όμως δε φρόντισε να επεκτείνει το προβάδισμα της και στις αρχές της επανάληψης η Φρέι γύρισε το ματς σε 2-1 (48’, 54’). Το ευτύχημα για αυτήν ήταν ότι κατάφερε να ισοφαρίσει σχετικά άμεσα (62’) και ως το τέλος «κυνήγησε» μανιωδώς το γκολ της νίκης που ήρθε τελικά στο 85’ με τον Άντονσον. Εξέτισαν και επιστρέφουν οι βασικοί μέσοι Σεθ Χέλμπεργκ (24/1, 3 ασίστ) και Πόντους Μπέργκστρεμ (21 /1, 2 ασίστ). Αντιθέτως τιμωρημένοι είναι ο βασικός αμυντικός Οσκαρ Λούντιν (22/0) και ο βασικός μέσος Ρόμπιν Σέλιν (24/3, 3 ασίστ). Αμφίβολος παραμένει ο βασικός μέσος Κρίστιαν Αντερσεν (25 /4, 6 ασίστ).
Καθοριστικό ματς και για τις δύο ομάδες. Η μεν Τρέλεμποργκ δε νιώθει και τόσο άνετα πλέον στη μάχη για την παραμονή η δε Μπράγκε, μετά τη νίκη της Βάρμπεργκ χθες, έμεινε εκτός προνομιούχου τριάδας και έχει χάσει και τη διαφορά τερμάτων και θέλει νίκη πλέον τουλάχιστον με 2 γκολ διαφορά. Αμφότερες έχουν ασταθείς άμυνες. Πιθανό το Over.