Turkey Süper Lig

14:00 Genclerbirligi – Kayserispor
Δύο διαφορετικά πρόσωπα έδειξε στο Ικόνιο η Γκεντσλέρ, κατάφερε ωστόσο να αποσπάσει την ισοπαλία με το τελικό 1-1 κόντρα στην Κόνιασπορ να κρίνεται δίκαιο. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος, είχαν δοκάρι και φάσεις και από λάθος του γκολκίπερ ήρθε το 1-0. Στην επανάληψη όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, κυριάρχησαν πλήρως, είχαν δοκάρι και πολλές ευκαιρίες για να έρθει η λύτρωση στο 93’. Θετικό το ντεμπούτο του κόουτς Χαμτζάογλου, που παρότι δεν ήταν στην ομάδα παραπάνω από 2 ημέρες έδειξε πως μπορεί να βοηθήσει το σύλλογο. Στις δηλώσεις του τόνισε «Συγχαίρω τους παίχτες μου, έδειξαν πίστη και πήραν αυτό που άξιζαν». Είπε επίσης πως αυτή τη στιγμή δεν τον ενδιαφέρει η μεταγραφική ενίσχυση της ομάδας. Ακολουθεί το ματς στην Πόλη, κόντρα στην Κασίμπασα.
Αγωνιστικά Νέα:Μία νίκη φέτος η ομάδα της Άγκυρας που παραμένει εντός της επικίνδυνης ζώνης, ωστόσο έχει μόλις 2 ήττες στις τελευταίες 7 αγωνιστικές όπου δείχνει αρκετά βελτιωμένη. Αμυντικά όμως παρουσιάζει αδυναμίες και ειδικά εντός έδρας όπου έχει κρατήσει μόλις μία φορά ανέπαφη την εστία της. Δίχως πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα από τον νέο τεχνικό, που σήμερα θα στερηθεί λόγω τιμωρίας τις υπηρεσίες του βασικού μπακ Πολομάτ (9/0). Αμφίβολος ο χαφ Μπαϊάνο (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Οζμπίρ – Οζγκέντς, Φλάβιο, Τουρέ, Ογκιούζ – Οζντεμίρ, Σεσενιόν, Αγιτέ, Καντέιας, Σίο – Στάνκου
Την πρώτη φετινή της νίκη πανηγύρισε στο πρωτάθλημα την προηγούμενη εβδομάδα η Καϊσέρισπορ και μάλιστα κόντρα στην φιλόδοξη φέτος Φενέρ, με το τελικό 1-0 ωστόσο να μην αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Με φάσεις και 2 δοκάρια στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι, που συνέχιζαν να πιέζουν στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τους χώρους και σε αντεπίθεση στο 58’ να φτάνουν στο γκολ. Η Φενέρ συνέχισε να πιέζει, είχε και άλλο δοκάρι, με τον γκολκίπερ Λουνγκ να πραγματοποιεί εξαιρετικές επεμβάσεις. Ονειρώδες το ντεμπούτο του κόουτς Ουγκιούν στον πάγκο της ομάδας που είχε μόλις 3 μέρες στον πάγκο της ομάδας. Ευεργετική για αυτόν η διακοπή με την ομάδα του να αντιμετωπίζει την επόμενη αγωνιστική εντός έδρας τη Σίβασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Παρά τη νίκη η Καϊσέρισπορ συνεχίζει να βρίσκεται στην τελευταία θέση και στο -4 από την 15η έχοντας μία από τις χειρότερες άμυνες της κατηγορίας. Προέρχεται μάλιστα από 3 συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες έχοντας δεχτεί 10 τέρματα. Επανήλθε στην ομάδα ο χαφ Τζα Τζετζέ (8/0) που επί Αϊμπάμπα προπονούνταν ξεχωριστά. Τραυματίστηκε ωστόσο και σήμερα θα είναι εκτός. Πάντα τραυματίας ο στόπερ Σέλεμπι (1/0). Χτύπησε και ο στόπερ Πουλέν (10/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Λουνγκ – Σουμπασί, Αμπντενούρ, Γκιουλέν, Λόπες – Σινάζ, Ριένστρα, Μπουλούτ, Μενσά, Μπασατσίκογλου – Αντεμπαγιόρ
Παιχνίδι ανάμεσα στις 2 τελευταίες ομάδες του πρωταθλήματος που δείχνουν όμως σημάδια βελτίωσης αλλά ακόμα πρέπει να διορθώσουν πολλά αν θέλουν να έχουν ελπίδες παραμονής. Όπως και να έχει μιλάμε για παιχνίδι εξάποντο και θα πάμε στα γκολ, όπως δείχνει και η μεταξύ τους πρόσφατη προϊστορία. G/G στο 1.73.

16:30 Rizespor – Antalyaspor
Την Πόλη επισκέφτηκε την προηγούμενη Παρασκευή η Ρίζεσπορ για να ηττηθεί με 2-0 από τη Γαλατά με τα γκολ να σημειώνονται στα πρώτα 20 λεπτά. Με αυτογκόλ και πέναλτι τα τέρματα των γηπεδούχων σε ένα γενικά μέτριο παιχνίδι. Υπήρξε αντίδραση στην επανάληψη, αρχικά με τη Ρίζεσπορ να απειλεί 2 φορές, για να δεχτεί άλλες 2 φάσεις για 3ο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο. Με φωνές κατά της διαιτησίας ο κόουτς Καρτάλ, μίλησε για ατυχία, αλλά παραδέχτηκε πως η ομάδα του δεν απείλησε όσο θα ήθελε. Παραμένει σε δύσκολη θέση ο 58χρονος τεχνικός. Μετά την διακοπή ακολουθεί μία πεντάδα αγώνων με ομάδες που είναι αρκετά ισοδύναμες και οφείλει να μαζέψει βαθμούς. Πρώτο εμπόδιο το εκτός με αντίπαλο την Ντενιζλίσπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Επιστροφή στις ήττες για τα «Σπουργίτια» που όπως και πέρσι έτσι και φέτος στο ξεκίνημα της σεζόν «φλερτάρουν» με τον υποβιβασμό. Επιθετικά έχουν ποιότητα, αλλά αμυντικά αποδεικνύονται αρκετά ασταθείς έχοντας δεχτεί γκολ σε 8 από τα 11 φετινά τους επίσημα. Πιο αξιόπιστοι εντός έδρας όμως και ειδικά με ομάδες κάτω της 6άδας. Στα αγωνιστικά, πάντα εκτός ο φορ Ελ Καμπίρ (2/0), τραυματίστηκε στο προηγούμενο ματς ο κίπερ Ακάν (10 συμμ.).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Σετίν – Μοροζιούκ, Αμπαρχούν, Τάλμπι, Μέλτζακ – Αταμάχ, Ντιομαντέ, Βετρίχ, Ουμάρ, Μπολντρίν – Σαμούδιο
Την 3η διαδοχική ήττα της στο πρωτάθλημα γνώρισε το προηγούμενο Σάββατο η Αντάλιασπορ και μάλιστα 3η φετινή εντός έδρας σε 5 παιχνίδια για το πρωτάθλημα, αυτή τη φορά με 1-2 από την Μπεσίκτας. Κατώτεροι στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι, δέχτηκαν 2 γκολ στα πρώτα 11 λεπτά και «φλέρταραν» και με 3ο, για να αντιδράσουν στην επανάληψη μειώνοντας το σκορ στο 52’. Είχαν ευκαιρίες και πίεσαν μέχρι τέλους αλλά δίχως αποτέλεσμα. Παρέμεινε ο κόουτς Κορκμάζ, που βρέθηκε κοντά στην παραίτηση. Για σήμερα τόνισε «Πρέπει να περιορίσουμε τα λάθη για να πάρουμε τη νίκη». Ακολουθεί το εντός έδρας ματς με αντίπαλο τη νεοφώτιστη Γκαζιαντέπ.
Αγωνιστικά Νέα:Τρεις σερί αγωνιστικές δίχως νίκη για τους «κόκκινους» της Αττάλειας που πλέον έχουν βρεθεί στην 14η θέση, οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη διαθέτοντας μία από τις χειρότερες άμυνες της κατηγορίας. Οι εφτά ωστόσο από τους 11 βαθμούς τους είναι εκτός έδρας. Στα αγωνιστικά, συνεχίζει τραυματισμένος ο βασικός μέσος Οζμέρτ (8/1), τραυματίστηκε ο φορ Γκέλσον (6/0), πάντα εκτός ο μέσος Αρούν.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Καπλάν – Αλμπαγιάκ, Άνγκελο, Οζτούρκ, Σανγκαρέ – Ακιόλ, Τσίκο, Μουκέρου, Τσαρλς, Αατίφ – Μπλάνκο
Παιχνίδι ανάμεσα σε 2 ομάδες που αγνοούν τη νίκη τελευταία με αποτέλεσμα να έχουν βρεθεί οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Παιχνίδι εξάποντο και η έκβασή του κρίνεται αρκετά αμφίρροπη. Ικανές επιθετικά και οι δύο, με αδυναμίες όμως αμυντικά. Καλύτερη εκτός παρά εντός η Αντάλιασπορ, μπορεί να πάρει κάτι σήμερα. Είτε Χ2 είτε G/G στο 1.80.

16:30 Sivasspor – Konyaspor
Συνεχίζει να εκπλήσσει θετικά η Σίβασπορ που κατάφερε την προηγούμενη αγωνιστική να πετύχει την 5η της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας δύσκολα με 0-2 εκτός έδρας της Ντενιζλίσπορ. Δίχως πολλές σημαντικές στιγμές το πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο γκολ στο 40’. Στην επανάληψη το ματς ήταν καλύτερο, με πολλές καλές στιγμές και για τις 2 ομάδες, οι περισσότερες για τους γηπεδούχους, οι καλύτερες όμως για τη Σίβασπορ που είχε δοκάρι και 2ο τέρμα στο 90’. «Ήμασταν πειθαρχημένοι σε όλο τον αγώνα και αυτό μας έδωσε τη νίκη», σχολίασε ικανοποιημένος ο κόουτς Τσαλιμπάι. Ακολουθεί μετά τη διακοπή η εκτός έδρας αναμέτρηση με αντίπαλο την Καϊσέρισπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Μόλις 2 ήττες φέτος για τους «Γιγίντολαρ» που με 9 βαθμούς στις τελευταίες 4 αγωνιστικές έχουν καταφέρει να αναρριχηθούν στην 2η θέση και στο -1 από την κορυφή. Παίζουν ωραίο ποδόσφαιρο έχοντας σκοράρει και στις 10 αγωνιστικές φέτος και δείχνουν πως μπορούν να στοχεύσουν ψηλά φέτος. Μάλιστα σε κάθε παιχνίδι της χρησιμοποιεί 5-6 Τούρκους για βασικούς. Πολλοί παίχτες διεκδικούν θέση στο βασικό σχήμα, πάντα εκτός ο χαφ Ριμπάλκα (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Σαμάσα – Ακσού, Απιντανγκόγιε, Οσμάνπασα, Τσιφτσί – Γιαντάς, Γκοϊάνο, Κίλιτς, Αρσλάν, Φερνάντο – Γιαταμπαρέ
Επιστροφή στις αγαπημένες της ισοπαλίες για την Κόνιασπορ που για ακόμα ένα εντός έδρας παιχνίδι παρουσίασε δύο πρόσωπα και έτσι το τελικό 1-1 κόντρα στην Γκεντσλέρ να θεωρείται δίκαιο, αν και το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 93’. Κυρίαρχοι στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι, με δοκάρι, φάσεις και γκολ στο 37’. Άλλη ομάδα στην επανάληψη, με μόλις ένα σουτ στο 45λεπτο, διάστημα που δέχτηκε πολλές ευκαιρίες, για να σωθεί αρχικά από το δοκάρι, αλλά όχι τελικά από την ισοφάριση στις καθυστερήσεις. Υπήρξαν αποδοκιμασίες από τους οπαδούς. «Κάναμε ένα τέλειο παιχνίδι στο πρώτο μέρος, ήμασταν χάλια στην επανάληψη και δεν υπάρχουν δικαιολογίες», σχολίασε ο κόουτς Κοτσαμάν. Ακολουθεί το εντός της κόντρα στην Μπεσίκτας.
Αγωνιστικά Νέα:Σε κακή αγωνιστική περίοδο οι «πράσινοι» του Ικονίου, δίχως νίκη σε 3 συνεχόμενες αγωνιστικές, ενώ προ ημερών αποκλείστηκαν και από το κύπελλο. Παραμένουν στο μέσο της βαθμολογίας, αλλά στόχος τους είναι οι υψηλότερες θέσεις. Δύσκολα να δούμε πολλές αλλαγές στο βασικό σχήμα. Στα θετικά πως δεν έχουν αναφερθεί προβλήματα, πλην του μόνιμου απόντα Ουρτάδο.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Κιριντίλι – Ουλούνταγκ, Άνισιτς, Τουράν, Σκούμπιτς – Τζόνσον, Γιέβτοβιτς, Μιλόσεβιτς, Σενγκέλια, Σαχίνερ – Μίγια
Δύο ομάδες που έδειξαν από την αρχή της σεζόν πως φέτος μπορούν να κάνουν την υπέρβαση, ωστόσο εσχάτως η Κόνιασπορ δείχνει κακό πρόσωπο αγνοώντας τη νίκη στα 4 τελευταία της. Εξαιρετική η Σίβασπορ, έχει τον πρώτο λόγο στη νίκη, ωστόσο αμυντικά είναι αφελής. Καλύτερο το G/G στο 1.91.

19:00 Gazisehir Gaziantep – Galatasaray SK
Μετά τη νίκη στο κύπελλο η ομάδα από το Γκαζιαντέπ κατάφερε τη Δευτέρα δίχως να είναι καλύτερη να επικρατήσει μέσα στην Άγκυρα της Ανκαραγκουτσού με 1-2 και να επιστρέψει στα τρίποντο στο πρωτάθλημα μετά από διάστημα 42 ημερών. Κόντρα στη ροή του αγώνα ήρθε το 0-1 με πέναλτι στο 29’, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να πιέζουν και να επιβραβεύονται στο 68’ με το 1-1. Και πάλι τις ευκαιρίες είχαν οι «κίτρινοι» αλλά οι φιλοξενούμενοι «χαμογέλασαν» στο 93’ για το 1-2. Ικανοποιημένος με τη νίκη ο κόουτς Σουμούντικα, έταξε πριμ σε περίπτωση νίκης σήμερα κόντρα στη Γαλατά. Ακολουθεί το εκτός έδρας κόντρα στην Αντάλιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Με 4 «μαζεμένους» βαθμούς στις τελευταίες 2 αγωνιστικές οι «μαυροκόκκινοι» κατάφεραν να ξανά «αναρριχηθούν» στην 9η θέση και να απομακρυνθούν 6 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Επιθετικά σκοράρουν με ευκολία, αλλά ταυτόχρονα διαθέτουν μία από τις χειρότερες άμυνες του πρωταθλήματος. Στα αγωνιστικά, χάνει τη σεζόν ο φορ Σελίκ (1/0), τον Δεκέμβριο επιστρέφει ο φορ Ντεμιρ (4/1). Ανέτοιμος για σήμερα ο χαφ Τετέ (6/0). Έξι κίτρινες σε 9 συμμετοχές φέτος έχει δεχτεί ο χαφ Ντιαρά.
Πιθανή ενδεκάδα:(5-3-2): Γκουβέντς – Ολκόφσκι, Τζιλομποτζί, Μπιγίκ, Τόσκα, Μαρανάο – Ντιαρά, Τσίμπσα, Βουράλ – Τζέφερσον, Τουμασί
Από «βαριά» ήττα στο ΤΣΛ για τα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής προέρχεται η Γαλατά με το 6-0 κόντρα στην Ρεάλ να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα του αγώνα. Από το 14’ το ματς ήταν ήδη 3-0, με το σκορ στο ημίχρονο να «ανεβαίνει» στο 4-0. Καλύτεροι οι γηπεδούχοι και στην επανάληψη, πέτυχαν ακόμα 2 τέρματα στο 81’ και στο 90’. Μόλις μία φάση στον αγώνα οι Τούρκοι, που είναι η μοναδική ομάδα στο φετινό ΤΣΛ που δεν έχει σκοράρει ακόμα. Στο πρωτάθλημα η Γαλατά την προηγούμενη Παρασκευή επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Ρίζεσπορ. Στο παιχνίδι αυτό τα 2 γκολ σημειώθηκαν στα πρώτα 20 λεπτά, με αυτογκόλ και πέναλτι. Πιο ισορροπημένο το ματς στην επανάληψη, όπου και οι 2 ομάδες είχαν από κάποιες καλές στιγμές. Μετά τη διακοπή ακολουθεί το εντός έδρας ντέρμπι με αντίπαλο την Μπασακσεχίρ.
Αγωνιστικά Νέα:Στην Ευρώπη πλέον η «Τζιμ Μπομ» έχει πιθανότητες να διεκδικήσει μόνο την 3η θέση και οφείλει να συγκεντρωθεί περισσότερο στο πρωτάθλημα, εκεί όπου μπορεί να παραμένει χαμηλά, αλλά η κορυφή απέχει μόλις 3 βαθμούς. «Όπλο» της είναι η άμυνα, έχοντας δεχτεί μόλις 9 γκολ σε 10 αγωνιστικές, επίδοση που είναι η καλύτερη της κατηγορίας. Επιθετικά ωστόσο προβληματίζει. Ίσως και πάλι υπάρξουν αλλαγές στο βασικό σχήμα. Εκτός ο μπακ Οζμπαϊρακλί (3/0) και ο χαφ Ακμπάμπα. Δεν προλαβαίνει ο φορ Φαλκάο (3/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μουσλέρα – Ναγκατόμο, Μαρκάο, Λουϊντάμα, Μαριάνο – Σέρι, Μπαϊράμ, Μπελχαντά, Μπάμπελ, Μορ – Αντόνε
Σε αγωνιστική κρίση η Γαλατά ψάχνει τη «γιατρειά» της μέσω του πρωταθλήματος και μόνο με διπλό σήμερα θα καταφέρει να κάνει την εξάρα από τη Ρεάλ κάπως να ξεχαστεί. Παθιασμένη η Γκαζιαντέπ, προέρχεται από νίκη και με καλύτερη ψυχολογία σήμερα θα στοχεύσει στην έκπληξη. G/G