Switzerland Super League

20:00 FC Thun – FC Luzern
Δεν έχει τέλος η κατηφόρα, γνώρισε από τη Σεν Γκάλεν ακόμα μια «βαριά» ήττα και πλέον είναι ουραγός στη βαθμολογία. Αποκρουστική η εικόνα της, απλά κοιτούσε τους αντιπάλους να κάνουν ότι θέλουν… Πετυχαν από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, ενώ είχαν πολλές ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων δοκάρι στο 3-0, να φτάσουν το σκορ σε… αστρονομικά επίπεδα. Παραμένει χωρίς νίκη για 5 αγωνιστικές (0-1-4), ενώ εντός δεν έχει πανηγυρίσει ακόμα (0-2-3). Σε τραγική κατάσταση ο κίπερ Χίρτσελ, ο οποίος χρησιμοποιείται στα 4 τελευταία ματς, πιθανόν να γίνει ξανά αλλαγή κάτω από τα γκολπόστ και να επιστρέψει ο Φεβρ. Χωρίς «φρέσκα» προβλήματα, εκτός παραμένουν οι Μπάιγκλερ (Α, 3/0), Χέντιγκερ (Μ-αρχηγός, 19/2 πέρυσι), Κάρλεν (Μ, 28/3 πέρυσι) και Μούνσι (Ε, 6/0).
Πολύ υψηλό το εμπόδιο της Βασιλείας για τα… δόντια της, δεν μπόρεσε να ακολουθήσει στον ρυθμό της αντιπάλου και ηττήθηκε «καθαρά» με 3-0, τερματίζοντας το μίνι αήττητο σερί 3 αγώνων (1-2-0). Υποφερτή η εικόνα της το πρώτο 20λεπτο, στο 28’ δέχθηκε το 1-0, βγήκε εκτός παιχνιδιού μετά το 2-0 στο 58’, τυχερή που δέχθηκε μόνο ένα γκολ μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Την πίστη ότι η ομάδα θα είναι πολύ καλύτερη τον Οκτώβριο σε σχέση με τον προηγούμενο μήνα εξέφρασε ο κόουτς Χίμπερλι, ο οποίος διέψευσε πως έχει κακές σχέσεις με τον καλύτερο παίκτη του ρόστερ, τον φορ Ελέκε, τον οποίο δεν έχει χρησιμοποιήσει ως βασικό, τιμωρώντας τον για την επιθυμία του να πάρει μεταγραφή το περασμένο καλοκαίρι. Παραμένουν στα πιτς οι Γκρέτερ (Α, 1/0), Σβέγκλερ (Α, 6/0), Εντένγκε (Μ, 6/0), Αρνολντ (Μ, 6/0).
Αμφίρροπη αναμέτρηση, και οι δύο ομάδες δεν έχουν μείνει μακριά από τους στόχους που είχαν θέσει το καλοκαίρι. Ελαφρώς καλύτερη η εικόνα της Λουκέρνης, αλλά με 3 ήττες στις 4 τελευταίες εξόδους με τι ψυχή να την εμπιστευτούμε σε ρόλο φαβορί…. Όποιος επιμένει να ασχοληθεί, το 2-3 G βγαίνει από την παράδοση και καλύπτει αρκετά σκορ.

20:00 Neuchâtel Xamax – Servette FC
Έπρεπε να φτάσει το τέλος του 1ου γύρου για να πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη, το «διπλό» στο Λουγκάνο ήταν αρκετό για να την ξεκολλήσει από την τελευταία θέση. Τη βολεύει να παίζει καλύτερα εκτός έδρας, το απέδειξε στο προηγούμενο ματς, που πραγματοποίησε το καλύτερο φετινό της πρώτο ημίχρονο. Έχασε 2 καλές ευκαιρίες πριν προηγηθεί στο 27’, ενώ στην επανάληψη προφύλαξε σχετικά άνετα το προβάδισμά της. Ψάχνει την πρώτη εντός έδρας νίκη, έχει ως σύμμαχο την πρόσφατη παράδοση κόντρα στη Σερβέτ, που τη θέλει αήττητη στις 8 τελευταίες αναμετρήσεις ως γηπεδούχος (6-2-0), ενώ στον πρώτο γύρο είχε προηγηθεί 2-0 της αντιπάλου, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στην επανάληψη. Τραυματίστηκε και θα λείψει ο Ντι Νάρντο (Μ, 4/0), εκτός εδώ και καιρό οι Μβενγκ (Μ, 3/0), Ντιγκούρ (Μ).
Δεν ισιώνει η κατάσταση με τίποτα, γνώρισε από τη Ζυρίχη νέα ήττα και παρέμεινε χωρίς νίκη για 4η σερί αγωνιστική. Της ακυρώθηκε (ορθά) γκολ στο 1’ ως οφσάιντ και οι οπαδοί της χτύπησαν με αντικείμενο αντίπαλο, κάτι που θα της επιφέρει τιμωρία. Σε ρόλο κομπάρσου στο 1ο ημίχρονο, ήταν διαρκώς σε θέση άμυνας, δέχθηκε γκολ στο 33’, έπειτα από τραγικό λάθος της άμυνας και τέσσερα λεπτά αργότερα έμεινε με παίκτη λιγότερο. Δεν απείλησε ποτέ τη Ζυρίχη, μάλιστα, ο γκολκίπερ Φρικ την έσωσε σε πολλές περιπτώσεις από δεύτερο γκολ. Με 3 αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο Στεβάνοβιτς (Μ-Ε 9/2), συμπλήρωσε κάρτες ο Κεσπέντες (Μ, 9/0). Εκτός παραμένουν οι Μπουσέ (Α, 5/0), Κογνάτ (Μ, 6/0) και Λανγκ (Ε, 6/0 πέρυσι).
Η Ξαμάξ προέρχεται από την πρώτη νίκη και λογικά απέβαλε το άγχος που την είχε κυριεύσει. Διαφωνούμε με τις αποδόσεις φαβορί της ντεφορμέ Σερβέτ, η οποία έχει ξεχάσει πότε έφυγε τελευταία φορά νικηφόρα από την έδρα της Ξαμάξ. Η αξία βρίσκεται ξεκάθαρα αριστερά.