Switzerland Super League

17:00 FC Basel – Neuchâtel Xamax
Δεν διάγει την καλύτερη περίοδο, το πιστοποίησε στα δύο τελευταία της παιχνίδια. Στο πιο πρόσφατο, ζορίστηκε να αποκλείσει την Ουσχί (Β’ κατηγορία) στο Κύπελλο, παρ’ ότι έπαιξε με φουλ βασικούς. Κινδύνευσε με ντροπιαστικό αποκλεισμό, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 63’, «έβγαλαν τα κάστανα από τη φωτιά» ο Φράι (1-1 στο 75’) και ο Οκαφόρ (2-1 στο 92’). Είχε προηγηθεί η ήττα από τη Ζυρίχη στο πρωτάθλημα, που την έριξε από την κορυφή της βαθμολογίας. Προβληματική εμφάνιση, παρ’ ότι προηγήθηκε στο 15’ και ισοφάρισε σε 2-2 στο 48’, ήταν… κομπάρσος στο ματς, δέχθηκε το 3-2 στο 61’ και γλίτωσε σε 3 τετ α τετ από συντριβή. Εμφανή τα σημάδια κούρασης, ακολουθεί εντός έδρας ματς με τη Χετάφε στο Γιουρόπα. Αμφίβολος ο βασικός κίπερ Όμλιν (11 συμμ.), εκτός οι Ραμίρες (Μ, 1/0), Κουζμάνοβιτς (Μ, 3/0) και Φαν Βολφσβίνκελ (Ε, 3/0).
Την Πέμπτη γνώρισε ντροπιαστική ήττα με 6-0 από τη Λωζάνη (αγωνίζεται στη Β’ κατηγορία) και αποκλείστηκε στο Κύπελλο. Η άμυνά της θύμισε ελβετικό… τυρί στο πρώτο ημίχρονο, πήγε στην ανάπαυλα με 4 γκολ στην πλάτη. Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με τον τεχνικό Μανίν να κάνει 3 μαζεμένες αλλαγές, αλλά δεν βελτιώθηκε η κατάσταση και δέχθηκε ακόμα δύο γκολ μέχρι το 70’, με την αντίπαλο να αφήνει το πόδι από το… γκάζι στη συνέχεια. Κι όμως πήγε με ανεβασμένη ψυχολογία, καθώς προερχόταν από πολύ καλή εμφάνιση και νίκη με 2-0 επί της Λουκέρνης στο πρωτάθλημα, που την έβγαλε από τη θέση των μπαράζ παραμονής. Όλα τα λεφτά το ματς της επόμενης αγωνιστικής, που φιλοξενεί την ουραγό Τουν. Εξέτισε ο Ντούντιν και είναι διαθέσιμος (Μ, 10/0), αμφίβολος είναι ο βασικός φορ Καρλέν (10/6), εκτός οι Ντούριτς (Α, 8/0) και Ντιγκούρ (Μ).
Η Βασιλεία αναμένεται να αντιδράσει μετά την ήττα που την έριξε στην κορυφή, άλλωστε δεν τίθεται θέμα σύγκρισης ανάμεσα στις δύο ομάδες. Πιθανόν να «καθαρίσει» από νωρίς, μόνο από ημίχρονο αξίζει η απόδοση του «άσου».

17:00 FC Luzern – FC Lugano
Ζορίστηκε, αλλά κατάφερε να περάσει το εμπόδιο της Γκρασχόπερς (αγωνίζεται στη Β’ κατηγορία) και να προκριθεί στα προημιτελικά του Κυπέλλου. Η έντονη βροχή δυσκόλεψε τις προσπάθειες και των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες να είναι ελάχιστες, με την ίδια να αποδεικνύεται πιο ικανή και να σκοράρει στο 83’ με τον Ελέκε. Προερχόταν από κακή εμφάνιση στο πρωτάθλημα και ήττα 2-0 στην έδρα της Ξαμάξ. Πίσω στο σκορ από το 11’, στο επόμενο λεπτό τη γλίτωσε το δοκάρι και χρειάστηκε ο κίπερ Μίλερ να επέμβει αρκετές φορές για να μείνει «ζωντανή» στο ματς μέχρι το 80’ που δέχθηκε δεύτερο γκολ. Φάνηκε επηρεασμένη από τις διοικητικές εξελίξεις (την προηγούμενη εβδομάδα παραιτήθηκαν 4 μέλη της διοίκησης), ο πρόεδρος πήγε στην προπόνηση για να ενημερώσει του παίκτες τι συμβαίνει. Χωρίς νέα προβλήματα, εκτός οι τραυματίες Σβέγκλερ (Α, 6/0), Άρνολντ (Μ, 6/0), Εντένγκε (ΜΕ, 6/0), Σουλτζ (Μ, 10/0) και Μπάινους (Ε, 1/0).
Η ήττα με κάτω τα… χέρια από τη Σεν Γκάλεν, που την έριξε στη θέση των μπαράζ παραμονής, έφερε εξελίξεις: Ο κόουτς Σελεστίνι έγινε ο πρώτος που απολύεται φέτος στο ελβετικό πρωτάθλημα, αντικαταστάτης του ο Μαουρίτσιο Γιακομπάτσι, που θα προσπαθήσει να τη φέρει στον ίσιο δρόμο. Στο αγωνιστικό κομμάτι, έγινε… έρμαιο της αντιπάλου της στο πρώτο ημίχρονο, την κολακεύει το 2-0 εις βάρος της που πήγε στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη μείωσε το σκορ στο 51’, όμως αντί να πάρει ώθηση, κινδύνευσε πολλάκις σε αντεπιθέσεις, έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 88’ και το επόμενο λεπτό δέχθηκε τρίτο γκολ. «Καίγεται» για βαθμούς, ενώ ακολουθεί «διαβολοβδομάδα», καθώς την Πέμπτη φιλοξενεί τη Μάλμε στο Γιουρόπα και την επόμενη αγωνιστική παίζει στην έδρα της Βασιλείας. Με δύο αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο πολύτιμος εξτρέμ Μποτάνι (8/0), αμφίβολοι οι σημαντικοί χαφ Βέτσεϊ (8/3) και Σαμπατίνι (12/0), σταθερά εκτός οι Σουλμόνι (Α, 1/0), Τσόβιλο (Μ, 1/0), Κρονγκόι (Μ, 1/0).
Η αλλαγή προπονητή στη Λουγκάνο πιθανόν να λειτουργήσει ευεργετικά και η υψηλή απόδοση του «διπλού» μας επιτρέπει να κάνουμε παιχνίδι. Θα πάμε πιο συντηρητικά και στηριζόμενη στην έφεσή της στα Over, θα επιλέξουμε το combo του «Χ2» με το Over 1,5.

17:00 Servette FC – BSC Young Boys
Απέσπασε 1-1 στην έδρα της Σιόν και παρέμεινε για έβδομη αγωνιστική χωρίς νίκη. Τα πάντα κρίθηκαν σε 6 λεπτά, με τον Σχαλκ να τη βάζει μπροστά στο σκορ στο 34’ και να δέχεται την ισοφάριση στο 40’. Στην επανάληψη προσπάθησε για το νικητήριο γκολ, κυρίως με μακρινά σουτ, όμως δεν βρήκε στόχο. Έναν πρωτότυπο τρόπο βρήκε η διοίκηση για να προσελκύσει θεατές στο σημερινό ματς. Ανέβασε μια φωτογραφία μιας «ημίγυμνης» γυναίκας να ανεβαίνει τις εξέδρες του γηπέδου, κάτι που προκάλεσε αντιδράσεις και αναγκάστηκε να ζητήσει δημόσια συγνώμη. Με δύο αγωνιστικές τιμωρήθηκε ο Σχαλκ (Ε, 11/3), λόγω απρεπούς χειρονομία μετά το γκολ κόντρα στη Σιόν, τραυματίστηκε και θα λείψει ο χαφ Ιμερί (10/0), εκτός παραμένει ο σημαντικός μέσος Κονέ (7/0). Σταθερά στα πιτς οι Μπουσέ (Α, 5/0) και Λανγκ (Ε, 6/0 πέρυσι).
Αντιμετώπισε με σοβαρότητα το ματς Κυπέλλου με τη Ζυρίχη και τη φιλοδώρησε με δεύτερη τεσσάρα τον ίδιο μήνα (η προηγούμενη στις 6/10 για το πρωτάθλημα) και τρίτη συνολικά φέτος. Παρατάχθηκε με βασικούς και προηγήθηκε στο 7’ με τον Ενγκαμαλέου, χάρη στον κίπερ Φον Μπάλμος και τις επεμβάσεις του δεν ισοφαρίστηκε, ενώ απέκτησε αέρα δύο τερμάτων δευτερόλεπτα πριν λήξει το πρώτο ημίχρονο. Άψογη διαχείριση στην επανάληψη, όπου πέτυχε άλλα δύο τέρματα. Αυτή ήταν η έβδομη διαδοχική νίκη σε όλες τις διοργανώσεις, είχε προηγηθεί το άνετο 4-2 επί της Τουν για το πρωτάθλημα. Τη… νευρίασε το γκολ που δέχθηκε στο 24’, απάντησε με 4 γκολ μέχρι το 69’, δεν επηρέασε η μείωση του σκορ στο 86’. Ακολουθεί κρίσιμο ματς με τη Φέγενορντ (εκτός) στο Γιουρόπα. Συμπλήρωσε κάρτες ο μπακ Γκαρσία (12/1), παραμένουν οι απουσίες των Λούστενμπεργκερ (Μ, 11/0 – αρχηγός), Σιέρο (Μ, 7/0), Σουλεϊμάνι (Μ, 1/0), Περέιρα (Μ, 3/0) και Οαρό (Ε,5/1).
Δεν θα μπορούσε να δίνει παραπάνω το «διπλό» από 1,65. Η Γιουνγκ Μπόις πετάει «φωτιές» τον τελευταίο καιρό, ενώ «πάτησε» στην κορυφή και δεν έχει σκοπό να κατέβει από εκεί. Το πιο πιθανό είναι, μάλιστα, να «καθαρίσει» από νωρίς και να κάνει συντήρηση ενόψει Γιουρόπα