Switzerland Super League

17:00 FC Basel – FC Luzern
Βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση, το πιστοποίησε την Τετάρτη, όταν μετέτρεψε το υποτιθέμενο ντέρμπι με τη Ζυρίχη σε… περίπατο. Μπήκε πολύ κεφάτη και προηγήθηκε μόλις στο 8’, συνέχισε να δημιουργεί, όμως χωρίς ευτυχή κατάληξη μέχρι την ανάπαυλα. Στο 50’ της χαρίστηκε ο διαιτητής σε επικίνδυνο μαρκάρισμα του Μπούα (του έδειξε μόνο κίτρινη) και στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0. Ο Ζέγκροβα πέτυχε στο 80’ το ωραιότερο γκολ της βραδιάς, περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του και στην εκπνοή ο Κάμπο έδωσε μεγαλύτερες διαστάσεις στον θρίαμβο. Την Πέμπτη παίζει εκτός έδρας με την Τραμπζονσπόρ για το Γιουρόπα και ο κόουτς Μάρσελ Κόλερ άφησε πιθανότητες για ροτέισον. Έτοιμος είναι ο φορ Αντέμι (5/5), θα πάρει χρόνο συμμετοχής για να βρει ρυθμό μετά την απουσία του στο προηγούμενο. Πάγια εκτός δράσης ο Φαν Βολφσβίνκελ (Ε, 3/0).
Επιτέλους πήρε νίκη, δεύτερη στο πρωτάθλημα και πρώτη μετά την πρεμιέρα. Ηταν πολύ ανώτερη της Ξαμάξ, η οποία προτίμησε να «ταμπουρωθεί» στην άμυνα, έψαξε με πολλούς τρόπους το γκολ, αλλά τα χάλαγε στην τελική προσπάθεια. Τη λύση έδωσε ο φορ Ελέκε, ο οποίος χρησιμοποιήθηκε ξανά ως αλλαγή, πληρώνοντας τα πειθαρχικά παραπτώματα που έχει υποπέσει. Μπήκε στο 57’, σκόραρε στο 69’, ενώ είχε ακόμα μία πολύ καλή ευκαιρία να σκοράρει. Δίκαιη επικράτηση, «φτωχό» το τελικό σκορ με βάση τις 20 τελικές που είχε. «Έχτισε» μίνι αήττητο σερί 3 αγώνων (1-2-0), αλλά απειλείται στην έδρα της Βασιλείας, απ’ όπου έφυγε νικήτρια μόλις 1 φορά από το 2013 (9-2-1). Εκτός οι Σβέγκλερ (Α, 6/0), Εντένγκε (Μ, 6/0), Αρνολντ (Μ, 6/0),αμφίβολος ο Γκρέτερ (Α, 1/0).
Η Βασιλεία φέτος θυμίζει την ομάδα παλαιότερων ετών που κυριαρχούσε εντός συνόρων. Εχει «χτίσει» σημαντική παράδοση με τη Λουκέρνη, με 8 νίκες στις 9 τελευταίες επισκέψεις της, οι 6 εκ των οποίων ήρθαν από το ημίχρονο, όπως και οι 3 φετινές εντός έδρας στο πρωτάθλημα. Θεωρούμε ότι θα μπει φορτσάτη, για να «καθαρίσει» από νωρίς ενόψει Γιουρόπα.

17:00 FC Lugano – Neuchâtel Xamax
Πήγε στην έδρα της Σερβέτ με κακή ψυχολογία, όμως πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και αδικείται από το τελικό 0-0. «Ανοιχτό» το 1ο ημίχρονο, είχε ευκαιρίες για να προηγηθεί, όμως θα μπορούσε να δεχθεί γκολ, την έσωσε το δοκάρι. Απόλυτη κυρίαρχος στην επανάληψη, απείλησε πολλάκις, όμως την σταμάτησε ο αντίπαλος κίπερ σε όλες τις φάσεις. Αλλαγή σκηνικού σχετικά με τον κόουτς Σελεστίνι, ενώ τις προηγούμενες ημέρες φαινόταν ότι η διοίκηση ψάχνει για αντικαταστάτη του, μετά το ματς με τη Λουκέρνη ο πρόεδρος ξεκαθάρισε ότι μένει ως έχει η κατάσταση και αν χρειαστεί θα εξετάσει το θέμα τα… Χριστούγεννα. Την Πέμπτη υποδέχεται την Ντινάμο Κιέβου για το Γιουρόπα, όμως δεν έχει περιθώρια για να προφυλάξει παίκτες, καθώς το απουσιολόγιο είναι γεμάτο. Εκτός οι Νταπρελά (Α, 7/0), Σουλμόνι (Α, 1/0), Ροντρίγκες (Μ, 6/1), Μποτάνι (Μ, 5/0), Κόβιλο (Μ, 1/0) και Καρλίνιος (Ε, 6/1).
Πραγματοποίησε τη χειρότερη εμφάνιση των τελευταίων αγωνιστικών και ηττήθηκε δίκαια από τη Λουγκάνο. Επέλεξε να παίξει πολύ αμυντικά και να προσπαθήσει να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις, όμως δεν της βγήκε. Απειλήθηκε πολλές φορές στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στάθηκε τυχερή. Την ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο μέρος, τελικά η εστία της παραβιάστηκε στο 69’ έπειτα από ασταθή απόκρουση του γκολκίπερ Βάλτχερτ, που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν ο κορυφαίος παίκτης της. Στα τελευταία λεπτά ξεμύτισε για να ισοφαρίσει, όμως ήταν πολύ αργά… Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας ήττα, προηγουμένως είχε φέρει 3 ισοπαλίες, όλες με σκορ 2-2. Εξέτισε και επιστρέφει ο βασικός κεντρικός αμυντικός Ντούριτς (7/0), εκτός παραμένουν οι Μβενγκ (Μ, 3/0) και Σέφερι (Ε, 5/0).
Η Λουγκάνο έδειξε σημάδια ζωής στο ματς της Πέμπτης με τη Σερβέτ, αντίθετα με τη Ξαμάξ που οι εμφανίσεις πάνε από το κακό στο χειρότερο. Τελικός η σημερινή αναμέτρηση και για τις δύο, δίνουμε προβάδισμα στη γηπεδούχο, θέλαμε την απόδοση του «1» λίγο παραπάνω για να πάρει ποντάρισμα.

17:00 Servette FC – FC Zürich
Συνέχισε τις προβληματικές εμφανίσεις, το 0-0 με τη Λουγκάνο δεν καμουφλάρει την αποκρουστική εικόνα. Αμφίρροπο το 1ο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές, κυρίως από στατικές φάσεις, η ίδια μάλιστα είχε δοκάρι σε μία από αυτές. Ανύπαρκτη στο 2ο ημίχρονο, οι επικίνδυνες φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη στα καρέ της. Ο καλύτερός παίκτης του ματς ήταν ο γκολκίπερ της, Τζέρεμι Φρικ, κράτησε σχεδόν μόνος του το «λευκό» παθητικό. Μετά το τελευταίο σφύριγμα ακολούθησαν έντονες αποδοκιμασίες από τους οπαδούς. Έκρηξη από τον τεχνικό Γκέιγκερ για την κριτική που δέχεται για τους παίχτες που χρησιμοποιεί στα αριστερά, ο οποίος δήλωσε χαρακτηριστικά: «Δώστε μου λεφτά και θα σας φέρω τον Ρομπέρτο Κάρλος». Πρόβλημα με τον βασικό χαφ Κεσπέντες (8/0), είναι αμφίβολη η συμμετοχή του. Γνωστές οι υπόλοιπες απουσίες των Μπουσέ (Α, 5/0 πέρυσι), Κογκνάτ (Μ, 6/0), Λανγκ (Ε, 6/0 πέρυσι), μόνο ο δεύτερος αποτελεί απώλεια.
Πήγαινε στην έδρα της Βασιλείας για να παίξει ντέρμπι δήλωνε, όμως στο γήπεδο μόνο αυτό δεν έδειξε και έφυγε με ξεγυρισμένη «τεσσάρα». Μάλιστα, το τελικό σκορ την κολακεύει, δεν θα μπορούσε να ζητήσει περισσότερα με μόλις 1 τελική προσπάθεια και 36% κατοχή μπάλας. Πίσω στο σκορ από το 8’, γλίτωσε σε αρκετές περιπτώσεις το 2-0 στο 1 ημίχρονο, τελικά το δέχθηκε στο 51’. Η άμυνά της… παράπαιε και στο τελευταίο δεκάλεπτο δέχθηκε ακόμα δύο τέρματα, κάνοντας το σκορ πολύ «βαρύ». Διαμαρτυρήθηκε δικαιολογημένα για κόκκινη που χαρίστηκε σε αντίπαλο στο 1-0 για βίαιο μαρκάρισμα, αλλά με τέτοια εμφάνιση ακούγεται σαν δικαιολογία να ψάχνει ευθύνες αλλού… Ερωτηματικά άφησε η κίνηση του κόουτς Μανιέν να αλλάξει 5 παίκτες σε σχέση με το προηγούμενο νικηφόρο ματς κόντρα στην Τουν, όπως και το ρεπό που έδωσε στην ομάδα την επομένη του αγώνα. Αμφίβολος ο κίπερ Μπρέχερ (7 συμμ.), λογικά επιστρέφει ο βασικός φορ Σισέι (6/1), εκτός οι Κολόλι (Μ, 3/0), Χ. Κριέζου (Μ, 28/2) και Βίντερ (Μ, 23/3 πέρυσι).
Από προβληματικές εμφανίσεις έρχονται και οι δύο και κυρίως η Ζυρίχη, η οποία θα δώσει δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς. Αποφεύγουμε την επιλογή σημείου και θα κυνηγήσουμε το G/G, στηριζόμενοι στην έφεση που έχουν αμφότερες στα πολλά γκολ, κυρίως λόγω των αμυντικών θεμάτων που αντιμετωπίζουν.