Switzerland Super League

20:00 BSC Young Boys – FC Luzern
Αγνώριστη στο ντέρμπι με τη Βασιλεία, γνώρισε τη δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα, στο τέλος μάλιστα το σκορ θα μπορούσε να πάρει τεράστιες διαστάσεις. Μπήκε υπνωτισμένη στο ματς, στο 13’ έχανε με 2-0, με το κέντρο της άμυνά της να εκτίθεται και τις δύο φορές. Κομβικό αποδείχθηκε τόσο το τετ α τετ που έχασε ο Ενσαμέ στο 18’ για να τη ξαναβάλει στο ματς, όσο και το 3-0 στο 48’. Παραμένει στην κορυφή, όμως νιώθει πλέον την «ανάσα» της Βασιλείας, αλλά και της Σεν Γκάλεν, καθώς απέχει 1 και 2 βαθμούς, αντίστοιχα. Την Πέμπτη παίζει «τελικό» στη Σκωτία κόντρα στη Ρέιντζερς όσον αφορά την πρόκριση στους «32» του Γιουρόπα. Δεν έχει νέα προβλήματα, εκτός παραμένουν οι μέσοι Λουστεμπέργκερ (12/0), Σιέρο (7/0), Γκαουντίνο (11/3), Σουλεϊμάνι (1/0) και Περέιρα (3/0).
Είχε την παράδοση με το μέρος της, αλλά ούτε αυτή δεν μπόρεσε να σταματήσει την ξέφρενη πορεία της Σεν Γκάλεν. Ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να κερδίζουν και να ευστοχούν από ένα πέναλτι. Δέχθηκε το 2-1 στο 67’, είχε δοκάρι στο 74’ και στη συνέχεια πληγώθηκε σε δύο αντεπιθέσεις με ισάριθμα γκολ. Στα… σχοινιά βρίσκεται ο τεχνικός Τόμας Χίμπερλι μετά την 5η σερί ήττα, όμως έχει ξεκαθαριστεί πως δεν θα γίνει καμία αλλαγή πριν τη χειμερινή διακοπή. Παραμένει τιμωρημένος ο πολύ σημαντικός φορ Ελέκε (15/2), συμπλήρωσαν κάρτες ο αριστερός μπακ-χαφ Σίντλερ (16/0) και ο χαφ Βόκα (15/0), σταθερά στα πιτς οι τραυματίες Κακαμπάτζε (Α, 13/0), Σβέγκλερ (Α, 6/0), Σουλτζ (Μ, 10/0), Άρνολντ (Μ, 6/0), Εντένγκε (ΜΕ, 6/0) και Μπάινους (Ε, 1/0).
Η Γιουνγκ Μπόις δεν θα μπορούσε να βρει ιδανικότερο αντίπαλο για να επιστρέψει στις νίκες από την εδώ και καιρό ντεφορμέ και πληγωμένη από απουσίες, Λουκέρνη. Πιθανόν, μάλιστα, να ξεσπάσει επάνω της, κρατάμε το Over 3,5.

20:00 Neuchâtel Xamax – FC Lugano
Βυθισμένη σε κρίση, υπέστη από τη Ζυρίχη την τρίτη διαδοχική ήττα, χωρίς να είναι χειρότερη. Χάθηκαν εκατέρωθεν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ, αλλά τελικά το δέχθηκε στο 65’ έπειτα από τραγικό λάθος του τερματοφύλακά της. Χωρίς ψυχολογία στη συνέχεια, κινδύνευσε με δεύτερο σε τρεις περιπτώσεις. Παραμένει στη θέση των πλέι άουτ, τουλάχιστον είναι στο «+3» από την τελευταία Τουν. Εξέτισε και επιστρέφει ο στόπερ Τζεμαϊλί (9/1), τραυματίστηκε στο προηγούμενο και θα λείψει ο χαφ Κορμπάζ (14/0), ελπίδες να γυρίσει έχει ο βασικός γκολκίπερ Βάλχερτ (13 συμμ.), πάγια εκτός ο χαφ Ντιγκούρ.
Έφτασε στη 16η αγωνιστική για να πανηγυρίσει την πρώτη εντός έδρας νίκη και για να το πετύχει χρειάστηκε να έχει σύμμαχο την τύχη κόντρα στην αξιόμαχη Σερβέτ. «Όλα τα λεφτά» το δεύτερο ημίχρονο, άνοιξε το σκορ στο 48’ με τον Καρλίνιος, ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι στο 62’, αλλά στη συνέχεια το ματς ήταν επιθετικός μονόλογος της Σερβέτ, η οποία είχε δύο δοκάρια και πολλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Φανερά βελτιωμένη μετά την έλευση του τεχνικού Γιακομπάτσι, «μετράει» 3 νίκες σε 4 αγωνιστικές και πλέον κάνει όνειρα για είσοδο στην πεντάδα. Την Πέμπτη φιλοξενείται από την Ντιναμό στο Κίεβο, σε «αδιάφορο» γι’ αυτήν βαθμολογικά παιχνίδι για το Γιουρόπα Λιγκ. Επιστρέφει από τιμωρία ο Κουστόδιο (Μ, 14/0), όμως συμπλήρωσαν κάρτες οι Μποτάνι (ΜΕ, 10/1) και Καρλίνιος (Ε, 13/2). Αμφίβολος ο Ροντρίγκες (Μ, 7/1), εκτός οι Σαμπατίνι (Μ, 13/0 – αρχηγός), Σουλμόνι (Α, 1/0) και Γκερντ (Ε, 12/0).
Το καλοπληρωμένο «διπλό» θα έμπαινε για τα καλά στο παιχνίδι μας, αν δεν έλειπαν οι σημαντικοί Μποτάνι, Καρλίνιος από τη Λουγκάνο. Όχι πως και πάλι δεν μπορεί να φύγει νικηφόρα από την έδρα της ντεφορμέ Ξαμάξ, όμως δεν χρειάζεται να πληρώσουμε για να το μάθουμε.