Turkey Süper Lig

13:00 Gazisehir Gaziantep – Denizlispor
Τη Δευτέρα, η ομάδα από το Γκαζιαντέπ αντιμετώπισε εκτός έδρας την Αντάλιασπορ με το τελικό 1-1 να αφήνει ανάμεικτα συναισθήματα. Με σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και οι 2 ομάδες, από ένα δοκάρι η καθεμία, προτού έρθει το 0-1 στο 37’. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν μαζικά, δεν απείλησαν καθόλου, αλλά στο 84’ δέχτηκαν την ισοφάριση και στο τέλος «φλέρταραν» ακόμα και με την ήττα. Και πάλι τα έβαλε με τη διαιτησία του αγώνα ο κόουτς Σουμούντικα που γενικά δήλωσε: «Ήταν δύσκολο ματς, θα μπορούσαμε να είχαμε κερδίσει, αλλά γενικά δεν είμαι ικανοποιημένος με την απόδοσή μας». Την Πέμπτη οι νεοφώτιστοι αντιμετωπίζουν για το Κύπελλο την Κιρκλαρέλισπορ εκτός έδρας, ενώ την επόμενη Κυριακή για το πρωτάθλημα εκτός την Κόνιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Με μία ήττα στις τελευταίες 4 αγωνιστικές, οι «μαυροκόκκινοι» έχουν καταφέρει να παραμένουν εντός δεκάδας και να διατηρούνται σε απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη. Έχουν δεχτεί 22 γκολ όμως, επίδοση που είναι από τις χειρότερες της κατηγορίας και ειδικά εντός δεν έχουν κρατήσει ανέπαφη την εστία τους. Σίγουρα εκτός ο χαφ Τετέ (6/0) και οι φορ Ντεμίρ (4/1) και Σελίκ (1/0). Αμφίβολος ο μπακ Ουγκουρλού (2/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Γκουβέντς – Σεϊλάν, Μπιγίκ, Τόσκα, Βουράλ – Ντιαρά, Τζιλομποτζί, Τζέφερσον, Παβλόφσκι, Τουμασί – Καγιοντέ.
Επιστροφή στις νίκες για την Ντενιζλίσπορ που αν και δύσκολα, επικράτησε την προηγούμενη εβδομάδα εντός έδρας με 2-0 της Ρίζεσπορ. Αδιάφορο και δίχως σημαντική τελική προσπάθεια το πρώτο μέρος, με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που στην επανάληψη άγγιξαν πρώτοι το γκολ με τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιθετικοί, είχαν περισσότερες φάσεις και 2 τέρματα στο 86’ και στο 91’, το δεύτερο με πέναλτι, πήραν το τρίποντο. «Ήταν ένας πολύ σημαντικός αγώνας και το αποτέλεσμα με ικανοποιεί πλήρως», τόνισε σαφώς ανακουφισμένος ο κόουτς Εζντιλέκ. Την Πέμπτη οι «μαυροπράσινοι» αντιμετωπίζουν για το κύπελλο εκτός έδρας την Αλτινορντού στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι και ακολουθεί το εντός με την Μπασακσεχίρ.
Αγωνιστικά Νέα:Τους 14 βαθμούς έφτασαν οι νεοφώτιστοι παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα μετά τις 2 συνεχόμενες τους ήττες. Σημαντικό και το σημερινό παιχνίδι, αφού ακολουθούν 3 αρκετά απαιτητικά παιχνίδια. Πέντε Under 2.5 σε 6 φετινά τους εκτός στο πρωτάθλημα. Στα αγωνιστικά, κάρτες συμπλήρωσε ο βασικότατος μέσος Μουράφσκι (12/3), ενώ δύσκολα να αγωνιστεί ο χαφ Γιαβρού (9/0) λόγω ενοχλήσεων.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Στακόβιακ – Μπεργκντίχ, Σαπουνάρου, Γιουμλού, Λόπες – Σακέι, Σακό, Μπάροου, Αϊσάτι, Σαχάν – Ροδαγιέγκα.
Ντέρμπι νεοφώτιστων που σαφέστατα έχουν πρωταρχικό στόχο την παραμονή τους. Αμφότερες παρουσιάζουν «σκαμπανεβάσματα» στην απόδοσή τους και δύσκολα να της εμπιστευτούμε. Πολύ πιθανή η ισοπαλία, ίσως ασφαλέστερο το 2-3 γκολ.

15:30 Istanbul Basaksehir – Antalyaspor
Την Πέμπτη η Μπασακσεχίρ είχε κακή απόδοση στο εντός έδρας της κόντρα στη Ρόμα και ηττήθηκε δίκαια με 3-0. Όλα τα γκολ στο πρώτο μέρος, καμία αντίδραση στην επανάληψη. Πλέον το θέμα πρόκριση δυσκόλεψε αρκετά. Στο πρωτάθλημα, η ομάδα της Πόλης κατάφερε την προηγούμενη Παρασκευή να «αλώσει» το γήπεδο της Γαλατά επικρατώντας με 1-0, αποτέλεσμα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Μοιρασμένο ματς, με λιγοστές ευκαιρίες και στα δύο ημίχρονα. Από δύο καλές στιγμές οι δύο αντίπαλοι στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να χάνουν τεράστια ευκαιρία στην επανάληψη για να προηγηθούν. Ένα λάθος στην αντίπαλη άμυνα όμως έφερε το γκολ στο 78’, με το 1-0 να διατηρείται εύκολα μέχρι τέλους. Την Τετάρτη αντιμετωπίζει για το κύπελλο εκτός τη Χεκίμογλου στην Τραπεζούντα και ακολουθεί το εκτός με αντίπαλο την Ντενιζλίσπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Δέκα συνεχόμενες αγωνιστικές δίχως ήττα συμπλήρωσε η ομάδα της Πόλης, που βγάζει «υγεία» και δείχνει αρκετά σταθερή τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά. Πλέον βρίσκεται μία ανάσα από την κορυφή, ενώ είναι η ομάδα με τους περισσότερους βαθμούς σε εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος. Κάρτες συμπλήρωσε ο χαφ Τεκντεμίρ (7/0), με ενοχλήσεις ο μπακ Καϊσάρα (12/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Γκουνόκ – Πονκ, Σκρτέλ, Επουρεάνου, Κλισί – Τοπάλ, Οκεχούκβου, Καβετσί, Βίστσα, Γκουλμπράτσεν – Κριβεγί.
Τη Δευτέρα, στο ματς που έριξε αυλαία στη 12η αγωνιστική, η Αντάλιασπορ φιλοξένησε την Γκαζιαντέπ, με τις 2 ομάδες να μένουν στο 1-1. Με σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο αντίπαλοι έχοντας και από ένα δοκάρι, προτού έρθει το 0-1 στο 37’. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι αμύνθηκαν μαζικά, δεν απείλησαν, με τους γηπεδούχους να πιέζουν και να ισοφαρίζουν στο 84’, ενώ στα επόμενα λεπτά σε 2 περιπτώσεις άγγιξαν και την ανατροπή. Θετικό το ντεμπούτο του Κροάτη τεχνικού Τομάς, τόνισε πως η ομάδα του έχει την ποιότητα για να ξεφύγει από τα χαμηλά. Σήμερα αντιμετωπίζει την πρώην ομάδα του, την οποία υπηρέτησε ο βοηθός προπονητή του Οκάν Μπουρούκ. Την Τετάρτη οι «κόκκινοι» αντιμετωπίζουν εκτός για το Κύπελλο την Εγιουπσπόρ και ακολουθεί η εντός έδρας αναμέτρηση την επόμενη Κυριακή για το πρωτάθλημα κόντρα στην Τραμπζονσπόρ.
Αγωνιστικά Νέα:Με έναν βαθμό στις τελευταίες 5 αγωνιστικές οι «Σκορπιοί» που πλέον έχουν βρεθεί εντός της επικίνδυνης ζώνης. Εφτά βαθμούς από τους 12 φετινούς τους έχουν πάρει σε εκτός έδρας αναμετρήσεις. Αξιοσημείωτο τα 5 Over 3.5 στις τελευταίες 6 επισκέψεις τους στην έδρα της Μπασακσεχίρ. Στα αγωνιστικά, με ενοχλήσεις ο μπακ Αλμπαγιάκ (6/0) και ο εξτρέμ Αμίλτον (8/0). Πάντα εκτός ο μεσοεπιθετικός Αρούν.
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Καπλάν – Τσαμντάλ, Άνγκελο, Σελούτσκα, Σανγκαρέ – Τσαρλς, Ακιόλ, Αατίφ, Οζμέρτ, Μπάνκο- Μουκέρου.
Σε δύσκολη βαθμολογική θέση η Αντάλιασπορ, χρειάζεται επειγόντως βαθμούς. Ακόμα πιο δύσκολη η αποστολή της σήμερα κόντρα σε μία ομάδα που σαφώς είναι ανώτερη και διανύει περίοδο φορμαρίσματος. 1&Ο1.5 στο 1.70.

18:00 Trabzonspor – Galatasaray SK
Με 1-0 ηττήθηκε την Πέμπτη η Τραμπζονσπόρ από τη Χετάφε για την 5η αγωνιστική του Γιουρόπα, σε ένα ούτως ή άλλως αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι γι αυτήν. Στο 50’ το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση. Δύο φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, όλες οι υπόλοιπες για τους φιλοξενούμενους. Στο πρωτάθλημα, η ομάδα της Τραπεζούντας προέρχεται από άνετη επικράτησε με 3-0 επί της Ανκαραγκουτσού εκτός έδρας και διατηρήθηκε στο -2 από την κορυφή. Δυνατά ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι, που προηγήθηκαν στο 6ο μόλις λεπτό για να αποκτήσουν αριθμητικό πλεονέκτημα στο 45’. Στην επανάληψη τα τέρματα στο 48’ και στο 56’ «καθάρισαν» νωρίς το τρίποντο. Την Τετάρτη, για το Κύπελλο, δοκιμάζεται στην έδρα της Αλτάι, ενώ ακολουθεί το εκτός έδρας για το πρωτάθλημα με αντίπαλο την Αντάλιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Με 2 μαζεμένες νίκες στο πρωτάθλημα η Τραμπζονσπόρ, δίχως μάλιστα να έχει δεχτεί ούτε γκολ δείχνει πως φέτος μπορεί να φτάσει στην υπέρβαση. Αν και εντός έδρας έχει μόλις 3 νίκες στα 8 πιο πρόσφατα, σε όλες τις διοργανώσεις. Πήραν «ανάσες» ορισμένοι βασικοί μεσοβδόμαδα, ενώ απουσίες παραμένουν και σήμερα. Εξέτισε ο κίπερ Τσακίρ (11 συμμ.), εκτός ο μπακ Νόβακ (11/1), ο εξτρέμ Ομούρ (2/1) και ο μεσοεπιθετικός Κανμπάζ (4/0). Προπονήθηκε ο φορ Στάριτζ (5/2), τιμωρημένος ξανά ο χαφ Παρμάκ (9/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Τσακίρ – Περέιρα, Τουρκμέν, Κάμπι, Κορέξι – Μίκελ, Χοσεϊνί, Σόσα, Βακαέμε, Σάρι – Σόρλοθ.
Την Τρίτη, η Γαλατά φιλοξένησε τη Μπριζ για την 5η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, δέχτηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις και το τελικό 1-1 την αφήνει στην 4η θέση και με μηδαμινές πιθανότητες πρόκρισης. Προηγήθηκε στο 11’, είχε ευκαιρία για το 2-0, με τον αντίπαλό της πάντως να έχει τις περισσότερες φάσεις και στα 2 ημίχρονα. Στο πρωτάθλημα προέρχεται από ήττα εντός έδρας με 0-1 κόντρα στην Μπασακσεχίρ. Ισορροπημένο ματς και στα 2 ημίχρονα και δίχως πολλές φάσεις. Από δύο καλές στιγμές η κάθε ομάδα στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να απειλούν πρώτοι στην επανάληψη, ένα λάθος όμως στο κέντρο του γηπέδου επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να βγουν στην αντεπίθεση και στο 78’ να κάνουν το 0-1. Δίχως αντίδραση στη συνέχεια, με τους οπαδούς να αποδοκιμάζουν έντονα. Υπό αμφισβήτηση και ο κόουτς Τερίμ. Την Τετάρτη υποδέχεται την Τούζλασπορ για το κύπελλο και ακολουθεί το εντός με την Αλάνιασπορ.
Αγωνιστικά Νέα:Μόλις 13 γκολ σε 12 αγωνιστικές έχει πετύχει η Γαλατά στο πρωτάθλημα, επίδοση που είναι η χειρότερη των τελευταίων 38 χρόνων. Παραμένει εκτός πεντάδας και στο -5 από την κορυφή. Μόλις δύο διπλά σε 6 φετινά της εκτός στο πρωτάθλημα. Στα αγωνιστικά, κάρτες συμπλήρωσε ο βασικός εξτρέμ Μπάμπελ (12/4), ενώ παραμένουν τραυματίες ο στόπερ Λουϊντάμα (10/0), ο μπακ Οζμπαϊρακλί (3/0), ο χαφ Ακμπάμπα και οι επιθετικοί Αντόνε (6/2) και Φαλκάο (3/1).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Μουσλέρα – Ναγκατόμο, Μαρκάο, Ντονκ, Μαριάνο – Σέρι, Λεμινά, Μπαϊράμ, Φεγκουλί, Μπελχαντά – Μπουγιούκ.
Ντέρμπι ανάμεσα σε 2 ομάδες ιστορικές που στόχο έχουν κάθε χρόνο τη διάκριση. Εξαιρετικοί φέτος στο πρωτάθλημα οι γηπεδούχοι, με ποιότητα σε όλες τις γραμμές και με ιδιαίτερη ικανότητα στο σκοράρισμα. Προβληματίζουν οι πρωταθλητές, που όμως δε μπορείς να τους υποτιμήσεις. G/G