Turkey Süper Lig

20:30 Rizespor – Ankaragücü
«Πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένη» η Ρίζεσπορ την προηγούμενη εβδομάδα στην έδρα της Αλάνιασπορ αφού μόνο δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από το ματς αλλά γνώρισε και «βαριά» ήττα με 5-2. Τίποτα επιθετικά για 60 αγωνιστικά λεπτά για τους φιλοξενούμενους, που δέχτηκαν πολλές φάσεις σε αυτό το διάστημα και 3 τέρματα. Αντέδρασαν κάπως στη συνέχεια, μείωσαν στο 66’ σε 3-1 αλλά δεν κατάφεραν τίποτα ουσιαστικά, αφού με εκατέρωθεν τέρματα στα επόμενα 10 λεπτά διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. «Δεν ήμασταν καθόλου καλοί σήμερα», παραδέχτηκε ο κόουτς Καρτάλ. Την Τρίτη η Ρίζεσπορ ταξιδεύει στην Τσανκίρι για να αντιμετωπίσει την ομώνυμη ομάδα για το κύπελλο και ακολουθεί το εκτός έδρας της κόντρα στη Γαλατά.
Αγωνιστικά Νέα:Τέσσερις συνεχόμενες ήττες για τα «Σπουργίτια» που βρέθηκαν εντός της επικίνδυνης ζώνης ενώ αγνοούν τη νίκη στα τελευταία 6 ματς πρωταθλήματος. Έχουν δεχτεί μάλιστα και 16 τέρματα, επίδοση που είναι η 2η χειρότερη της κατηγορίας. Πάντα εκτός ο φορ Ελ Καμπίρ (2/0). Παραμένουν εκτός με ενοχλήσεις ο αμυντικός Αταμάχ (7/0) και ο φορ Σκέποβιτς (5/0), αμφότεροι εκ των βασικών επιλογών. Θέση στο βασικό σχήμα διεκδικεί ο εξτρέμ Ουμάρ (3/0) που ξεπέρασε πλήρως τον τραυματισμό του.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Ακάν – Οβατσικλί, Χατζησαϊας, Αμπαρχούν, Μέλτζακ – Ντουράκ, Μπολντρίν, Ουμάρ, Ντε Πάου, Ντιομαντέ – Σαμούδιο
Τρίτη φετινή ισοπαλία για την Ανκαραγκουτσού που κατάφερε να κρατήσει στο μηδέν την Μπεσίκτας με το τελικό 0-0 ωστόσο να αδικεί τους σαφώς πιο απειλητικούς φιλοξενούμενους. Από μία καλή φάση στο πρώτο μέρος για τις 2 ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν περισσότερο στην επανάληψη έχοντας σπουδαίες ευκαιρίες. Από το 74’ με παίχτη λιγότερο οι «κίτρινοι» λόγω της ανοησίας του Αγκτσάι να δεχτεί 2 κίτρινες κάρτες κατά τη διάρκεια που γινότανε αλλαγή. Με παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα ο τιμωρημένος κόουτς Ντιγιαντίν. Σε διοικητική (αλλά και οικονομική) κρίση και σε ανεύρεση νέου Προέδρου. Έκτακτη συνεδρίαση χτες για να βρεθούν οι υποψήφιοι και να οριστεί η ημέρα των εκλογών. Ωραίο το στιγμιότυπο με το Σενεγαλέζο μέσο Φατί να κάνει δηλώσεις μετά το ματς έχοντας μεταφραστή τον 11χρονο υιό του. Την Πέμπτη η Ανκαραγκουτσού δοκιμάζεται στην έδρα της Κιρκλαρέλισπορ για το κύπελλο και ακολουθεί το εντός με την Γκαζιαντέπ για το πρωτάθλημα.
Αγωνιστικά Νέα:Μία νίκη στις τελευταίες 5 αγωνιστικές για την ομάδα της Άγκυρας που παραμένει λίγο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη έχοντας τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος. Αρκετά «σκληροτράχηλη» αμυντικά και αυτό τη σώζει μέχρι τώρα. Με τρία Χ στο ημίχρονο στα 4 φετινά της εκτός στο πρωτάθλημα. Στα αγωνιστικά, τιμωρημένος είναι ο βασικός χαφ Αγκτσάι (8/0), ενώ παραμένουν εκτός ο μπακ Καραγιέλ (3/0) και ο μεσοεπιθετικός Καντέρος (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Σελικάι – Πίντο, Παζδάν, Κούλουσιτς, Κίτσιου – Φατί, Σαδάεφ, Παρλάκ, Κάγια, Καραμπουλούτ – Οργκίλ
Κομβικό παιχνίδι και για τις 2 ομάδες στη μάχη που δίνουν τις τελευταίες αγωνιστικές να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη. Από συνεχόμενες ήττες η Ρίζεσπορ, που διαθέτει καλύτερες μονάδες και εντός έδρας είναι πάντα πιο αξιόπιστη. «Σκληροτράχηλη» ομάδα η Ανκαραγκουτσού, ξέρει να «κλέβει» αποτελέσματα. 1Χ&U3.5.