Turkey Süper Lig

19:30 Genclerbirligi – Yeni Malatyaspor
Τρίτο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος που αποσπά θετικό αποτέλεσμα η Γκεντσλέρ μετά τη νίκη της με 1-2 μέσα στην Πόλη κόντρα στην Κασίμπασα. Λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος, τα περισσότερα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 54’ έκαναν το 1-0. Από εκεί και πέρα όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, πιο απειλητικοί και με τέρματα στο 82’ και στο 88’ (με πέναλτι) έφτασαν στην ανατροπή. Πανευτυχής ο κόουτς Χαμτζάογλου τόνισε μετά τον αγώνα «Σήμερα είχαμε απουσίες, αντιμετωπίσαμε δυσκολίες στο ματς, αλλά τις ξεπεράσαμε όλες και πήραμε μία σημαντική νίκη». Δίχως αγώνες κυπέλλου η Γκεντσλέρ που την επόμενη αγωνιστική ξανά επισκέπτεται την Πόλη για να αντιμετωπίσει τη Φενέρ.
Αγωνιστικά Νέα:Εφτά συνεχόμενους βαθμούς μετά την αλλαγή στην τεχνική ηγεσία για την ομάδα της Άγκυρας που για πρώτη φορά φέτος ξεφεύγει από την επικίνδυνη ζώνη. Ωστόσο εντός έδρας έχει μόλις μία νίκη σε 6 παιχνίδια πρωταθλήματος. Στα αγωνιστικά εξέτισαν ο χαφ Καντέιας (11/3) και ο φορ Σίο (11/4), αμφότεροι εκ των βασικών. Τραυματίας παραμένει ο βασικός μπακ Ογκιούζ (7/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Οζμπίρ – Οζγκέντς, Φλάβιο, Τουρέ, Πολομάτ – Σεσενιόν, Οζντεμίρ, Μπαϊάνο, Καντέιας, Σίο – Στάνκου
Τη Φενέρ υποδέχτηκε την προηγούμενη αγωνιστική η Μαλάτιασπορ με τις 2 ομάδες να μένουν στο 0-0, σε ένα ωστόσο αρκετά καλό παιχνίδι και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Με ευκαιρίες και οι 2 ομάδες στο πρώτο μέρος, η σημαντικότερη ωστόσο το χαμένο πέναλτι των φιλοξενούμενων στις καθυστερήσεις. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε αλλά και πάλι οι 2 ομάδες είχαν τις στιγμές τους να πετύχουν κάποιο γκολ αλλά η αστοχία τους δεν τους το επέτρεψε. Με παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα οι γηπεδούχοι, που ζητούν πέναλτι στο τέλος του αγώνα. Συνεχίζει για ακόμα ένα ματς τιμωρημένος ο κόουτς Γιαλσίν. Ακολουθεί την Τρίτη το εντός έδρας ματς κυπέλλου με την Κετσιορέν και την επόμενη αγωνιστική και πάλι το εντός κόντρα στη Σίβασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Έξι συνεχόμενες αγωνιστικές δίχως ήττα η ομάδα της Μαλάτειας, αλλά με 3 σερί ισοπαλίες που δεν της επιτρέπουν να βρεθεί εντός 5άδας. Παρόλο που δεν σκόραρε διατηρεί με 25 γκολ ενεργητικό την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας. Στα αγωνιστικά τα νέα είναι εξαιρετικά. Δεν έχει αναφερθεί κανένας τραυματισμός, ενώ εξέτισε και ο συνήθως αναπληρωματικός εξτρέμ Τοζλού (5/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Φαρνόλε – Αϊτάτς, Μίνα, Ακμπάς, Σεμπάκε – Άκουα, Γιαλσίν, Μπιφούμα, Γκιγιέρμε, Τορέ – Ζάχοβιτς
Βελτιωμένη το τελευταίο διάστημα η Γκεντσλέρ έχει καταφέρει να απομακρυνθεί από την επικίνδυν η ζώνη, ωστόσο εντός έδρας δυσκολεύεται περισσότερο. Εξαιρετική ομάδα η φιλοξενούμενη, δίκαια στοχεύει και φέτος ψηλά και μπορεί να φύγει με κάτι θετικό απόψε. Χ2&Ο1.5 στο 2.20.