Turkey Süper Lig

19:00 Besiktas JK – Kayserispor
Την πρώτη τους νίκη στις φετινές της υποχρεώσεις στο Γιουρόπα πανηγύρισαν την Πέμπτη οι «Μαύροι Αετοί» επικρατώντας με 2-1 της Σλόβαν Μπρατισλάβας και μάλιστα με ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Νίκη δίχως αντίκρισμα, αφού έχει ήδη αποκλειστεί. Για το πρωτάθλημα, η Μπεσίκτας, την προηγούμενη αγωνιστική επισκέφτηκε το Ικόνιο για να επικρατήσει δύσκολα με 1-0. Από τον Απρίλιο είχε να πανηγυρίσει 2 συνεχόμενα εκτός έδρας τρίποντα στο πρωτάθλημα. Στο πρώτο μέρος το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να απειλούν στο ξεκίνημα περισσότερο, έχοντας και ακυρωθέν τέρμα. Στην επανάληψη όμως οι «Μαύροι Αετοί» ήταν καλύτεροι, απειλήθηκαν ελάχιστα και εκμεταλλευόμενοι στο 71’ ένα λάθος στο κέντρο του γηπέδου, έφτασαν στο γκολ. Έπεται στην Πέμπτη το εντός με αντίπαλο την Ερζινκάνσπορ για το Κύπελλο και την άλλη Κυριακή φιλοξενείται στο πρωτάθλημα από την Κασίμπασα.
Αγωνιστικά Νέα:Η Ευρώπη έχει τελειώσει εδώ και καιρό για την Μπεσίκτας που το τελευταίο διάστημα ρίχνει όλο το βάρος της στο πρωτάθλημα με αποτέλεσμα να παραμένει στους -3 από την κορυφή. Εντυπωσιάζει ο κίπερ Κάριους, που στατιστικώς στα τελευταία ματς στο πρωτάθλημα έχει δεχτεί μόλις ένα γκολ σε 65 σουτ που του έχουν γίνει και υπάρχει η σκέψη για αγορά του από τη Λίβερπουλ. Στα αγωνιστικά, δεν έχει αλλάξει κάτι αφού παραμένουν τραυματίες ο μπακ Περέιρα (4/0) και ο χαφ Τοκόζ (6/0).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Κάριους – Γκιουνούλ, Βίντα, Ρουίθ, Ρεμπόκο – Ελνένι, Χάτσινσον, Ερκίν, Γιάγιτς, Ντιαμπί – Γιλμάζ.
Δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα για την Καϊσέρισπορ, που πραγματοποίησε κακή εμφάνιση στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Σίβασπορ, όπως αποτυπώνεται και από το τελικό 1-4. Καλύτεροι οι φιλοξενούμενοι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, προηγήθηκαν στο 24’, είχαν φάσεις και δοκάρι και για 2ο τέρμα με το 1-1 να γίνεται στο 44’. Καμία αντίδραση από τους γηπεδούχους στην επανάληψη, δέχτηκαν και πάλι φάσεις και στο 70’ και στο 74’ ήρθε το 1-3. Στις καθυστερήσεις το τελικό σκορ. «Το αποτέλεσμα σήμερα κρίνεται δίκαιο. Πρέπει να ληφθούν άμεσα μέτρα», σχολίασε ο κόουτς Ουγκιούν. Την Πέμπτη, η ομάδα της Καισάρειας υποδέχεται για το Κύπελλο, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, τη Μανίσα και ακολουθεί το εντός με τη Ρίζεσπορ για το πρωτάθλημα.
Αγωνιστικά Νέα:Προβληματική συνεχίζει να είναι η εικόνα της Καϊσέρισπορ, που παραμένει στους 7 βαθμούς και στην τελευταία θέση, έχοντας τη χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος. Για διαφορετικούς λόγους αποκλείστηκαν από την ομάδα και θα προπονούνται ξεχωριστά οι εξτρέμ Μπασατσίκογλου (11/0), Ντεπ (5/0) και ο μεσοεπιθετικός Αντριάν (3/0). Τραυματίες πάντα ο στόπερ Σέλεμπι (1/0) και ο μπακ Γκιουλέν (2/0), συνεχίζει τιμωρημένος ο εξτρέμ Ενρίκε (10/4).
Πιθανή ενδεκάδα:(4-5-1): Λουνγκ – Σουμπασί, Αμπντενούρ, Πουλέν, Λόπες – Σινάζ, Τζα Τζετζέ, Ριένστρα, Ατσάρ, Μπουλούτ – Αντεμπαγιόρ.
Ομάδες με διαφορετική δυναμική και στόχους και σε εκ διαμέτρου διαφορετική φόρμα. Οι γηπεδούχοι βρίσκονται σε καλή κατάσταση και με νίκη παραμένουν σε επαφή με την κορυφή. Στην τελευταία θέση οι φιλοξενούμενοι, με αδυναμίες αμυντικά ενώ δυσκολεύονται και επιθετικά. Χαμηλά βέβαια ο άσος για τέτοιο ματς, καλύτερα τα 2-3 γκολ.