Turkey Süper Lig

15:00 Sivasspor – Antalyaspor
Οι καλές εμφανίσεις συνεχίστηκαν για τη Σίβασπορ παρόλο που αυτή τη φορά δεν είχαν βαθμολογικό όφελος. Δύσκολη η αποστολή κόντρα στη Γαλατά από την οποία ηττήθηκε με 3-2 σε ένα ματς όπου αγωνίστηκε από το 48’ με παίχτη λιγότερο. Πολύ καλό το ματς με εκατέρωθεν φάσεις αλλά τους γηπεδούχους να βρίσκουν 2 τέρματα στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη η Σίβασπορ πίεσε όσο μπορούσε έκανε το 2-1 στο 69’, για να δεχτεί το 3-1 τέσσερα λεπτά αργότερα. Παρά τις οποίες προσπάθειές της το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει ξανά στο 83’. Ικανοποιημένοι όλοι με την εμφάνιση της ομάδας, με τη διοίκηση να μοιράζει συγχαρητήρια και τον κόουτς Τσαλιμπάι να δηλώνει «Κάναμε πολλά σωστά πράγματα σήμερα, παίξαμε ωραίο ποδόσφαιρο, είναι όμως δύσκολο όταν παίζεις με 10 παίχτες». Την Πέμπτη για το κύπελλο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μπούγκσασπορ (Γ’ κατηγορία) και ακολουθεί το εκτός έδρας με την Ντενιζλίσπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Θετικότατη η εικόνα των «Γιγίντολαρ» στο πρωτάθλημα, δείχνουν πως δεν θα μπουν σε περιπέτειες όπως πέρσι αλλά υπό προϋποθέσεις μπορούν να κυνηγήσουν και κάτι παραπάνω. Αήττητη εντός σε 4 ματς όπου έχει πετύχει και 9 τέρματα. Στα τελευταία 9 εντός της κόντρα στην Αντάλιασπορ μετράει έξι 2-3 γκολ. Στα αγωνιστικά θα μείνει εκτός ξανά λόγω τραυματισμού ο χαφ Ριμπάλκα (3/0). Τιμωρημένος ο συνήθως βασικός μέσος Κοφί (8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Σαμάσα – Γκοϊάνο, Απιντανγκόγιε, Οσμάνπασα, Τσιφτσί – Αρσλάν, Γιαντάς, Τραορέ – Φερνάντο, Γιαταμπαρέ, Κίλιτς
Με άμυνα «παιδική χαρά» και εικόνα ομάδας κατώτερης κατηγορίας, η Αντάλιασπορ υπέστη εντός έδρας συντριβή με 6-0 από την Γκεντσλέρ. Τρία γκολ στα πρώτα 20 λεπτά με τραγικά λάθη, ενώ στο 23’ οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίχτες. Ακόμα 2 γκολ στο πρώτο μέρος για το 0-5, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 57’. Στην επανάληψη η Αντάλιασπορ είχε σωστά 2 ακυρωθέντα τέρματα ως οφσάιντ. Σαστισμένος και απογοητευμένος ο κόουτς Κορκμάζ, ανέλαβε πλήρως την ευθύνη της ήττας. Δεύτερη εντός έδρας εξάρα μέσα στο 2019 για την Αντάλιασπορ, η προηγούμενη το Φεβρουάριο με 2-6 από την Μπεσίκτας. Την ομάδα της Πόλης φιλοξενεί την επόμενη αγωνιστική, αλλά προηγείται το εκτός έδρας με αντίπαλο την Νίτζντε (Γ’ Κατηγορία) για το κύπελλο.
Αγωνιστικά Νέα:Έκτη ήττα στα τελευταία 12 εντός στο πρωτάθλημα για τους «κόκκινους» της Αττάλειας που όμως εκτός έδρας είναι πιο ανταγωνιστικοί, με μία ήττα φέτος σε 4 εξόδους τους. Σε 8 παιχνίδια τους στο πρωτάθλημα μετρούν 6 N/G. Στα αγωνιστικά, τιμωρημένος θα είναι ο βασικός μέσος Οζτούρκ (8/0), πάντα εκτός ο νεαρός εξτρέμ Αρούν. Πολύ δύσκολα να αγωνιστεί ο εξτρέμ Φρέντι (4/0), με τις πιθανότητές υπέρ του ο φορ Μπλάνκο (4/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μποφίν – Σελούτσκα, Άνγκελο, Τσίκο, Σανγκαρέ – Τσαρλς, Οζμέρτ, Ακιόλ, Αμίλτον, Αατίφ – Γκέλσον.
Απαντήσεις θέλουν να δώσουν οι 2 ομάδες μετά τις τελευταίες τους ήττες και ειδικά οι φιλοξενούμενοι που δέχτηκαν 6 τέρματα. Εκτός έδρας η Αντάλιασπορ είναι πιο ανταγωνιστική, αλλά δεν παύει αμυντικά να έχει θέματα. Εξαιρετική η Σίβασπορ που αποδίδει ωραίο ποδόσφαιρο. Over 2.5 στο 1.80.

17:30 Gazisehir Gaziantep – Alanyaspor
Την Τραπεζούντα επισκέφτηκε το προηγούμενο Σάββατο η ομάδα από το Γκαζιαντέπ για να ηττηθεί με 4-1, αποτέλεσμα που κρίνεται δίκαιο. Κάκιστο ξεκίνημα από τους φιλοξενούμενους, δέχτηκαν δύο τέρματα στα πρώτα 15 λεπτά. Υπήρξε αντίδραση και φάσεις, με τη μείωση του σκορ να έρχεται στο 54’. Δίχως συνέχεια όμως, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν το ματς και στο 76’ και στο 81’ να πετυχαίνουν ακόμα 2 τέρματα. Στο 84’ η Γκαζισεχίρ Γκαζιαντέπ έμεινε με παίχτη λιγότερο. «Συγχαρητήρια στον αντίπαλο, ήταν καλύτερος και άξιζε τη νίκη», παραδέχτηκε ο κόουτς Σουμούντικα. Υπήρξαν δημοσιεύματα που αναφέρουν πως ο Ρουμάνος τεχνικός δέχτηκε πρόταση να αναλάβει ομάδα από τη Σαουδική Αραβία. Ακολουθεί το εντός έδρας ματς με την Τουργκουτλούσπορ (Δ’ Κατηγορία) για το κύπελλο και την επόμενη εβδομάδα το εκτός με την Ανκαραγκουτσού για το πρωτάθλημα.
Αγωνιστικά Νέα:Τρία παιχνίδια δίχως νίκη συμπλήρωσαν οι «μαυροκόκκινοι», προβληματίζουν αμυντικά έχοντας μία από τις χειρότερες άμυνες της κατηγορίας αφού δέχθηκαν γκολ και στα 8 φετινά στο πρωτάθλημα. Για 2ο σερί παιχνίδι ο κόουτς Σουμούντικα έκανε μόνο 2 αλλαγές. Στα αγωνιστικά, θα λείψουν λόγω τραυματισμών ο χαφ Τετέ (6/0) και ο φορ Ντεμίρ (4/1). Αμφίβολος ο φορ Σελίκ (1/0), τιμωρημένος ο σημαντικός εξτρέμ Καγιοντέ (6/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Λοντίγκιν – Σεϊλάν, Μπιγίκ, Τόσκα, Παβλόφσκι – Τσίμπσα, Τζιλομποτζί, Ολκόφσκι, Ντιαρά, Τζέφερσον – Τουμασί.
Με εξαιρετική εμφάνιση που θύμισε τις πρώτες αγωνιστικές η Αλάνιασπορ επιβλήθηκε με το εντυπωσιακό 5-2 εντός έδρας της Ρίζεσπορ την προηγούμενη Κυριακή. Ανώτεροι στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι, δημιούργησαν πολλές φάσεις πετυχαίνοντας και 2 τέρματα. Η ανωτερότητά τους συνεχίστηκε και στην επανάληψη με το 3-0 να διαμορφώνεται στο 51’. Ισορροπημένο το ματς στη συνέχεια, με εκατέρωθεν τέρματα. Το 3-1 στο 66’, το 4-1 στο 70’, με το 4-2 στο 73΄και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 2 λεπτά αργότερα. «Σήμερα κάναμε αυτό που μας έλειψε σε προηγούμενα παιχνίδια», σχολίασε ο κόουτς Ερόλ Μπουλούτ. Την Τρίτη η Αλάνιασπορ θα φιλοξενήσει την Ινεγκόλσπορ (Γ’ Κατηγορία) για το κύπελλο και έπεται το δύσκολο εντός έδρας ματς με την Μπασακσεχίρ για το πρωτάθλημα
Αγωνιστικά Νέα:Συνεχίζουν ακάθεκτοι στην πρώτη θέση οι «πορτοκαλί» που παρουσιάζονται πάντα ανταγωνιστικοί και ειδικά επιθετικά πολύ ικανοί. Με 18 τέρματα έχουν την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας, ενώ 8 από αυτά έχει πετύχει μόνο ο 34χρονος Παπί Σισέ που είναι και ο 1ος σκόρερ του πρωταθλήματος. Στα αγωνιστικά, πάντα εκτός από το καλοκαίρι ο στόπερ Γκορ. Θα λείψει καιρό και ο βασικός μπακ Χουάφραν (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μαραφόνα – Ν’Σακαλά, Τζαβέλας, Κόλκερ, Ουέλικτον – Σιώπης, Μπουλούτ, Φερνάντες, Μπακασέτας, Καράτσα – Σισέ.
Ομάδα που δείχνει εξαιρετικά στοιχεία είναι η Αλάνιασπορ μόνο τυχαία δεν είναι στην πρώτη θέση και δείχνει και σήμερα ικανή για ένα θετικό αποτέλεσμα. Ομάδα που έχει διάθεση να παίξει καλό ποδόσφαιρο, προσπαθεί να εκμεταλλευτεί όλα τα δυνατά της στοιχεία για να παραμείνει μακριά από την επικίνδυνη ζώνη. Χ2&Ο1.5.

20:00 Fenerbahçe SK – Konyaspor
Σε ένα παιχνίδι με πολλές αμφισβητούμενες φάσεις, η Φενέρ κατάφερε να πάρει τους 3 βαθμούς της νίκης επικρατώντας της Ντενιζλίσπορ εκτός έδρας με 2-1. Καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, προηγήθηκαν στο 39’. Η επανάληψη είχε το… ζουμί. Σκληρά μαρκαρίσματα και ένταση, με τις 2 ομάδες να ζητούν από ένα πέναλτι προτού γίνει στο 62’ το 2-0. Στο 73’, σε αμφισβητούμενη φάση διαρκείας ήρθε το 2-1, με τους γηπεδούχους να ζητούν νέο πέναλτι στα τελευταία λεπτά. «Πήραμε μία σημαντική και δύσκολη νίκη αλλά δείξαμε και πάλι αδυναμίες», το σχόλιο του κόουτς Γιανάλ. Στα αξιοσημείωτα πως η ενδεκάδα της Φενέρ είχε 6 Τούρκους, ενώ συνολικά χρησιμοποιήθηκαν 8 παίχτες τουρκικής καταγωγής. Την Τετάρτη η ομάδα της Πόλης αντιμετωπίζει για το κύπελλο εκτός έδρας την Ταρσούς (Γ’ Κατηγορία) και ακολουθεί το εκτός έδρας της για το πρωτάθλημα με αντίπαλο την Καϊσέρισπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Νίκη μετά από 2 συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα για τα «καναρίνια» που παρέμειναν κοντά στην κορυφή αλλά και πάλι με προβλήματα στην άμυνα. Δέχθηκαν γκολ στα 6 από τα 7 πιο πρόσφατα. Με κανονική δυάδα στόπερ για πρώτη φορά φέτος. Στα αγωνιστικά, έτοιμος είναι ο χαφ Μπελόζογλου (7/1), δεν προλαβαίνει ο μπακ-χαφ Ντιράρ (7/2). Στο 50-50 η συμμετοχή του ποιοτικού μεσοεπιθετικού Κρούζε (7/0). Θέση στο βασικό σχήμα διεκδικεί μετά από σχεδόν 2 μήνες ο εξτρέμ Μόσες (1/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μπαγιντίρ – Ίσλα, Γιόργκενσεν, Αζίζ, Καλδιρίμ – Γκουστάβο, Ζαϊλσον, Ροντρίγκες, Τουφάν, Τσιγκέρσι – Μουρίκι.
Το βράδυ της Δευτέρας η Κόνιασπορ φιλοξένησε την Μαλάτιασπορ, έμεινε με 10 παίχτες στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα και παρά τις προσπάθειές της δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα με 2-0. Ο κίπερ έπιασε την μπάλα εκτός περιοχής για να αποβληθεί και από το φάουλ ήρθε το 1-0. Με δοκάρι οι φιλοξενούμενοι, με εκατέρωθεν φάσεις στη συνέχεια το ματς και στα 2 ημίχρονα, οι περισσότερες ωστόσο για την Μαλάτιασπορ, η οποία στο 52’ «κλείδωσε» το τρίποντο. «Το λάθος του γκολκίπερ μας στοίχισε», σχολίασε ο κόουτς Κοτσαμάν που αντιμετωπίζει την πρώην ομάδα του, με την οποία κατέκτησε ένα πρωτάθλημα και 2 Κύπελλα ως προπονητής και στην οποία αγωνίστηκε 8 χρόνια ως ποδοσφαιριστής. Την Τρίτη η Κόνιασπορ φιλοξενείται από την Εγιουπσπόρ (Γ’ κατηγορία) για το Κύπελλο και ακολουθεί το εντός της με τη Γκεντσλέρ.
Αγωνιστικά Νέα:Ήττα μετά από 2 σερί νίκες για τους «πράσινους» του Ικονίου και απέναντι σε ομάδα που έχουν παρόμοιο στόχο, αυτόν της πεντάδας. Με μόλις μία ήττα εκτός έδρας φέτος στο πρωτάθλημα σε 4 εξόδους τους. Κάκιστη όμως η παράδοση που έχει στην Πόλη κόντρα στη Φενέρ, με μόλις 2 νίκες σε 18 επισκέψεις της. Στα αγωνιστικά θα λείψει λόγω της κόκκινης ο βασικός κίπερ Κιριντίλι (8/0), ενώ παραμένει εκτός με τραυματισμό ο χαφ Ουρτάδο.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Τασκιράν – Ουλούνταγκ, Άνισιτς, Τουράν, Σκούμπιτς – Τζόνσον, Γιέβτοβιτς, Σαχίνερ, Μιλόσεβιτς, Σενγκέλια – Μίγια.
Ομάδα που παρά τα όποια αρνητικά αποτελέσματα έχει μέχρι τώρα δείχνει καλά στοιχεία στο παιχνίδι της τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά είναι η Κόνιασπορ και σήμερα αν και έχει κάκιστη παράδοση θα στοχεύσει σε ένα θετικό αποτέλεσμα. Από νίκη προέρχεται η Φενέρ, δυνατή πάντα εντός έδρας, αλλά ασταθής αμυντικά. 2 (+1,25 Α.Η.) στο 1.75.