Turkey Süper Lig

20:00 Gazisehir Gaziantep – Göztepe Izmir
Το πρώτο της φετινό τρίποντο εκτός έδρας πανηγύρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Γκαζισεχίρ Γκαζιαντέπ με αντίπαλο τη Ρίζεσπορ, με σκορ 1-2. Οι φιλοξενούμενοι εξαιρετικοί στο πρώτο μισάωρο του ματς, απείλησαν με αντεπιθέσεις και με 2 γκολ στο 12’ και στο 16’ έκαναν το 0-2. Από εκεί και ύστερα αμύνθηκαν υποδειγματικά, δέχτηκαν λιγοστές ευκαιρίες και αυτές στο τελευταίο μισάωρο του ματς με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 65’. Πανευτυχής ο κόουτς Σουμούντικα δήλωσε χαρακτηριστικά «Ήταν πολύ δύσκολο το σημερινό ματς, καταφέραμε όμως να πάρουμε τους 3 βαθμούς. Στόχος η νίκη και κόντρα στη Γκοζτέπε». Για το κύπελλο επικράτησε εύκολα εκτός έδρας με 0-4 της Κιρίκαλε (ερασιτεχνική) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Ακολουθεί ακόμα ένα εντός έδρας ματς με αντίπαλο την Μπασακσεχίρ.
Αγωνιστικά Νέα:Μετά την ήττα στην πρεμιέρα οι «μαυροκόκκινοι» διατηρούνται για 4 σερί ματς αήττητοι και με 10 βαθμούς παραμένουν ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα. Ωστόσο έχουν δεχτεί συνολικά και 10 τέρματα. Δύο νίκες εντός φέτος, αμφότερες με G/G&O4.5! Και στα 2 αυτά ματς όμως ο αντίπαλό της δέχτηκε κόκκινη στα πρώτα λεπτά. Στα αγωνιστικά, εκτός θα μείνει ξανά λόγω τραυματισμού ο φορ Σελίκ (1/0), τιμωρημένος ο σημαντικός φορ Καγιοντέ (4/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Γκουβέντς – Σεϊλάν, Τόσκα, Μπιγίκ, Μαρανάο – Τετέ, Ντιλομποτζί, Βουράλ, Τουμασί, Ντιαρά – Ντεμίρ
Τεράστιας βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη πανηγύρισε την προηγούμενη Παρασκευή η Γκοζτέπε που επικράτησε δύσκολα με 1-0 της Κόνιασπορ εντός έδρας και παρόλο που από το 49’ αγωνιζόταν με παίχτη λιγότερο. Παθιασμένοι οι γηπεδούχοι από τα πρώτα λεπτά, σε ένα κατάμεστο γήπεδο ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος έχοντας 5-6 σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθούν και δοκάρι. Όταν έμειναν με 10 έδωσαν χώρους, με τις 2 ομάδες να έχουν από ένα σωστά ακυρωθέν τέρμα, με τη Γκοζτέπε ωστόσο κόντρα στη ροή του αγώνα να κερδίζει πέναλτι και να διαμορφώνει το τελικό 1-0 στο 79’ που κράτησε εύκολα στα τελευταία λεπτά. Ανακουφισμένος και χαμογελαστός για πρώτη φορά φέτος ο κόουτς Ταμέρ Τούνα τόνισε χαρακτηριστικά «Σήμερα ανεβήκαμε επίπεδο αγωνιστικά και αυτό θα είναι το ζητούμενο και στα επόμενα ματς». Ακολουθεί το εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Καϊσέρισπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Πρώτη φετινή νίκη για την ομάδα της Σμύρνης φέτος που χρειάστηκε 436 αγωνιστικά λεπτά για να πετύχει το πρώτο της τέρμα. Παραμένει όμως αήττητη στις τελευταίες 3 αγωνιστικές και δείχνει πραγματικά βελτιωμένη σε όλους τους τομείς. Νίκησε και για το κύπελλο μεσοβδόμαδα εντός έδρας με 3-0 της Γιογκατσπόρ (Δ’ Κατηγορία) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Τιμωρημένος ο βασικός χαφ Πόκο (5/0), με ενοχλήσεις ο στόπερ Τσινέρμε (δίχως συμμ.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μπέτο – Εμίρ, Τίτι, Οζτούρκ, Γκασάμα – Κάστρο, Αϊντογκντού, Μοσορό, Γκιουρλέρ, Ακμπουνάρ – Ζερόμ
Διαφορετική εικόνα έχουν δείξει οι 2 ομάδες έως τώρα στο πρωτάθλημα, δεν παύουν όμως να είναι ισοδύναμες και πρωταρχικός τους στόχος είναι η άνετη παραμονή τους. Αμφότερες προέρχονται από νίκες και η ψυχολογία τους είναι ανεβασμένη. Πιθανό το 2-3 γκολ και το Χ2.