Turkey Süper Lig

14:00 Kayserispor – Kasımpaşa SK
Ακόμα μία κακή εμφάνιση από την Καϊσέρισπορ, η οποία πριν τη διακοπή είχε επισκεφτεί τη Σμύρνη για να ηττηθεί με το βαρύ 4-0, αποτέλεσμα που φυσικά κρίνεται δίκαιο. Κατώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι και ειδικά στο πρώτο μέρος όπου δέχτηκαν 3 γκολ και σώθηκαν και από το δοκάρι. Το 4-0 στο 50’ με την Καϊσέρισπορ να βλέπει στη συνέχεια το δοκάρι να της στερεί το γκολ της τιμής. Αυτό που δεν είχε γίνει την 6η αγωνιστική, έγινε μερικές μέρες αργότερα με τον κόουτς Καραμάν να παραιτείται 2η φορά και αυτή τη φορά ο Πρόεδρος Μπεντίρ να την κάνει αποδεκτή. Και ο ίδιος ο Πρόεδρος πάντως έκανε σκέψεις για αποχώρηση. Νέος τεχνικός ο Σαμέτ Αϊμπάμπα που πέρσι ήταν στη Μπούρσασπορ, για να απολυθεί στην 28η αγωνιστική με την ομάδα να υποβιβάζεται στο τέλος. Έμπειρος τεχνικός, αυτή είναι η 3η του φορά που αναλαμβάνει την ομάδα μετά τις σεζόν 1993-94 και 1996-97. Ακολουθεί το εκτός έδρας της με αντίπαλο την Μαλάτιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Δεν είναι μόνο το γεγονός πως η Καϊσέρισπορ παραμένει ακόμα δίχως νίκη μετά από 7 αγωνιστικές, αλλά πλέον έχει και τη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας. Μόλις με 3 βαθμούς βρίσκεται στην τελευταία θέση μαζί με τη Γκεντσλέρ. Υπάρχει «μουρμούρα» από τους παίχτες για οφειλές της Διοίκησης προς το μέρος τους. Επιστρέφουν από τιμωρία οι σημαντικοί μέσος Μενσά (6/0) και εξτρέμ Ενρίκε (5/2). Εκτός ο στόπερ Σέλεμπι (1/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Λουνγκ – Λόπες, Πουλέν, Αμπντενούρ, Τουράν – Ριένστρα, Τζα Τζετζέ, Αντριάν, Μενσά, Ενρίκε – Μπουλούτ
Δεύτερη φορά φέτος που η Κασίμπασα δέχεται 4 γκολ σε αγώνα πρωταθλήματος, πρώτη φορά εντός όμως και αυτό από την Κόνιασπορ με το τελικό 1-4 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Κατώτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι δέχτηκαν φάσεις και 3 γκολ, για να μειώσουν πριν την ανάπαυλα ύστερα από τραγικό λάθος του αντίπαλου γκολκίπερ. Η αντίδραση στην επανάληψη ουσιαστικά δεν ήρθε ποτέ με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από πέναλτι στο 63’,το οποίο εκτελέστηκε 2 φορές. «Δεν ήμασταν καλοί στο πρώτο μέρος, στην επανάληψη αν είχαμε κάνει στα πρώτα 15 λεπτά το 3-2 θα μιλάγαμε για άλλο ματς», σχολίασε ο κόουτς Οζντές που είχε παράπονα και από τη διαιτησία του αγώνα. Για ακόμα μία φορά στο γήπεδο βρέθηκαν λιγοστοί φίλοι της ομάδας. Ακολουθεί το εκτός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο την Γκοζτέπε.
Αγωνιστικά Νέα:Μετά τις 2 απανωτές νίκες ήρθε η ώρα να ηττηθεί η Κασίμπασα που ξανά προβλημάτισε με την εικόνα της τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Ξανά «έπεσε» εντός της επικίνδυνης ζώνης δείχνοντας πως φέτος είναι μία χρονιά που μάλλον θα κυλήσει αρκετά αγχωτικά. Στα αγωνιστικά, εγχειρίστηκε και θα λείψει ο χαφ Παβέλκα (3/0). Την τελευταία στιγμή θα κριθούν οι συμμετοχές του μπακ Ποπόφ (5/0) και του φορ Κοϊτά (2/0), με τις πιθανότητες να μην είναι υπέρ τους.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Οζτούρκ – Χαφέζ, Μπεν Γιούσεφ, Σάρι, Φερνάντες – Κάρα, Καλίλι, Ντέπε, Χαϊραντίνοβιτς, Τιάμ – Πεντεμέκ
Ομάδες που προβληματίζουν και απογοητεύουν στο ξεκίνημα και δίκαια βρίσκονται χαμηλά στη βαθμολογία. Ωστόσο έχουν ποιότητα και μπορούν να πάρουν τη νίκη κόντρα σε οποιονδήποτε αντίπαλο και φυσικά να σκοράρουν. Με νέο τεχνικό όμως οι γηπεδούχοι κάτι που «θολώνει» τα νερά. Επομένως ή G/G ή 2-3 γκολ ή τίποτα.

16:30 Alanyaspor – Rizespor
Έπρεπε να φτάσουμε στην 7η αγωνιστική για να ηττηθεί η Αλάνιασπορ και αυτό έγινε μέσα στην Πόλη με αντίπαλο την Μπεσίκτας με το τελικό 2-0 να κρίνεται αρκετά δίκαιο, αν και διαμορφώθηκε κατά πολύ στις λεπτομέρειες. Δίχως σημαντική ευκαιρία το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα. Διαφορετικό παιχνίδι στην επανάληψη, με καλύτερο ρυθμό και με το 1-0 να γίνεται στο 52’. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν και στο 69’ ήρθε το 2-0. Από εκεί και μετά και οι 2 ομάδες είχαν τις στιγμές, τις περισσότερες οι φιλοξενούμενοι που ζητούν και πέναλτι, αλλά δίχως κάποιο αποτέλεσμα. «Οι παίχτες μου κάνανε έναν καλό αγώνα. Μας έλειψε το γκολ, χάσαμε από μία φάση», το σχόλιο του κόουτς Ερόλ Μπουλούτ. Ακολουθεί το εκτός έδρας ματς στο Γκαζιαντέπ.
Αγωνιστικά Νέα:Αυτή ήταν η πρώτη φετινή ήττα για τους «πορτοκαλί», ωστόσο ήρθε μετά από 2 συνεχόμενα μέτρια αποτελέσματα, γεγονός που προβληματίζει. Πιο αξιόπιστη εντός, με μόλις μία ήττα στα τελευταία 14 παιχνίδια πρωταθλήματος. Για πρώτη φορά φέτος αγωνίστηκαν βασικοί και οι 3 Έλληνες (Τζαβέλας, Σιώπης, Μπακασέτας). Πάντα εκτός ο στόπερ Γκορ, νέα απώλεια ο μπακ Χουαφράν (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μαραφόνα – Καρνέιρο, Ουέλινγκτον, Κόλκερ, Ν’Σακαλά – Σιώπης, Γκουλσελάμ, Καράτσα, Μπακασέτας, Μπάμου – Σισέ
Νέα αποτυχία για τη Ρίζεσπορ η οποία την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξένησε την Τραμπζονσπόρ στο ντέρμπι της Μαύρης Θάλασσας για να ηττηθεί με ανατροπή με 1-2. Υπό καταρρακτώδη βροχή το ματς, δυσκόλεψε αρκετά τους παίχτες, που όμως πρόσφεραν πλούσιο θέαμα. Μπορεί οι φιλοξενούμενοι να ξεκίνησαν καλύτερα, γρήγορα όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και στο 23’ έκαναν το 1-0. Απανωτές ευκαιρίες από τη Ρίζεσπορ στη συνέχεια που ζητά και πέναλτι, προτού έρθει η ισοφάριση στο 73’. Δοκάρι οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι στο 90’ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ. Έντονα φορτισμένος ο κόουτς Καρτάλ τόνισε «Ήμασταν για μεγάλο χρονικό διάστημα καλύτεροι, έπρεπε να πετύχουμε 2ο γκολ αλλά δεν το κάναμε. Δεν μιλάω για διαιτητές αλλά σήμερα έγιναν πολλά. Συγνώμη στους οπαδούς». Σαφέστατα δεν μπορεί να νιώθει ασφαλής στον πάγκο της ομάδας. Ακολουθεί το εντός έδρας με αντίπαλο την Ανκαραγκουτσού.
Αγωνιστικά Νέα:Τρεις σερί ήττες, 5 συνεχόμενες αγωνιστικές δίχως νίκη για τα «Σπουργίτια» που πλέον έχουν βρεθεί οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Προβληματίζουν οι εμφανίσεις τους και κυρίως αμυντικά, αφού μόλις 2 φορές φέτος κατάφεραν να κρατήσουν ανέπαφη την εστία τους. Πάντα εκτός ο φορ Ελ Καμπίρ (2/0), ενώ δεν ξεπέρασε τις ενοχλήσεις του ο εξτρέμ Ουμάρ (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Ακάν – Μέλτζακ, Χατζησαϊας, Αμπαρχούν, Μοροζιούκ – Ντουράκ, Βετρίχ, Μπολντρίν, Ντε Πάου, Σαμούδιο – Σκέποβιτς
Η Αλάνιασπορ ξεκίνησε δυναμικά αλλά εσχάτως προβληματίζει ενώ περιμένουμε να βγάλει αντίδραση μετά την πρώτη της φετινή ήττα. Από 3 διαδοχικές ήττες και η Ρίζεσπορ που έπεσε βαθμολογικά και έχει ανάγκη σήμερα από ένα θετικό αποτέλεσμα. 1Χ&Ο1.5

19:00 Denizlispor – Fenerbahçe SK
«Βαριά» ήττα με 5-1 γνώρισε πριν τη διακοπή η Ντενιζλίσπορ εκτός έδρας με αντίπαλο την Μαλάτιασπορ σε ένα παιχνίδι που ειδικά αμυντικά απογοήτευσε, αν και στο 2-0 δικαίως διαμαρτύρεται για γκολ που της ακυρώθηκε. Με πέναλτι το 1-0 στο 28’, το 2-0 στο 34’ και το 3-0 με νέο πέναλτι στο 61’. Παρά τη μείωση σε 3-1 τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και εκμεταλλευόμενοι τους χώρους σε ισάριθμες αντεπιθέσεις στο 69’ και στο 92’ πέτυχαν ακόμα 2 τέρματα. Παρελθόν πλέον ο κόουτς Ιλντίζ με τον αντικαταστάτη του να είναι ο Μεχμέτ Εζντιλέκ. Ο 53χρονος τεχνικός πέρσι είχε καθίσει για 18 παιχνίδια στον πάγκο της Ερζερούμ που στο τέλος υποβιβάστηκε με τον ίδιο να απολύεται τον Μάρτιο. Ακολουθεί η εκτός έδρας αναμέτρηση με την επίσης νεοφώτιστη Γκεντσλέρ.
Αγωνιστικά Νέα:Πρέπει να ανατρέξουμε στον Φεβρουάριο του 2007 για να βρούμε την Ντενιζλίσπορ να ξανά δέχεται 5 τέρματα σε παιχνίδι πρωταθλήματος σε επίπεδο SuperLig και σίγουρα αυτό το αποτέλεσμα γέμισε προβληματισμό, αφού μέχρι την 6η αγωνιστική οι «μαυροπράσινοι» είχαν δεχτεί μόλις 3 τέρματα. Στα αγωνιστικά, τραυματίστηκε και θα λείψει περίπου έναν μήνα ο σημαντικός φορ Ροδαγιέγκα (7/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Στακόβιακ – Λόπες, Γιλμάζ, Σαπουνάρου, Μπεργκντίχ – Μουράφσκι, Σακέι, Αϊσάτι, Σαχάν, Μπάροου – Εστουπινάν
Σχεδόν ένας χρόνος πέρασε για να ηττηθεί εντός έδρας σε αγώνα πρωταθλήματος η Φενέρ και αυτό έγινε την προηγούμενη αγωνιστική με αντίπαλο την Αντάλιασπορ με σκορ 0-1, αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε από το 6’ μόλις λεπτό. Στην πρώτη ουσιαστικά φάση του αγώνα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ με τους γηπεδούχους να ελέγχουν πλήρως το ματς στο πρώτο μέρος να αδυνατούν όμως να απειλήσουν ουσιαστικά. Δίχως ουσιαστικά αντίδραση στην επανάληψη τα «καναρίνια» έχοντας μόλις μία καλή ευκαιρία, με τους φιλοξενούμενους σε 2 περιπτώσεις να «φλερτάρουν» και με 2ο γκολ. Αποδοκιμασίες από μερίδα οπαδών με το τελικό σφύριγμα, έντονη η κριτική που ασκείται στον κόουτς Γιανάλ για το πώς στήνει την ομάδα. Με τον ίδιο να δηλώνει «Σήμερα δεν είχαμε τους παίχτες για να δημιουργήσουν ρήγματα στην αντίπαλο άμυνα». Ακολουθεί το εντός έδρας ματς με αντίπαλο την Κόνιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Μία νίκη στα τελευταία 5 ματς για τη Φενέρ, που προβληματίζει αρκετά με την αμυντική της λειτουργία. Δέχεται εύκολα φάσεις, είναι αργή και επιρρεπής στο λάθος. Δεν έχουν αγωνιστεί καθόλου οι στόπερ Αζίζ και Τσιφτσινάρ, μόλις μία συμμετοχή ο στόπερ Ραμί. Θα λείψει σήμερα ο μπακ-χαφ Ντιράρ (7/2). Πανέτοιμοι ο μπακ Καλδιρίμ (1/0) και ο εξτρέμ Ροντρίγκες (5/1). Μπήκαν στην αποστολή αν και αμφίβολοι ο χαφ Μπελόζογλου (6/1) και ο εξτρέμ Μόσες (1/1), εκτός αυτής ο φορ Κρούζε (7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μπαγιντίρ – Καλδιρίμ, Αζίζ, Γιόργκενσεν, Ίσλα – Γκουστάβο, Ζαϊλσον, Τσιγκέρσι, Ροντρίγκες, Τουφάν – Μουρίκι
Δύσκολη έξοδο για τη Φενέρ κόντρα σε μία ομάδα που δυσκολεύεται να κερδίσει μπορεί όμως να δημιουργεί εύκολα ευκαιρίες, ειδικά στην τόσο εύθραυστη άμυνα των «καναρινιών». Με νέο όμως τεχνικό και αυτό μπερδεύει αρκετά τα πράγματα. Πάντα το φαβορί οι φιλοξενούμενοι, καλύτερο το Χ2&Ο2.5 στο 2.45.