Switzerland Super League

17:00 BSC Young Boys – FC Thun
Πήρε την πρωτοπορία στον όμιλό της στο Γιουρόπα μετά τη νίκη που σημείωσε την Πέμπτη κόντρα στη Φέγενορντ. Εκμεταλλεύτηκε δύο δώρα της ολλανδικής ομάδας, 2-0 στο 28’ με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι. Ο κίπερ Βον Μπάλμος απέτρεψε τη μείωση του σκορ σε δύο περιπτώσεις, στο φινάλε είχε ευκαιρίες να πετύχει και τρίτο τέρμα. Η ποιότητά της ήταν αρκετή για να «καθαρίσει» τη Ξαμάξ την προηγούμενη εβδομάδα. Έδωσε αρκετά δικαιώματα στο ξεκίνημα του ματς, αλλά δεν τα εκμεταλλεύτηκε η αντίπαλος, αντίθετα η ίδια ήταν πολύ αποτελεσματική, στο 39’ το 1-0, μέχρι το 52’ είχε φτάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0, σε ένα δίλεπτο στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα γκολ. Την Τετάρτη υποδέχεται τη Ζυρίχη για τους «16» του Κυπέλλου. Χτύπησε ο αρχηγός Λούστενμπεργκερ (Μ, 11/0) και δεν θα παρθεί ρίσκο με τη συμμετοχή του, εκτός οι Καμαρά (Α), Σιέρο (Μ, 7/0), Σουλεϊμάνι (Μ, 1/0), Περέιρα (Μ 3/0) και Οαρό (Ε, 5/1).
Ζόρισε για ένα ημίχρονο την πρωτοπόρο Βασιλεία, όμως στην επανάληψη υποτάχθηκε στην ανωτερότητά της. Απέφυγε τρεις φορές μέχρι το 7′ το γκολ, όμως στη συνέχεια είχε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά τη σταμάτησε ο αντίπαλος κίπερ. Άτυχη στο 1-0 (50′), η μπάλα κόντραρε μετά από εκτέλεση φάουλ και κατέληξε στα δίχτυα, ενώ η μοίρα έπαιξε περίεργο παιχνίδι στον φορ Ραπ, ο οποίος από… ωραίος (έκανε το 1-1 στο 67′) έγινε… μοιραίος (πέτυχε αυτογκόλ στο 72′). Νέο λάθος της άμυνας στο 78′, το 3-1 ήταν η «ταφόπλακα». Υπό πίεση ο κόουτς Σνάιντερ, βέβαια δεν κρίνεται το μέλλον του από το αποτέλεσμα του σημερινού ματς. Την Τετάρτη φιλοξενείται από τη Βιντερτούρ για τους «16» του Κυπέλλου. Μακροχρόνιες οι απουσίες της, λείπουν οι Μπάιγκλερ (Α, 3/0) και Χέντιγκερ (Μ – αρχηγός, 19/2 πέρυσι).
Η Γιουνγκ Μπόις την «πάτησε» στο πρώτο γύρο με την Τουν (1-1), θα είναι περισσότερο προσεχτική σήμερα. Προσπερνάμε φυσικά το «1 και τίποτα» που δίνει η νίκη της και στρεφόμαστε στα πολλά τέρματα, που έχουν παράδοση στις συναντήσεις τους (6 σερί Over 3,5).

17:00 FC Lugano – St. Gallen
Δεν απέφυγε την ήττα στη Σουηδία από τη Μάλμε την Πέμπτη για το Γιουρόπα και παρέμεινε στον πάτο του ομίλου της με μόλις 1 βαθμό. Πλήρωσε τραγικά λάθη της άμυνας, βρέθηκε να χάνει με 2-0, χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα. Ο μπακ Όμπεξερ υπέπεσε σε χαζό πέναλτι στο 13’ (1-0) και ο στόπερ Νταπρελά ευθύνεται για το 2-0 στο 32’. Μείωσε στο ξεκίνημα της επανάληψης (50’) και τρία λεπτά αργότερα είχε δοκάρι για να ισοφαρίσει. Ανούσια η υπεροχή της έως το φινάλε, δεν άλλαξε κάτι. Επιστροφή στο πρωτάθλημα, όπου προέρχεται από «λευκή» ισοπαλία με τη Ζυρίχη. Όλα τα λεφτά το τελευταίο 20λεπτο του ματς, όταν οι δύο προπονητές έκαναν πολύ επιθετικές τις ενδεκάδες, αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη, έφτασε πιο κοντά, αλλά τη σταμάτησε το δοκάρι στο 79’. Έχει αποκλειστεί στο Κύπελλο, δεν έχει ματς μεσοβδόμαδα. Αμφίβολοι οι Λαβανσί (Α, 10/0), Βέτσεϊ (Μ, 8/3) και Νταλμόντε (Ε, 6/1), σταθερά εκτός οι Σουλμόνι (Α, 1/0), Τσόβιλο (Μ, 1/0), Κρινγκόι (Μ, 1/0).
Έφυγε με το διπλό από την έδρα της Σερβέτ, σταθεροποιήθηκε στην 3η θέση, αυξάνοντας μάλιστα τη διαφορά από την 4η Σιόν. Προηγήθηκε 2-0 στο 47’ κι όλα έδειχναν ότι θα έκανε… περίπατο, όμως κόντεψε να γκρεμίσει ότι έχτισε, καθώς μετά τη μείωση του σκορ στο 59’ το ματς έγινε «ροντέο» με τις δύο ομάδες να χάνουν εναλλάξ ευκαιρίες και την ίδια να στέκεται τυχερή στο φινάλε, έχοντας σύμμαχο το δοκάρι. Από ωραίος παραλίγο… μοιραίος ο σκόρερ και των δύο τερμάτων, Ντεμίροβιτς, καθώς έχασε 3 (!) τετ α τετ για να «κλειδώσει» τη νίκη. Παραμένει αήττητη για 6 αγωνιστικές, ξεκίνησε το σερί της με νίκη επί της σημερινής αντιπάλου. Έχει αποκλειστεί στο Κύπελλο, δεν έχει μεσοβδόμαδο ματς. Εξέτισε τιμωρία και είναι διαθέσιμος ο φορ Γκιλεμενό (9/1), όμως συμπλήρωσε κάρτες και θα λείψει ο βασικός στόπερ Λετάρ (11/0). Έχασε προπονήσεις και είναι αμφίβολος ο χαφ Γκέτλερ (11/2), εκτός παραμένουν οι Λούνιχερ (Α, 20/0 πέρυσι) και Νουχού (Α, 13/1 πέρυσι).
Η Λουγκάνο κουβαλάει έξτρα κούραση από το ματς της Πέμπτης, ενώ η φορμαρισμένη Σεν Γκάλεν είχε όλο τον χρόνο να προετοιμαστεί για το σημερινό ματς. Εξιτάρει το «διπλό» σε αποδόσεις καθαρού αουτσάιντερ, παρ’ ότι το έχουν μαζέψει οι μπουκ (άνοιξε στο 3,30 και βρίσκεται γύρω στο 3,00), θα το πάρουμε με την κάλυψη του DNB.

17:00 FC Zürich – FC Basel
Απέσπασε «λευκή» ισοπαλία στην έδρα της Λουγκάνο, σε ένα «ανοιχτό» ματς, που όμως κινδύνευσε να χάσει λίγο πριν το φινάλε. Προσπάθησε να απειλήσει από τα πλάγια στο 1ο ημίχρονο, όμως δεν βρήκε πολλούς χώρους και περιορίστηκε σε μακρινά σουτ. «Ροντέο» το παιχνίδι στο τελευταίο εικοσάλεπτο, οι δύο προπονητές τα έπαιξαν όλα για όλα με τις αλλαγές που έκαναν, έφτασε κοντά στο γκολ σε κοντινή προβολή του Σοχμ, την οποία απέκρουσε δύσκολα ο αντίπαλος κίπερ, τη γλίτωσε το δοκάρι λίγα λεπτά αργότερα από την παραβίαση της εστίας της. Ακολουθεί πρόγραμμα… βουνό, καθώς την Τετάρτη πάει στην έδρα της Γιουνγκ Μπόις για το Κύπελλο και μετά ξανά εκτός με την Τουν για το πρωτάθλημα. Νέα απώλεια ο νεαρός μέσος Αλιού (2/0), συνεχίζουν εκτός δράσης οι Καραμπάντζε (Α, 8/0) και Χ. Κριέζου (Μ).
«Αν έχεις τύχη διάβαινε», λέει η μια σοφή παροιμία, ταιριάζει «γάντι» στην περίπτωσή της. Πήγε την Πέμπτη να παίξει το δυσκολότερο ματς του ομίλου στο Γιουρόπα, στην έδρα της Χετάφε, αναγκάστηκε να αγωνιστεί χωρίς τον βασικό κίπερ (τραυματίστηκε στην τελευταία προπόνηση) και ο αντικαταστάτης του, Νίκολιτς «κατέβασε τα ρολά» δίνοντάς της πολύτιμη νίκη. Είχε προηγηθεί στο 18’, στη μοναδική αξιόλογη στιγμή της κι ενώ αγωνίστηκε με αριθμητικό μειονέκτημα από το 73’. Ούτε που σκέφτεται για στραβοπάτημα στο πρωτάθλημα, η απόστασή της από τη Γιουνγκ Μπόις έχει μειωθεί στον πόντο μετά τις δύο ισοπαλίες που έφερε στις 3 τελευταίες αγωνιστικές. Ακολουθεί εκτός έδρας ματς με την ερασιτεχνική Σιαντ Λωζάνη για το Κύπελλο. Πιθανόν να κάνει κάποιο φρεσκάρισμα ο τεχνικός Κόλερ, οι παίκτες ήταν εξουθενωμένοι μετά το ματς στην Ισπανία. Λογικά χάνει δεύτερο σερί ο επιθετικός Οκαφόρ (10/0), δύσκολα ο Όμλιν (Τ, 11 συμμ.), εκτός οι Ραμίρες (Μ, 1/0), Κουζμάνοβιτς (Μ, 3/0), Φαν Βολφσβίνκελ (Ε, 3/0).
Παγίδα αποτελεί το σημερινό ματς για τη Βασιλεία. Υπάρχει μεγάλη κούραση από το εκτός έδρας ευρωπαϊκό ματς της Πέμπτης, πιθανότατα θα γίνουν κάποιες αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα και ίσως αυτές να μην… βγουν. Αποφεύγουμε το «2», θα στρεφόμασταν στο G/G, αλλά η απόδοσή του δεν αποτελεί και ευκαιρία…