Sweden Superettan

16:00 IK Brage – Jönköpings Södra
Έχασε έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για την κατάληψη της 3ης θέσης μετά την ισοπαλία που απέσπασε στην έδρα της Τρέλεμποργκ με 2-2. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στις αρχές της επανάληψης, και πιο συγκεκριμένα μέσα σε ένα τρελό εξάλεπτο με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 51’, την ομάδα του Κλέμπερ Σόρενπο να ισοφαρίσει στο 53’ και την Τρέλεμποργκ να ξαναπαίρνει το προβάδισμα στο 57’ με αυτογκόλ. Τελικά η ισορροπία στο σκορ επήρθε με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι τοτ Κουάκου στο 67’. Τιμωρημένος ο βασικός μέσος Μπιάρνι Αντονσον (24 /4, 3 ασίστ). Εξέτισαν και επιστρέφουν ο βασικός μεσοεπιθετικός Ρόμπιν Σέλιν (24/3, 3 ασίστ) και ο βασικός αμυντικός Οσκαρ Λούντιν (22/0). Ίσως προλάβει να είναι έτοιμος ο βασικός μέσος Κρίστιαν Αντερσεν (25/4, 6 ασίστ).
Έβαλε τα χεράκια της κι έβγαλε τα ματάκια της είναι η παροιμία που ταιριάζει γάντι στην περίπτωση της, αφού παρέμεινε μακριά από τη νίκη για 4η συνεχόμενη αγωνιστική, μετά την ήττα στην εντός έδρας αναμέτρηση με την ΓΚΑΪΣ με 2-1. Μετά από ένα άκαρπο πρώτο ημίχρονο μπήκε δυνατά στην επανάληψη και πίεσε ψηλά, κάτι όμως που σήμαινε πως άφησε κενούς χώρους στα μετόπισθεν. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ΓΚΑΪΣ που άνοιξε το σκορ στο 54’, ενώ στο 80΄δέχτηκε και δεύτερο από τη «λευκή» βούλα. Στο 85’ ήταν σειρά της να κερδίσει πέναλτι το οποίο μετουσίωσε σε γκολ ο Τζάλοου, ενώ στο 89’ η ΓΚΑΪΣ έμεινε με δέκα παίκτες. Παρά τις προσπάθειες της στις καθυστερήσεις δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει. Έτσι απέχει πλέον 5 βαθμούς από τη 2η θέση. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα, η αποστολή είναι ίδια με εκείνη του τελευταίου αγώνα.
Μετά τη νίκη της Βάρμπεργκ και την ισοπαλία της Μιάλμπι, οι δύο ομάδες έχουν μείνει 5 πόντους πίσω από τη δυάδα ανόδου και το σημερινό ματς είναι εξαιρετικά σημαντικό, αφού ο χαμένος μένει εκτός διεκδίκησης. Σκληρό καρύδι εντός η Μπράγκε, σε ύφεση η Γιόνσεπινγκ, τα ματς κορυφής στη Σουπερέταν δεν έχουν πολλά γκολ. Under και σε δεύτερο χρόνο άσος.

18:30 Norrby IF – Trelleborgs FF
Δεύτερη σερί ήττα για την ομάδα του Μοχάμεντ Αλί Κχαν, αυτή τη φορά σστην έδρα της Χάλμσταντ με 3-0. Ο γκολκίπερ Κράζνικι έκανε πραγματικά ότι μπορούσε για να διατηρήσει το μηδέν και αφού γλίτωσε στο 29’ σε εκτέλεση πέναλτι, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 38’. Με το καλημέρα στην επανάληψη δέχτηκε και δεύτερο τέρμα και στο 78’ διαμορφώθηκε το εις βάρος της 3-0. Έτσι παρέμεινε στο μέσο της βαθμολογίας και απλά παίζει για το γόητρο της. Τιμωρημένοι οι βασικοί μέσοι Γιασέν Κχαγιάτ (24/0, 6 ασίστ) και Γιόναταν Αζουλάι (18/0). Αντίθετα, επιστρέφουν από τιμωρία οι βασικοί μέσοι Άρβιν Σόγιαε (7/0) και Ίβο Πεκάλσκι (10/0), ωστόσο ο πρώτος είναι άρρωστος και έμεινε εκτός. Επιστρέφει από τραυματισμό ο βασικός επιθετικός Νταρντάν Ρεχτσέπι (22/5, 3 ασίστ). Μη διαθέσιμος παραμένει ο τραυματίας βασικός μέσος Αμπάς Μοχάμαντ (22/2, 1 ασίστ).
Έβαλε φρένο στον κατήφορο των τριών συνεχόμενων ηττών με την εντός έδρας ισοπαλία με την Μπράγκε με 2-2. Μπορεί η φιλοξενούμενη να καιγόταν για το τρίποντο, μια και είναι αναμεμιγμένη στη μάχη της ανόδου, όμως η ομάδα του Πέτερ Σβερντ στάθηκε επάξια στον αγωνιστικό χώρο και πήρε δίκαια το βαθμό. Το β’ ημίχρονο δεν είχε καμία απολύτως σχέση με το α’, καθώς στο 51’ άνοιξε το σκορ, όμως σε 2’ δέχτηκε την ισοφάριση. Στο 57’ ευτύχησε να κερδίσει πέναλτι με το οποίο ξαναπήρε το προβάδισμα, το οποίο κράτησε μόλις δέκα λεπτά, αφού στο 67’ ισοφαρίστηκε σε 2-2 που δεν άλλαξε ως το τέλος. Έτσι η διαφορά από τη ζώνη των μπαράζ διαμορφώθηκε στους 5 βαθμούς. Τιμωρημένος ο βασικός αμυντικός Μπόζινταρ Βελίκοβιτς (9/0). Επιστρέφουν από τιμωρία ο βασικός αμυντικός Νίκλας Βέστερλουντ (19/0, 1 ασίστ) και ο μέσος Κρίστιαν Κέλερ (10/0). Αποθεραπεύτηκε ο βασικός μέσος Ντένις Αντβι (19/3, 2 ασίστ) όχι όμως και ο μέσος Ρόμπιν Νίλσον (11/0). Νέο πρόβλημα ο βασικός μέσος Ζόραν Γιοβάνοβιτς (20/4), έμεινε εκτός.
Χωρίς βαθμολογικό κίνητρο η Νόρμπι, η οποία στο τελευταίο της ματς έδειξε αποδιοργανωμένη. Βέβαια, μεσολάβησε η διακοπή, ωστόσο έχει αρκετά προβλήματα σήμερα. Η Τρέλεμποργκ χρειάζεται έναν πόντο για να εξασφαλίσει ουσιαστικά την παραμονή. Πιθανή η ισοπαλία.