Turkey Süper Lig

19:30 Galatasaray SK – Rizespor
Μεγάλη ηττημένη στο ντέρμπι της προηγούμενης αγωνιστικής η Γαλατά με 1-0 κόντρα στην Μπεσίκτας με το αποτέλεσμα να θεωρείται αρκετά δίκαιο, αφού οι γηπεδούχοι γενικά απείλησαν περισσότερο. Οι φιλοξενούμενοι επιτέθηκαν ουσιαστικά μόνο στα τελευταία λεπτά του α’ μέρους και στην αρχή της επανάληψης, δέχτηκαν αρκετές φάσεις και στα δύο 45λεπτα και το γκολ στο 69’. Στο τέλος ωστόσο άγγιξαν την ισοφάριση. Για πρώτη φορά από τότε που επέστρεψε στον πάγκο της ομάδας περίπου 2 χρόνια πριν που αμφισβητείται κάπως ο κόουτς Τερίμ. Ο «Αυτοκράτορας» έχει ακόμα μία δύσκολη κατάσταση να αντιμετωπίσει αφού μετά την ήττα στο ντέρμπι κυκλοφόρησε βίντεο με 3 ποδοσφαιριστές της ομάδας να ξενυχτούν σε μαγαζί της Πόλης. Δεν ανακοινώθηκαν τιμωρίες, αναμένονται ωστόσο αλλαγές στο βασικό σχήμα. Την Τετάρτη οι πρωταθλητές αντιμετωπίζουν στην Μαδρίτη τη Ρεάλ για την 4η αγωνιστική του ΤΣΛ και έπεται το εκτός έδρας με την Γκαζιαντέπ για το πρωτάθλημα.
Αγωνιστικά Νέα:Δεκατέσσερις χαμένοι βαθμοί στις 9 πρώτες αγωνιστικές για τους πρωταθλητές και με μόλις 4 νίκες σε 13 φετινά τους ματς με εμφανέστατο το πρόβλημα στο σκοράρισμα, αφού στα 12 πιο πρόσφατά τους έχουν πετύχει μόλις 9 τέρματα. Στατιστικό που είναι για την «Τζιμ Μπομ» το χειρότερο των 30 τελευταίων ετών. Για σήμερα θα λείψει λόγω καρτών ο στόπερ Μαρκάο (8/0), ενώ πάντα τραυματίας παραμένει ο μέσος Ακμπάμπα. Προπονήθηκε αλλά δεν είναι στο 100% ο φορ Φαλκάο (3/1). Εξέτισε ο μπακ- χαφ Μπαϊράμ (5/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μουσλέρα – Μαριάνο, Λουϊντάμα, Ντονκ, Ναγκατόμο – Μπαϊράμ, Ν’Ζονζί, Μπουγιούκ, Μορ, Μπάμπελ – Αντόνε
Πολύ σημαντική βαθμολογικής αλλά και ψυχολογικής σημασίας νίκη πανηγύρισε την προηγούμενη Παρασκευή εντός έδρας η Ρίζεσπορ που επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Ανκαραγκουτσού. Παιχνίδι με αρκετές φάσεις και στα 2 ημίχρονα, με τους γηπεδούχους να έχουν τις καλύτερες και τις περισσότερες και από ένα γκολ σε κάθε 45λεπτο. Με πέναλτι το 1-0 στο 29’, με το παιχνίδι να κρίνεται στο 59’ με το 2-0. «Ήμαστε σε καλή κατάσταση, δεν ανησυχώ γιατί αγωνιζόμαστε σωστά», το σχόλιο του κόουτς Καρτάλ. Την Τρίτη τα «σπουργίτια» προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του κυπέλλου επικρατώντας εκτός έδρας με 1-3 της Τσανκιρισπόρ (ερασιτεχνική). Ακολουθεί το εντός έδρας της κόντρα στην Αντάλιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Νίκη μετά από 4 σερί ήττες στο πρωτάθλημα για τη Ρίζεσπορ που κατάφερε έτσι να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη κρατώντας μόλις για 3η φορά φέτος ανέπαφη την εστία της σε 10 παιχνίδια της έως τώρα σε όλες τις διοργανώσεις. Στα τελευταία της δύο εκτός της έχει δεχτεί ισάριθμες «5άρες». Δίχως προβλήματα η αποστολή με μοναδικό απόντα τον εδώ και καιρό τραυματία φορ Ελ Καμπίρ (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-3-3): Ακάν – Μέλτζακ, Τάλμπι, Αμπαρχούν, Μοροζιούκ – Αταμάχ, Βετρίχ, Ντιομαντέ – Μπολντρίν, Σαμούδιο, Ντε Πάου
Με κάπως ανεβασμένη ψυχολογία αλλά με αρκετές αδυναμίες τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά επισκέπτεται την Πόλη η Ρίζεσπορ για να αντιμετωπίσει μία «άρρωστη» Γαλατά που προέρχεται από ήττα στο ντέρμπι με την Μπεσίκτας και σήμερα θέλει μόνο το τρίποντο. Χαμηλά ο άσος, αξία στο απλό Over.