Turkey Süper Lig

14:00 Rizespor – Konyaspor
Κακή εμφάνιση για τη Ρίζεσπορ στο εκτός έδρας της παιχνίδι με αντίπαλο τη Ντενιζλίσπορ, έχασε με 2-0. Αδιάφορο και δίχως ίχνος τελικής προσπάθειας το πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους στην επανάληψη να αγγίζουν μέσω καραμπόλας το γκολ με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί, είχαν περισσότερες φάσεις και 2 τέρματα στο 86’ και στο 91’, το δεύτερο με πέναλτι. «Δεν ήμασταν καλοί, αλλά σίγουρα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι θετικό σήμερα», τόνισε με τις δηλώσεις του ο κόουτς Καρτάλ. Αυτή ήταν και η 4η σερί εκτός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα για τα «Σπουργίτια». Η Ρίζεσπορ την επόμενη αγωνιστική δοκιμάζεται στην έδρα της Καϊσέρισπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Με 3 βαθμούς στα τελευταία 3 παιχνίδια πρωταθλήματος η Ρίζεσπορ που συνεχίζει να βρίσκεται λίγο πιο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Πολύ πιο αξιόπιστη εντός, όπου έχει μαζέψει τους 10 από τους 14 φετινούς της βαθμούς μετρώντας 2 συνεχόμενες νίκες σε ματς στα οποία δεν δέχθηκε ούτε γκολ. Πάντα εκτός ο φορ Καμπίρ (2/0), εξαιρετικά αμφίβολοι οι χαφ Βετρίχ (10/0) και Μπολντρίν (11/4), στο 50-50 η συμμετοχή του χαφ Ντιομαντέ (8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Ακάν – Ντουράκ, Αμπαρχούν, Τάλμπι, Μέλτζακ – Μοροζιούκ, Αταμάχ, Σαμούδιο, Ουμάρ, Αλίτσι – Σκέποβιτς.
Παραμένει δίχως νίκη στα τελευταία 5 παιχνίδια πρωταθλήματος η Κόνιασπορ μετά και το εντός έδρας 0-1 της προηγούμενης εβδομάδας με αντίπαλο τη Μπεσίκτας, σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι ήταν μέτριοι και έχουν πολλά παράπονα από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Διότι πέτυχαν γκολ στο 4’, το οποίο ακυρώθηκε από τον VAR μετά από υπόδειξη του αντίπαλου γκολκίπερ για παίχτη που του εμπόδιζε την ορατότητα και ήταν σε θέση οφσάιντ. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν ποτέ, δέχτηκαν περισσότερες φάσεις και ένα λάθος στο 71’ έφερε το 0-1. «Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει κάτι από το ματς. Έχω βιώσει και άλλες φορές δύσκολες καταστάσεις», το σχόλιο του κόουτς Κοτσαμάν. Ακολουθεί το εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τη Γκαζισεχίρ Γκαζιαντέπ.
Αγωνιστικά Νέα:Με μόλις έναν βαθμό στις τελευταίες 5 αγωνιστικές οι «πράσινοι» του Ικονίου, έχουν πλέον βρεθεί λίγο πιο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και ο προβληματισμός είναι έντονος. Σε 12 αγωνιστικές έχουν δεχτεί γκολ στις δέκα, αν και εκτός έδρας έχουν καλύτερη συγκομιδή βαθμών από ότι εντός. Πάντα εκτός ο μέσος Ουρτάδο, ενώ προπονήθηκαν ατομικά όλη την εβδομάδα ο στόπερ Τουράν (10/0) και ο χαφ Γιέβτοβιτς (12/2).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Κιριντίλι – Οζτόρουν, Ντιάν, Άνισιτς, Σκούμπιτς – Τζόνσον, Χατζιαχμέτοβιτς, Σαχίνερ, Μιλόσεβιτς, Μίγια – Μπάγιτς.
Παιχνίδι ανάμεσα σε 2 ομάδες που στην παρούσα φάση ψάχνουν τους βαθμούς για να ξεφύγουν από τα χαμηλά. Ίσως ποιοτικότερη η Κόνιασπορ, που όμως εσχάτως δεν πείθει καθόλου. Πιο δυνατή εντός η Ρίζεσπορ, με απουσίες όμως. Έχει πολύ ισοπαλία και το Χ ημίχρονο ή τελικό στο 1.70 αξίζει.

14:00 Sivasspor – Kasımpaşa SK
Συνεχίζει τις εκπληκτικές της εμφανίσεις η Σίβασπορ που σαν «οδοστρωτήρας» πέρασε και από την έδρα της Καϊσέρισπορ νικώντας με το εμφατικό 1-4. Καλύτεροι σε όλον τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι, ξεκίνησαν με ακυρωθέν γκολ, είχαν όμως τις φάσεις και στο 24’ έκαναν το 0-1. Το δοκάρι τους στέρησε το 0-2 και κόντρα στη ροή του αγώνα ήρθε το 1-1. Στην επανάληψη και πάλι όμως ήταν πιο απειλητικοί και με τέρματα στο 70’ και στο 74’ «κλείδωσαν» το τρίποντο. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 93’. «Κανένας αγώνας δεν είναι εύκολος. Πρέπει σε κάθε ματς να αγωνιζόμαστε όπως σήμερα», σχολίασε ο κόουτς Τσαλιμπάι. Ο 56χρονος τεχνικός έχει καθίσει για 38 αγώνες στον πάγκο της Κασίμπασα το 2015 με 2016. Την Τρίτη οι «ερυθρόλευκοι» δοκιμάζονται στην έδρα της Εροκσπόρ για το κύπελλο στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι και ακολουθεί το εκτός με την Μαλάτιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Τέσσερις συνεχόμενες νίκες μετρούν οι «Γιγίντολαρ» στο πρωτάθλημα και παραμένουν στην πρώτη θέση. Επιπρόσθετα έχουν πετύχει γκολ και στις 12 αγωνιστικές τους φέτος, έχοντας τη 2η καλύτερη επίθεση της κατηγορίας. Οι εφτά από τους 14 παίχτες που αγωνίστηκαν ήταν Τούρκοι. Στα αγωνιστικά δεν έχει αλλάξει κάτι, παραμένει εκτός ο κατά τα άλλα βασικός χαφ Ριμπάλκα (3/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Σαμάσα – Γκοϊάνο, Απιντανγκόγιε, Οσπάνπασα, Τσιφτσί – Ακσού, Αρσλάν, Κίλιτς, Γιαντάς, Φερνάντο – Γιαταμπαρέ.
Τη 2η συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική η Κασίμπασα και μάλιστα εντός έδρας με ανατροπή από τη Γκεντσλέρ, με το τελικό ωστόσο 1-2 να κρίνεται στις λεπτομέρειες. Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, τα περισσότερα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 54’ έκαναν το 1-0. Από εκεί και πέρα όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι, πιο απειλητικοί και με τέρματα στο 82’ και στο 88’ (με πέναλτι) έφτασαν στην ανατροπή. Σε πολύ δύσκολη θέση ο κόουτς Οζντές, ίσως υπάρξουν εξελίξεις σε πιθανό αρνητικό αποτέλεσμα. Ακολουθεί την Τετάρτη για το κύπελλο το εντός έδρας ματς με αντίπαλο την Βανσπόρ και την επόμενη αγωνιστική θα υποδεχτεί την Μπεσίκτας.
Αγωνιστικά Νέα:Με έναν βαθμό στις τελευταίες 3 αγωνιστικές οι «Απάτσι», έχουν βρεθεί σε δύσκολη βαθμολογική θέση και χρειάζονται άμεσα βαθμούς. Δεν εμπνέουν καμία εμπιστοσύνη αμυντικά έχοντας δεχτεί γκολ στις 10 από τις 12 αγωνιστικές. Συνεχίζει τιμωρημένος ο στόπερ Σάρι (10/1), τραυματίες ο χαφ Παβέλκα (3/0) και ο φορ Τιάμ (8/4). Με ενοχλήσεις ο στόπερ Μπεν Γιούσεφ (11/1) και ο εξτρέμ Ερντογάν (8/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Οζτούρκ – Χαφέζ, Φερνάντες, Σαντίκου, Ποπόφ – Κάρα, Καλίλι, Κουαρέσμα, Χαϊραντίνοβιτς, Πεντεμέκ – Κοϊτά.
Ομάδες με τελείως αντίθετη εικόνα τη φετινή σεζόν. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 1η θέση αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, ενώ οι φιλοξενούμενοι «φλερτάρουν» με τον υποβιβασμό ενώ αμυντικά δεν πείθουν καθόλου. Πάμε σε συνδυασμό αποτελεσμάτων και το 1Χ & G/G στο 1.93.

16:30 Alanyaspor – Ankaragücü
Τη 2η συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική η Αλάνιασπορ και μάλιστα εντός με 0-1 από την Γκοζτέπε. Αποτέλεσμα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Λίγα πράγματα στο πρώτο ημίχρονο, από μία καλή ευκαιρία για κάθε αντίπαλο. Καλύτερη η αναμέτρηση στην επανάληψη, με τους 2 αντιπάλους να δείχνουν περισσότερη διάθεση. Μπορεί η κατοχή και οι περισσότερες ευκαιρίες να ανήκαν στους γηπεδούχους, οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που σε φάση διαρκείας στο 68’ έκαναν το 0-1. Ωστόσο στο τέλος η Αλάνιασπορ άγγιξε την ισοφάριση. «Χάσαμε βαθμούς σήμερα, αλλά οφείλουμε να συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά. Έχουμε δύσκολα παιχνίδια μπροστά μας και πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι», σχολίασε ο κόουτς Μπουλούτ, που πραγματοποίησε μόνο 2 αλλαγές. Ακολουθεί το εντός έδρας ματς κυπέλλου με την Αδάνασπορ και έπεται το εκτός με τη Γαλατά για το πρωτάθλημα.
Αγωνιστικά Νέα:Τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια πρωταθλήματος δίχως νίκη συμπλήρωσαν οι «πορτοκαλί» και πλέον έπεσαν στην 7η θέση και στο -5 από την κορυφή. Μάλιστα, σε αυτό το διάστημα έχουν πετύχει και μόλις ένα γκολ και γεγονός που επίσης προβληματίζει έντονα. Σταθερά οι 3 Έλληνες στο βασικό σχήμα. Πάντα εκτός ο μπακ Χουαφράν (6/0) και ο στόπερ Γκορ. Εξέτισε ο μπακ Ν’ Σακαλά (10/0), συνεχίζει τιμωρημένος ο εξτρέμ Φερνάντες (11/4), κάρτες συμπλήρωσε ο χαφ Γκουλσελάμ (12/3).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μαραφόνα – Ν’Σακαλά, Τζαβέλλας, Ουέλινκτον, Καρνέιρο – Τσαριγκάν, Σιώπης, Κάμπος, Μπακασέτας, Καράτσα – Σισέ.
Την 4η συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα και 5η σε όλες τις διοργανώσεις γνώρισε την προηγούμενη αγωνιστική εντός έδρας η Ανκαραγκουτσού με 0-3 κόντρα στην Τραμπζονσπόρ, αποτέλεσμα που ήρθε πιο εύκολα του αναμενόμενου. Οι γηπεδούχοι ήταν κατώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, δέχτηκαν φάσεις και γκολ στο 6’, ενώ στο 45’ έμειναν με παίχτη λιγότερο. Στην επανάληψη ήταν κάπως πιο απειλητικοί, αλλά τα γκολ στο 48’ και στο 56’ έκριναν από νωρίς την αναμέτρηση. Με το «αριστερό» το ντεμπούτο του κόουτς Καπλάν στην επιστροφή του στο σύλλογο, τόνισε με τις δηλώσεις του: «Συγχαίρω τον αντίπαλο, αλλά πιστεύω πως μπορούμε σύντομα να δείξουμε διαφορετικό πρόσωπο». Δίχως επιπλέον υποχρεώσεις στο κύπελλο η Ανκαραγκουτσού που την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται την Γκοζτέπε.
Αγωνιστικά Νέα:Με έναν βαθμό στις τελευταίες 6 αγωνιστικές η ομάδα της Άγκυρας έχει «κατρακυλήσει» σταδιακά στην προτελευταία θέση. Προβληματίζει τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Μάλιστα, με 8 γκολ ενεργητικό διαθέτει τη χειρότερη επίθεση του πρωταθλήματος. Στα αγωνιστικά, τιμωρημένος είναι ο χαφ Φατί (12/0), κάρτες συμπλήρωσε ο εξτρέμ Παρλάκ (12/3). Πάντα εκτός ο χαφ Σκαριόνε, εξαιρετικά αμφίβολος ο στόπερ Κούλουσιτς (11/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Σελικάι – Πίντο, Πάζνταν, Κουμπάλας, Κίτσιου – Μοκέ, Αγκτσάι, Καραμπουλούτ, Καντέρος, Κάγια – Οργκίλ.
Ομάδες με διαφορετικούς στόχους, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν την υπέρβαση φέτος αλλά εσχάτως να έχουν «μπλοκάρει». Έχουν την ευκαιρία σήμερα να επιστρέψουν στις επιτυχίες κόντρα ίσως στην πιο αδύναμη ομάδα της κατηγορίας, που όμως το παλεύει όσο μπορεί. 1&Ο1.5

19:00 Göztepe Izmir – Fenerbahçe SK
Δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας διπλό πανηγύρισε στο πρωτάθλημα η Γκοζτέπε, που αν και δύσκολα επικράτησε με 0-1 της Αλάνιασπορ. Κακό το πρώτο ημίχρονο με τις 2 ομάδες να έχουν από μία μόλις καλή στιγμή. Καλύτερη η αναμέτρηση στην επανάληψη, με τις δύο ομάδες να δείχνουν περισσότερη διάθεση. Η κατοχή και οι περισσότερες ευκαιρίες ανήκαν στους γηπεδούχους, οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που σε φάση διαρκείας στο 68’ έκαναν το 0-1. Ωστόσο, στο τέλος η Αλάνιασπορ άγγιξε την ισοφάριση. «Πήραμε μία σπουδαία νίκη αλλά δεν έχουμε περιθώρια για να χαρούμε», σχολίασε ο κόουτς Παλούτ. Ο 43χρονος τεχνικός παραμένει αήττητος σε 2 παιχνίδια στον πάγκο της ομάδας. Ακολουθεί μεσοβδόμαδα το εκτός έδρας ματς κυπέλλου με την Καραγκουμρούκ στην Πόλη και έπεται το εκτός με την Ανκαραγκουτσού για το πρωτάθλημα.
Αγωνιστικά Νέα:Με 7 μαζεμένους βαθμούς η ομάδα της Σμύρνης έχει καταφέρει να ξεφύγει από την επικίνδυνη ζώνη και σαφέστατα νιώθει πιο ασφαλής. Σκοράρει μάλιστα για 10 σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Πιο αγχωμένη πάντως όταν αγωνίζεται εντός έδρας, με 2 νίκες σε 6 φετινά της στο πρωτάθλημα. Στα αγωνιστικά δεν έχει αλλάξει κάτι και μοναδικός απών παραμένει και αυτή την εβδομάδα ο χαφ Πόκο (8/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μπέτο – Γκασάμα, Ουάλας, Τίτι, Εμίρ – Κάστρο, Αϊντόγκντου, Γκιουρλέρ, Μοσορό, Ακμπουνάρ – Ζερόμ.
Στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, η Φενέρ δοκιμάστηκε στην Μαλάτεια κόντρα στην τοπική ομάδα με το τελικό 0-0 να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, να κρίνεται ωστόσο αρκετά δίκαιο. Με ευκαιρίες και στα 2 ημίχρονα οι 2 αντίπαλοι, καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη, αμφότεροι όμως αρκετά άστοχοι. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η ομάδα της Πόλης αστόχησε και σε πέναλτι. Έβαλε «γκάζια» στους παίχτες μετά το τέλος του αγώνα ο Πρόεδρος της ομάδας Αλί Κοτς δηλώνοντας πως ο ένας βαθμός δεν ήταν αρκετός. Αυτή πάντως ήταν η 2η φορά σε 7 ματς σε όλες τις διοργανώσεις που η Φενέρ δεν δέχεται γκολ σε εκτός έδρας ματς τη φετινή σεζόν. Ακολουθεί την Τρίτη το εντός έδρας με την Ιστανμπούλσπορ για το Κύπελλο και ακολουθεί για το πρωτάθλημα το εντός με τη Γκεντσλέρ.
Αγωνιστικά Νέα:Εντός έδρας η Φενέρ είναι αξιόπιστη, με 4 νίκες σε 6 παιχνίδια πρωταθλήματος έχοντας πετύχει και 16 τέρματα, επίδοση που είναι η καλύτερη της κατηγορίας. Ωστόσο εκτός έδρας παραμένει γιαι 2ο συνεχόμενο ε παιχνίδι δίχως τρίποντο και αυτό την κρατά μακριά από την κορυφή. Τιμωρημένος ο μπακ Ίσλα (7/0), εκτός αποστολής ο φορ Μελβούτ (4/0). Επιστρέφουν σε αυτή όμως ο μεσοεπιθετικός Κρούζε (7/0) και ο σημαντικός φορ Μουρίκι (11/7).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μπαγιντίρ – Ντιράρ, Γιόργκενσεν, Αζίζ, Καλδιρίμ – Τουφάν, Γκουστάβο, Μπελόζογλου, Τσιγκέρσι, Μόσες – Μουρίκι.
Με ανεβασμένη ψυχολογία οι γηπεδούχοι, θέλουν να εκμεταλλευτούν την έδρα τους για να αποσπάσουν ακόμα ένα θετικό αποτέλεσμα. Με επιστροφές η Φενέρ, θέλει τη νίκη για να συνεχίσει να αγγίζει την κορυφή. Αφήνουμε το διπλό, κρατάμε το 2-3 γκολ.