Switzerland Super League

20:00 BSC Young Boys – Neuchâtel Xamax
Έφυγε με το θριαμβευτικό 4-0 από την έδρα της Ζυρίχης, όμως το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα. Τη γλίτωσε το δοκάρι στο 8’ και σε άλλες περιπτώσεις ο κίπερ Βον Μπάλμος, τιμώρησε την αντίπαλό της ανοίγοντας το σκορ στο 22’. Νωθρή η εμφάνισή της και στην επανάληψη, κινδύνευσε αρκετές φορές, έκοψε τον… αέρα της Ζυρίχης πετυχαίνοντας δύο γκολ μέχρι το 76’ και στο φινάλε ήταν κίνδυνος-θάνατος στις αντεπιθέσεις, έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στο 93’. Παρέμεινε αήττητη στο πρωτάθλημα (6-4-0), μειώνοντας τη διαφορά από την πρωτοπόρο Βασιλεία στο «-1». Σήμερα ξεκινάει ένας… μαραθώνιος παιχνιδιών, θα δώσει 6 ματς σε 23 μέρες, τα 4 πρώτα είναι εντός έδρας (ακολουθεί η αναμέτρηση με τη Φέγενορντ για το Γιουρόπα). Δεν λύθηκαν όλα τα προβλήματα τραυματισμών στη διακοπή, εκτός παραμένουν οι Καμαρά (Α), Σιέρο (Μ, 7/0), Σπίλμαν (Μ, 4/0), Σουλεϊμάνι (Μ, 1/0), Περέιρα (Μ, 3/0) και Οαρό (Ε, 5/1), αμφίβολοι οι σημαντικοί Ασαλέ (Ε, 5/1) και Ενγκαμαλέου (ΜΕ, 8/3).
Πλήρωσε τη Σερβέτ με το ίδιο… νόμισμα, καθώς την ισοφάρισε σε 2-2 από 2-0, όπως είχε κάνει εκείνη στο ματς του πρώτου γύρου. Ανύπαρκτη στο 1ο ημίχρονο, πρέπει να αισθάνεται ευχαριστημένη που πήγε στα αποδυτήρια με μόνο 2 γκολ στην πλάτη. Μεταμορφωμένη προς το καλύτερο στην επανάληψη, της έδωσε ελπίδα και ψυχολογία η γρήγορη μείωση σε 2-1 (50’) και κυνήγησε «λυσσασμένα» το γκολ, δικαιώθηκε στο 78’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Νουτσόλο. Με τους 4 βαθμούς που μάζεψε τις δύο τελευταίες αγωνιστικές έβαλε αντίπαλο από κάτω και ελπίζει σε καλύτερες μέρες. Συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει ο σημαντικός εξτρέμ Ραμίζι (9/0), ενώ αμφίβολος είναι ο έτερος Χάιλε-Σελασιέ (10/1). Δεν αποθεραπεύτηκε ακόμα ο κομβικός χαφ Ντι Νάρντο (4/0), σταθερά εκτός δράσης εδώ και καιρό οι Μβενγκ (Μ, 3/0) και Ντιγκούρ (Μ).
Κάθε βαθμός για τη Ξαμάξ είναι «χρυσάφι», γι’ αυτό δεν παρατάει ποτέ κανένα ματς. Όμως, η Γιουνγκ Μπόις δεν είναι… Σερβέτ, έχει την ποιότητα να τιμωρήσει κάθε λάθος και το πιο πιθανό είναι να φτάσει σε άνετη επικράτηση. Ο «άσος» έχει νόημα μόνο σε συνδυασμό με το Over.

20:00 FC Basel – FC Thun
Παρουσιάστηκε κόντρα στη Σεν Γκάλεν κουρασμένη από το εκτός έδρας ευρωπαϊκό ματς που προηγήθηκε (2-2 με την Τράμπζονσπορ), απειλήθηκε σοβαρά με ήττα, όμως εν τέλει διεύρυνε το αήττητο σερί της σε 10 αγώνες, ανεξαρτήτως διοργάνωσης (7-3-0). «Αλλού γι’ αλλού» στο 1ο ημίχρονο, κινδύνευσε σε 3 περιπτώσεις να δεχθεί γκολ, βελτιωμένη στην επανάληψη, είχε μια καλή ευκαιρία σε κεφαλιά του Αντέμι και χαμένο τετ α τετ του Μπούα στην εκπνοή για να «κλέψει» τη νίκη. «Δεν χάσαμε 2 πόντους, αλλά κερδίσαμε 1», αναγνώρισε ο κόουτς Κόλερ. Ακολουθεί εκτός έδρας ματς με τη Χετάφε για το Γιουρόπα. Σοκ με τον τραυματισμό του σημαντικού χαφ Κουζμάνοβιτς (3/0), θα χειρουργηθεί και θα λείψει για μεγάλο διάστημα, ενώ υπήρξαν φήμες ακόμα και πρόωρο τέλος της καριέρας του. Αμφίβολος ο επιθετικός Οκαφόρ (10/0), τραυματίας ο νεαρός Ραμίρες (Μ, 1/0), πάγια εκτός δράσης ο φορ Φαν Βολφσβίνκελ (3/0).
Ήταν στραβό το κλίμα (κακά αποτελέσματα), το έφαγε και ο… γάιδαρος (άτυχη) στο ματς με τη Λουκέρνη. Γνώρισε νέα ήττα, την 5η στις 6 τελευταίες αγωνιστικές, πληρώνοντας την αστοχία στις επιθετικές προσπάθειες και παρέμεινε καθηλωμένη στην τελευταία θέση. Θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη αν ήταν εύστοχη στο χαμένο τετ α τετ στο 11’, γλίτωσε την παραβίαση δύο λεπτά αργότερα και στη συνέχεια είχε 4 ακόμα καλές ευκαιρίες. Στο 51’ βρέθηκε πίσω σκορ, κόντρα στη ροή του ματς, συνέχισε να προσπαθεί και να χάνει ευκαιρίες, τελικά δέχθηκε δεύτερο γκολ στο 79’, ξανά χωρίς να έχει απειληθεί νωρίτερα. Εμφανέστατο το πρόβλημα στο γκολ, έχει πετύχει μόλις 1 στα 6 τελευταία παιχνίδια, παρ’ ότι δεν υστερεί στη δημιουργία. Παρά τη φτωχή συγκομιδή δεν τίθεται θέμα ανησυχίας για τον κόουτς Σνάιντερ. Αμφίβολος λόγω ίωσης ο Ριγκέτι (Α), εκτός παραμένουν οι μακροχρόνιοι τραυματίες Μπάιγκλερ (Α, 3/0), Χέντιγκερ (Μ-αρχηγός, 19/2 πέρυσι).
Η Βασιλεία πήρε τις απαραίτητες «ανάσες» στη διακοπή και αναμένεται να επανέλθει σε εμφανίσεις υψηλών στάνταρ. Θα προσπαθήσει να… ξεμπερδέψει γρήγορα με το σημερινό ματς, λόγω του ευρωπαϊκού αγώνα που ακολουθεί, πιθανόν να «καθαρίσει» από το 1ο ημίχρονο, όπως άλλωστε έκανε στα 5 τελευταία εντός έδρας ματς (ανεξαρτήτως διοργάνωσης).