Turkey Süper Lig

15:00 Kasımpaşa SK – Konyaspor
Από το Νοέμβριο του 2018 η Κασίμπασα είχε μόλις ένα διπλό σε εκτός έδρας ματς για το πρωτάθλημα. Τα έκανε δύο μετά το 1-0 της προηγούμενης αγωνιστικής με αντίπαλο τη νεοφώτιστη Ντενιζλίσπορ, με το σκορ ωστόσο να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Παιχνίδι εξαιρετικό, με πολλές χαμένες ευκαιρίες και για τις 2 ομάδες. Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι, ωστόσο οι περισσότερες ευκαιρίες ανήκαν στους γηπεδούχους με τον αντίπαλο γκολκίπερ να τους στερεί σε 3 περιπτώσεις το γκολ. Καλύτεροι στο ξεκίνημα της επανάληψης οι «Απάτσι» πίεσαν για να σκοράρουν στο 67’. Με εκατέρωθεν φάσεις και 2 ομάδες, με τους «μαυροπράσινους» να έχουν και δοκάρι. «Σήμερα δείξαμε πάθος, είχαμε συγκέντρωση και καταφέραμε να κρατήσουμε το μηδέν στην άμυνα και αυτό μας έδωσε τη νίκη», το σχόλιο του κόουτς Οζντές. Μετά τη διακοπή για τις Εθνικές ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Καϊσέρισπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Τρεις συνεχόμενες νίκες για την ομάδα της Πόλης μαζί με το ματς Κυπέλλου, δίχως μάλιστα να έχει δεχτεί ούτε γκολ. Καθόλου αξιόπιστη εντός έδρας με μόλις 2 νίκες στα τελευταία 11 ματς πρωταθλήματος έχοντας δεχτεί γκολ στα 10 από αυτά. Στα αγωνιστικά, πιθανότητες να αγωνιστεί έχει ο εξτρέμ Κουαρέσμα (3/0), λιγότερες ο βασικός αμυντικός ο Ποπόφ (5/0) και ο χρήσιμος επιθετικός Κοϊτά (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Οζτούρκ – Σάρι, Μπεν Γιούσεφ, Κάρα, Χαφέζ – Παβέλκα, Καλίλι, Τιάμ, Χαϊραντίνοβιτς, Ντέπε – Πεντεμέκ.
Σπουδαία εντός έδρας νίκη πανηγύρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Κόνιασπορ επικρατώντας με 2-1 της Καϊσέρισπορ και μάλιστα με ανατροπή, σε ένα παιχνίδι που σημαδεύτηκε που είχε ένταση, αποβολές και αμφισβητούμενο πέναλτι στο 97’ από το οποίο προήλθε το νικητήριο τέρμα των γηπεδούχων. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και με αυτογκόλ στο 9’ έκαναν το 0-1. Οι «πράσινοι» του Ικονίου ισορρόπησαν και στην τελευταία φάση του πρώτου μέρος έκαναν το 1-1. Αρκετές φάσεις στο β’ ημίχρονο, οι περισσότερες για τους γηπεδούχους που δικαιώθηκαν στις καθυστερήσεις. Αυτό ήταν το 500ό παιχνίδι του Κοτσαμάν σε πάγκο, με τον 54χρονο να δηλώνει λίγο αργότερα «Η νίκη αυτή είναι σημαντική αφού αναπτερώνει το ηθικό μας». Την επόμενη αγωνιστική θα φιλοξενήσει τη Μαλάτιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Άμεση επιστροφή στις νίκες για την Κόνιασπορ, έχει μόλις μία ήττα φέτος και μία από τις τρεις καλύτερες άμυνες του πρωταθλήματος δεχόμενη μόλις 5 τέρματα. Αξιοσημείωτο στατιστικό τα πέντε Χ στο ημίχρονο σε έξι αγωνιστικές. Δεν αναμένεται να υπάρξουν διαφοροποιήσεις στο βασικό σχήμα. Δύσκολα για ντεμπούτο φέτος ο μέσος Ουρτάδο που προπονείται ατομικά. Με ενοχλήσεις ο στόπερ Ντιάν (δίχως συμμ.) και ο χαφ Τσαμνταλί (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Κιριντίλι – Ουλούνταγκ, Άνισιτς, Τουράν, Σκούμπιτς – Γιέβτοβιτς, Τζόνσον, Χατζιαχμέτοβιτς, Σαχίνερ, Σενγκέλια – Μπάγιτς.
Αμφίρροπη αναμέτρηση ανάμεσα σε 2 ομάδες που προέρχονται από νίκη και εσχάτως δείχνουν καλό πρόσωπο. Με πιο υψηλούς στόχους στη σεζόν οι φιλοξενούμενοι, που έχουν την παράδοση με το μέρος τους και την ικανότητα να φύγουν με κάτι θετικό σήμερα. Χ στο ημίχρονο ή τελικό, καθώς και 2-3 γκολ.

17:30 Göztepe Izmir – Kayserispor
Το Γκαζιαντέπ επισκέφτηκε τη Δευτέρα η Γκοζτέπε για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα καταφέρνοντας έστω και δύσκολα να «κλέψει» το βαθμό της ισοπαλίας, αφού το τελικό 1-1 αδικεί τους σαφώς πιο απειλητικούς γηπεδούχους. Κακό ματς στο πρώτο ημίχρονο, δίχως ουσιαστική φάση, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με 10 όταν ο γκολκίπερ Μπέτο έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής. Δέχτηκαν όπως ήταν αναμενόμενο πίεση και το γκολ στο 58’. Πολλές ευκαιρίες για 2ο τέρμα από τους νεοφώτιστους που αποδείχτηκαν άστοχοι, με την Γκοζτέπε να ισοφαρίζει με σουτ από τα πλάγια στο 80’ εκμεταλλευόμενη τη λάθος τοποθέτηση του αντίπαλου γκολκίπερ. «Πήραμε έναν βαθμό που είναι σημαντικός έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας», σχολίασε ο κόουτς Ταμέρ Τούνα. Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την Μπασακσεχίρ.
Αγωνιστικά Νέα:Πέντε παιχνίδια δίχως ήττα σε όλες τις διοργανώσεις συμπλήρωσε η ομάδα της Σμύρνης, που κατάφερε έστω και για ψυχολογικούς λόγους να βρεθεί εκτός της επικίνδυνης ζώνης. Κάκιστη αρκετά επιθετικά, έχοντας πετύχει μόλις 2 τέρματα μετά από 6 αγωνιστικές. Πολύ σημαντική η σημερινή απώλεια του γκολκίπερ Μπέτο (6/0) που αποβλήθηκε στο προηγούμενο ματς και το κενό του δύσκολα να αντικατασταθεί. Με ενοχλήσεις ο αναπληρωματικός στόπερ Τσινέρμε (δίχως συμμ.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μπακιρμπάς – Γκασάμα, Οζτούρκ, Τίτι, Εμίρ – Κάστρο, Αϊντογκντού, Γκιουρλέρ, Μοσορό, Ναπολεόνι – Ζερόμ.
Ακόμα ένα άσχημο αποτέλεσμα για την Καϊσέρισπορ που δεν κατάφερε ούτε την προηγούμενη αγωνιστική να πάρει την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, γνωρίζοντας μάλιστα εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Κόνιασπορ. Στο παιχνίδι μπήκαν καλύτερα οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν στο 9’ με αυτογκόλ, για να ισοφαριστούν στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους. Καλύτερο το ματς στην επανάληψη, με τις περισσότερες ευκαιρίες όμως να έχουν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με αμφισβητούμενο πέναλτι και μετά από χρήση VAR στο 97’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Εκνευρισμένοι με την απόφαση του διαιτητή οι παίχτες της Καϊσέρισπορ, που τελείωσε τον αγώνα με 9 ποδοσφαιριστές. Δήλωσε παραίτηση ο κόουτς Καραμάν που ανέλαβε πλήρως την ευθύνη για την αγωνιστική κατάσταση της ομάδας, η οποία όμως δεν έγινε δεκτή από τον Πρόεδρο Μπεντίρ που τον έπεισε να παραμείνει. Ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την Κασίμπασα.
Αγωνιστικά Νέα:Στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε η Καϊσέρισπορ, με μόλις 3 βαθμούς αγνοώντας τη νίκη μετά από 6 αγωνιστικές και έχοντας δεχτεί γκολ σε όλες. Προβληματίζει αμυντικά, «πληρώνει» την αργοπορημένη μεταγραφική ενίσχυση και δείχνει πως χρειάζεται τη διακοπή. Θα λείψουν σήμερα λόγω τιμωρίας ο εξτρέμ Ενρίκε (5/2) και ο χαφ Μενσά (6/0), αμφότεροι σημαντικοί. Τραυματίες ο στόπερ Σέλεμπι (1/0) και οι δίχως συμμετοχές φέτος χαφ Σινάζ και φορ Κράβετς.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Λουνγκ – Λόπες, Πουλέν, Αμπντενούρ, Σουμπασί – Ριέντστρα, Τζα Τζετζέ, Αντριάν, Μπασατσίκογλου, Ντεπ – Μπουλούτ.
Σε δεινή βαθμολογική θέση βρίσκονται οι 2 ομάδες, θέλουν άμεσα βαθμούς για να ξεφύγουν από τα χαμηλά του βαθμολογικού πίνακα. Δίχως νίκη οι φιλοξενούμενοι, με σημαντικές απουσίες και σήμερα και γενικά ασταθείς αμυντικά. Σκοράρει με δυσκολία η Γκοζτέπε, πιο δυνατή εντός έδρας, αλλά δίχως τον ποιοτικό κίπερ Μπέτο. Under 2.5.

20:00 Genclerbirligi – Galatasaray SK
Με τη συμπολίτισσα Ανκαραγκουτσού αγωνίστηκε την προηγούμενη αγωνιστική η Γκεντσλέρ ως τυπικά φιλοξενούμενη γνωρίζοντας την ήττα με 2-1, με όλα τα γκολ να σημειώνονται στο β’ ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος η Γκεντσλέρ ήταν ανώτερη χάνοντας 3-4 πολύ σημαντικές ευκαιρίες να πάρει το προβάδισμα. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και σε 2 φάσεις που δημιούργησαν βρήκαν ισάριθμα γκολ στο 56’ και στο 68’. Στο 75’ με τυχερό τρόπο και κόντρα στο δοκάρι και στην πλάτη του αντίπαλου γκολκίπερ έγινε το 2-1, το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τέλους, παρά τις εκατέρωθεν φάσεις. «Δεν έχουμε να πούμε τίποτα, συγχαρητήρια στη νικήτρια ομάδα», σχολίασε απογοητευμένος ο κόουτς Καπλάν. Την Αντάλιασπορ εκτός έδρας αντιμετωπίσει η Γκεντσλέρ μετά την επιστροφή για τα ματς των εθνικών ομάδων.
Αγωνιστικά Νέα:Δίχως νίκη ακόμα στο πρωτάθλημα η ομάδα της Άγκυρας που παρέμεινε στην τελευταία θέση με μόλις 2 βαθμούς έχοντας μαζί με την Μπεσίκτας τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας. Το αποψινό παιχνίδι αναμένεται να το προσεγγίσει διαφορετικά το τεχνικό τιμ, ενώ αναμένονται αλλαγές στο αμυντικό κομμάτι. Στα αγωνιστικά, δίνεται αμφίβολος ο χαφ Σ. Ντιαλό (2/0) που δεν αγωνίστηκε ούτε στο προηγούμενο ματς.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Οζμπίρ – Ογκιούζ, Τουρέ, Φλάβιο, Πολομάτ – Μπαϊάνο, Οζντεμίρ, Αγιτέ, Σεσενιόν, Καντέιας – Σίο.
Την Τρίτη η Γαλατά φιλοξένησε την Παρί για την 2η αγωνιστική του ΤΣΛ για να ηττηθεί με 1-0, σε ένα παιχνίδι που και οι 2 ομάδες είχαν φάσεις, ωστόσο οι περισσότερες και σημαντικότερες για τους φιλοξενούμενους. Καλύτεροι οι Γάλλοι στο πρώτο μέρος, πίεσαν περισσότερο στην επανάληψη με το 0-1 να γίνεται στο 52’. Κάπου εκεί οι πρωταθλητές αφυπνίστηκαν και άρχισαν να απειλούν, αλλά παρά τις όποιες ευκαιρίες τους τίποτα δεν άλλαξε στο σκορ. Για το πρωτάθλημα, οι Τούρκοι προέρχονται από εντός έδρας ισοπαλία με 0-0 στο ντέρμπι με τη Φενέρ. Παιχνίδι δίχως τίποτα το ιδιαίτερο, με πολλά λάθη και σκληρά μαρκαρίσματα. Κάπως καλύτεροι στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι, άγγιξαν το γκολ, για να πιεστούν στην επανάληψη, όπου όμως αμύνθηκαν υποδειγματικά. Επιστρέφει στον πάγκο της ομάδας ο κόουτς Τερίμ που εξέτισε ποινή 3 αγωνιστικών και για σήμερα ζήτησε μόνο τη νίκη. Ακολουθεί το εντός έδρας ματς με τη Σίβασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Προβληματίζει και μέχρι ενός βαθμού απογοητεύει η εικόνα της Γαλατά μέχρι τώρα. Μάλιστα, σε 6 αγωνιστικές μέχρι τώρα έχει πετύχει μόλις 6 γκολ, επίδοση που είναι η χειρότερη των τελευταίων 30 ετών! Αναμένονται κάποιες αλλαγές στο βασικό σχήμα. Αγωνιστικά πάντα εκτός ο μέσος Ακμπάμπα, ενώ δεν κατάφερε να ξεπεράσει τις ενοχλήσεις του ο χαφ Λεμινά (3/0). Εκτός αποστολής για αποθεραπεία ο στόπερ Λουϊντάμα (6/0) και ο φορ Φαλκάο (3/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μουσλέρα – Μπαϊράμ, Μαρκάο, Ντονκ, Μαριάνο – Ν’ζονζί, Σέρι, Φεγκουλί, Μπάμπελ, Φεγκουλί – Αντόνε.
Παιχνίδι πολύ σημαντικό για τις δύο ομάδες, για διαφορετικούς ωστόσο λόγους. Οι γηπεδούχοι παραμένουν ουραγοί και δίχως νίκη φέτος και πέρα από τους βαθμούς ένα θετικό σήμερα αποτέλεσμα θα τους αναπτέρωνε το ηθικό. Ανώτερη ομάδα η Γαλατά, δεν πείθει φέτος, ωστόσο το τρίποντο σήμερα θα ήταν η «γιατρειά» της. Καλύτερο το Χ2&Ο1.5 στο 1.70.