Switzerland Super League

17:00 FC Sion – FC Lugano
Κατάφερε να ζορίσει τη Γιουνγκ Μπόις, κυρίως λόγω της αφέλειας της αντίπαλης άμυνας, παρά λόγω της εξαιρετικής της απόδοσης, εν τέλει δεν απέφυγε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα και το νικηφόρο σερί 5 αγώνων μοιάζει πολύ μακρινό… Προηγήθηκε στο 8’, όμως μέχρι το 22’ είχε δεχθεί την ανατροπή. Ισοφάρισε στο 48’, στο 56’ δέχθηκε το 3-2 και στο φινάλε της παρουσιάστηκαν ευκαιρίες να σώσει την ισοπαλία, αλλά δεν τiς εκμεταλλεύτηκε. Βάρυνε επικίνδυνα το κλίμα, ο ιδιόρρυθμος πρόεδρος της ομάδας δήλωσε πως θα πρέπει να έρθουν 3-4 ήττες ακόμα για να κινδυνεύσει ο κόουτς Χέντσοζ, όμως με μια γκέλα σήμερα όλα είναι πιθανά. Ανακατατάξεις στο ρόστερ, παρελθόν αποτελεί ο σταρ Μπεχράμι (Μ, 4/0), με τον οποίο είχε «ραγίσει το γυαλί» μετά τις αποδοκιμασίες των οπαδών στην τελευταία του εμφάνιση, ενώ εκτός ομάδας βρέθηκαν οι Μίτριουσκιν (Τ, 1 συμμ.), Αντάο (Μ) και Μπαλτάζαρ (Ε). Γνωστές οι απουσίες των Μπράνκο (Α, 10/1πέρυσι), Λουάν (Ε, 2/1), πιθανή η επιστροφή του Αντερσον (Α, 2/0).
Την Πέμπτη φιλοξένησε στην έδρα της Σεν Γκάλεν την Ντινάμο Κιέβου και πήρε τον πρώτο της βαθμό στον όμιλο του Γιουρόπα που συμμετέχει. Ενθαρρυντική εμφάνιση κόντρα στο φαβορί του γκρουπ, άξιζε τη νίκη, είχε από ένα δοκάρι σε κάθε ημίχρονο, ενώ αισθάνθηκε ελάχιστη πίεση. Εντελώς διαφορετική η εικόνα της στο τελευταίο ματς πρωταθλήματος, όπου έγινε το πρώτο φετινό θύμα της Ξαμάξ και έπεσε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας. Ανύπαρκτη στο 1ο ημίχρονο, από τύχη πήγε στα αποδυτήρια με μόνο 1 γκολ στην πλάτη, ελαφρώς βελτιωμένη στην επανάληψη, δημιούργησε υποψίες ευκαιρίας, τίποτα ιδιαίτερο. Μετά το ματς ο πρόεδρος στήριξε τον προπονητή Σελεστίνι, προέκυψε και η θετική παρουσία στο ευρωπαϊκό παιχνίδι και πήρε «βαθιά ανάσα». Παραμένει 8 ματς χωρίς νίκη (0-3-5), το θετικό είναι ότι έχει την καλύτερη άμυνα πίσω από τις Βασιλεία και Γιουνγκ Μπόις. Επανέρχονται οι Μποτάνι (Μ, 5/0), Ροντρίγκες (Μ, 6/1), εκτός παραμένουν οι Σουλμόνι (Α, 1/0), Κόβιλο (Μ, 1/0).
Στη Σιόν αν προκύψει νέα γκέλα μετά τις 2 σερί ήττες δεν θέλει πολύ να γίνει… μπαμ από τον απαιτητικό πρόεδρό της. Η Λουγκάνο προέρχεται από ευρωπαϊκό ματς, δεν έχει το βάθος για να φρεσκάρει την ενδεκάδα, ενώ η αγωνιστική της κατάσταση την κάνει ιδανικό θύμα για τους γηπεδούχους. «Άσος».

17:00 FC Zürich – BSC Young Boys
Μπορεί η Βασιλεία, από την οποία εισέπραξε τεσσάρα στο ματς που είχε προηγηθεί, να μην είναι για τα… δόντια της, όμως απέδειξε και στην έδρα της Σερβέτ από τις υπόλοιπες ομάδες δεν έχει να ζηλέψει τίποτα. Πολύ καλή στο 1ο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας και άνοιξε το σκορ στο 33’, ενώ με σύμμαχο το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο 37’ κυριάρχησε στο υπόλοιπο του παιχνιδιού και λόγω της τρομερής εμφάνισης του αντίπαλου κίπερ δεν έφτασε σε πιο ευρεία νίκη. «Ανάσα» για τον τεχνικό Μανιέν, ο οποίος είχε όρεξη στη συνέντευξη Τύπου: «Ή θα τρώμε 4 γκολ (έχει συμβεί 3 φορές), ή θα κρατάμε μηδέν παθητικό (στις δύο τελευταίες νίκες). Ψάχνει την πρώτη νίκη επί της Γιουνγκ Μπόις μετά το 2015 (έκτοτε: 0-4-12 ανεξαρτήτως έδρας). Εκτός παραμένουν οι Καραμπάντζε (Α, 8/0), Χ. Κριέζου (Μ), αμφίβολος ο Κολόλι (Μ, 3/0).
Προέρχεται από σπουδαία νίκη στο Γιουρόπα επί της Ρέιντζερς, σημειώνοντας το νικητήριο γκολ στο 93’! Κυριάρχησε της σκωτσέζικης ομάδας, όμως απειλήθηκε στις αντεπιθέσεις και σε μία τέτοια δέχθηκε γκολ στο 44’. Μπήκε αποφασισμένη στην επανάληψη και ισοφάρισε στο 50’, εκμεταλλευόμενη τραγικό λάθος της άμυνας, στη συνέχεια ο διαιτητής δεν έδωσε από ένα πέναλτι σε κάθε ομάδα και πήρε το «τρίποντο» στις καθυστερήσεις. Σε «θρίλερ» εξελίχθηκε και το προηγούμενο ματς στο πρωτάθλημα κόντρα στη Σιόν. Μέχρι το 22’ είχε ανατρέψει το γκολ που δέχθηκε στο 8’, είχε ρεσιτάλ ευκαιριών να πάρει αέρα δύο τερμάτων, στο 48’ δέχθηκε την ισοφάριση, ξαναπήρε προβάδισμα στο 56’, όμως ήταν ξανά επιπόλαιη στην τελική προσπάθεια και παραλίγο να το πληρώσει στο φινάλε. Πρώτη νίκη μετά από 3 σερί ισοπαλίες, παραμένει αήττητη. Αμφίβολος ο Οαρό (Ε, 5/1), που έχασε το ματς της Πέμπτης, εκτός οι Σιέρο (Μ, 7/0), Σουλεϊμάνι (Μ, 1/0), Σπίλμαν (Μ, 4/0), Περέιρα (Μ, 3/0) και Καμαρά (Α).
Η άμυνα της Γιουνγκ Μπόις θυμίζει… ελβετικό τυρί και δίνει δικαιώματα σε κάθε αντίπαλο. Η Ζυρίχη ισχυροποιείται στο γήπεδό της, μπορεί να της βάλει δύσκολα, αλλά για να την εμπιστευτούμε θα πρέπει να πάρει πρώτα μια «μεγάλη» νίκη. Στρεφόμαστε στα γκολ, πιθανό το G/G, που έχει έφεση η πρωταθλήτρια

17:00 St. Gallen – FC Basel
Εχει «χτυπήσει» φόρμα και πετάει από νίκη σε νίκη. Διέλυσε με συνοπτικές διαδικασίες την Τουν, πετυχαίνοντας την 4η σερί νίκη και σκαρφάλωσε στη 3η θέση της βαθμολογίας. Αφεντικό του ματς από την αρχή, σημείωσε από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, είχε πολλές ευκαιρίες και δοκάρι να σημειώσει ακόμα πιο ευρεία νίκη. Διθυράμβους άκουσε μέσα στην εβδομάδα ο κόουτς Ζέιντλερ, ο οποίος γύρισε υπέρ του το κλίμα από τη στιγμή που άλλαξε το 4-3-3 σε 4-4-2 με ρόμβο και ακολούθησε το νικηφόρο σερί. Προβλήματα τραυματισμών αποκόμισαν στο προηγούμενο ματς οι Λιτάρ (Α, 9/0) και Ντεμίροβιτς (Ε, 3/2), κάνουν αγώνα δρόμου για να προλάβουν, πιθανόν να επιστρέψει ο Φάζλιγι (Μ, 4/0), ενώ μακροχρόνιοι απόντες είναι οι Λούνιγκερ (Α, 20/0 πέρυσι), Νουχού (Α, 13/1 πέρυσι) και Μπακαγιόκο (Μ-Ε, 3/0).
Η επίθεση τη ξελάσπωσε την Πέμπτη στην Τουρκία κόντρα στην Τραμπζονσπόρ και έβαλε στις αποσκευές της στο ταξίδι της επιστροφής τον βαθμό της ισοπαλίας. Προηγήθηκε στο 20’, αλλά πριν προλάβει να το χαρεί δέχθηκε την ισοφάριση στο 26’. Ακολούθησαν ευκαιρίες εκατέρωθεν και στο 78’ δέχθηκε την ανατροπή του σκορ, όμως ήταν η σειρά της να απαντήσει άμεσα (80’). Στο πρωτάθλημα είχε εύκολο έργο κόντρα στη Λουκέρνη, «καθάρισε» με 2 γκολ του Καμπράλ και ένα του Αντέμι στις καθυστερήσεις. «Στον πρώτο γύρο μας η Σεν Γκάλεν μας κέρδισε, κάτι που μας δίνει επιπλέον κίνητρο», θέλησε να ξυπνήσει τον εγωισμό των παικτών του ο κόουτς Μαρσέλ Κόλερ θυμίζοντάς τους τη μοναδική ήττα στο πρωτάθλημα. Νέο πρόβλημα τραυματισμού προέκυψε με τον 19χρονο ταλαντούχο χαφ Ραμίρες (1/0), υπολογίζεται μετά τη διακοπή. Σταθερά εκτός ο φορ Φαν Βολφσβίνκελ (3/0).
Η Βασιλεία την πάτησε ήδη μία φορά από τη Σεν Γκάλεν και θα δείξει την απαιτούμενη προσοχή. Όμως, η άμυνά της είναι παράδειγμα προς αποφυγή και θεωρούμε πως δεν αξίζει να ρισκάρουμε το ξερό «2» σε τέτοιες αποδόσεις. Φοβούμενοι, λοιπόν, τα… δώρα θα επιλέξουμε τη διπλή ευκαιρία «Χ2» σε συνδυασμό με το Over, που έχει έφεση.