Turkey Süper Lig

15:00 Kasımpaşa SK – Antalyaspor
Δύσκολο έργο είχε την προηγούμενη Παρασκευή η Κασίμπασα, φιλοξενήθηκε από τη Γαλατά για να γνωρίσει την ήττα με 1-0, αποτέλεσμα που γενικά την κολακεύει σε σχέση με τη συνολική εικόνα του αγώνα. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ξεκίνησαν καλά, γρήγορα όμως δέχτηκαν πίεση και φάσεις και μοιραία στο 38’ ήρθε το γκολ. Παρόμοια η εικόνα και στην επανάληψη, με τη Γαλατά να έχει τις περισσότερες και καλύτερες ευκαιρίες και την Κασίμπασα ένα σωστά ακυρωθέν τέρμα. «Σήμερα μεσοεπιθετικά ήμασταν κακοί και όταν δεν απειλείς, δεν μπορείς να κερδίσεις βαθμούς. Χρειαζόμαστε επειγόντως μία νίκη», σχολίασε προβληματισμένος ο κόουτς Οζντές. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα της Πόλης δοκιμάζεται στην έδρα της νεοφώτιστης Ντενιζλίσπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Τρεις διαδοχικές ήττες για τους «Απάτσι», που παραμένουν μόλις με έναν βαθμό μετά από 4 αγωνιστικές, έχοντας σκοράρει και μόλις 2 τέρματα. Αυτή είναι και η μεγάλη τους αδυναμία σε σχέση με πέρσι. Στηρίζονται στην έδρα τους παραδοσιακά για να πάρουν βαθμούς. Στα αγωνιστικά, πάντα εκτός ο χαφ Παβέλκα και εξαιρετικά αμφίβολοι ο εξτρέμ Ερντογάν (3/0) και ο φορ Κοϊτά (2/0), αμφότεροι εκ των βασικών.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Οζτούρκ – Ποπόφ, Μπεν Γιούσεφ, Σάρι, Χαφέζ – Κάρα, Κουαρέσμα, Καλίλι, Χαϊραντίνοβιτς, Ντέπε – Τιάμ.
Την προηγούμενη αγωνιστική η Αντάλιασπορ υποδέχτηκε την Καϊσέρισπορ, με τις 2 ομάδες να συμβιβάζονται με την ισοπαλία και το 2-2, αποτέλεσμα που εν μέρει αδικεί τους πιο επικίνδυνους γηπεδούχους. Με γκολ στο 2’ το 1-0, για να έρθει με πέναλτι το 1-1 στο 44’. Νέο πέναλτι, για την Αντάλιασπορ αυτή τη φορά, έφερε προσωρινά το 2-1. Η Καϊσέρισπορ πίεσε και στο 74’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Οι τρεις καλές ευκαιρίες των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξαν το αποτέλεσμα με το κόουτς Μπουλέντ Κορκμάζ να δηλώνει: «Το αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που θέλαμε, ωστόσο παίζουμε καλά και είμαστε στο σωστό δρόμο». Ένταση στο τέλος του αγώνα ανάμεσα σε ποδοσφαιριστές και παράγοντες των 2 ομάδων. Ακολουθεί το εντός έδρας ματς με αντίπαλο την Μαλάτιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Τρίτο διαδοχικό παιχνίδι δίχως νίκη για τους «κόκκινους» της Αττάλειας που έχουν δεχτεί γκολ και στα 3 αυτά ματς. Ομάδα που έχει πρωταρχικό στόχο την παραμονή της με την αξία του ρόστερ της να είναι το 3ο μικρότερο της κατηγορίας. Στα αγωνιστικά, εκτός ο χρήσιμος εξτρέμ Σινίκ (2/0), ενώ με ενοχλήσεις παραμένουν εκτός από το ξεκίνημα ο κίπερ Τσακίρ, ο αμυντικός Ντουρσούν και ο μέσος Καβακλίντερε. Όλοι τους αναπληρωματικές επιλογές.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μποφίν – Σελούτσκα, Οζτούρκ, Άνγκελο, Σανγκαρέ – Ακιόλ, Τσαρλς, Αατίφ, Μουκέρου, Οζκάν – Μπλάνκο.
Ομάδες που έχουν παρόμοιους στόχους, όμως, όπως και πέρσι, έτσι και φέτος δείχνουν διαφορετικό πρόσωπο. Καλύτερο ξεκίνημα στη σεζόν για τους φιλοξενούμενους, που εκτός έδρας είναι πάντα πολύ επικίνδυνοι. Με προβλήματα σε όλους τους τομείς οι γηπεδούχοι, οφείλουν να εκμεταλλευτούν την έδρα του για να «ξεκολλήσουν» από τα χαμηλά. Over 2.5

17:30 Kayserispor – Denizlispor
Όπως και πέρσι, έτσι και φέτος, η Καϊσέρισπορ κατάφερε να πάρει την ισοπαλία στην έδρα της Αντάλιασπορ, αυτή τη φορά με 2-2. Αποτέλεσμα που αδικεί ελαφρώς τους πιο επικίνδυνους γηπεδούχους. Νωθρά ξεκίνησαν το ματς οι φιλοξενούμενοι για να δεχτούν το γκολ μόλις στο 2’, με την ισοφάριση να έρχεται στο 44’ με πέναλτι. Με πέναλτι ξανά πήραν «κεφάλι» στο σκορ οι γηπεδούχοι, με την Καϊσέρισπορ να βρίσκει ξανά την ισοφάριση από στημένο στο 74’. Στα τελευταία λεπτά δέχτηκε πίεση και 3-4 καλές φάσεις με το σκορ ωστόσο να διατηρείται μέχρι τέλους. Αψιμαχίες στο τέλος του αγώνα ανάμεσα σε παίχτες και παράγοντες των 2 ομάδων. Ανακουφισμένος αλλά και προβληματισμένος ο κόουτς Καραμάν τόνισε «Είμαστε μία ομάδα που τώρα ολοκληρώθηκε το ρόστερ της και χρειαζόμαστε ακόμα χρόνο». Ακολουθεί το εκτός έδρας ματς με την Κόνιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Παραμένει ακόμα δίχως νίκη στο πρωτάθλημα η Καϊσέρισπορ και με μόλις 2 βαθμούς βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Κακή αμυντικά, έχοντας δεχτεί γκολ σε όλα τα φετινά της, ενώ δημιουργεί με δυσκολία ευκαιρίες. Εξέτισαν ο στόπερ Αμπντενούρ (3/0), ο εξτρέμ Ενρίκε (3/1) και ο φορ Μπουλούτ (3/2), όλοι τους εκ των βασικών. Τραυματίες ο χαφ Σινάζ, ο στόπερ Σέλεμπι (1/0) και ο φορ Κράβετς.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Λουνγκ – Λόπες, Αμπντενούρ, Πουλέν, Σουμπασί – Τζα Τζετζέ, Μενσά, Ριένστρα, Μπουλούτ, Ενρίκε – Αντεμπαγιόρ.
Μέτρια εμφάνιση και πρώτη φετινή ήττα για τη νεοφώτιστη Ντενιζλίσπορ, με 1-0 την προηγούμενη εβδομάδα εντός έδρας από την Κόνιασπορ. Πολύ καλό το πρώτο ημίχρονο, με πολλές εκατέρωθεν σημαντικές ευκαιρίες, οι περισσότερες ωστόσο για τους φιλοξενούμενους. Η Κόνιασπορ κυριάρχησα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και δίκαια έφτασε στο γκολ στο 54’. Στη συνέχεια και ειδικά στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, απείλησαν όσο μπορούσαν αλλά το σκορ δεν άλλαξε. «Σήμερα δεχτήκαμε μία ανέλπιστη ήττα γιατί θεωρώ πως ήμασταν αρκετά καλοί και μας άξιζε κάτι από το ματς», σχολίασε απογοητευμένος ο κόουτς Ιλντίζ. Την Τετάρτη έχει αγώνα εκτός έδρας για το κύπελλο με αντίπαλο τη Χατσετέπε (Γ’ Κατηγορία), ενώ ακολουθεί το παιχνίδι πρωταθλήματος εντός έδρας με αντίπαλο την Κασίμπασα.
Αγωνιστικά Νέα:Παρά την ήττα, οι «μαυροπράσινοι» έχουν δείξει καλά στοιχεία έως τώρα τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Αυτό άλλωστε ήταν και το πρώτο γκολ που δέχτηκαν φέτος. Σε 4 αγωνιστικές μάλιστα μετρούν και τρία Χ στο ημίχρονο, ενώ έχουν επίσης 4 N/G&U2.5. Σημαντικό «όπλο» της ομάδας είναι ο 34χρονος φορ Ροδαγιέγκα, που το καλοκαίρι ήρθε από την Τραμπζονσπόρ, με την οποία πέρσι πέτυχε 15 γκολ. Φέτος σε 4 συμμετοχές έχει πετύχει ένα και αυτό στην πρεμιέρα, γεγονός που προβληματίζει. Δίχως απουσίες.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Στακόβιακ – Μπεργκντίχ, Σαπουνάρου, Γιλμάζ, Γιαβρού – Μουράφσκι, Σακέι, Μπάροου, Αϊσάτι, Νιγιάζ – Ροδαγιέγκα.
Αρκετά ιΙκινήσεις των γηπεδούχων άργησαν να γίνουν και σιγά σιγά περιμένουμε βελτίωση σε όλους τους τομείς. Εντός έδρας η Καϊσέρισπορ έχει δίκαια τον πρώτο λόγο και για αυτό θα πάμε με το 1Χ&Ο1.5 στο 1.95.

20:00 Fenerbahçe SK – Ankaragücü
Πρώτη φετινή ήττα για τη Φενέρ στο πρωτάθλημα, στο εκτός έδρας παιχνίδι της με αντίπαλο την Αλάνιασπορ με 3-1. Πολύ καλό παιχνίδι, με αρκετές φάσεις και στα 2 ημίχρονα, με τα «καναρίνια» να παρουσιάζουν πολλά αμυντικά κενά από τα οποία ουσιαστικά προήλθαν και τα 3 τέρματα των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να ξεκίνησαν ιδανικά το ματς προηγούμενοι στο 39’, αλλά στο 45’ έγινε το 1-1. Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ήρθε από νέο λάθος το 2-1 και μερικά λεπτά αργότερα διαμορφώθηκε το τελικό 3-1. Με φάσεις στη συνέχεια ο αγώνας, από ένα δοκάρι κάθε ομάδα. «Σήμερα κάναμε πολλά λάθη σε ατομικό επίπεδο που μας στοίχισαν τους βαθμούς», σχολίασε ο κόουτς Γιανάλ. Διαμαρτύρεται η Φενέρ για το 2ο γκολ της Αλάνιασπορ για παραβίαση κανονισμού και ζητά επανάληψη του αγώνα. Ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τη Γαλατά.
Αγωνιστικά Νέα:Δεύτερο σερί παιχνίδι δίχως νίκη για την ομάδα της Πόλης που παραμένει στους 7 βαθμούς. Προβλημάτισε πολύ για τα τεράστια αμυντικά κενά της και σε αυτό έδωσε έμφαση στις προπονήσεις μεσοβδόμαδα ο Τούρκος τεχνικός. Για το λόγο αυτό πάρθηκε και ο στόπερ Ραμί, που σήμερα ετοιμάζεται για ντεμπούτο. Με πόνους στη μέση ο χαφ Μπελόζογλου (3/1), πάντα εκτός οι μπακ Ίσλα (1/0) και Καλδιρίμ και ο εξτρέμ Μόσες (1/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μπαγιντίρ – Τουφάν, Γιόργκενσεν, Ραμί, Ντιράρ – Γκουστάβο, Τσιγκέρσι, Τουρούτς, Κρούζε, Ροντρίγκες – Μουρίκι.
Κακή εμφάνιση και πρώτη φετινή ήττα για την Ανκαραγκουτσού, εντός έδρας, με αντίπαλο την Μαλάτιασπορ, με το τελικό 4-0 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Κατώτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι, απείλησαν ελάχιστα, δέχτηκαν πολλές φάσεις και 3 τέρματα. Η αντίδραση ήρθε κάπως στην επανάληψη, αλλά δίχως αποτέλεσμα με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι και 4ο τέρμα στο 82. Από το 76’ οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με παίχτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Κίτσιου με 2η κίτρινη κάρτα. Ανεπιτυχές ντεμπούτο του κόουτς Ντιγιαντίν, με αποδοκιμασίες στο τέλος ο κόσμος της ομάδας που γέμισε αρκετά το γήπεδο. Ακολουθεί το ντέρμπι της Άγκυρας με την Ανκαραγκουτσού να φιλοξενεί τη Γκεντσλέρ.
Αγωνιστικά Νέα:Πρώτη φετινή ήττα για τους «κίτρινους», που έχουν πρωταρχικό στόχο την παραμονή. Ομάδα με το χαμηλότερο μπάτζετ της κατηγορίας αλλά με βασικό κορμό παιχτών τον ίδιο με πέρσι, γεγονός που της προσδίδει αρκετή ομοιογένεια. Με μόλις 10 ξένους στο ρόστερ της, τους λιγότερους από τις υπόλοιπες ομάδες. Μάλιστα έχει ρόστερ με τον 3ο μεγαλύτερο Μ.Ο ηλικίας από τις υπόλοιπες ομάδες. Στα αγωνιστικά, θα λείψει λόγω τιμωρίας ο βασικός μπακ Κίτσιου (4/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Σελικάι – Πίντο, Παζδάν, Κούλουσιτς, Καραγιέλ – Μοκέ, Αγκτσάι, Καραμπουλούτ, Καντέρος, Παρλάκ – Οργκίλ.
Δύσκολη έξοδος για την ομάδα της Άγκυρας κόντρα σε ένα φυσικά ανώτερο αντίπαλο που μάλιστα προέρχεται και από 2 άσχημα αποτελέσματα. Η Φενέρ έδειξε πολλά αμυντικά προβλήματα, καλείται όμως σήμερα με σύμμαχο την έδρα της να πάρει υποχρεωτικά τους 3 βαθμούς. 1 (-1,75 Α.Η.) στο 1.84.