Switzerland Super League

17:00 FC Lugano – FC Zürich
Έκανε την έκπληξη και έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Σιόν, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα και πρώτη μετά την πρεμιέρα (είχε επικρατήσει της σημερινής αντιπάλου με 4-0). Λιγοστές φάσεις είχε το 1ο ημίχρονο, πιο «ανοιχτό» το δεύτερο, θα μπορούσε να βρεθεί πίσω στο σκορ, όμως αυτή ήταν που προηγήθηκε στο 77’. Δεν πρόλαβε να το χαρεί, δέχθηκε την ισοφάριση στο 82’ και στη συνέχεια απειλήθηκε με ανατροπή του σκορ, αλλά στις καθυστερήσεις σόκαρε την αντίπαλό της πετυχαίνοντας το 2-1 σε αντεπίθεση. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βέτσεϊ, σκόρερ και των δύο τερμάτων. «Ανάσα» για τον τεχνικό Σελεστίνι, δεύτερη σερί θετική εμφάνιση, μετά το 0-0 με την Ντινάμο Κιέβου για το Γιουρόπα. Για την ίδια διοργάνωση ακολουθεί εκτός έδρας ματς με τη Μάλμε. Αμφίβολος ο Κέσκες (Α, 9/0), εκτός οι Σουλμόνι (Α, 1/0), Τσόβιλο (Μ, 1/0), Κρνιγκόι (Μ, 1/0), Λαβανσί (Α, 10/0) και Νταλμόντε (Ε, 6/1).
Ήταν άτυχη και άστοχη κόντρα στη Γιουνγκ Μπόις, η οποία την τιμώρησε και τη φιλοδώρησε με 4 γκολ. Το ματς ήταν… καρμπόν με αυτό προ δύο αγωνιστικών κόντρα στη Βασιλεία, όταν πήρε πολύ καλό βαθμό στον δημιουργικό τομέα, αλλά «κάτω από τη βάση» στον εκτελεστικό και γνώρισε αντίστοιχα «βαριά» ήττα. Είχε δοκάρι στο 8’ για να προηγηθεί και αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει το γκολ που δέχθηκε στο 22’, τη γονάτισε το 2-0 στο 64’, πλήρωσε μια αδράνεια σε στατική φάση στο 3-0 (76’), ενώ στο τέλος τα… παράτησε και ήταν θέμα χρόνου μέχρι να δεχθεί τέταρτο τέρμα. Αυτή ήταν η τέταρτη ήττα με σκορ 4-0, ενώ διαθέτει το χειρότερο παθητικό τερμάτων (22 γκολ). Εκτός παραμένουν οι Καραμπάντζε (Α, 8/0), Χ. Κριέζου (Μ) και Κολόλι (Μ, 3/0), αμφίβολος ο Γιάντσιτσιτς (Α, 2/0).
Η Λουγκάνο πέτυχε τη μία από τις δύο νίκες της επί της Ζυρίχης, με θριαμβευτικό, μάλιστα σκορ. Αυτό δεν σημαίνει πως είμαστε «ζεστοί» με τον «1». Η γηπεδούχος έχει πολλά προβλήματα απουσιών και το ματς κρύβει παγίδες. Αν η γηπεδούχος ήταν πιο αποτελεσματική στην επίθεση μέχρι που θα σκεφτόμασταν την κόντρα, τώρα απλά… προσπερνάμε.

17:00 FC Luzern – FC Sion
Επέστρεψε στις νίκες στην έδρα της Τουν, όχι όμως και στις καλές εμφανίσεις, καθώς μεγάλο μερίδιο της επιτυχία οφείλεται στον κίπερ Μίλερ και στην τύχη. Στο 11’ τη γλίτωσε σε τετ α τετ, απάντησε με μια καλή φάση μετά από 2 λεπτά, όμως στη συνέχεια είδε την αντίπαλο να χάνει ένα… τσουβάλι ευκαιρίες. Στο 51’ προηγήθηκε κόντρα στη ροή του ματς, οχυρώθηκε πίσω για να προφυλάξει το προβάδισμά της και «κλείδωσε» τη νίκη στο 79’ με τέρμα του Μάλε, που είχε περάσει στον αγώνα ως αλλαγή δευτερόλεπτα νωρίτερα. Θα μπορούσε να είναι σε καλύτερη βαθμολογική θέση αν είχε καλύτερες εντός έδρας επιδόσεις (1-2-1). Αναστάτωση προκάλεσε η επιθυμία του μεγαλομετόχου να πουλήσει το ποσοστό του, πάντως καθησύχασε πως δεν επείγει και θα είναι συνεπής στις υποχρεώσεις του. Παραμένουν στα πιτς οι Γκρέτερ (Α, 1/0), Σβέγκλερ (Α, 6/0), Αρνολντ (Μ, 6/0) και Εντένγκε (ΜΕ, 6/0).
Δεν «σταύρωσε» νίκη από τότε που ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, η εντός έδρας ήττα από τη Λουγκάνο δε, ήταν η τρίτη συνεχόμενη και την έριξε αρκετές θέσεις. Χωρίς συγκινήσεις το 1ο ημίχρονο, στην επανάληψη είχε ευκαιρίες να προηγηθεί, όμως δέχθηκε πρώτη γκολ στο 77’. Απάντησε γρήγορα (82’) και κυνήγησε την ανατροπή του σκορ, αλλά ήταν άτυχη σε δύο περιπτώσεις και στις καθυστερήσεις δέχθηκε το καταδικαστικό γκολ. Υπό πίεση ο τεχνικός Χέντσοζ, «άντεξε» στη διακοπή, παρά το αρνητικό σερί, όμως η υπομονή του ιδιόρρυθμου προέδρου Κονσταντίν στερεύει… Καλή προϊστορία στην έδρα της Λουκέρνης, πέρσι έφυγε με 2 «διπλά», ενώ έχει ηττηθεί μόνο 1 φορά στις 7 τελευταίες επισκέψεις της (2-4-1). Μαζεύτηκαν προβλήματα, καθώς τιμωρημένοι είναι οι δύο αμυντικοί μέσοι Ζοκ Αμπέπ (9/0) και Τομά (9/1), ενώ τραυματίες οι Κουάσι (Μ, 9/0 – αρχηγός) και Κάσα (Ε, 6/0). Ελπίδες να προλάβει έχει ο Λουάν (Ε, 2/1).
Το σετ αποδόσεων είναι σαφώς επηρεασμένο από το αρνητικό σερί της Σιόν, η οποία όμως έχει θετική παράδοση στην έδρα της Λουκέρνης. Μας «φρενάρουν» οι σημαντικές απουσίες στη μεσαία γραμμή που έχει για να πάμε με το «διπλό», σε διαφορετική περίπτωση θα έμπαινε στο δελτίο ματς.

17:00 Servette FC – St. Gallen
Άξια της μοίρας της που δεν κέρδισε στην έδρα της Ξαμάξ, παραμένοντας χωρίς νίκη για 5η αγωνιστική. Έκανε ότι ήθελε στο 1ο ημίχρονο, φάνηκε πως θα κάνει… περίπατο με τα δύο γκολ που πέτυχε σε ένα τρίλεπτο (15’-18’). Συνέχισε σε υψηλά στάνταρ μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, θα μπορούσε να φτάσει το σκορ σε διαστάσεις θριάμβου. Δεν μπήκε ποτέ στο ματς στο 2ο μέρος, αποσυντονίστηκε από το γρήγορο γκολ (50’), κινδύνευσε σε αρκετές περιπτώσεις και δεν απέφυγε την ισοφάριση στο 78’, με πέναλτι που αμφισβητήθηκε έντονα, ενώ στο τέλος απειλήθηκε ακόμα και με ήττα. Οφείλει να εκμεταλλευτεί καλύτερα την έδρα της (1-3-1) για να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη. Εξέτισε και επιστρέφει ο Κεσπέντες (Μ, 9/0), αμφίβολος δίνεται ο σημαντικός χαφ Κονέ (7/0), ενώ τιμωρημένος παραμένει ο Στεβάνοβιτς (ΜΕ, 9/2). Εκτός δράσης παραμένουν οι Μπουσέ (Α, 5/0), Κογνάτ (Μ, 6/0) και Λανγκ (Ε, 6/0 πέρυσι).
Πιστοποίησε την καλή περίοδο που διέρχεται στην εμφάνιση κόντρα στην πρωτοπόρο Βασιλεία, με την οποία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα. Γλυκόπικρη γεύση της άφησε το τελικό αποτέλεσμα, καθώς ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, χάνοντας, μάλιστα 4 πολύ καλές ευκαιρίες (τρεις στο 1ο ημίχρονο και μία στην επανάληψη) για να προηγηθεί, αλλά στο φινάλε γλίτωσε την ήττα σε ανεπανάληπτο τετ α τετ της αντιπάλου. Διέκοψε το νικηφόρο σερί τεσσάρων αγώνων, όμως επέκτεινε το αήττητο στα 5 ματς, τα 4 εκ των οποίων συνοδεύτηκαν από Over. Απόλυτα πετυχημένη πορεία μέχρι στιγμής, επιβραβεύτηκε ο κόουτς Ζάιντλερ με πρόωρη ανανέωση συμβολαίου μέχρι το 2022. Αποθεραπεύτηκε στη διακοπή και είναι διαθέσιμος ο μεσοεπιθετικός Μπακαγιόκο (3/0), αντίθετα συμπλήρωσε κάρτες και είναι τιμωρημένος ο βασικός φορ Γκιλεμενό (9/1). Εκτός παραμένουν οι μακροχρόνιοι απόντες Λούνιγκερ (Α, 20/0 πέρυσι) και Νουχού (Α, 13/1 πέρυσι).
Ασταθής παρουσιάζεται η Σερβέτ, σε αντίθεση με τη Σεν Γκάλεν που εντυπωσιάζει. Πριν τη διακοπή θα πηγαίναμε κατευθείαν στο ξερό «διπλό», βασιζόμενοι στη φόρμα των ομάδων, όμως τώρα θα χρειαστούμε την κάλυψη της ισοπαλίας, είτε με το «Χ2», είτε με το «2 DNB».