Sweden Superettan

16:00 Dalkurd FF – Degerfors IF
Από τη στιγμή που τόσο η ίδια όσο και η αντίπαλος της Έργκριτε δεν είχαν κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον, άπαντες περίμεναν ένα ανοιχτό παιχνίδι με φάσεις εκατέρωθεν, όμως διαψεύστηκαν αφού οι δυο ομάδες μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο Γκέτεμποργκ. Οι παίκτες του Πολ Ολάουσον υστέρησαν σε δημιουργικότητα και ακόμα και τις λίγες φορές που βρέθηκαν σε πλεονεκτική θέση, δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Αμυντικά ήταν αρκετά καλή και κράτησε με ευκολία το 0-0. Έτσι κλείνει σήμερα τη σεζόν και συνεχίζει τον προγραμματισμό της για τη νέα χρονιά. Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός επιθετικός Κερφαλά Σισοκό (24/9).
Μπορεί να είχε χάσει κάθε πιθανότητα για άνοδο και όλοι να περίμεναν η κατήφεια να έχει κυριεύσει τους πάντες στο στρατόπεδο της ομάδας, όμως αυτό δε σήμανε και τη χαλάρωση των παικτών, καθώς επιβλήθηκε εντός έδρας της Έστερ με 2-0. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να καίγονταν για βαθμούς, μια και δίνουν μάχη για την παραμονή στην κατηγορία, όμως η ομάδα του Στέφαν Γιάκομπσον δεν της χαρίστηκε και έπαιξε για το γόητρο της. Αρχικά προηγήθηκε στο 20’ με τον Άστβαλντ και στη συνέχεια έπαιξε έξυπνα κάνοντας παιχνίδι υπομονής για να έρθει τελικά η φάση του 66’ όταν ο Μπιέρνταλ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον. Η Ντάλκουρντ ετοιμάζεται εδώ και καιρό για την επόμενη σεζόν και παίζει με κάποιες αλλαγές, χωρίς όμως να παρατάει τα ματς, ενώ η Ντέγκεφορς κυνηγάει τα παιχνίδια της και θέλει ό,τι καλύτερο μπορεί. Διπλό με κάλυψη στο DNB.

16:00 GAIS – Trelleborgs FF
Η νέα ήττα, η δεύτερη συνεχόμενη, που γνώρισε αυτή τη φορά στην έδρα της Βαστέρας με το βαρύ 4-1 την αναγκάζει να αγωνιά ως την τελευταία στιγμή για το αν θα εξασφαλίσει ή όχι την απευθείας παραμονή της ή θα χρειαστεί να εμπλακεί σε αγώνες μπαράζ. Ουσιαστικά άντεξε για ένα ημίχρονο, καθώς δέχτηκε το πρώτο γκολ στο 43’. Στην επανάληψη όμως παραδόθηκε ολοκληρωτικά δεχόμενη άλλα τρία γκολ και το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις. Στην παρούσα φάση έχει αέρα δυο βαθμών από τη ζώνη των μπαράζ, ενώ τα πάντα εξαρτώνται από το αν θα κερδίσει η Φρέι το δικό της παιχνίδι. Συμπλήρωσαν κάρτες οι αμυντικοί Νίκλας Αντερσεν (19/0) και Μάρκους Μπέργκχολτς (25/1). Αρκετά σοβαρός αποδείχτηκε ο τραυματισμός του αμυντικού Αϊντεν Χάρβεϊ (17/0) στο γόνατο που θα τον κρατήσει εκτός. Λογικά εκτός θα μείνουν από το σημερινό ο βασικός αμυντικός Εμίλ Βάλστρεμ (10/0) και ο μέσος Αντερς Εστλινγκ (4/0).
Έχει φέρει απογοήτευση στους οπαδούς της, αφού ούτε την περασμένη αγωνιστική μπόρεσε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα που θα της εξασφάλιζε την παραμονή, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα από τη Γιόνσεπιννγκ με σκορ 2-3. Βρέθηκε πίσω με το καλημέρα (2’), όμως έφτασε στην ανατροπή στο 38’. Στην επανάληψη τα πάντα άλλαξαν στο 72’ όταν έμεινε με 10 παίκτες και είδε την εστία της να παραβιάζεται από το σημείο του πέναλτι. Μοιραία δέχτηκε και τρίτο γκολ στη συνέχεια και γνώρισε την ήττα που την κράτησε μεν 2 βαθμούς πάνω από τη ζώνη των μπαράζ, όμως δεν μπορεί να εφησυχάζει. Έτσι ο Κρίστιαν Χέινς που ανέλαβε την περασμένη εβδομάδα πονοκεφαλιάζει για το φινάλε της σεζόν αν και η ομάδα του μπορεί να εξασφαλίσει την παραμονή ακόμα και με ισοπαλία περιμένοντας βέβαια και τα άλλα παιχνίδια. Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός αμυντικός Ούγκο Αντερσον (27/0, 1 ασίστ) ενώ τιμωρημένος είναι και ο αμυντικός Ισάκ Γιόνσον (23/1) που αποβλήθηκε.
Η ΓΚΑΪΣ για να είναι σίγουρη θέλει μόνο τη νίκη. Βέβαια, μπορεί να μη χρειαστεί τίποτε αν η Φρέι δεν κερδίσει στην έδρα της Εστερ. Η Τρέλεμποργκ βολεύεται και με ισοπαλία. Πιθανώς θα παίξουν χωρίς ανοίγματα και θα παρακολουθούν τις εξελίξεις και στο ματς της Εστερ. Under.

16:00 IK Brage – Västerås SK FK
Μπήκε στη μάχη της προτελευταίας αγωνιστικής από θέση ισχύος, αφού βρισκόταν στην 3η θέση και απείχε μόλις ένα βαθμό από τη 2η θέση που οδηγεί στην απευθείας άνοδο. Το τέλος αυτής της αγωνιστικής όμως τη βρήκε στην 4η θέση και πλέον αγωνιά για το αν θα προλάβει μια από τις προνομιούχες θέσεις, αφού η ήττα με 3-2 στην έδρα της Χάλμσταντ της στοίχισε ακριβά. Η ομάδα του Κλέμπερ Σόρενπο μπήκε δυνατά και με δυο γρήγορα γκολ των Σελίν και Λούντιν σε διαδοχικές φάσεις πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων. Κι ενώ όλοι περίμεναν ότι θα έφτανε άνετα στη νίκη ήρθε η απρόσμενη αντεπίθεση διαρκείας των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν στην ισοφάριση σε 2-2 πριν βγει το ημίχρονο. Εν τέλει δεν μπόρεσε να κρατήσει ούτε το βαθμό, αφού δέχτηκε και τρίτο γκολ στο τέλος. Πλέον χρειάζεται καλύτερο αποτέλεσμα από τη Γιόνσεπινγκ στη μάχη της 3ης θέσης ενώ ελπίζει στη 2η θέση με ήττα η Βάρμπεργκς. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Το εντός έδρας παιχνίδι με την ΓΚΑΪΣ ήταν οριακό για την υπόθεση παραμονής και φρόντισε να φανεί αντάξια των προσδοκιών των 2.000 και πλέον οπαδών της που βρέθηκαν στις κερκίδες για να τη στηρίξουν, αφού επικράτησε άνετα με 4-1 και εξασφάλισε την παραμονή της, μετατρέποντας το σημερινό παιχνίδι σε τυπική υπόθεση. Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο γκολ του Σκογκ στο 43’ καθώς το χρονικό σημείο που επετεύχθη της έδωσε τη δυνατότητα να φύγει το άγχος στην επανάληψη και να παίξει πιο απελευθερωμένα με αποτέλεσμα να πετύχει άλλα τρία γκολ. Στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο τελικό 4-1. Αμφίβολοι είναι οι μέσοι Σάμιουελ Χολμ (6/1) και Εμίρ Σμάιτς (6/0). Χάνει το υπόλοιπο ο βασικότατος μέσος Φιλίπ Τρονέτ (23/6, 6 ασίστ) του οποίου ο τραυματισμός αποδείχτηκε σοβαρός. Πιθανότατα θα γίνουν κάποιες αλλαγές στην ενδεκάδα.
Η Μπράγκε δεν έχει άλλο δρόμο από τη νίκη αν θέλει να έχει ελπίδες για μία από τις δύο εναπομείνασες προνομιούχες θέσεις. Στην έδρα της είναι ισχυρή και έχει κερδίσει πιο δυνατές ομάδες από τη Βαστέρας. Μια Βαστέρας που έρχεται ανακουφισμένη και προτίθεται να κάνει δοκιμές. Άσος και μάλιστα με χάντικαπ -1.5 για να πάρουμε καλή απόδοση.

16:00 Jönköpings Södra – Brommapojkarna
Δεν υπήρχε περίπτωση να αφήσει ανεκμετάλλευτο το δώρο που της έκανε η Χάλμσταντ κερδίζοντας τη βασική της αντίπαλο για την 3η θέση, Μπράγκε. Έτσι η ίδια πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Τρέλεμποργκ με 3-2 και πλέον βρίσκεται στην 3η θέση και θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που θα φέρει η Μπράγκε, ενώ σε περίπτωση που νικήσουν και οι δυο, θέλει νίκη με ίδιο ή μεγαλύτερο σκορ. Μαθηματικά έχει ελπίδες και για τη 2η θέση, όμως θα πρέπει να ηττηθεί η Βάρμπεργκς. Στο ματς με την Τρέλεμποργκ προηγήθηκε μόλις στο 2’ με τον Ορλόφ, όμως πήγε στα αποδυτήρια με το εις βάρος της 2-1. Στα μισά της επανάληψης κατάφερε να γυρίσει το ματς, ενώ από το 72’ έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα, κάτι που έκανε πιο εύκολο το έργο της. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός μέσος Ενόκ Κβάκβα (20/0, 1 ασίστ). Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός μέσος Γιετμάρ Χαλίτι (24/0, 2 ασίστ).
Έναν υπερπολύτιμο βαθμό πήρε η ομάδα του Σελ Γιόνεβρετ, αφού κατάφερε να τιθασεύσει την πρωτοπόρο της κατηγορίας Βάρμπεργκς με την οποία μοιράστηκε βαθμούς και εντυπώσεις μετά το μεταξύ τους 1-1. Μετά από ένα νευρικό πρώτο ημίχρονο είδε την εστία της να παραβιάζεται στις αρχές της επανάληψης (47’), όμως δεν το έβαλε κάτω και με αρκετό πείσμα και επιμονή έφτασε στην ισοφάριση δέκα λεπτά αργότερα. Στη συνέχεια κράτησε με νύχια και με δόντια το 1-1 κι έτσι μπόρεσε να βγει από τη ζώνη του απευθείας υποβιβασμού, από τον οποίο απέχει πλέον ένα βαθμό. Γνωστός απών ο βασικός μέσος Γιόχαν Φάλκμαρ (16/0, 1 ασίστ). Νέος απών ο βασικός αμυντικός Μάρκους Χάνσον (22/0).
Εδώ υπάρχει έντονο ενδιαφέρον και από τις δύο ομάδες, για διαφορετικό λόγο βέβαια. Η Γιόνσεπινγκ με νίκη μένει ζωντανή στη μάχη της ανόδου και μετά κοιτάει και τη διαφορά, η Μπρομαπόικαρνα με νίκη αποφεύγει τον απευθείας υποβιβασμό. Σαφώς ανώτερη η Γιόνσεπινγκ, θα βρει τον τρόπο να κερδίσει. Πιθανώς και με διαφορά.

16:00 Norrby IF – Örgryte IS
Μπορεί να μην έχει κάποιο βαθμολογικό κίνητρο τον τελευταίο καιρό όμως δεν έχει διάθεση να κάνει χάρες σε καμία ομάδα, κάτι που φάνηκε και στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Φρέι, από την οποία ηττήθηκε τελικά με 1-0, προβάλλοντας όμως σθεναρή αντίσταση. Ενδεικτικό ήταν το γεγονός ότι έπρεπε να συμπληρωθεί το 90+6’ για να δει την εστία της να παραβιάζεται με χτύπημα πέναλτι. Δεν υπάρχουν νέα προβλήματα. Επιστρέφει από τιμωρία ο τοπ σκόρερ Ρίκι Γιαρσουβάτ (21/7, 1 ασίστ). Αμφίβολοι παραμένουν ο βασικότατος μέσος Ρόμπιν Στρόμπεργκ (21/8, 4 ασίστ) και ο έτερος μέσος Αλεξάντερ Χένσινγκσον (16/1). Δεν προλαβαίνει και πάλι ο βασικός μέσος Αμπάς Μοχάμαντ (22/2, 1 ασίστ) καθώς δεν ξεπέρασε τον τραυματισμό του.
Φάνηκε ξεκάθαρα ότι έκανε αγγαρεία στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Ντάλκουρντ με την οποία μοιράστηκε τους βαθμούς μετά τη μεταξύ τους «λευκή» ισοπαλία. Δεν υπάρχει βαθμολογικό κίνητρο ενώ πολλά θα αλλάξουν μετά την ειλημμένη απόφαση του προπονητή Τόμας Άσκεμπραντ να αποχωρήσει από την τεχνική ηγεσία μετά το σημερινό ματς. Συμπλήρωσαν κάρτες οι μέσοι Όλιβερ Στάνισιτς (26/1) και Χανς Σαλίν (21/0, 5 ασίστ). Δεν προλαβαίνει ούτε το σημερινό ματς ο βασικός αμυντικός Αντον Λανς (17/2), ενώ ο βασικός μέσος Σίμον Νίλσον (15/1) παραμένει εκτός. Σταθερά στο απουσιολόγιο εδώ και καιρό με ρήξη χιαστών ο βασικός μέσος Βίκτορ Σελντ (7/3, 2 ασίστ).
Ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον με τις δύο ομάδες να έχουν όμως διαφορετική αντιμετώπιση τον τελευταίο καιρό στα παιχνίδια τους. Η Νόρμπι ενδιαφέρεται και παίζει με πάθος κυνηγώντας ό,τι καλύτερο μπορεί, ενώ η Έργκριτε δείχνει να βαριέται και περιμένει το τέλος. Ο άσος παίζει πολύ ψηλά και αξίζει ακόμη και με κάλυψη στο +0.25.

16:00 Östers IF – IK Frej
Δεν είχε συνέχεια η σημαντική νίκη που πέτυχε επί της Συριάνσκα, καθώς στο αμέσως επόμενο παιχνίδι γνώρισε την ήττα με 2-0 στην έδρα της Ντέγκερφορς και μοιραία παρέμεινε εντός επικίνδυνης ζώνης. Η ομάδα του Ντένις Βέλιτς δέχτηκε γκολ στο 20’ και στη συνέχεια αναγκάστηκε να ψάξει την ισοφάριση με αποτέλεσμα να ανοιχτεί αρκετά και να δεχτεί και δεύτερο στο 66’. Έτσι η μοναδική της ελπίδα για να παραμείνει στη Σουπερέταν είναι μέσω της διαδικασίας των μπαράζ, αλλά για να συμβεί αυτό θα πρέπει να κερδίσει οπωσδήποτε το σημερινό ματς. Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός μέσος Αντον Αντρέασον (22/1, 2 ασίστ).
Μόνο για καρδιακούς δεν ήταν η εντός έδρας αναμέτρηση με τη Νόρμπι, το εμπόδιο της οποίας ξεπέρασε με 1-0. Ενδεικτικό της προσπάθειας που κατέβαλλε απέναντι στην πεισματάρα Νόρμπι είναι το γεγονός ότι κέρδισε με γκολ που προήλθε από τη «λευκή βούλα» στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Έτσι βρέθηκε στη ζώνη των μπαράζ και οι επιλογές της για το σημερινό ματς είναι ξεκάθαρες. Αν κερδίσει κερδίζει την απευθείας παραμονή. Σε περίπτωση που αναδειχθεί ισόπαλη θα δώσει μπαράζ αγώνες για την παραμονή της, ενώ με ήττα τα πράγματα περιπλέκονται καθώς θα πρέπει να δει και τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Δεν υπάρχουν αναφορές για κάποιο νέο πρόβλημα. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός μέσος Ζαν Κάρλος Ντε Μπρίτο (8/0, 1 ασίστ).
Η Έστερ θέλει μόνο τη νίκη για να ελπίζει σε αποφυγή του απευθείας υποβιβασμού, εντούτοις δεν πείθει με τις πρόσφατες εμφανίσεις της. Αντίθετα, η Φρέι είναι ανεβασμένη αγωνιστικά και ψυχολογικά, έχει πετύχει 2 νίκες και 1 ισοπαλία στις 3 τελευταίες εξόδους της και με νίκη μένει στη Σουπερέταν. Αξίζουν οι αποδόσεις στο διπλό, ακόμη και με κάλυψη.

16:00 Syrianska FC – Halmstads BK
Η μοίρα το έφερε έτσι ώστε να τεθεί αντιμέτωπη με τη Μιάλμπι στη χειρότερη δυνατή στιγμή για αυτή, μια και η αντίπαλος της χρειαζόταν οπωσδήποτε νίκη για να εξασφαλίσει την άνοδο της στα σαλόνια της Αλσβένσκαν. Έτσι, δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια την αντίπαλο της και γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-0. Το σκορ διαμορφώθηκε μέσα σε δυο λεπτά, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 20’ και πριν καλά καλά προλάβει να συνέλθει δέχτηκε και δεύτερο γκολ στο 22’. Στη συνέχεια και ιδιαίτερα στην επανάληψη είχε ανούσια κατοχή με το εις βάρος της 2-0 να μην αλλάζει. Πλέον χρειάζεται νίκη αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρη για την παραμονή καθώς θα πρέπει να χάσουν Έστερ και Μπρομαπόικαρνα. Συμπλήρωσαν κάρτες οι βασικοί μέσοι Άντριου Στάντλερ (22/5), Αμπντέλ Ντιαρά (18/2, 1 ασίστ) και Αντερς Μπόοτ (14/1).
Από τη στιγμή που δεν είχε κανένα σοβαρό βαθμολογικό κίνητρο απέκτησε το ρόλο του ρυθμιστή στην κατηγορία και τον έπαιξε και την περασμένη αγωνιστική, όταν επικράτησε εντός έδρας με 3-2 της Μπράγκε, η οποία βρισκόταν στην 3η θέση μέχρι πριν το παιχνίδι. Η νίκη δεν ήρθε με εύκολο τρόπο με την Μπράγκε να δείχνει το απόλυτο αφεντικό όταν πέτυχε δυο γρήγορα γκολ (20’ και 21’). Ωστόσο οι παίκτες του Μάγκνους Χάγκλουντ δεν το έβαλαν κάτω και δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα έκαναν το 2-2 μέσα σε δυο λεπτά (32’ και 34’). Στο τέλος του αγώνα ολοκλήρωσαν την ανατροπή με γκολ του Μπούμαν. Δεν αντιμετωπίζει καινούρια αγωνιστικά προβλήματα.
Η Συριάνσκα θεωρητικά έχει ελπίδες ν αποφύγει τον απευθείας υποβιβασμό, ωστόσο πρακτικά, οι εμφανίσεις της δεν αφήνουν και μεγάλη αισιοδοξία. Ιδιαίτερα όταν απέναντί της θα έχει τη Χάλμσταντ, που δεν έχει καμία διάθεση να χαρίσει το οτιδήποτε στον οποιονδήποτε. Διπλό με κάλυψη στο DNB.

16:00 Varbergs BoIS – Mjällby AIF
Έπεσε από την κορυφή, καθώς αρκέστηκε στην ισοπαλία στην έδρα της Μπρομπόικαρνα με 1-1. Η γηπεδούχος αποδείχτηκε σκληρό καρύδι, μια και αγωνίζεται για την επιβίωση της στην κατηγορία. Η ομάδα του Γιόακιμ Πέρσον άνοιξε το σκορ στις αρχές της επανάληψης (47’), όμως δεν πρόλαβε να χαρεί για πολύ, αφού δέκα λεπτά αργότερα δέχτηκε την ισοφάριση, με το 1-1 να μην αλλάζει ως το τέλος. Έτσι χρειάζεται τυπικά ένα βαθμό για να εξασφαλίσει την άνοδο, ενώ με νίκη κατακτά και τον τίτλο. Με ήττα βέβαια, κινδυνεύει βάσιμα να μείνει έως και 4η! Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός αμυντικός Σεμπάστιαν Μέλερ (21/0, 1 ασίστ), ενώ τιμωρημένος παραμένει ο βασικός Αντάμα Φοφανά (10/2). Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός μέσος Τομπίας Κάρλσον (23/0, 1 ασίστ).
Γνωρίζοντας από το βράδυ της Κυριακής ότι η Βάρμπεργκς είχε φέρει ισοπαλία, ήθελε νίκη και μόνο νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Συριάνσκα για να σκαρφαλώσει στην κορυφή της βαθμολογίας και να πανηγυρίσει την επιστροφή της στα μεγάλα σαλόνια μετά από απουσία 5 ετών. Όπως ήταν αναμενόμενο δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, φρόντισε να δείξει από την αρχή τις προθέσεις της και με δυο γρήγορα γκολ στα μισά του α’ ημιχρόνου (20’ και 22’) έκανε το 2-0 το οποίο κράτησε ως το τελικό σφύριγμα. Το μόνο που απομένει να διεκδικήσει μετά την άνοδο είναι ο τίτλος της πρωταθλήτριας. Συμπλήρωσε κάρτες ο μέσος Μοχάναντ Γιεάχζε (27/3, 3 ασίστ).
Η Βάρμπεργκ μπορεί να θέλει έναν πόντο για να διασφαλίσει την παρθενική της άνοδο, εντούτοις αν χάσει κινδυνεύει να μείνει 4η. Θα είναι λοιπόν πολύ προσεκτική και δεν πρόκειται να πάρει περιττά ρίσκα. Η Μιάλμπι πανηγυρίζει, δεν πρόκειται να χαριστεί, αλλά δεν έχει και κανέναν λόγο να ανοιχτεί και να μείνει εκτεθειμένη. Under και σε δεύτερο χρόνο Χ.