Switzerland Super League

20:00 FC Thun – FC Zürich
Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι με τίποτα, μεσοβδόμαδα γνώρισε την ήττα από τη Βιντερτούρ, που αγωνίζεται στη Β΄ κατηγορία και αποκλείστηκε στο Κύπελλο. Δεν έδειξε σε κανένα σημείο του ματς πως είναι η ομάδα που αγωνίζεται σε υψηλότερη κατηγορία, δέχθηκε το γκολ στο 36’, δεν μπόρεσε να αντιδράσει καθόλου. Στο πρωτάθλημα ηττήθηκε από τη Γιουνγκ Μπόις με 4-2, αποτέλεσμα εντός προγράμματος. Μόλις δύο λεπτά άντεξε το προβάδισμά της, στο 26’ το 1-1, στο 43’ δέχθηκε δεύτερο, ακολούθησαν ακόμα δύο γκολ στην επανάληψη, έκανε πιο γλυκιά την ήττα με το 4-2 στο 86’. Δεν τίθεται θέμα αμφισβήτησης για τον προπονητή Μαρκ Σνάιντερ, ο τεχνικός διευθυντής τον στήριξε δημόσια χαρακτηρίζοντας τη δουλειά του θαυμάσια. Συμπλήρωσε κάρτες όλη η βασική τριάδα της μεσαίας γραμμής, Καστρομάν (Μ, 11/0), Φάτκιτς (Μ, 10/0) και Στίλχαρτ (Μ, 12/1), μακροχρόνιες οι απουσίες των Μπάιγκλερ (Α, 3/0) και Χέντιγκερ (Μ – αρχηγός,19/2 πέρυσι, έχει κοστίσει πολύ η απουσία του).
Προσγειώθηκε ανώμαλα στο Κύπελλο, υπέστη από τη Γιουνγκ Μπόις τρίτη συντριβή με 4-0 φέτος και αποκλείστηκε. Η απόδοσή της στο πρώτο ημίχρονο δεν προμήνυε κάτι τέτοιο, παρ’ ότι δέχθηκε γκολ μόλις στο 7’, είχε πολλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, τη «γονάτισε» το 2-0 στο 45’. Τυπική διαδικασία η επανάληψη, είχε «αδειάσει» ψυχολογικά και δέχθηκε ακόμα δύο γκολ. Αντιστροφή του κλίματος, είχε προηγηθεί ο θρίαμβος επί της Βασιλείας, στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση. Και σε αυτό το ματς δέχθηκε νωρίς γκολ (15’), όμως ανέτρεψε το σκορ μέχρι το 33’, ενώ είχε απάντηση στο 2-2 της Βασιλείας, σημειώνοντας τρίτο τέρμα στο 61’ και έχασε τρία τετ α τετ για να φτάσει σε τέταρτο γκολ. «Τέλος» ο μπόντιμπιλντερ γυμναστής, θεωρήθηκε υπεύθυνος για τη μέτρια φυσική κατάσταση των παικτών. Επιστρέφει στον πάγκο ο κόουτς Μανίν, που ήταν τιμωρημένος στο Κύπελλο, συμπλήρωσε κάρτες ο Νάθαν (Α, 9/0). Εκτός παραμένουν οι Μ. Κριέζου (Α, 8/0), Καραμπάτζε (Α, 8/0), Χ. Κριέζου (Μ), Αλιού (Μ, 2/0) και Μαχί (Ε, 10/2).
Με έκπληξη είδαμε να δίνεται φαβορί από τους μπουκ η παραπαίουσα και ουραγός Τουν κόντρα στη Ζυρίχη, η οποία έφυγε αήττητη την τελευταία διετία από το σημερινό γήπεδο (2-2-0). Η απουσία όλων των μέσων της γηπεδούχου ενισχύει τη σκέψη μας να ποντάρουμε στο «διπλό», σηκώνει και κάλυψη η απόδοσή του.

20:00 St. Gallen – FC Sion
Είναι ασταμάτητη, πέρασε με… φόρα από την έδρα της Ευρωπαίας Λουγκάνο, κερδίζοντας με 3-1. Καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, αφού σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες, ήταν πιο αποτελεσματική προς το τέλος και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0. Δέχθηκε τη μείωση του σκορ στο 51’, όμως ήταν κίνδυνος-θάνατος στις αντεπιθέσεις και «κλείδωσε» τη νίκη στο 89’ (3-1) κι ενώ έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα από το προηγούμενο λεπτό. Αήττητη για 7 αγωνιστικές (6-1-0), τελευταία φορά που έτρεξε ανάλογο σερί ήταν τη σεζόν 1999-2000. «Ο φόβος είναι πολύ κακός σύμβουλος, στη ζωή όλα συμβαίνουν κάποια στιγμή», απάντησε ο κόουτς Ζάιντλερ αν φοβάται για τη διακοπή του σερί. Επιστρέφει από τιμωρία ο βασικός στόπερ Λετάρ (11/0), γλίτωσε τα χειρότερα και πιθανόν να προλάβει ο καλός φορ Ιτέν (9/1), εκτός παραμένουν οι Λούνιχερ (Α, 20/0 πέρυσι) και Νουχού (Α, 13/1 πέρυσι).
Έσπασε το… ρόδι μεσοβδόμαδα, επικράτησε της Λινθ (αγωνίζεται στην 4η κατηγορία) με 2-0 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Δεν… έλαμψε, έκανε τα… τυπικά και πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με σκόρερ τον Κασάμι (11’, 96’). «Φιλί ζωής» για τον τεχνικό Χέντσοζ, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-1 με τη Σερβέτ, που την άφησε για 5η διαδοχική αγωνιστική χωρίς νίκη (0-1-4) και έκανε τον πρόεδρο Κονσταντίν να απαντήσει σε ερώτηση σχετικά με το μέλλον του προπονητή: «Πρέπει να σκεφτώ σοβαρά…». Στο αγωνιστικό κομμάτι, όλα κρίθηκαν σε ένα εξάλεπτο, δέχθηκε πρώτη γκολ στο 34’, ισοφάρισε στο 40’ με πέναλτι. Ανήμπορη να απειλήσει σοβαρά, η αντίπαλος προσπάθησε με μακρινά σουτ να βρει το νικητήριο γκολ. Πιθανόν να επιστρέψει μετά από δύο ματς ο αρχηγός Κουάσι (Μ, 9/0), εκτός ο βασικός κίπερ Φίνκετσερ (9 συμμ.) και ο Κάσα (Ε, 6/0).
Ο «άσος» έχει πάρει την… κατηφόρα, τον βρίσκουμε στο 1,80 στην καλύτερη. Δεν διαφωνούμε πως η Σεν Γκάλεν είναι το φαβορί, αλλά όταν ποντάραμε και δικαιωθήκαμε στις νίκες της (στο DNB μάλιστα) τις δύο τελευταίες αγωνιστικές σε απόδοση 2,15 και πάνω, τότε μας αφήνει αδιάφορους η τωρινή.